Τουρκία Κωνσταντινούπολη

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν θα ταξιδεύω στις 16/11 θα είναι κλειστοί οι δρόμοι λόγω μαραθωνίου. Γιαυτό ρώτησα για το μετρό που είναι το μόνο μέσο που κινείται. Έχω άραγε άλλη εναλλακτική.
Το τρένο (προαστιακός) που πάει απευθείας Yenikapi περνάει πολύ κοντά στο αεροδρόμιο. Μπορείτε να περπατήσετε ή να πάρετε ένα ταξί προς κάποιο κοντινό σταθμό, και να συνεχίσετε σιδηροδρομικά.
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
SMI003 Στις 16/11 ταξιδευω κι εγω στις 07:05 με AEGEAN
Επειδη εχω διαμονή ανω των 3 ημερών το ξενοδοχειο μου πρόσφερε δωρεαν την μεταφορα από Ατατουρκ Ευχαριστως αν πετας εκεινη την ωρα και θελησει ο οδηγος να σε παρουμε μαζι ναρθεις
Αυτος θα ξερει πως να αποφυγει τους κλειστους δρομους
Επίσης θα ρωτησω κι εναν φιλο εκει να μου πει τι παιζει με τον μαραθωνιο
Αλλά θεωρώ πως τα μέσα μαζικης μεταφορας σταθερης τροχιάς συνηθως δεν τα διακόπτουν ή αποφευγουν τα σημεια που διερχοντε
Θα ρωτησω και θα γραψω εδω
Εσυ που διαβασες οτι εκεινη την Κυριακή εχουν μαραθώνιο?
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
http://www.istanbulmarathon.org/marathon-information/maraton-(42,195-km).aspx

Οντως εχεις δικιο
Εδω γραφει ότι αρχίζει στις 9 το πρωί και διαρκεί 5,5 ωρες
Η κυκλοφορία θα ανοιξει στις 14:30
Το σημείο αφετηρίας ειναι η γεφυρα του Βοσπόρου αυτη η πιο καινουργια η μεγαλη απο οσο καταλαβαινω απο τις φωτο που ειδα και τερματιζει στο Σουλταναχμετ
Starts and Finish Areas:
The start area distance is 250 meter to the Bosphorus Bridge's. The Race will be finished in front of the Sultanahmet Mosque in Sultanahmet Square.

Ελπίζω να προλάβουμε να περάσουμε στους προορισμους μας πριν φτασουν σε επιμαχα σημεια
Εσυ τι ωρα πετας?
Πιστευω πως αν παρεις το μετρο και στο Zeytimburnu αλάξεις γραμμη και παρεις τραμ και κατεβεις στο Ακσαραυ το κοβεις ποδαρατο 500 μετρα στην Ataturk bulevard και εφτασες Yenikapi
Εμεις που πρέπει να παμε απέναντι στο Περαν να δω πως και ποτε θα περασουμε
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στην Αθήνα πάντως διακόπτεται η κυκλοφορία από πολύ νωρίς, ακόμα και πριν την έναρξη σε πολλούς δρόμους.
 

SMI003

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Πάω από Ταξιμ προς αεροδρομιο γιαυτό ρωτάω για το μετρο αν θα είναι έτοιμο εκείνη την περίοδο αλλιώς την βάψαμε.
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
http://havatas.com/yolcuservisi/taksim-ataturkhavalimani.aspx

Εδω εχει τα δρομολόγια απο Τακσιμ στο αεροδρομιο
Προκειμένου να φας καποιο κόλημα και να χασεις πτηση επέλεξε ένα δρομολόγιο νωρίς να μην επιρεαζεται απο ωραρια μαραθωνιου και την κανεις
Τωρα γιατι όλοι ειχαμε καταλαβει οτι θελεις να πας απο αεροδρομιο στο Γιενικαπι μου μενει μια απορία!!!
 

SMI003

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Το λεωφορείο δεν θα κινείται νεκρώνει η πόλη σε μαραθωνίους , γιαυτό ρώτησα για το μετρό που δεν σταματάει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αλλά θεωρώ πως τα μέσα μαζικης μεταφορας σταθερης τροχιάς συνηθως δεν τα διακόπτουν ή αποφευγουν τα σημεια που διερχοντε
Τα Τραμ διακόπτονται στο Μαραθώνιο της Κωνσταντινούπολης. Το λεωφορείο από Αεροδρόμιο για Ταξιμ κινείται κανονικά. Είναι όμως άχρηστο αν πηγαίνεις Yenikapi...
Edit: Τώρα είδα ότι πας από Ταξίμ Αεροδρόμιο. Μην ανησυχείς με το Μαραθώνιο, το Havatas κινείται κανονικά (τουλάχιστον κινούνταν κανονικά τις προηγούμενες φορές που βρέθηκα Κωνσταντινούπολη την Κυριακή που είχε μαραθώνιο).
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Οπως και ναχει μια ερωτηση εκει στο ξενοδοχειο POINT απο οπου φευγουν τα λεοφωρεια της HAVATAS εστω και το Σαββατο για το πως και αν θα κινηθουν την επομενη όπως επίσης και στο τηλεφωνικο κεντρο του ΤΡΑΜ_ΜΕΤΡΟ απο την ρεσεψιον του ξενοδοχειου θα λυσει καθε απορια του φιλου μας και θα βγαλει πλανο πως θα κινηθει αναλογως
Καπου πηρε το ματι μου οτι και το Σαββατο εχει εναν μαραθωνιο
Σε καθε περιπτωση να μας ενημερωσει ο φιλος εδω να ξερουμε τι παιζει
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Πριν 3 χρονιΑ βρεθηκα στην Πολη και επεστρεφα στην Αθηνα τη μερα του μαραθωνιου. Απιστευτη ταλαιπωρια με το αυτοκινητο , προς το αεροδρομιο και φυσικα τρελη κινηση . Ειχαν ακινητοποιηθει αυτοκινητα και havatas .
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Συμφωνα με τον χαρτη μαραθωνίου διαδρομης που μας εδωσε το μελος karfitsa η Τακσιμ δεν επιρεάζεται απο τον μαραθώνιο και μπορουν να κινηθουν στον δρομο Ε5 τα λεωφορεια HAVATAS
Επομενως πας μεχρι το ξεν Πόιντ και ρωτας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom