Κουβέντα να γίνεται

isabelle

Member
Μηνύματα
901
Likes
4.146
....Για να μην παιδεύομαι, πάω στην Τασκένδη και καθαρίζω ή κάνω από πριν προεργασίες. Και... για Τουρκμενιστάν πόσες μέρες μου δίνουν;
Δυστυχώς παιδεύεσαι με προεργασίες, και στο τέλος μάλιστα μπορεί και να μην καθαρίσεις αλλά ... να σε καθαρίσουν αυτοί (βλέπε την περίπτωση με τον φίλο μας τον Taver).

Η πιο απλή βίζα, με την οποία γλιτώνεις μάλιστα από τη (επίσημη) συνοδεία του απόγονου καγκεμπίτη είναι η τράνζιτ και χορηγείται για 3-7 μέρες. Πλην όμως βασική προϋπόθεση για να σου δοθεί είναι η είσοδός σου στο Τουρκμενιστάν να γινεί π.χ. από το Ιραν και η έξοδος σου να είναι προς μια άλλη τρίτη χώρα, π.χ. Ουζμπεκιστάν ή Αζερμπαιϊζάν. Δεν μπορείς να βγάλεις τρανζιτ βίζα Ουζμπεκιστάν-Τουρκμενιστάν-Ουζμπεκιστάν (λογικό).

Η λεγόμενη τουριστική βίζα χορηγείται για μεγαλύτερο διάστημα (μέχρι 3 βδομάδες νομίζω), μπορείς να μπεις και να βγεις από το ίδιο σημείο, ή από διαφορετικά σημεία της ίδιας χώρας (αυτό κάναμε εμείς), δίνεις ακριβές πρόγραμμα μετακινήσεων το οποίο δεν αλλάζει ούτε με σφαίρες, συνοδεύεσαι από τον παπάρα που λέγαμε (πότε πότε πάντως του ξεφεύγεις), και πρέπει, μαζί με τη βίζα, να κλείσεις το τουρ (ουσιαστικά τις διανυκτερεύσεις και το αυτοκίνητο).

Αυτό που λέει ο Taver για χορήγηση βίζας χωρίς να κλείσεις τουρ δεν το γνωρίζω αλλά για να το λέει κάτι θα ξέρει και σίγουρα αξίζει διερεύνηση. Το stantours που δίνει ο Taver όπως και το "δικό μου" (advantour) είναι από τα βασικά γραφεία της περιοχής, χαίρουν εν γένει καλής φήμης μεταξύ των φαν των σταν και σίγουρα μπορούν να σου δώσουν επικαιροποιημένες πληροφορίες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.733
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να διευκρινίσω ότι το visa χωρίς tour που ανέφερα αφορά το uzbekistan. Το advantour ζητά να κλείσεις τουλάχιστον ένα ξενοδοχείο από αυτούς...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, επιστρέφω στο αγαπημένο μου θέμα διότι πλέον έχω μια κάπως καλύτερη εικόνα. Το -στο περίπου- πρόγραμμα πλέον (ξεκινώντας αρχές Φλεβάρη) έχει ως εξής:
- Αίγυπτος 6 μέρες διότι στο Ασουάν είναι που βγαίνει (ίνσαλά) η βίζα για Σουδάν. Αν δε βγει, πολύ απλά παραλείπω το Σουδάν, αλλά το θέλω πολύ, μ' έχει φάει.
- Σουδάν 12 μέρες, νομίζω υπέραρκετές
- Ιορδανία 5 μέρες να δούμε τα βασικά και βολεύει η πτήση από Χαρτούμ
- Ισραήλ 10 μέρες γιατί η Κική λέει ότι στις 15 θα βαρεθώ.
- Ουζμπεκιστάν 12 μέρες και...
- Τατζικιστάν 7 μέρες (Μάρτιος-Απρίλιος θα είναι... ελπίζω να μην το δαγκώσω) όπου αθ μπω και θα βγω χερσάια για ... Κίνα
- Κίνα 3 μέρες, γιατί Μυανμάρ μάλλον θα πάμε από κανά Χονγκ Κονγκ ή Σαγκάη, οπότε μπαίνω χερσαίως από Τατζικιστάν (γίνεται; ) και πετάω για Χονγκ Κονγκ ή Σαγκάη, να το δούμε κι αυτό.
- Μυανμάρ 13 μέρες
- Ωκεανία 25 μέρες,
αρκετές για 7-8 μέρες Αυστραλία (Σίνδεϋ 4 μέρες και...τι άλλο; ) και 18 μέρες να πάω σε μια Μικρονησία και κάτι κουλό ακόμη (π.χ. Κιριμπάτι, Ναούρου ή κάτι τέτοιο)

Άφησα έξω το Βιετνάμ. Αν πρέπει να αφήσω κάτι άλλο μάλλον θα είναι το Ισραήλ. Γενικά την Ωκεανία θα την έχω φλου κι ό,τι βγει, η προτεραιότητα είναι το Σουδάν λόγω βίζας και για τους ίδιους λόγους Ουζμπεκιστάν. Παίζει και το Τουρκμενιστάν με μια τράνζιτ βίζα, αλλά το ότι είναι μόλις 5 μέρες και πρέπει να οπισθοδρομήσω προς Αζερμπαϊτζαν συν το κρύο δε με τρελαίνει κιόλας.

Χάνω κάτι φοβερό; Κάτι κοντά σε αυτές τις χώρες που εσείς δε θα χάνατε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μετα απο 5 pastis και 2 cardhu μια χαρα το βλεπω το προγραμμα! Αν πας προς Γαλλικη Πολυνησια ειδικα προς huahine πες μου...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.402
Likes
7.668
Ωραία, επιστρέφω στο αγαπημένο μου θέμα διότι πλέον έχω μια κάπως καλύτερη εικόνα. Το -στο περίπου- πρόγραμμα πλέον (ξεκινώντας αρχές Φλεβάρη) έχει ως εξής:
- Αίγυπτος 6 μέρες διότι στο Ασουάν είναι που βγαίνει (ίνσαλά) η βίζα για Σουδάν. Αν δε βγει, πολύ απλά παραλείπω το Σουδάν, αλλά το θέλω πολύ, μ' έχει φάει.
- Σουδάν 12 μέρες, νομίζω υπέραρκετές
- Ιορδανία 5 μέρες να δούμε τα βασικά και βολεύει η πτήση από Χαρτούμ
- Ισραήλ 10 μέρες γιατί η Κική λέει ότι στις 15 θα βαρεθώ.
- Ουζμπεκιστάν 12 μέρες και...
- Τατζικιστάν 7 μέρες (Μάρτιος-Απρίλιος θα είναι... ελπίζω να μην το δαγκώσω) όπου αθ μπω και θα βγω χερσάια για ... Κίνα
- Κίνα 3 μέρες, γιατί Μυανμάρ μάλλον θα πάμε από κανά Χονγκ Κονγκ ή Σαγκάη, οπότε μπαίνω χερσαίως από Τατζικιστάν (γίνεται; ) και πετάω για Χονγκ Κονγκ ή Σαγκάη, να το δούμε κι αυτό.
- Μυανμάρ 13 μέρες
- Ωκεανία 25 μέρες,
αρκετές για 7-8 μέρες Αυστραλία (Σίνδεϋ 4 μέρες και...τι άλλο; ) και 18 μέρες να πάω σε μια Μικρονησία και κάτι κουλό ακόμη (π.χ. Κιριμπάτι, Ναούρου ή κάτι τέτοιο)

Άφησα έξω το Βιετνάμ. Αν πρέπει να αφήσω κάτι άλλο μάλλον θα είναι το Ισραήλ. Γενικά την Ωκεανία θα την έχω φλου κι ό,τι βγει, η προτεραιότητα είναι το Σουδάν λόγω βίζας και για τους ίδιους λόγους Ουζμπεκιστάν. Παίζει και το Τουρκμενιστάν με μια τράνζιτ βίζα, αλλά το ότι είναι μόλις 5 μέρες και πρέπει να οπισθοδρομήσω προς Αζερμπαϊτζαν συν το κρύο δε με τρελαίνει κιόλας.

Χάνω κάτι φοβερό; Κάτι κοντά σε αυτές τις χώρες που εσείς δε θα χάνατε;
Νεα Ζηλανδια δεν?
Επισης, δεν θυμαμαι αλλα Μογγολια εχεις παει?
Kαι τελος, αν δεν βγει η βιζα για Σουδαν, λεμε ΑΝ, τι θα βαλεις εκεινο το 12ημερο?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Νεα Ζηλανδια δεν?
Επισης, δεν θυμαμαι αλλα Μογγολια εχεις παει?
Kαι τελος, αν δεν βγει η βιζα για Σουδαν, λεμε ΑΝ, τι θα βαλεις εκεινο το 12ημερο?
Τι να κάνει στη Νέα Ζηλανδία; να ψάχνει Hobbit? Υπερεκτιμημένη χώρα ΙΜΟ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να σου πω την αλήθεια μέχρι την ιστορία του hydronetta την είχα σε πολύ μεγάλη εκτίμηση τη ΝΖ. Όχι ότι τώρα δεν πάω λόγω αυτού, αλλά δεν είναι πια τοπ προτεραιότητα και μάλλον θέλει και πάνω από 15-20 μέρες. Προτιμώ να δώσω προτεραιότητα στη Μικρονησία που είναι και πιο δύσκολο να πάω όταν θα έχω πίεση χρόνου, γιατί εκει ΄ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει.

Αν βγει το Σουδάν παίζει να μπει το Βιετνάμ, Μογγολία δεν έχω πάει αλλά πάλι δεν ξέρω πόσες μέρες θέλει (και δεν οδηγώ κιόλας), θα ήθελα να βάλω κάτι από Αφρική που να έχει ιστορία αλλά έτσι όπως είναι η Ερυθραία αυτή τη στιγμή δε γίνεται, η Υεμένη δε νομίζω να έχει ησυχάσει μέχρι τότε, το Ομάν μου φαίνεται καλή επιλογή αλλά και το Πακιστάν αν είναι ψιλοήσυχο μπορεί να το τιμήσω αλλά μόνο αν έχω παρέα.

Αλλά αν έχεις καμιά α΄λλη πρόταση καλή μου vario, είμαι όλο αυτιά.

Δε βρίσκω πληροφορίες για το Τατζικιστάν και με ανησυχεί το θέμα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Να σου πω την αλήθεια μέχρι την ιστορία του hydronetta την είχα σε πολύ μεγάλη εκτίμηση τη ΝΖ. Όχι ότι τώρα δεν πάω λόγω αυτού, αλλά δεν είναι πια τοπ προτεραιότητα και μάλλον θέλει και πάνω από 15-20 μέρες. Προτιμώ να δώσω προτεραιότητα στη Μικρονησία που είναι και πιο δύσκολο να πάω όταν θα έχω πίεση χρόνου, γιατί εκει ΄ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει.
Αν βγει το Σουδάν παίζει να μπει το Βιετνάμ, Μογγολία δεν έχω πάει αλλά πάλι δεν ξέρω πόσες μέρες θέλει (και δεν οδηγώ κιόλας), θα ήθελα να βάλω κάτι από Αφρική που να έχει ιστορία αλλά έτσι όπως είναι η Ερυθραία αυτή τη στιγμή δε γίνεται, η Υεμένη δε νομίζω να έχει ησυχάσει μέχρι τότε, το Ομάν μου φαίνεται καλή επιλογή αλλά και το Πακιστάν αν είναι ψιλοήσυχο μπορεί να το τιμήσω αλλά μόνο αν έχω παρέα.
Αλλά αν έχεις καμιά α΄λλη πρόταση καλή μου vario, είμαι όλο αυτιά.
Δε βρίσκω πληροφορίες για το Τατζικιστάν και με ανησυχεί το θέμα...
Το Τατζικιστάν αν δεν απατώμαι κατάργησε και τη βίζα οπότε είναι εύκολο. Απλά δεν ξέρω Μάρτη Απρίλη τι γίνεται με το χιόνι στα ορεινά περάσματα των Παμίρ. Ξανασκέψου το. Κι η Μογγολία ψόφο θα έχει. Ερυθραία άστο δε λέει με τόσους περιορισμούς. Δεν ξέρω ποιά είναι η κατάσταση στην Υεμένη, το Ομάν ακούγεται καλή εναλλακτική. Καλώς σκέφτεσαι για τη ΝΖ. Δε σου λέω να μη πας. εμένα δε μου είπε πολλά αλλά υπάρχουν άλλοι που την λατρεύουν. Και θέλει χρόνο όπως είπες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα πάλι με τραβάει η Παπούα, αλλά θέλει μέρες και πολλές μάλιστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom