Ερυθραία Πληροφορίες για Ερυθραία?

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλημερα travellers.
Επανερχομαι μετα απο καιρο στο forum ευελπιστωντας να βρω πληροφορίες για... όχι τοσο τουριστικους προορισμους. Εχει παει κανεις Ερυθραια? (οχι Νεα Ερυθραια:). Σκεφτομαι τα Χριστουγεννα το ταξιδι απο Sudan, Erytrea, Djibouti, μεχρι Somaliland. Η μαλλον αντιστροφα ξεκινωντας απο Addis Ababa και πτηση επιστροφης απο Khartoum. Οσο κι αν ακουγεται περιεργο, η δυσκολη χωρα δεν ειναι η Σομάλιλαντ αλλα η Ερυθραία.
Γνωριζω οτι visa για Ερυθραία στην καλυτερη περιπτωση θα βγαλω στη Ρωμη.
Γνωριζω οτι ειναι μαλλον αδυνατο να βγαλει κανεις permits για να διασχισει ολη τη χωρα.
Γνωριζει μηπως κανεις αν ειναι ανοιχτα τα συνορα με Τζιμπουτι?
Θα μπορεσω να διασχισω (χωρις να με συλλαβουν:) τη διαδρομη Assab-Asmara?
Απο Asmara θα μπορεσω να ταξιδεψω μεχρι τα συνορα του Σουδαν και να τα περασω?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Ελπιζω να εχει κανει κανεις αυτο το τοσο ομορφο ταξιδι.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Eρυθραία για 1 εβδομάδα βρεθήκαμε με τον babaduma πριν 4 χρόνια συνδυάζοντάς την με Υεμένη.
Βίζα βγάλαμε στο προξενείο της Ερυθραίας στην Αθήνα. Ακριβή δεν ήταν μεν, ούτε θέλανε και πολλά πολλά, αλλά μας χτιακιάσανε στο περίμενε.
Η είσοδος κι η έξοδος έγινε αεροπορικώς κι έτσι δεν μπορώ να σε διαφωτίσω τι γίνεται με τα χερσαία σύνορα. Τότε θυμάμαι έτσι που σποραδικά διάβαζα, φαινόταν σαν χώρα σε πλήρη απομόνωση από τους γείτονές της. Tα πράγματα όμως αλλάζουν συνεχώς κι έτσι καλύτερο να αναζητήσεις πληροφορίες από το προξενείο (αν ξέρουν κι αυτοί), αν επικοινωνήσεις με τοπικό πρακτορείο εκεί ή από φόρα στο ιντερνετ.
Εμείς κινηθήκαμε μέσω πρακτορείου στην Ασμάρα. Φτιάξαμε μαζί τους ένα πρόγραμμα και βάσει αυτού εξασφάλισαν διαμονή και μετακίνηση μόνο. Έτσι δεν χρειάστηκε να μπλέξουμε με permits. Τότε δεν υπήρχε δυνατότητα να επισκεφθείς όλη τη χώρα (ειδικά νότο άρα και Assab, σύνορα προς όμορες χώρες). Πάντως μπλόκα αστυνομίας όπως στην Υεμένη ή τη Μαυριτανία κάθε λίγο και λιγάκι όπου κινηθήκαμε δεν συναντήσαμε
Εντυπώσεις καλές, χωρίς να είναι κάτι το εκπληκτικό. Τουλάχιστον δεν είχε ενοχλητικές ορδές τουριστών και οι ντοπιοι ήταν ευγενέστατοι χωρίς διάθεση για κερδοσκοπήσουν. Εμπειρία η Massawa όπου μας κάλεσαν σε ένα σπίτι γκρεμίδι για καφέ, περπατούσαμε ανάμεσα στα ερειπωμένα σπίτια με ακόμα εμφανή τα σημάδια του πολέμου, η άνοδος στο μοναστήρι στη Nefasit, η ζωοπανήγυρη στο Keren κι η διαδρομή με το steam τραίνο. Mας σόκαρε πόσο ακριβή ήταν η ζωή για τους ντοπιους.
Ιδού κι ένα βίντεο για την Asmara (έχω και για όλο το ταξίδι αλλά δεν το έχω μεταφορτώσει)
Για περισσότερα που μου διαφεύγουν babaduma pls help!

Επίτιμο Προξενείο της Ερυθραίας
Βασιλέως Κωνσταντίνου 4, 11635 Αθήνα
Τηλ.: 2107015870, 2107565315
Φαξ: 2107015833

Αν ισχυουν….

Για δες κι αυτό:
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/africa/eritrea/report-from-recent-trip-to-eritrea
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μμμμ... μια μικρή διόρθωση. Βίζα δεν βγάλαμε απ' το προξενείο στην Αθήνα αλλά από την πρεσβεία τους στη Ρώμη. Ξέχασες hydronetta που τα κρατούσαν τα διαβατήρια εκεί γιατί περίμεναν ... κάποιος από εμάς να πάει να τα πάρει; :shock:
Κι αφού επικοινωνήσαμε μαζί τους, τελικά στείλαμε την DHL να τα πάρει και να μας τα φέρει;

Όσο για το τι εντύπωση μου έκανε η χώρα, εντάξει, δεν έχω τις εμπειρίες του hydronetta (ειδικά από την Αφρική), αλλά μάλλον άφησε εντονότερο ίχνος σ' εμένα και σίγουρα εκείνο το ταξίδι δεν πρόκειται να το ξεχάσω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μμμμ... μια μικρή διόρθωση. Βίζα δεν βγάλαμε απ' το προξενείο στην Αθήνα αλλά από την πρεσβεία τους στη Ρώμη. Ξέχασες hydronetta που τα κρατούσαν τα διαβατήρια εκεί γιατί περίμεναν ... κάποιος από εμάς να πάει να τα πάρει; :shock:
Κι αφού επικοινωνήσαμε μαζί τους, τελικά στείλαμε την DHL να τα πάρει και να μας τα φέρει;

Όσο για το τι εντύπωση μου έκανε η χώρα, εντάξει, δεν έχω τις εμπειρίες του hydronetta (ειδικά από την Αφρική), αλλά μάλλον άφησε εντονότερο ίχνος σ' εμένα και σίγουρα εκείνο το ταξίδι δεν πρόκειται να το ξεχάσω.
Νομίζω η χρήση DHL ήταν για τη Βίζα της Υεμένης. Αυτοί αν δεν με απατά η μνήμη μου ανελάμβαναν να την εκδώσουν απλά αργούσαν. Αν δεν με απατά επαναλαμβάνω, γιατί συχνά τώρα τελευταία με πατά…
Αλλά η κατάσταση παραμένει ίδια αν όχι χειρότερη με τους περιορισμούς απ'ότι διαβάζω. Άντε να κάνουν χαϊρι και προκοπή από τουρισμό
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Νομίζω η χρήση DHL ήταν για τη Βίζα της Υεμένης. Αυτοί αν δεν με απατά η μνήμη μου ανελάμβαναν να την εκδώσουν απλά αργούσαν. Αν δεν με απατά επαναλαμβάνω, γιατί συχνά τώρα τελευταία με πατά…
Αλλά η κατάσταση παραμένει ίδια αν όχι χειρότερη με τους περιορισμούς απ'ότι διαβάζω. Άντε να κάνουν χαϊρι και προκοπή από τουρισμό
Καλά, μη νομίζεις, τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγώ, αλλά το έγραψα ελπίζοντας ότι θα επιβεβαιώσεις το ένα ή το άλλο! Γιάαααααα να πιάνουμε τα σταυρόλεξα γιατί δεν μας βλέπω καλά και τους δυό! :bleh:
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Βίζα Υεμενης βγάζεις εύκολα on arrival στη Sanaa με τη βοήθεια τοπικού πρακτορείου, που ειναι απαραίτητο έτσι κι αλλιώς και για τη Socotra αλλά και για την υπόλοιπη Υεμενη, όπου τουλάχιστον επιτρέπεται μετά την Αραβικη επανάσταση. Απλά τη στιγμή που γράφω θεωρώ δεν ειναι πολύ καλή εποχή καθώς έχει φουντώσει ο εμφύλιος, η Sanaa εχει καταληφθεί απο ανταρτες και η επίθεση αυτοκτονίας προχθές με τους 160 νεκρούς δεν ειναι πράγματα ευχάριστα για τον επισκέπτη.
Τελικά Eritrea δεν πήγα λόγω κλειστών χερσαίων συνόρων. Πήγα όμως Somaliland για όποιον ενδιαφέρεται.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βίζα Υεμενης βγάζεις εύκολα on arrival στη Sanaa με τη βοήθεια τοπικού πρακτορείου, που ειναι απαραίτητο έτσι κι αλλιώς και για τη Socotra αλλά και για την υπόλοιπη Υεμενη, όπου τουλάχιστον επιτρέπεται μετά την Αραβικη επανάσταση. Απλά τη στιγμή που γράφω θεωρώ δεν ειναι πολύ καλή εποχή καθώς έχει φουντώσει ο εμφύλιος, η Sanaa εχει καταληφθεί απο ανταρτες και η επίθεση αυτοκτονίας προχθές με τους 160 νεκρούς δεν ειναι πράγματα ευχάριστα για τον επισκέπτη.
Τελικά Eritrea δεν πήγα λόγω κλειστών χερσαίων συνόρων. Πήγα όμως Somaliland για όποιον ενδιαφέρεται.
Να μας γραψεις μια μικρη ιστορια με μερικες φωτογραφιες. Ειναι προορισμος που θα ηθελα να ξερω αν αξιζει το κοπο συνδθαχομενο με Αιθιοπια
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Υεμενη και Αιθιοπια ειναι ίσως στα top 3 ταξίδια μου, αλλά αυτό ειναι προσωπικό. Ετοίμαζω ένα blog με φωτο και μια μικρή ιστορία για κάθε χώρα που έχω επισκεφτεί. Θα μου πάρει λίγο καιρό ακόμα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Υεμενη και Αιθιοπια ειναι ίσως στα top 3 ταξίδια μου, αλλά αυτό ειναι προσωπικό. Ετοίμαζω ένα blog με φωτο και μια μικρή ιστορία για κάθε χώρα που έχω επισκεφτεί. Θα μου πάρει λίγο καιρό ακόμα...
Με χαρα να διαβασουμε και να δουμε. Οι ιστοριες περα απο τη χαρα να τις μοιραζεσαι εχουν και χαρακτηρα ημερολογιου. Δεν νομιζω να θυμαμαι τοσα τοπωνυμια χρονια μετα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom