Γαλλία Προτάσεις για φαγητό και διασκέδαση στο Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
7.989
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Άφησε τα mille mercis (merci ?)
Σωστα με s

Ασε το Millefeuille (που δεν ξέρω, μπορεί να είναι και τέλειο), γιατί στο συγκερκιμένο μαγαζί ΠΡΕΠΕΙ να δοκιμάσεις την Tarte au Citron, ίσως την καλύτερη που θα βρείς στο Παρίσι...
Δεν ξερω για το συγκεκριμενο αλλα Tarte au Citron τρωμε παντου στο Παρισι. Σχεδον παντου ειναι νοστιμη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν ξερω για το συγκεκριμενο αλλα Tarte au Citron τρωμε παντου στο Παρισι. Σχεδον παντου ειναι νοστιμη.
Φλερτάρεις επικίνδυνα με κάζο επιπέδου ψαρόσουπας.... Εδώ μιλάμε για ΤΟ παγκόσμιο authority για την tarte au citron. Ο άνθρωπος έχει γράψει ολόκληρο βιβλίο με αποκλειστικό θέμα το συγκεκριμένο γλυκό:
http://www.amazon.fr/Le-meilleur-tarte-au-citron/dp/2862276510
Κι εσύ το συγκρίνεις με την tarte au citron της boulangerie της γειτονιάς...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Ως αυτόκλητος ειδήμον, ιδιοφυία και master baker σε macaron και tarte au citron πρέπει να συμφωνήσω με τον taver.
Ναι μεν στο Παρίσι η τάρτα (και όχι πίτα ή κέικ) λεμονιού είναι πολύ καλή μέχρι και στο τσαντήρι στον Jardin des tuileries, εκεί είναι μμμμμ...
Αλλά να πάρουν μιλφέιγ, επιμένω.

@amantzou
Ανέτρεξε στο φόρουμ γιατί έχει πολλές προτάσεις (και δικές μου). Εμείς στο Παρίσι προτιμάμε τις Brasserie. Οι περισσότερες έχουν πολύ καλό φαΐ αν και ορισμένες είναι δυσανάλογα ακριβές.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Οταν μιλαμε για Γαλλια και γλυκα, παντα ενα δακρυ συγκινησης κυλαει στα μαγουλα μας....απλα ασυγκριτοι οι βατραχοφαγοι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.989
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Φλερτάρεις επικίνδυνα με κάζο επιπέδου ψαρόσουπας.... Εδώ μιλάμε για ΤΟ παγκόσμιο authority για την tarte au citron. Ο άνθρωπος έχει γράψει ολόκληρο βιβλίο με αποκλειστικό θέμα το συγκεκριμένο γλυκό:
http://www.amazon.fr/Le-meilleur-tarte-au-citron/dp/2862276510
Κι εσύ το συγκρίνεις με την tarte au citron της boulangerie της γειτονιάς...
Δεν αμφισβητω πως εχει ωραια tarte au citron. Εδω ομως λεγεται πως την καλυτερη θα την βρεις στο "un dimanche a Paris" ενω εγω την καλυτερη που εχω φαει ειναι στο "le grenier a pain" στο Levallois.

Κι επειδη μιλαμε και για τα μιλφεγια το καλυτερο στο Παρισι οντως το εχει ενας φουρνος της γειτονιας μου, "le moulin de la vierge" 105 rue Vercingetorix στο 14eme.

(Great new's coming)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλά, γιατί ξενιτεύτηκες στο Levalois για να βρείς Le Grenier a pain; Δεν είχε πιο κοντά; 11 Καταστήματα έχει στο Παρίσι... (Δεν έχω επισκεφθεί κανένα - είχα σηκώσει όμως τον προηγούμενο Μάη ένα από τα μαγαζιά τους στην Angers).

Κατά τα άλλα, μάλλον κάτι μπέρδεψες:
Εδω ομως λεγεται πως την καλυτερη θα την βρεις στο "un dimanche a Paris"
Που κολλάει το Un Dimanche a Paris τώρα;

Μιλάμε γι αυτό εδώ το μαγαζί:
που φέρει το όνομα του ιδιοκτήτη του, που είναι ακριβώς ο τύπος που έχει γράψει ολόκληρο βιβλίο για το συγκεκριμένο γλυκό (μόνο γι αυτό έχει γράψει, δεν είναι ότι το έχει κάνει και σύστημα...). Και έχει λάβει κάμποσα διθυραμβικά reviews για το συγκεκριμένο γλυκό.

 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.989
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλά, γιατί ξενιτεύτηκες στο Levalois για να βρείς Le Grenier a pain; Δεν είχε πιο κοντά; 11 Καταστήματα έχει στο Παρίσι... (Δεν έχω επισκεφθεί κανένα - είχα σηκώσει όμως τον προηγούμενο Μάη ένα από τα μαγαζιά τους στην Angers).

Κατά τα άλλα, μάλλον κάτι μπέρδεψες:

Που κολλάει το Un Dimanche a Paris τώρα;

Μιλάμε γι αυτό εδώ το μαγαζί:


που φέρει το όνομα του ιδιοκτήτη του, που είναι ακριβώς ο τύπος που έχει γράψει ολόκληρο βιβλίο για το συγκεκριμένο γλυκό (μόνο γι αυτό έχει γράψει, δεν είναι ότι το έχει κάνει και σύστημα...). Και έχει λάβει κάμποσα διθυραμβικά reviews για το συγκεκριμένο γλυκό.
Ρε το θεμα ειναι φαγητο και διασκεδαση στο Παρισι. Στο Levallois κοντα στο LGaP μενουν κατι φιλοι μου κι αυτοι μου το μαθαν. Ο επικεφαλης εκει ειναι ενας απο τα ταλεντα του Pierre Herme.

(Great new's coming)
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom