Τουρκία Κωνσταντινούπολη

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Το τρένο (προαστιακός) που πάει απευθείας Yenikapi περνάει πολύ κοντά στο αεροδρόμιο. Μπορείτε να περπατήσετε ή να πάρετε ένα ταξί προς κάποιο κοντινό σταθμό, και να συνεχίσετε σιδηροδρομικά.
Δυστυχώς αυτή η λύση δεν είναι εφικτή καθότι ο προαστιακός εκατέρωθεν του Marmaray (δηλαδή από Yenikapi και δυτικότερα και από Ayrilikcesmesi και ανατολικότερα) δε λειτουργεί διότι ανακαινίζονται οι γραμμές. Αυτή τη στιγμή το μόνο κομμάτι προαστιακού που λειτουργεί είναι το υπόγειο-υποθαλάσσιο Yenikapi-Ayrilikcesmesi με σταθμούς στο Sirkeci και στο Uskudar και περιλαμβάνει τη διάβαση του Βοσπόρου.

Σύμφωνα με την πρόοδο των έργων αναμένεται μέσα στο 2015 να λειτουργήσει και πάλι ο ανακαινισμένος προαστιακός.

Προφανώς όμως μέχρι τότε θα έχει λειτουργήσει και η επέκταση της γραμμής μετρό 1 από Aksaray σε Yenikapi οπότε αυτή θα είναι και η καλύτερη λύση για μεταφορά από Ataturk σε Yenikapi και κατ' επέκταση Taksim.
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
καλημερα
Εστειλα μεηλ και στην HAVATAS και στο μετρό-τραμ ρωτωντας τους αν και πως θα κινηθούν στις 16/11
αν κι οτι μου απαντησουν θα το αναρτησω εδω
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Λοιπον επιστρεψαμε και εμεις!!!! Φευγοντας απο την Πολη, μια ερωτηση ειχα μεσα στο μυαλο μου μονο... ποτε θα ξαναπαω!!!
Λιγα μερη το δημιουργουν αυτο..... Η Κωσταντινουπολη ειναι μαγικη, περιεργη, ομορφη, γκρινιαρα, ευγενικη, αγενεστατη, πεντανοστιμη, συγχρονη και "χροοοονια πισω" ολα μαζι!!!! Δηλαδη μαγνητης...... Το επομενο ταξιδι εκει θα αποκαλυψει και αλλες πτυχες της!!

Πρωτη μερα εκει και η μεταφορα απο το Ατατουρκ στο ξενοδοχειο στην περιοχη Fatih πολυ ευκολη και φτηνη με Istanbul card, ολα τα χτυπηματα της καρτας ειναι 2.15 πλεον, δε ειναι πιο φτηνα στο δευτερο χτυπημα.
Αρκετο περπατημα, στο οποιο θελει λιγη ωρα για να συνηθισεις το συνολο του κοσμου, την περιεργη κινηση και το τρελο κορναρισμα!! Βολτα στην ευρυτερη περιοχη του Kapali Carsi και μετα Ταξιμ και κατεβασμα στην νυχτερινη Ιστικαλ. Ακολουθει κεμπαμπ, ντονερ, λαχματζουν, πιλαφι, μελιτζανες με αρνισιους κεφτεδες, γυρο κοτοπουλο, φτερουγες πικαντικες κοτοπουλου και... σκασαμε!!!! Ολα εξαιρετικα με κορυφαιο το κεμπαμπ!
Κατεβασμα μεχρι τερμα στην Ιστικαλ, βολτα στο Γαλατα, περασμα της Γεφυρας και βολτα στην παλια πολη και ατυχη αγορα μπακλαβα απο το Φατιχ Μουσταφα, πολυ κακος! Σαν σφολιατα τυροπιτα με σιροπι!!

Πρωι Σαββατου επιδρομη σε φουρνο!! κουλουρια, μπουρεκακια, πιτες με κατσικισιο τυρι... ολα απο μιση λιρα μεχρι 1,5 λιρα... γεμιζουμε τις τσαντες και φτανουμε στο Μεγαλο Παζαρι! το μερος ειναι ενα τρελο mall αλλης εποχης, εχει το χαζι του αμα δεν εχεις ξαναπαει αλλα ως εκει. Επισης νομιζω οτι ολα τα τουριστικα εκτος παζαριου ειναι πιο φτηνα απο το παζαρι... Βεβαια βγαζει και τρελο γελιο το παζαρι αμα εχει χαλαρη διαθεση και οχι αγχος για ψωνια.
Απο εκει βολτα μεσα απο την υπολοιπη παλια πολη προς το λιμανι του Εμινονου και τουρ στο Βοσπορο, αξιζει η βαρκαδα, αλλα κανεις δε περιγραφει τι βλεπεις. 12 λιρες για 1.30 ωρα τουρ.
Μετα δοκιμαζω το σαντουιτσ με ψαρι που κανουν κατω απο τη γεφυρα του Γαλατα... Πολυ νοστιμο αλλα θελει και σος... Θα γυρναω με καμια μαγιονεζα στην τσαντα την αλλα φορα!! Πλακα πλακα αμα ειχε καμια καλη σος για ψαρι μεσα θα ηταν οτι καλυτερο θα ειχα φαει εκει. 6 λιρες μιση φρατζολα με μισο ψαρι μεσα και μαρουλοκρεμιδο.
Καφεδακι στο Γαλατα, περπατημα στο Καρακοϊ, εκει ειναι ολα τα μοντερνα μπαρακια και εστιατορια με αρκετο νεαρο κοσμο, ντοπιους.. καλη φαση για μια μπυριτσα.
Νυχτα πια και παλι βολτιτσα στην Ιστικαλ και στα περιξ και οι αλλοι υπέκυψαν σε ενα τουριστικο μαγαζι με ναργιλε.... χαλια το μαγαζι αμα βγαλαμε το γελιο μας. Μετα φαγαμε υπεροχα σιροπιαστα απο ενα πανω στην Ιστικαλ, νομιζω Νοβα λεγοταν... με πρασινο καιμακι μεσα χτυπημενο με ζαν φιστικ!!!!

Κυριακη πρωι ειχαμε τουρ με τον Εντερ, ελληνοφωνα ξεναγο. Μας πηρε απο το ξενοδοχειο με πουλμανακι, και πηγαμε
Μονη Βλαχερνων. Απλα οκ εκει, πιο ενδιαφερων ολα τα στενα σοκακια στην περιοχη Φαναρι
Αγιο Δημητριο. λογω της γιορτης πετυχαμε την εκκλησια ανοιχτη, η μοναδικη μερα του ετους, και ειδαμε και το Βαρθολομαιο που περασε απο εκει.
Πατριαρχειο. Χαμος απο κοσμο, πολλα γκρουπ, ωραια η εκκλησια, πιο διπλα Βυζας καφε πολυ καλο φρεντο!!!
Τοπ Καπι. 30 λιρες. Υπεροχα κτιρια, αρχιτεκτονικη, ομορφοι κηποι, μετρια εκθεματα
Αγια Σοφια, 30 λιρες. Μαγικη αρχιτεκτονικη και ιστορια, πικρια για την κατασταση του εσωτερικου, αλλα το κτιριο ειναι επιβλητικο
Βασιλικη στερνα. 20 λιρες. Αξιζει πολυ μια επισκεψη
Μπλε Τζαμι. απλα οκ, πολλα φωτα μεσα, φανταχομαι καλοκαιρι με ηλιο και με σβηστα τα φωτα μεσα θα ειναι οντως μπλε, αλλα δε το ειδα εγω
Αγορα Μπαχαρικων. Πολυ καλυτερη και πιο φθηνη απο το μεγαλο παζαρι
ο Εντερ ηταν πολυ καλος και περιγραφικοτατος, και γνωστης των μνημειων και της ιστοριας, γλυτωσαμε ολες τις τεραστιες ουρες λογω τετραημερου, και η μεταφορα με το πουλμανακι εξαιρετικη.
Μετα καταληγουμε στο Καρακοϊ για handmade Burgers με εκπληκτικο κιμα!
Επακολουθει Gulloglu!! Μπακλαβαδες τσαι και καιμακια, και αλλοι μπακλαβαδες.. το λιωσαμε λεμε!! μετα game over ΥΠΝΟΣ!!

Επομενη μερα οι 4 απο τους 6 φευγουν. οι 2 που μειναμε ακολουθουμε προγραμμα χαλαρο. Πρωινο σε καφε του Γαλατα, Privato cafe, 16 πιατα πρωινο με 4 τσαι μηλο.. Σκασαμε. Βολτιτσα για φωτογραφιες στην παλια πολη και μετα χαλαρος υπνος. Βραδακι ειπα να ακολουθησουμε τα βηματα του Anthony Bourdain. Για κεμπαπ στο Durumzade
http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g293974-d2221573-Reviews-Durumzade-Istanbul.html
Απο εεξω δε του φαινεται, αλλα καντε ντου, το καλυτερο που εφαγα στην Πολη γενικα!!!

Τελευταια μερα βολτα στη μονη της χωρας, Θεοδοσιανα τoiχη, περπατημα ολο το φαναρι μεχρι το Πατριαρχειο, καφεδακι. Παλια πολη και Αγια Σοφια για μια τελευταια γευση!!! Αεροδρομιο και πισω!

Η επιστροφη ειναι σιγουρη, εχω αλλα τοοοοοσα να δω και να φαω!!!
Αυτο που θα ξανακανω σιγουρα ειναι πολυ φθηνο ξενοδοχειο, αρκει να ειναι καθαρο. Αφου δε καθομαι καθολου μεσα τι να το κανω!! ουτε πρωινο θελω, εχουν τοοοσους φουρνους με λιχουδιες, τα παιρνω απο εκει.
Παλια πολη, Γαλατα, Καρακοϊ, Ιστικαλ και το Περα.... Ποτε ξαναπαω ειπαμε??
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Λοιπον επιστρεψαμε και εμεις!!!! Φευγοντας απο την Πολη, μια ερωτηση ειχα μεσα στο μυαλο μου μονο... ποτε θα ξαναπαω!!!
Λιγα μερη το δημιουργουν αυτο..... Η Κωσταντινουπολη ειναι μαγικη, περιεργη, ομορφη, γκρινιαρα, ευγενικη, αγενεστατη, πεντανοστιμη, συγχρονη και "χροοοονια πισω" ολα μαζι!!!! Δηλαδη μαγνητης...... Το επομενο ταξιδι εκει θα αποκαλυψει και αλλες πτυχες της!!

Πρωτη μερα εκει και η μεταφορα απο το Ατατουρκ στο ξενοδοχειο στην περιοχη Fatih πολυ ευκολη και φτηνη με Istanbul card, ολα τα χτυπηματα της καρτας ειναι 2.15 πλεον, δε ειναι πιο φτηνα στο δευτερο χτυπημα.
Αρκετο περπατημα, στο οποιο θελει λιγη ωρα για να συνηθισεις το συνολο του κοσμου, την περιεργη κινηση και το τρελο κορναρισμα!! Βολτα στην ευρυτερη περιοχη του Kapali Carsi και μετα Ταξιμ και κατεβασμα στην νυχτερινη Ιστικαλ. Ακολουθει κεμπαμπ, ντονερ, λαχματζουν, πιλαφι, μελιτζανες με αρνισιους κεφτεδες, γυρο κοτοπουλο, φτερουγες πικαντικες κοτοπουλου και... σκασαμε!!!! Ολα εξαιρετικα με κορυφαιο το κεμπαμπ!
Κατεβασμα μεχρι τερμα στην Ιστικαλ, βολτα στο Γαλατα, περασμα της Γεφυρας και βολτα στην παλια πολη και ατυχη αγορα μπακλαβα απο το Φατιχ Μουσταφα, πολυ κακος! Σαν σφολιατα τυροπιτα με σιροπι!!
Πρωι Σαββατου επιδρομη σε φουρνο!! κουλουρια, μπουρεκακια, πιτες με κατσικισιο τυρι... ολα απο μιση λιρα μεχρι 1,5 λιρα... γεμιζουμε τις τσαντες και φτανουμε στο Μεγαλο Παζαρι! το μερος ειναι ενα τρελο mall αλλης εποχης, εχει το χαζι του αμα δεν εχεις ξαναπαει αλλα ως εκει. Επισης νομιζω οτι ολα τα τουριστικα εκτος παζαριου ειναι πιο φτηνα απο το παζαρι... Βεβαια βγαζει και τρελο γελιο το παζαρι αμα εχει χαλαρη διαθεση και οχι αγχος για ψωνια.
Απο εκει βολτα μεσα απο την υπολοιπη παλια πολη προς το λιμανι του Εμινονου και τουρ στο Βοσπορο, αξιζει η βαρκαδα, αλλα κανεις δε περιγραφει τι βλεπεις. 12 λιρες για 1.30 ωρα τουρ.
Μετα δοκιμαζω το σαντουιτσ με ψαρι που κανουν κατω απο τη γεφυρα του Γαλατα... Πολυ νοστιμο αλλα θελει και σος... Θα γυρναω με καμια μαγιονεζα στην τσαντα την αλλα φορα!! Πλακα πλακα αμα ειχε καμια καλη σος για ψαρι μεσα θα ηταν οτι καλυτερο θα ειχα φαει εκει. 6 λιρες μιση φρατζολα με μισο ψαρι μεσα και μαρουλοκρεμιδο.
Καφεδακι στο Γαλατα, περπατημα στο Καρακοϊ, εκει ειναι ολα τα μοντερνα μπαρακια και εστιατορια με αρκετο νεαρο κοσμο, ντοπιους.. καλη φαση για μια μπυριτσα.
Νυχτα πια και παλι βολτιτσα στην Ιστικαλ και στα περιξ και οι αλλοι υπέκυψαν σε ενα τουριστικο μαγαζι με ναργιλε.... χαλια το μαγαζι αμα βγαλαμε το γελιο μας. Μετα φαγαμε υπεροχα σιροπιαστα απο ενα πανω στην Ιστικαλ, νομιζω Νοβα λεγοταν... με πρασινο καιμακι μεσα χτυπημενο με ζαν φιστικ!!!!

Κυριακη πρωι ειχαμε τουρ με τον Εντερ, ελληνοφωνα ξεναγο. Μας πηρε απο το ξενοδοχειο με πουλμανακι, και πηγαμε
Μονη Βλαχερνων. Απλα οκ εκει, πιο ενδιαφερων ολα τα στενα σοκακια στην περιοχη Φαναρι
Αγιο Δημητριο. λογω της γιορτης πετυχαμε την εκκλησια ανοιχτη, η μοναδικη μερα του ετους, και ειδαμε και το Βαρθολομαιο που περασε απο εκει.
Πατριαρχειο. Χαμος απο κοσμο, πολλα γκρουπ, ωραια η εκκλησια, πιο διπλα Βυζας καφε πολυ καλο φρεντο!!!
Τοπ Καπι. 30 λιρες. Υπεροχα κτιρια, αρχιτεκτονικη, ομορφοι κηποι, μετρια εκθεματα
Αγια Σοφια, 30 λιρες. Μαγικη αρχιτεκτονικη και ιστορια, πικρια για την κατασταση του εσωτερικου, αλλα το κτιριο ειναι επιβλητικο
Βασιλικη στερνα. 20 λιρες. Αξιζει πολυ μια επισκεψη
Μπλε Τζαμι. απλα οκ, πολλα φωτα μεσα, φανταχομαι καλοκαιρι με ηλιο και με σβηστα τα φωτα μεσα θα ειναι οντως μπλε, αλλα δε το ειδα εγω
Αγορα Μπαχαρικων. Πολυ καλυτερη και πιο φθηνη απο το μεγαλο παζαρι
ο Εντερ ηταν πολυ καλος και περιγραφικοτατος, και γνωστης των μνημειων και της ιστοριας, γλυτωσαμε ολες τις τεραστιες ουρες λογω τετραημερου, και η μεταφορα με το πουλμανακι εξαιρετικη.
Μετα καταληγουμε στο Καρακοϊ για handmade Burgers με εκπληκτικο κιμα!
Επακολουθει Gulloglu!! Μπακλαβαδες τσαι και καιμακια, και αλλοι μπακλαβαδες.. το λιωσαμε λεμε!! μετα game over ΥΠΝΟΣ!!

Επομενη μερα οι 4 απο τους 6 φευγουν. οι 2 που μειναμε ακολουθουμε προγραμμα χαλαρο. Πρωινο σε καφε του Γαλατα, Privato cafe, 16 πιατα πρωινο με 4 τσαι μηλο.. Σκασαμε. Βολτιτσα για φωτογραφιες στην παλια πολη και μετα χαλαρος υπνος. Βραδακι ειπα να ακολουθησουμε τα βηματα του Anthony Bourdain. Για κεμπαπ στο Durumzade
http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g293974-d2221573-Reviews-Durumzade-Istanbul.html
Απο εεξω δε του φαινεται, αλλα καντε ντου, το καλυτερο που εφαγα στην Πολη γενικα!!!

Τελευταια μερα βολτα στη μονη της χωρας, Θεοδοσιανα τoiχη, περπατημα ολο το φαναρι μεχρι το Πατριαρχειο, καφεδακι. Παλια πολη και Αγια Σοφια για μια τελευταια γευση!!! Αεροδρομιο και πισω!

Η επιστροφη ειναι σιγουρη, εχω αλλα τοοοοοσα να δω και να φαω!!!
Αυτο που θα ξανακανω σιγουρα ειναι πολυ φθηνο ξενοδοχειο, αρκει να ειναι καθαρο. Αφου δε καθομαι καθολου μεσα τι να το κανω!! ουτε πρωινο θελω, εχουν τοοοσους φουρνους με λιχουδιες, τα παιρνω απο εκει.
Παλια πολη, Γαλατα, Καρακοϊ, Ιστικαλ και το Περα.... Ποτε ξαναπαω ειπαμε??
Χτες! ειπαμε!!!...... την πατησες και συ ε???..welcome to the club!!
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
SMI003 Στις 16/11 ταξιδευω κι εγω στις 07:05 με AEGEAN
Επειδη εχω διαμονή ανω των 3 ημερών το ξενοδοχειο μου πρόσφερε δωρεαν την μεταφορα από Ατατουρκ Ευχαριστως αν πετας εκεινη την ωρα και θελησει ο οδηγος να σε παρουμε μαζι ναρθεις
Αυτος θα ξερει πως να αποφυγει τους κλειστους δρομους
Επίσης θα ρωτησω κι εναν φιλο εκει να μου πει τι παιζει με τον μαραθωνιο
Αλλά θεωρώ πως τα μέσα μαζικης μεταφορας σταθερης τροχιάς συνηθως δεν τα διακόπτουν ή αποφευγουν τα σημεια που διερχοντε
Θα ρωτησω και θα γραψω εδω
Εσυ που διαβασες οτι εκεινη την Κυριακή εχουν μαραθώνιο?
Και εγώ 16/11 με Aegean. Τι γινεται όλοι μαζί πάμε;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Και εγώ 16/11 με Aegean. Τι γινεται όλοι μαζί πάμε;
ωραία!! :) Πλακα -πλακα να βρεθουμε στις 17 Νοέμβρη να βγάλουμε καμιά αναμνηστική φωτο για το Travelstories και να πιούμε ενα τσάι...:)
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Καλημέρα συνταξιδιώτες
Τι ώρα πετατε βρε παιδιά εσεις την 16/11
Εμείς στις 07:05
Και ταξιδευουμε μόνοι ως ζευγάρι όχι με γκρουπ
Πρέπει όντως να είμαστε 2 ώρες πιο νωρίς στον Βενιζέλο για τσεκ ιν?
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Και εμεις 7:05 ως ζευγάρι. Όσο για το 2 ώρες πιο πριν ισχύει ότι ισχύει σε όλες τις πτήσεις. Στη πράξη έχω δει και με 20 λεπτά πιο πριν να μπαίνουν κανονικά αλλά πας πιο νωρίς να χαζέψεις στα μαγαζιά κτλ.
Εγώ κατα τις 6 υπολογίζω να ειμαι εκεί.
Οι συγκοινωνίες είναι λιγο περίεργες και τις ψάχνω. Θα μείνω στο basileus hotel που ειναι κοντα στο μαραθώνιο.
Όσο αφορά τις λίρες να πάω να πάρω μερικες στην τράπεζα ελλάδος ; Αξίζει να πάρω απο ATM εκεί η ανταλλακτήριο;
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
φίλε pgoun
Από όλα όσα έχω διαβάσει εδω στο φορουμ αλλά και από ενημέρωση που είχα από εναν δημοσιογράφο μπλόγκερ στην Πόλη
έχω καταλήξει στα
1)σε καμμια περίπτωση δεν συμφέρει να πας σε τράπεζα εδω ειδικά λόγω προμήθειας
2)Υπάρχει το παρακάτω ανταλακτήριο(σοβαρή επιχείρηση)
http://www.eurochange.gr/
που σου δίνει καλυτερες σαφώς τιμές απο τις εδω τράπεζες με πολύ μικρότερη προμήθεια
Μπορεις ενδεικτικά να μπεις και κανεις δοκιμαστική συναλαγή για να δεις τι σου δινει και τι σου κραταει ως προμηθεια αναλογα τα ευρω που θα βάλεις
Τηλεφωνικά μιλάς με υπάλληλο και σου δίνει κατι τις περισσοτερο
Αν εισαι Αθήνα κατέβα Συνταγμα να κάνεις την δουλεια σου αυτοπροσώπως
Είναι καλυτερα να τους δώσεις μετρητά στην συναλαγή σου και όχι να το κάνεις μεσω κάρτας ειτε πιστωτικής ειτε χρεωστικής γιατι με αυτου του είδους την συναλλαγή χανεις κατι τις
Μου το εξήγησαν τηλεφωνικως
Ενα ας το πούμε προνόμιο με δαυτους είναι πως αν σου περισεψουν λίρες σου επιστρεφουν το 30% του ποσου που άλαξες σε ευρώ και στην ίδια τιμή που το άλαξες πριν φυγεις
3)Ετσι με αυτόν τον τρόπο θα εχεις καποιες πρώτες λίρες για τα άμεσα έξοδα σου μόλις φτασεις χωρίς να χρειαστεί να αλάξεις στο Ατατουρκ όπου όπως διαβαζουμε δεν συμφερει όσο συμφερει στα ανταλακτηρια της Τακσιμ και του Σουλταναχμετ ή ακόμα κι από τα ΑΤΜ των τουρκικων τραπεζών που εχουν συνεργασια με την τραπεζα σου όπως πχ της Εθνικής που συνεργαζεται με οσα ΑΤΜ εχουν το σημα MAESTRO
4)Με μικροδιαφορές φυσικά εχω καταλήξει πως συμφερει να αλλάξεις εκει στην Πόλη κι απομένει να το ανακαλύψουμε Ομως για τα πρωτα έξοδα εγω θα αλάξω μερικά ευρω απο εδω
5)Να κραταμε μια ταμπέλα Travelstories για να βρεθούμε στο αεροπλάνο!!!!
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Δε νομιζω να με χάσεις θα έχω κάτι θα κρατάω εναν οδηγο στα αγγλικά με μέτριο υψος 1.83 .
Στο euroechange το έχω δει αλλα φαίνεται πως έχουν πολυ χαμηλα την ισοτιμία και παίρνουν πολλα.Εχουν 2,55 ενω ειναι 2,77 .Οσο αφορά τα ATM έχω visa απο alpha . Εκει σε κλέβουν στην ισοτιμία;
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Εχουμε το ίδιο μπόϊ και θα ευθυγραμιστουμε χε χε χε
Κοιτα από το τηλέφωνο μου ειπαν ότι στο διαδυκτιο εχουν βάλλει την τιμή του ανταλακτηριου τους στο αεροδρομιο Βενιζελ και πως στο Συνταγμα δινουν κατι τις περισσοτερο
Παρε ενα τηλεφωνο αυριο και ρωτα τους συγκεκριμενα
Προσωπικά θεωρώ πως χρειαζομαστε καποιες λίρες για να χωσουμε στο μηχανημα να βγαλουμε Ιστανμπουλκαρτ για τα μεσα συγκοινωνιας αλλά και να βαλουμε κι ενα ποσό για εισητηρια
Ειδικά όσοι θα μετακινηθούν με μετρο-τραμ προς τα σημεια διαμονης τους
Η HAVATAS διαβαζω πως θελει από 5 εως 11 λιρες αναλογα το δρομολόγιο αλλά μαλλον παιρνει και ευρώ
Εσυ βεβαια θα διαμεινεις κοντα στα κυρια αξιοθεατα κι ισως βγαλεις την καρτα εκει αφου θα κανεις τον περίπατο σου και εντοπισεις ανταλακτηρια στο Σουλταναχμετ
Καποιοι πάλι ισως θελησουν να βγαλουν την καρτα για τα αξιοθεατα την Museumpass με 85 λιρες που συμφερει και δεν καθεσαι στην ουρά για να βγαλεις εισητηρια και μετα ξανα στην ουρα για να μπεις μεσα
Επίσης μου ειπαν οτι τελευταιως εχουν βάλει και ηλεκτρονικά εκδοτηρια εισητηριων που δεχοντε λίρες
Επομένως ο καθείς μας αναλογα το προγραμμά του κρίνει αν θα εχει μαζι του μερικες λιρες ή θα ξεκινησει να αλάζει εκεί και που και πως θα το κάνει
Εκτος από την Εθνική που ξερω οτι κραταει γελοιες προμηθειες στα ΑΤΜ δεν έχω ιδέα για άλλη τραπεζα
κανε εναν κόπο και πηγαινε να τους ρωτησεις

Εδω τρεις σελίδες με διευθυνσεις αναταλακτηρίων στην περιοχή FATIH
http://www.firmasec.com/firma/ara/döviz/istanbul/fatih/?siralama=0&nerede=2

έχει και επιλογέα αλλαγής περιοχης διαμονής για να βρείτε τα κοντινότερα
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom