Ryanair Ερωτήσεις για Ryanair v.2

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Αλλάζει κάτι που θα πετάξεις με Ryanair σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρείες; Αυτό που κάνεις με τις άλλες θα κάνεις και τώρα.
δεν εχω παει ποτε απο αθηνα εξωτερικο...μονο απο χανια που εχει 2 πυλες κ πηγα ουτε μια ωρα πριν και δν ειχα προβλημα..απο αθηνα δεν ξερω ποση ωρα πριν μπορει να χρειαστει ειναι μεγαλο αεροδρομιο!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
δεν εχω παει ποτε απο αθηνα εξωτερικο...μονο απο χανια που εχει 2 πυλες κ πηγα ουτε μια ωρα πριν και δν ειχα προβλημα..απο αθηνα δεν ξερω ποση ωρα πριν μπορει να χρειαστει ειναι μεγαλο αεροδρομιο!!
Έχεις να παραδόσεις βαλίτσα; Αν ναι εγώ θα πήγαινα σίγουρα 2 ώρες νωρίτερα. Αν δεν έχεις μιάμιση ώρα πιστεύω είναι καλά.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Και μια ώρα ακριβώς πριν από την πτήση να φτάσεις αν δεν έχεις να παραδόσεις βαλίτσα μια χαρά είναι. Πας κατευθείαν στην πύλη. Ούτε τόσο πολύ περπάτημα έχει ο LGAV
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Βάλε σαν στόχο να είσαι τουλάχιστον 2 ώρες πριν την πτήση ώστε ακόμη και μια στραβή να συμβεί στον δρόμο να είσαι πάλι έγκαιρα γιατί αν βάλεις σαν στόχο να είσαι μια ώρα πριν την πτήση και συμβεί η στραβή κινδυνεύεις να χάσεις το αεροπλάνο. Όπως είχε γράψει και κάποιος εδώ μέσα με την πτήση σου δεν παίζει λότο:) (ειδικά αν έχεις μόνο να χάσεις από κάτι τέτοιο)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Αν δεν έχεις βαλίτσα, τι μπορεί να τύχει και πρέπει να βάλει στόχο τουλάχιστον δύο ώρες πριν; Να κοπεί το ρεύμα στον προαστιακο ή να κλείσει η Αττική Οδός από χιονοθυελλα. Αν έχεις αποσκευές να παραδόσεις, μπορεί να πετύχεις κόσμο στους γκισεδες και να καθυστερήσεις και πρέπει να έχεις ένα περιθώριο
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
φίλε πολλά απρόβλεπτα συμβαίνουν ορισμένες φορές και δεν χρειάζεται να σου συμβεί κάτι για να πεις α ναι συμβαίνει.Ο έξυπνος μαθαίνει από τα λάθη του και ο σοφός από τα λάθη των άλλων. Εχω διαβάσει και ακούσει ιστορίες που γίνανε στραβές. Είναι περιττό να αναλύω πιθανές καταστάσεις που μπορούν να πάνε στραβά (από προσωπικό λάθος υπολογισμό του χρόνου μετάβασης μέχρι ατύχημα που μπορεί να συμβεί πάνω στον δρόμο και να τον κλείσει γιατί δεν πάνε όλοι αεροδρόμιο με προαστιακό).Είναι να μην σου τύχει. Καλύτερα να κάτσεις μια ώρα παραπάνω στο αεροδρόμιο κατά την γνώμη μου.Στην χειρότερη θα χάσεις μια ώρα.Στην χειρότερη όμως από την άλλη πλευρά χάνεις όλο το ταξίδι.Το 2 ώρες το έγραψα για βαλίτσα κυρίως αλλά και χωρίς δεν τρέχει τίποτα να πας λίγο νωρίτερα κατά την προσωπική μου γνώμη.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Το παν είναι ο σωστός προγραμματισμος. Να έχεις σωστά υπολογισμενη την απόσταση, το χρόνο μετάβασης στο αεροδρόμιο κλπ. Σαφώς δεν πρέπει να βάζεις το ιδανικό σενάριο γτ μια θα χάσεις το τρένο, την άλλη μπορεί να βρει λίγο κίνηση το λεωφορείο κλπ. Μιλάμε όμως για μικροκαθυστερησεις. Όταν ταξιδευεις από την πόλη σου μπορείς να υπολογίζεις σωστά την ώρα. Όταν ομως φεύγεις από μια άγνωστη πόλη εκεί πρέπει να έχεις ένα μαξιλαρακι.

Βέβαια εχουμε βγει off topic.

Στα της Ryan προχθές είχα πρόβλημα με κράτηση, κόλλαγε στο τελευταίο βήμα και δεν προχωρουσε. Είναι και η φάση που δεν είσαι σίγουρος αν έγινε η όχι η κράτηση. Τελικά μπήκα από Firefox κι έγινε κανονικά.

Είχα κι άγχος μην τελειώσουν τα εισιτήρια με 17.99 :p
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Το παν είναι ο σωστός προγραμματισμος. Να έχεις σωστά υπολογισμενη την απόσταση, το χρόνο μετάβασης στο αεροδρόμιο κλπ. Σαφώς δεν πρέπει να βάζεις το ιδανικό σενάριο γτ μια θα χάσεις το τρένο, την άλλη μπορεί να βρει λίγο κίνηση το λεωφορείο κλπ. Μιλάμε όμως για μικροκαθυστερησεις. Όταν ταξιδευεις από την πόλη σου μπορείς να υπολογίζεις σωστά την ώρα. Όταν ομως φεύγεις από μια άγνωστη πόλη εκεί πρέπει να έχεις ένα μαξιλαρακι.

Βέβαια εχουμε βγει off topic.

Στα της Ryan προχθές είχα πρόβλημα με κράτηση, κόλλαγε στο τελευταίο βήμα και δεν προχωρουσε. Είναι και η φάση που δεν είσαι σίγουρος αν έγινε η όχι η κράτηση. Τελικά μπήκα από Firefox κι έγινε κανονικά.

Είχα κι άγχος μην τελειώσουν τα εισιτήρια με 17.99 :p
μπραβο..ωραια...17.99 ? για που?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Θεσσαλονίκη. Πιθανόν το πρόβλημα το δημοοργουσε ένα ad blocker που έχω στον Chrome
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
ξερει κανεις αν στο σιδερενιο κουτι που βαζουν τις βαλιτσες αν ειναι διαστασεις ακριβως 55-40-20??? εχω μια βαλιτσα 55-40-22 θα χωραει???
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Αν δεν έχεις βαλίτσα, τι μπορεί να τύχει και πρέπει να βάλει στόχο τουλάχιστον δύο ώρες πριν; Να κοπεί το ρεύμα στον προαστιακο ή να κλείσει η Αττική Οδός από χιονοθυελλα. Αν έχεις αποσκευές να παραδόσεις, μπορεί να πετύχεις κόσμο στους γκισεδες και να καθυστερήσεις και πρέπει να έχεις ένα περιθώριο
Πχ να ακυρώσει το ΚΤΕΛ Χανίων δρομολόγιό του για το αεροδρόμιο και να φτάσεις με την ψυχή στο στόμα. Γιατί στο Ελλάντα όλα γίνονται.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom