Γαλλία Στρασβούργο

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Επειδη απ το site που μου εστειλες δεν σκαμπαζω πολυ απο γαλλικα μπορεις να μου πεις τι ώρες λεει για happy hour? και στο happy hour τι ακριβως σημαινει στο συγκεκριμενο μαγαζι; Κατι εγραψες για μιση τιμης tarta flambee!! Αυτες βασικα ποσο κοστιζουν; Γυρω στο 10€;
Έχει happy beer κάθε μέρα αλλά συγκεκριμένα το Σάββατο που σε ενδιαφέρει έχει 17:00-19:00. Όταν ήμουν εγώ ήταν στη μισή τιμή, αλλά τώρα στο site δε διευκρυνίζει.

Happy flam (δηλ. για tarte flambée) έχει κάθε μέρα 17:00-18:30
3 ευρώ η classique (παραδοσιακή: κρέμα, lardon = είδος αλλαντικού σαν μπέικον, κρεμμύδι), η gratinée (όλα τα υλικά που έχει η παραδοσιακή + τυρί τριμμένο), η faurest (όλα τα υλικά της παραδοσιακής + μανιτάρια) κ η régionale (όλα τα υλικά της παραδοσιακής + δε θυμάμαι τι άλλο :confused:), οι υπόλοιπες δεν έχουν έκπτωση κ απ'όσο θυμάμαι η γλυκιά είχε γύρω στα 10 ευρώ, αλλά πάνε κ κάποια χρόνια από τότε!!! Στο site κάτω από τις προσφορές λέει "κράτηση" όταν ήμου εγώ δεν χρειαζόταν καμία κράτηση, αλλά μήπως να κάνετε για να είστε σίγουροι;

Με λίγα λόγια πάτε Σάββατο κατά τις 17:00 κ αδειάζετε το μαγαζί!!! :clap: :xalara:
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχει happy beer κάθε μέρα αλλά συγκεκριμένα το Σάββατο που σε ενδιαφέρει έχει 17:00-19:00. Όταν ήμουν εγώ ήταν στη μισή τιμή, αλλά τώρα στο site δε διευκρυνίζει.

Happy flam (δηλ. για tarte flambée) έχει κάθε μέρα 17:00-18:30
3
ευρώ η classique (παραδοσιακή: κρέμα, lardon = είδος αλλαντικού σαν μπέικον, κρεμμύδι), η gratinée (όλα τα υλικά που έχει η παραδοσιακή + τυρί τριμμένο), η faurest (όλα τα υλικά της παραδοσιακής + μανιτάρια) κ η régionale (όλα τα υλικά της παραδοσιακής + δε θυμάμαι τι άλλο :confused:), οι υπόλοιπες δεν έχουν έκπτωση κ απ'όσο θυμάμαι η γλυκιά είχε γύρω στα 10 ευρώ, αλλά πάνε κ κάποια χρόνια από τότε!!! Στο site κάτω από τις προσφορές λέει "κράτηση" όταν ήμου εγώ δεν χρειαζόταν καμία κράτηση, αλλά μήπως να κάνετε για να είστε σίγουροι;

Με λίγα λόγια πάτε Σάββατο κατά τις 17:00 κ αδειάζετε το μαγαζί!!! :clap: :xalara:
Τέλεια!! Δίκιο έχεις!! Κάνω την κράτηση και αν δεν προλάβω δεν έγινε και κάτι!! Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα!! Από αλσατικά χωριά έχω βάλει στο προγραμμα να επισκεφτω Colmar,Eguisheim και Riquewihr!! Βασικά εφόσον έχεις επισκεφτεί κάποιο από αυτα θέλω να σε ρωτήσω 1) Πόση ώρα θα χρειαστώ για το καθένα (υπολογίζω 1,5 ώρα στα 2 μικρά και κανα 3ωρο στο Colmar) 2) Έχει parking να παρκάρεις μπαίνοντας στα χωριά και είναι σκετικά φθηνό? 3)Τι είναι must από αξιοθέατα (κυρίως στο Colmar μιας και τα άλλα είναι μικρούλια) και αν έχεις ξεχωρίσει κάνα μαγαζί για κάνα καφε ή κρασί (γτ φαγητό λογικά θα φάμε στο Strasbourg)
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
1) Πόση ώρα θα χρειαστώ για το καθένα (υπολογίζω 1,5 ώρα στα 2 μικρά και κανα 3ωρο στο Colmar)
Ε ναι όλα τα χωριουδάκια κάπου τόσο θέλουν. Το Colmar είναι οκ 3ωρο.

2) Έχει parking να παρκάρεις μπαίνοντας στα χωριά και είναι σκετικά φθηνό?
Colmar πήγαινα με τρένο οπότε δεν ξέρω να σου πω. Όσο για τα υπόλοιπα δεν το αφήναμε σε πάρκινγκ. Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε τύπου παρκόμετρο.

3)Τι είναι must από αξιοθέατα (κυρίως στο Colmar μιας και τα άλλα είναι μικρούλια) και αν έχεις ξεχωρίσει κάνα μαγαζί για κάνα καφε ή κρασί
Καλά μη νομίζεις κ το Colmar μικρούλι είναι, εμένα μού άρεσε πολύ η βαρκάδα αλλά δε θα σου πω πως είναι must...γούστα είναι αυτά! Μπα δεν έχω να προτείνω κάτι εκεί, καθόμασταν όπου μάς άρεσε κ πάντα μέναμε ευχαριστημένοι, είναι τόσο ωραία χωριουδάκια...κάνεις τη βολτούλα σου χαλαρά, χωρίς χάρτη κ χωρίς άγχος φυσικά!

P1010016.JPG

Αγαπημένο Colmar
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
στα χωριουδάκια έχει πάρκινγκ με πάρκο μέτρα.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
στα χωριουδάκια έχει πάρκινγκ με πάρκο μέτρα.
Ναι και απότι βλέπω δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό!! Έχει και δωρεάν θέσεις (που δεν το περίμενα η αλήθεια είναι) αλλα και στις θέσεις που πληρώνεις είναι 1,5Ε η ώρα ενώ στο Eguisheim 2E τη μέρα!!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Απο κολμαρ μεσω δρομου του κρασιου θα φτασεις στρασβουργο. Εκπληκτικα χωρια με πολλους παραγωγους, δοκιμασε κιολας. Μια επισκεψη στο καστρο του κoenigsbourg, οπωσδηποτε. Ακομα και στο κεντρο του στρασβουργου εχει κλειστα γκαραζ για να αφησεις το αυτοκινητο. Μην το αφησεις στο δρομο με κανενα τροπο.
Επειδή σκοπεύω να πάω Στρασβούργο αρχές Νοεμβρίου και θα μείνω ένα βράδυ εκεί,υπάρχει πρόβλημα με το αυτοκινήτο??Δλδ αν το αφήσεις στο δρόμο υπάρχει περίπτωση να στο κλέψουν?
 

iro n.

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Καλημέρα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις γνώσεις σας! Έχω προγραμματήσει με τον φίλο μου ένα ταξίδι στο Στρασβούργο 15-20 Απρίλη (4 διανυτκερεύσεις). Το ταξίδι θα είναι μέσω Φρανκφούρτης και από εκεί με λεωφορείο της Lufthansa στο αεροδρόμιο του Στρασβ. Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αυτή τη διαδρομή?? Και αν ναι, υπάρχει η δυνατότητα το λεωφορείο να μας αφήσει μέσα στο κέντρο της πόλης, αντί του αεροδρομίου, που είναι απ'ότι είδα και 18χλμ μακρυά από το κέντρο????

Ακόμη, το ξενοδοχείο που θα μείνουμε είναι εδώ: https://www.google.gr/maps/place/Ap...2!3m1!1s0x4796c9b57a9f3f29:0x2026683c5f786ec9
Βολεύει σαν τοποθεσία??

Τέλος, θα μας βοηθούσατε πολύ αν μπορούσατε να μας προτείνετε κάποιο ενδεικτικό ίσως πρόγραμμα για το που να πάμε, τι αξίζει να δούμε, που να φάμε, κλπ.
Σημειωτέον, Στρασβούργο φτάνουμε 8 το βράδυ!

Ευχαριστούμε πολύ!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το λεοφωρείο κάνει στάση μπροστά στο σιδηροδρομικό σταθμό του Στρασβούργου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ακόμη, το ξενοδοχείο που θα μείνουμε είναι εδώ: https://www.google.gr/maps/place/Appart'City Strasbourg Centre/@48.5787758,7.7359798,16z/data=!4m2!3m1!1s0x4796c9b57a9f3f29:0x2026683c5f786ec9
Βολεύει σαν τοποθεσία??

Τέλος, θα μας βοηθούσατε πολύ αν μπορούσατε να μας προτείνετε κάποιο ενδεικτικό ίσως πρόγραμμα για το που να πάμε, τι αξίζει να δούμε, που να φάμε, κλπ.
Σημειωτέον, Στρασβούργο φτάνουμε 8 το βράδυ!

Ευχαριστούμε πολύ!!!!
Η τοποθεσία του ξενοδοχείου είναι ιδανική!! Εμείς μέναμε λίγο πιο πάνω και χρησιμοποιήσαμε το νοικιασμένο αμάξι μόνο για να πάμε μια βόλτα στο πάρκο Orangerie και να περάσουμε έξω απ το Ευρωκοινοβούλιο.Όλα τα άλλα τα κάναμε με τα πόδια στο κέντρο!
Οπωσδήποτε αν μπορέσεις ,να νοικιάσετε μια μέρα αμάξι και να επισκεφθείτε τα χωριά του δρόμου του κρασιού (εγώ επισκέφθηκα Colmar,Eguisheim και Riquewihr ) και στα προτείνω και τα 3 για μια επίσκεψη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom