ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Καλημέρα σας.

Σε μια εβδομάδα πετάω για Las Vegas και μετά Νέα Υόρκη. Συνολικά θα παραμείνω Αμερική για 15 μέρες. Με έχει απασχολήσει το θέμα της τηλεφωνικής επικοινωνίας με Ελλάδα. Από το πρακτορείο που κλείσαμε τα εισητήρια μας ανέφεραν για μια κάρτα που προσφέρει η cosmote σε κόστος περίπου 100 ευρώ και ισχύει για κάποιο διάστημα (δεν θυμάμαι πόσο) και μπορείς να καλείς Ελλάδα από τηλεφωνικούς θαλάμους και επιπλέον με αυτήν την κάρτα έχεις και internet. Μήπως γνωρίζετε κάτι εσείς;

Αλλιώς τι άλλο μου προτείνετε? Έχω διαβάσει και για αγορά κάρτας sim από εκεί.

Δεν έχει ούτε μια εβδομάδα που επέστρεψα από το μήλο, όποτε να τι έχω να σου προτείνω.
Αν είσαι εξοικειωμένη σχετικά με την τεχνολογία και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις, χρησιμοποίησε Skype και μόνο Skype. Ειδικά με την προσφορά που τρέχει εδώ και καιρό με το unlimited world, θα το κατα ευχαριστηθείς!
Η υπόθεση έχει ως εξής για να γίνω πιο κατανοητός. Πριν φύγεις από Ελλάδα, πρέπει να έχεις ένα ενεργό Skype account. Η Microsoft έχει εδώ και πολύ καιρό μια προσφορά μέσω της οποίας σου δίνει 1 μήνα δωρεάν κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα σε όλο τον κόσμο. Μπορείς δηλαδή να είσαι Νέα Υόρκη και να καλέσεις μέσω Skype τον αριθμό 210 1234567 (τυχαίος αριθμός ετσι???) και να μην πληρώσεις τίποτα. Μπορείς επίσης να είσαι Νέα Υόρκη και ν καλέσεις την θεία σου στην Γερμανία (στο σταθερό της όμως μόνο) και πάλι ν μην πληρώσεις τίποτα.
Η μόνη προϋπόθεση όπως καταλαβαίνεις είναι να έχεις καλό wifi signal. Ήμουν εκεί για διακοπές όποτε το μόνο που επιζητούσα ήταν 2-3 τηλεφωνήματα την ημέρα με την Έλλαδα του στυλ "καλημέρα, είμαι καλά, περνάω καλά, θα ξαναπάρω όταν έχω καλό σήμα ή όταν γυρίσω στο ξενοδοχείο (όπου συνήθως έχει καλό σήμα για να τηλεφωνησεις - βολεύει σχετικά και ή διαφορά ώρας καθώς 12 το βράδυ στην Νέα Υόρκη είναι 7 το πρωί της επόμενης στην Ελλάδα). Γύρισα στην Ελλάδα και δεν είχα πληρώσει απολύτως τίποτα για την επικοινωνία μου. Απολύτως.

Υπάρχει και η λογική του να προπληρώσεις χρόνο Skype, όπως ακριβώς λειτουργεί η καρτοκινητή. Έχω χρησιμοποιήσει και αυτό τον τρόπο σε αλλά ταξίδια που έχω κάνει στο εξωτερικό. Ενδεικτικά θα σου αναφέρω το τελευταίο που θυμάμαι: είχα προσθέσει 10€ στο Skype account μου, μίλησα σε σταθερά και κινητά για πάνω από 1 ώρα για 10 ημέρες σε 2 διαφορετικές χώρες και έχω ακόμη υπόλοιπο περίπου 2€.
Δεν σου προτείνω την λογική αυτή την δεδομένη στιγμή μιας και τρέχει η προσφορά που σου προανέφερα η οποία και σε υπερκαλύπτει πιστεύω.

Αυτά είχα να σου πω, θα είναι μεγάλη κοροϊδία να δώσεις τόσα χρήματα σε εταιρείες κινητής τηλεφωνίας απλά και μόνο για να μιλάς με Ελλάδα, ειδικά αν το ταξίδι σου έχει χαρακτήρα διακοπών. Στην τελική, τα χρήματα που θα έδινες για να μιλήσεις, δώστα για να αγοράσεις κάτι για εσένα.

Όσο αφορά το ταξίδι μου και τις εμπειρίες μου, θα επανέλθω σύντομα με νέο post.
Ένα έχω να πω για τώρα: ταξίδεψα με ένα ονειρεμένο αεροπλάνο για εμένα, Boeing 787 Dreamliner!
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Περιμένουμε ιστορία σου λοιπόν!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Eπίσης μπορείς να πας σε ένα κατάστημα T-Mobile που με περίπου 60 έως 80$ ανάλογα πιο πακετάκι θα διαλέξεις μπορείς να έχεις internet παντού και πάντα..απεριόριστες κλήσεις και sms προς όλους :) Eλλάδα, Aμερική,σταθερά,κινητά.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Επειδή το χρησιμοποίησα το πρόγραμμα της cosmote (αντίστοιχο έχει και η vodafone) δεν αξίζει αν δεν σκοπεύεις να κάνει έντονη χρήση στην επικοινωνία. Άσε που για κάποιο λόγο που δεν έχω κατανοήσει, το internet roaming σερνώτανε. Με iphone και 3g νόμιζα ότι είχα pstn. Ίσως υπάρχει περιορισμός στο roaming..δεν ξέρω. Δύο είναι οι καλύτερες λύσεις κατ'εμε: ή χρησιμοποιείς skype, Viber και τα συναφή ή πάρε μία τοπική κάρτα AT&T ή Tmobile που θα σε καλύψει σε όλα με κάνα 60 περίπου.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες..AT&T δεν συμφέρει με τίποτα..
 

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
Παιδιά καλημέρα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες. skype account έχω, όπως και viber και γενικά είμαστε αρκετά εξοικειωμένοι με όλα αυτά οπότε μάλλον θα καταλήξω σε κάτι τέτοιο εφόσον το ταξίδι μας έχει χαρακτήρα διακοπών και μάλιστα γαμήλιο!!!

@konstantinosk περιμένω εναγωνίως την ιστοριούλα σου και όλα τα tips που έχεις συλλέξει. Ελπίζω να την προλάβω πριν φύγω!!!
 

nasa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα και από εμενα!!!εχω κλεισει για νεα υορκη στις 24 του μηνα και επιστρεφω στις 3 δεκεμβριου!να προλάβω και τη λεγομενη μαυρη παρασκευη...εκλεισα τα εισητηρια πριν ένα μηνα στα 560 ευρω που θεωρω ηταν πολύ καλη τιμη και σημερα ειδα ότι η ιδια εταιρεια τις ιδιες μερες αλλα και αλλες εχουν προσφρα 397ευρω!!!!!και φυσικα τρελαθηκα....οποιος ενδιαφέρεται ας μπει να δει...μου ρχεται να τα ακυρωσω και να ξανακλεισω..εχω διαβασει ολες τις σελιδες και πηρα αρκετες χρησιμες πληροφοριες σας ευχαριστω πολύ
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπερα σε ολη την ταξιδιαρικη παρεα .Θα παω μεσα φεβρουαριου στην ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ για 8 μερες και θα ηθελα πληροφοριες για την πολη
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπερα σε ολη την ταξιδιαρικη παρεα .Θα παω μεσα φεβρουαριου στην ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ για 8 μερες και θα ηθελα πληροφοριες για την πολη
Καλησπέρα! :)Το μήνυμα σου μεταφέρθηκε στον παρόν νήμα. Μέχρι να σου απαντήσουν οι αρμόδιοι μπορείς να βρεις διάφορες πληροφορίες εδώ: http://www.travelstories.gr/community/forums/Βόρεια-Αμερική.20/?prefix_id=467
και να αντλήσεις ιδέες από τις ταξιδιωτικές ιστορίες της Νέας Υόρκης: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Βόρεια-Αμερική.60/?prefix_id=467
 

TSAKIRAPOST

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπέρα! :)Το μήνυμα σου μεταφέρθηκε στον παρόν νήμα. Μέχρι να σου απαντήσουν οι αρμόδιοι μπορείς να βρεις διάφορες πληροφορίες εδώ: http://www.travelstories.gr/community/forums/Βόρεια-Αμερική.20/?prefix_id=467
και να αντλήσεις ιδέες από τις ταξιδιωτικές ιστορίες της Νέας Υόρκης: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Βόρεια-Αμερική.60/?prefix_id=467
Ευχαριστω γαι τις πληροφοριες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom