Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα - βοήθεια για πρόγραμμα

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ γιατί έχω μπερδευτεί.. Θα πάμε στη Σρι λάνκα 1-6 Γενάρη. Φτάνουμε 2.50 το μεσημερι και φεύγουμε την έκτη μέρα στις 5.20 το απόγευμα. Οπότε έχουμε γύρω στις 5μιση μέρες στις οποίες θέλω να χωρέσω όσα περισσότερα πράγματα γίνεται χωρίς όμως να ταλαιπωρηθούμε πολύ. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν πρέπει να βρούμε οδηγό ή να κινηθούμε με τρένο και ταξί σε συγκεκριμένες διαδρομές (δε θέλουμε να οδηγήσουμε εμείς και απότι διαβάζω είναι και αρκετά επικίνδυνο).. Εξαρτάται από το κόστος αλλά και από το χρονικό όφελος που θα έχουμε.
Έχω σκεφτεί ένα αρχικό πρόγραμμα και θέλω τη γνώμη σας για το αν βγαίνει και για το αν υπάρχει καλύτερη σειρά για να καλύψουμε τα μέρη που θέλουμε να δούμε.

1) Μόλις φτάσουμε δε καθόμαστε καθόλου στο Κολόμπο αλλά θα έχουμε κλείσει μεταφορά κατευθείαν για Dambulla ή Sigiriya με στάση στο ορφανοτροφείο ελεφάντων (που θα είναι στον δρόμο μας). Κανένα 3ωρο η διαδρομή συν κανένα 2ωρο η στάση στο Pinnawala θα φτάσουμε βραδάκι. Οι απορίες μου είναι οι εξής, γύρω στις 5 που θα φτάσουμε θα είναι ανοιχτό το Pinnawala Elephant Orphanage ή να το αφήσουμε για επόμενη μέρα; Είναι καλύτερο να διανυκτερευσουμε Dambulla ή Sigiriya; Αφού θα φτάσουμε βράδυ θα έχει σε κάποιο από τα δύο περισσότερες επιλογές για να πάμε κάπου για φαγητό;

2) Ξεκινάμε πρωί πρωί για Sigiriya rock και μετά πάμε Dambulla Golden Temple. To απόγευμα φεύγουμε για Kandy όπου θα διανυκτερεύσουμε (γύρω στις 3 ώρες με αυτοκίνητο). Απoρία: H ανάβαση στο μνημείο είναι ασφαλής; Έχει πολύ σκαρφάλωμα ή σημεία χωρίς προστατευτικά; Γενικά ενδείκνυται για άτομο με ακροφοβία ή να το αποκλείσω;

3) Το πρωί βλέπουμε τα βασικά αξιοθέατα της πόλης (και το ορφανοτροφείο ελεφάντων αν δε το προλάβουμε τη πρώτη μέρα - είναι 1 ωρα δρόμος από το Kandy) και το απόγευμα φεύγουμε. Το θέμα είναι που να πάμε; Με τρένο Νuwarra eliya (ώστε να δούμε και στη διαδρομή τις φυτείες τσαγιού) και να διανυκτερεύσουμε εκεί; Απευθείας Galle; Colombo και την επόμενη μέρα Galle για να σπάσουμε τη διαδρομή; Δε θέλουμε να φάμε πάρα πολλές ώρες μέσα στο τρένο.

4) Η τέταρτη μέρα θα είναι σιγουρα στο Galle, αν έχουμε καταφέρει να έρθουμε κατευθείαν από το προηγούμενο βράδυ θα έχουμε γεμάτη μέρα. Αλλιώς αν έχουμε και διαδρομή (από Nuwarra Eliya ή από Κολόμπο) θα είμαστε εκεί μεσημέρι. Αν είμαστε εκεί από το πρωί ή νωρίς το μεσημέρι θα πάμε για μπάνιο στην παραλία Unawatuna και το μεσημερι/απόγευμα θα δούμε τα αξιοθέατα του Galle. Διανυκτερευση στο Galle.

5) Tην πέμπτη μέρα το πρωί θα εξερευνήσουμε και κάποια άλλη παραλία της περιοχής και το μεσημέρι/απόγευμα θα φύγουμε με τρένο για το Colombo (3 ώρες). Το βράδυ θα κάνουμε καμιά βόλτα στο Κολόμπο.

6) Το πρωί θα δούμε κάποια από τα βασικά αξιοθέατα του Κολόμπο και το μεσημέρι θα φύγουμε για το αεροδρόμιο ώστε να μαστε εκεί 2 ώρες νωρίτερα για τη πτήση μας που είναι στις 17.20.

Αυτά έχω σκεφτεί και περιμένω τις συμβουλές σας! Αν κλείσουμε αυτοκίνητο-οδηγό θα είναι για τις 4 πρώτες μέρες. Θα μας αφήσει στο Galle και τις 2 τελευταίες μέρες θα κινηθούμε μόνοι μας. Υπάρχει καποιος τρόπος να προσθέσω και την αρχαία πόλη Polonnaruwa στο πρόγραμμα ή ένα σαφάρι στο Yala national park ή να τα ξεχάσω σε τόσο λίγες μέρες;
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.050
Likes
7.793
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
"Σκότωμα" το πρόγραμμά σου και οι μέρες απελπιστικά λίγες. Γιατί βρε παιδί μου; Χάθηκαν 2-3 μέρες ακόμη, πας που πας; Τέλος πάντων, δεν ξέρω πόσοι θα είστε, αν είστε πάνω από 3, καλύτερα να πάρετε βανάκι. Όταν πήγαμε εμείς υπήρχαν (άρα, εικάζω ότι θα υπάρχουν και τώρα) γραφεία στο αεροδρόμιο που μπορούσες να κλείσεις "πακέτο" φτάνοντας - ακόμη κι αν δεν είχες κλείσει διαμονή στο Κολόμπο (όπως εσείς). Λόγω του πολύ περιορισμένου χρόνου σας, πιστεύω ότι το αυτοκίνητο είναι η καλύτερη λύση για τις μετακινήσεις σας και με πρόγραμμα από πρακτορείο (απλούστατα γιατί εκείνοι ξέρουν καλύτερα ποιές αποστάσεις γίνονται και ποιές όχι).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
"Σκότωμα" το πρόγραμμά σου και οι μέρες απελπιστικά λίγες. Γιατί βρε παιδί μου; Χάθηκαν 2-3 μέρες ακόμη, πας που πας; Τέλος πάντων, δεν ξέρω πόσοι θα είστε, αν είστε πάνω από 3, καλύτερα να πάρετε βανάκι. Όταν πήγαμε εμείς υπήρχαν (άρα, εικάζω ότι θα υπάρχουν και τώρα) γραφεία στο αεροδρόμιο που μπορούσες να κλείσεις "πακέτο" φτάνοντας - ακόμη κι αν δεν είχες κλείσει διαμονή στο Κολόμπο (όπως εσείς). Λόγω του πολύ περιορισμένου χρόνου σας, πιστεύω ότι το αυτοκίνητο είναι η καλύτερη λύση για τις μετακινήσεις σας και με πρόγραμμα από πρακτορείο (απλούστατα γιατί εκείνοι ξέρουν καλύτερα ποιές αποστάσεις γίνονται και ποιές όχι).
Οι μέρες των διακοπών μας είναι 9 συνολικά αλλά λόγω των πτήσεων (που δεν είναι με ενιαίο εισητήριο) θα μείνουμε 2 μέρες πριν και μια μέρα μετά στα Εμιράτα. Είχε προσφορά η Emirates για τις συγκεκριμένες μέρες με απευθείας πτήσεις από/προς Colombo και αν βάζαμε έστω και μία μέρα παραπάνω θα την χάναμε ουσιαστικά γιατί όλες οι άλλες πτήσεις που βρίσκαμε ήταν με πολύωρες ανταποκρίσεις (ή πολύ πιο ακριβές με λιγότερο καλές εταιρίες).
Οπότε σε 5 διανυκτερεύσεις πρέπει να βολέψουμε πολλά πράγματα. Έχω ρωτήσει ήδη για να πάρω προσφορές από πρακτορεία για αυτοκίνητο και οδηγό αλλά ως τώρα ένα απάντησε και θέλει περίπου 370 ευρώ για τις συγκεκριμένες μετακινήσεις (τελική τιμή με βενζίνη, φόρους, διόδια, αμοιβή-διαμονή-διατροφή οδηγού κτλ). Δε ξέρω τι τιμές παίζουν γενικά και περιμένω και άλλες απαντήσεις. Σκεφτόμουν μήπως πάρουμε οδηγό για τις πρώτες 4 μέρες και μας αφήσει στο Galle και απο εκει γυρίσουμε με τρένο στο Colombo.
Πάντως είδα πως κάποια πρακτορεία στα έτοιμα πακέτα των 5 διανυκτερεύσεων έχουν πρόγραμμα αντιστοιχο με αυτό που έχω βγάλει με τη διαφορά ότι δε ξεκινάνε από την πρώτη μέρα για Dambulla αλλά μετά την παραλαβή από το αεροδρόμιο τους πάνε Negombo και τους δίνουν ελευθερη όλη τη μέρα εκεί (άρα χάνουν μία μέρα από το Galle). Κάποιοι (πάλι σε πρόγραμμα 5 διανυκτερεύσεων) πάνε κατευθείαν Dambulla αλλά κάνουν δύο διανυκτερεύσεις στη Sigiriya για να έχουν χρόνο και για την Polonnaruwa.
Αυτός που μου απάντησε ως τώρα μου είπε ότι βγαινει το πρόγραμμα μου και τη τρίτη μέρα μπορούμε να πάμε απευθείας από Kandy στο Galle με ενδιάμεση στάση στη Nuwarra Eliya.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.050
Likes
7.793
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Κοίτα, εγώ γενικά δεν γουστάρω τις "ξεπέτες" και θα έβαζα σίγουρα 2 διαν/σεις σε Kandy, μία σε Nuwarra Eliya και μία ακόμη πριν το Galle (θα δεις οπωσδήποτε τους ψαράδες στα παλούκια, ε; ). Αλλά, αφού δεν γίνεται διαφορετικά κι αφού σου λένε ότι βγαίνει το πρόγραμμά σου, ΟΚ. Πάντως, νομίζω ότι ακόμη κι αν δεν κλείσεις εκ των προτέρων online, σίγουρα θα βρεις εκεί και πιθανότατα και σε καλύτερη τιμή. Και ξέρεις κάτι; Είναι διαφορετικό να τον έχεις τον άλλον απέναντί σου και να του μιλάς, τον "κόβεις" καλύτερα, τον ψυχολογείς, καταλαβαίνεις αν σου πουλάει φούμαρα. Όταν είναι online βασίζεσαι μόνο και κυρίως στο σάιτ και στο βαθμό ανταπόκρισης/επικοινωνίας. Άσε που άλλο είναι τα γραπτά κι άλλο τα προφορικά αγγλικά που θα σου μιλήσουν! ;)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Κοίτα, εγώ γενικά δεν γουστάρω τις "ξεπέτες" και θα έβαζα σίγουρα 2 διαν/σεις σε Kandy, μία σε Nuwarra Eliya και μία ακόμη πριν το Galle (θα δεις οπωσδήποτε τους ψαράδες στα παλούκια, ε; ). Αλλά, αφού δεν γίνεται διαφορετικά κι αφού σου λένε ότι βγαίνει το πρόγραμμά σου, ΟΚ. Πάντως, νομίζω ότι ακόμη κι αν δεν κλείσεις εκ των προτέρων online, σίγουρα θα βρεις εκεί και πιθανότατα και σε καλύτερη τιμή. Και ξέρεις κάτι; Είναι διαφορετικό να τον έχεις τον άλλον απέναντί σου και να του μιλάς, τον "κόβεις" καλύτερα, τον ψυχολογείς, καταλαβαίνεις αν σου πουλάει φούμαρα. Όταν είναι online βασίζεσαι μόνο και κυρίως στο σάιτ και στο βαθμό ανταπόκρισης/επικοινωνίας. Άσε που άλλο είναι τα γραπτά κι άλλο τα προφορικά αγγλικά που θα σου μιλήσουν! ;)
Σίγουρα είναι δύσκολο να εμπιστευτείς κάποιον μόνο από ανταλλαγή email! Πλέον μου έχουν απαντήσει αρκετοί, και δίνουν καλύτερες τιμές και προτείνουν κάποιες παραλλαγές στο πρόγραμμα.
Μια καλή προσφορά που έχω είναι στα 290 δολλάρια και για τις 6 μέρες, και το συγκεκριμένο πρακτορείο έχει πολύ καλά σχόλια στο tripadvisor..

όταν λες άλλη μια διανυκτερευση πριν το Galle που εννοείς; Προς Bentota ή πιο νότια (π.χ. Tangalle?)

H Νuwarra Eliya αξίζει τόσο πολύ; Για τις φυτείες τσαγιού ή έχει και άλλα αξιοθέατα; Πάντως για διανυκτέρευση εκεί δε βρίσκω τίποτα της προκοπής, όλα χάλια σχόλια έχουν. Aλλού, πιο κοντά στα μέρη που θα πάμε, δε μπορούμε να δούμε φυτείες;

Μήπως είναι προτιμότερο από Κandy να πάμε κατευθείαν Yala και να διανυκτερεύσουμε εκεί; Το πρωί σαφάρι στο national park και το απόγευμα Galle. Tην επόμενη βλέπουμε το Galle και αργά το απόγευμα φεύγουμε για Κολόμπο.. Απλά έτσι χάνουμε μία μέρα από τις παραλίες..
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
1) Μόλις φτάσουμε δε καθόμαστε καθόλου στο Κολόμπο αλλά θα έχουμε κλείσει μεταφορά κατευθείαν για Dambulla ή Sigiriya με στάση στο ορφανοτροφείο ελεφάντων (που θα είναι στον δρόμο μας). Κανένα 3ωρο η διαδρομή συν κανένα 2ωρο η στάση στο Pinnawala θα φτάσουμε βραδάκι. Οι απορίες μου είναι οι εξής, γύρω στις 5 που θα φτάσουμε θα είναι ανοιχτό το Pinnawala Elephant Orphanage ή να το αφήσουμε για επόμενη μέρα; Είναι καλύτερο να διανυκτερευσουμε Dambulla ή Sigiriya; Αφού θα φτάσουμε βράδυ θα έχει σε κάποιο από τα δύο περισσότερες επιλογές για να πάμε κάπου για φαγητό;

2) Ξεκινάμε πρωί πρωί για Sigiriya rock και μετά πάμε Dambulla Golden Temple. To απόγευμα φεύγουμε για Kandy όπου θα διανυκτερεύσουμε (γύρω στις 3 ώρες με αυτοκίνητο). Απoρία: H ανάβαση στο μνημείο είναι ασφαλής; Έχει πολύ σκαρφάλωμα ή σημεία χωρίς προστατευτικά; Γενικά ενδείκνυται για άτομο με ακροφοβία ή να το αποκλείσω;

3) Το πρωί βλέπουμε τα βασικά αξιοθέατα της πόλης (και το ορφανοτροφείο ελεφάντων αν δε το προλάβουμε τη πρώτη μέρα - είναι 1 ωρα δρόμος από το Kandy) και το απόγευμα φεύγουμε. Το θέμα είναι που να πάμε; Με τρένο Νuwarra eliya (ώστε να δούμε και στη διαδρομή τις φυτείες τσαγιού) και να διανυκτερεύσουμε εκεί; Απευθείας Galle; Colombo και την επόμενη μέρα Galle για να σπάσουμε τη διαδρομή; Δε θέλουμε να φάμε πάρα πολλές ώρες μέσα στο τρένο.

4) Η τέταρτη μέρα θα είναι σιγουρα στο Galle, αν έχουμε καταφέρει να έρθουμε κατευθείαν από το προηγούμενο βράδυ θα έχουμε γεμάτη μέρα. Αλλιώς αν έχουμε και διαδρομή (από Nuwarra Eliya ή από Κολόμπο) θα είμαστε εκεί μεσημέρι. Αν είμαστε εκεί από το πρωί ή νωρίς το μεσημέρι θα πάμε για μπάνιο στην παραλία Unawatuna και το μεσημερι/απόγευμα θα δούμε τα αξιοθέατα του Galle. Διανυκτερευση στο Galle.

5) Tην πέμπτη μέρα το πρωί θα εξερευνήσουμε και κάποια άλλη παραλία της περιοχής και το μεσημέρι/απόγευμα θα φύγουμε με τρένο για το Colombo (3 ώρες). Το βράδυ θα κάνουμε καμιά βόλτα στο Κολόμπο.

6) Το πρωί θα δούμε κάποια από τα βασικά αξιοθέατα του Κολόμπο και το μεσημέρι θα φύγουμε για το αεροδρόμιο ώστε να μαστε εκεί 2 ώρες νωρίτερα για τη πτήση μας που είναι στις 17.20.

Αυτά έχω σκεφτεί και περιμένω τις συμβουλές σας! Αν κλείσουμε αυτοκίνητο-οδηγό θα είναι για τις 4 πρώτες μέρες. Θα μας αφήσει στο Galle και τις 2 τελευταίες μέρες θα κινηθούμε μόνοι μας. Υπάρχει καποιος τρόπος να προσθέσω και την αρχαία πόλη Polonnaruwa στο πρόγραμμα ή ένα σαφάρι στο Yala national park ή να τα ξεχάσω σε τόσο λίγες μέρες;
1-2. Σύμφωνα με το πρόγραμμα σου, θα έμενα στη Sigiriya, ώστε να είσαι κοντά στο μνημείο το επόμενο πρωί. Αξίζει να πας αρκετά νωρίς, με το που ανοίγει το μνημείο, λιγότερος κόσμος, πιο ωραία χρώματα, (ισως) παιχνίδια με ομίχλη. Υπάρχουν παντού προστατευτικά στο ανέβασμα αλλά σε μερικά σημεία ανεβαίνεις μεταλλικές σκάλες που ψιλοαιωρούνται... Κοιτας ψηλά και ανεβαίνεις..

3. Εγώ δεν θα έχανα το χρόνο για να πήγαινα στο ορφ. ελεφάντων. Οπως δεν εκανα δλδ.
Μεταξύ Kandy - N.Eliya, η διαδρομή είναι ωραία με το τρένο αλλά πολύωρη σε σχέση με το αμάξι. Σε ένα τοσο σύντομο ταξίδι δεν θα έχανα έτσι το χρόνο μου. Καλύτερα Κandy -N. Eliya με αμάξι και βλέπεις τις φυτείες τσαγιού από το δρόμο.
Αφού έχεις δει οτι το Kandy- Galle γίνεται, τι να πω... καντε το .. Πολύ τρέξιμο..

4. Χειρότερη επιλογή παραλίας δεν θα μπορούσες να κάνεις... Η Unawatuna πέρα από το ότι έχει γίνει πολύ άσχημη, δεν έχει ούτε ωραίο κόσμο ούτε ωραίο feeling. O μόνος λόγος για να πας είναι πώς μπορεί να καταντήσει ένα διαμάντι του παρελθόντος. Αντιθέτως θα μπορούσες να παςστην Mirissa.

Προτείνω να το κάνετε όλες τις διαδρομές με με οδηγό αν δεν θελετε να χάσετε ώρες από τις μετακινήσεις...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
1-2. Σύμφωνα με το πρόγραμμα σου, θα έμενα στη Sigiriya, ώστε να είσαι κοντά στο μνημείο το επόμενο πρωί. Αξίζει να πας αρκετά νωρίς, με το που ανοίγει το μνημείο, λιγότερος κόσμος, πιο ωραία χρώματα, (ισως) παιχνίδια με ομίχλη. Υπάρχουν παντού προστατευτικά στο ανέβασμα αλλά σε μερικά σημεία ανεβαίνεις μεταλλικές σκάλες που ψιλοαιωρούνται... Κοιτας ψηλά και ανεβαίνεις..

3. Εγώ δεν θα έχανα το χρόνο για να πήγαινα στο ορφ. ελεφάντων. Οπως δεν εκανα δλδ.
Μεταξύ Kandy - N.Eliya, η διαδρομή είναι ωραία με το τρένο αλλά πολύωρη σε σχέση με το αμάξι. Σε ένα τοσο σύντομο ταξίδι δεν θα έχανα έτσι το χρόνο μου. Καλύτερα Κandy -N. Eliya με αμάξι και βλέπεις τις φυτείες τσαγιού από το δρόμο.
Αφού έχεις δει οτι το Kandy- Galle γίνεται, τι να πω... καντε το .. Πολύ τρέξιμο..

4. Χειρότερη επιλογή παραλίας δεν θα μπορούσες να κάνεις... Η Unawatuna πέρα από το ότι έχει γίνει πολύ άσχημη, δεν έχει ούτε ωραίο κόσμο ούτε ωραίο feeling. O μόνος λόγος για να πας είναι πώς μπορεί να καταντήσει ένα διαμάντι του παρελθόντος. Αντιθέτως θα μπορούσες να παςστην Mirissa.

Προτείνω να το κάνετε όλες τις διαδρομές με με οδηγό αν δεν θελετε να χάσετε ώρες από τις μετακινήσεις...
Ευχαριστώ για την απάντηση! Όντως το συγκεκριμένο πρόγραμμα βγαίνει μόνο με οδηγό όλες τις μέρες.. Αυτό λέμε να κάνουμε..

Αν τελικά πάμε σε safari στο Yala national park δε πρόκειται να πάμε και στο ορφανοτροφείο ελεφάντων. Αλλά δεν έχω ρωτήσει ακόμα αν μπορούμε να κάνουμε τέτοια αλλαγή στο πρόγραμμα.

Σχετικά με τις παραλίες, διάβασα πως η Unawatuna είναι η πιο ασφαλής για κολύμπι και ότι πιθανότατα θα έχει ήσυχα νερά το Γενάρη. Και για τη Mirissa διάβασα καλά σχόλια αλλά δε ξέρω για κολύμπι. Πιο πολύ πάνε εκεί αυτοί που θέλουν να πάρουν καραβάκι για whale watching.. Καμιά άλλη πρόταση για παραλία; Βλέπω έχει πολλές για surfers αλλά δε μας αρέσει το κύμα.

Αυτό με το Sigiriya με τις σκάλες που αιωρούνται δε μου άρεσε :)

Δυστυχώς το Kandy-Galle δε γλιτωνεται με κάποιο τρόπο αφού θέλουμε να πάμε και στον νότο.. Το θέμα είναι μήπως καταφέρουμε να τοσ πάσουμε κάπως..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σκέφτηκα και άλλη μια εναλλακτική για τα μέρη που θέλουμε να δούμε, μήπως είναι καλύτερη; ( Επειδή γλιτώνουμε το Kandy-Galle σε μια μέρα).

μέρα 1: αεροδρόμιο - Dambulla διανυκτερευση εκεί (έχω ήδη κλείσει ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης για να έχουμε επιλογές για φαγητό το απογευμα που θα φτάσουμε).

μέρα 2: Sigiriya νωρίς το πρωί, Dambulla caves, elephant orphanage και διαμονή στο Kandy.

μέρα 3: Αξιοθέατα στο Kandy το πρωί, μετά Kandy - Nuwarra Eliya και το απόγευμα πίσω στο Colombo (που είναι πολύ πιο κοντά από ότι το Galle) διανυκτερευση στο Colombo.

μέρα 4: Colombo- Galle νωρίς το πρωί, Unawatuna, και το απογευμα αξιοθέατα στο Galle, διανυκτέρευση στο Galle.

μέρα 5: Mirissa ή Hikkaduwa ή όποια άλλη ειναι καλή αυτή τη περίοδο. Το απόγευμα πίσω στο Κολόμπο.

μέρα 6: Colombo και το απόγευμα αεροδρόμιο.

Να ζητήσω καλύτερα αυτό από τον οδηγό;
 

Gatanika

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Υπεροχο νησι! Αν θελεις να ταξιδεψεις το χειμονα, καλιτερο μερος ειναι η
δυση του νησιου, αν καλοκερι - η ανατολη! Αντιστοιχα ειναι ο καιρος, σε μια μερια ηλιος, σε αλι καταιγιδες. Και παντα θερμοκρασια 28 βαθμους και πανω.2 χρονια πιγενα το χειμονα, φανταστικο ταξιδι. Εμεινα στο μερος που ειχε απ'ολα, μεταξι της Καλουταρα και Μπερουβελα. Πολι καταλιλο μερος για να απολαβσεις τη ζωη του ντόπιους. Εδω σου ειναι και φτωχια και πλουτος, και οκεανος, και ζουγλα. Το νησι ειναι μικρο και σε μια ευδομαδα μπορεις να δεις ολα τα αξιοθεατα και αρχαια. Εαν θελεται μπορω να δοσω τα στοιχεία επικοινωνίας στη Σρι Λανκα, εκει μιλανε στα αγγλικα,θα βοηθησουν σε ολα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Υπεροχο νησι! Αν θελεις να ταξιδεψεις το χειμονα, καλιτερο μερος ειναι η
δυση του νησιου, αν καλοκερι - η ανατολη! Αντιστοιχα ειναι ο καιρος, σε μια μερια ηλιος, σε αλι καταιγιδες. Και παντα θερμοκρασια 28 βαθμους και πανω.2 χρονια πιγενα το χειμονα, φανταστικο ταξιδι. Εμεινα στο μερος που ειχε απ'ολα, μεταξι της Καλουταρα και Μπερουβελα. Πολι καταλιλο μερος για να απολαβσεις τη ζωη του ντόπιους. Εδω σου ειναι και φτωχια και πλουτος, και οκεανος, και ζουγλα. Το νησι ειναι μικρο και σε μια ευδομαδα μπορεις να δεις ολα τα αξιοθεατα και αρχαια. Εαν θελεται μπορω να δοσω τα στοιχεία επικοινωνίας στη Σρι Λανκα, εκει μιλανε στα αγγλικα,θα βοηθησουν σε ολα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Gatanika! Το ταξίδι έγινε και επιστρέψαμε πριν λίγες μέρες. Περάσαμε πολύ ωραία. Συμφωνω σε όλα εκτός απ'το ότι σε μια βδομάδα μπορείς να δεις όλα τα αξιοθέατα.. Είναι σχετικά μικρό νησί αλλά οι δρόμοι είναι σε κακό χάλι (για 150χλμ π.χ. μια μέρα κάναμε 5 ώρες)..
 

Gatanika

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Gatanika! Το ταξίδι έγινε και επιστρέψαμε πριν λίγες μέρες. Περάσαμε πολύ ωραία. Συμφωνω σε όλα εκτός απ'το ότι σε μια βδομάδα μπορείς να δεις όλα τα αξιοθέατα.. Είναι σχετικά μικρό νησί αλλά οι δρόμοι είναι σε κακό χάλι (για 150χλμ π.χ. μια μέρα κάναμε 5 ώρες)..
Για τους δρομους - ναι, συμφωνω απολυτα. Για αυτο, ταξιδι με το τρενο βοηθαει πολι)))
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Για τους δρομους - ναι, συμφωνω απολυτα. Για αυτο, ταξιδι με το τρενο βοηθαει πολι)))
To ταξίδι με τρένο σίγουρα προσφέρει ανεπανάληπτες εικόνες.. Αλλά από άποψη χρόνου δε νομίζω να κερδίζεις και πολύ, ίσα ίσα.. Π.χ. την διαδρομή Negombo-Sigiriya που εμείς την κάναμε σε 5 ώρες (λόγω κλειστών δρόμων από κατολισθήσεις, κανονικά είναι 3.30-4 ώρες) το τρένο βλέπω πως την κάνει σε 4 ώρες και 50 λεπτά..
Επίσης αυτή τη περίοδο κάποιες γραμμές τρένου είναι κλειστές γιατί υπήρξαν καταστροφές λόγω καιρικών φαινομένων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom