Ταξιδιωτική Υγεία και Εμβόλια

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
..δεν υπαρχει θεραπεια με χαπια..μονο εμβόλιο.. .
Για πρόληψη μιλάω, γίνεται εμβόλιο για πρόληψη; Όπως κάνουμε όλα τα υπόλοιπα (ηπατίτιδες κλπ) ;

Υποτίθεται ότι αυτά που έφεραν είναι για πρόληψη, αλλά και πάλι, δεν είχα ακούσει για χάπια...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για πρόληψη μπορείς να κάνεις το εμβόλιο και μπορείς να το πάρεις και για θεραπεία.
Αλλά αν το κάνεις προληπτικά και μετά σε δαγκώσει κάτι ύποπτο, θα πρέπει να κάνεις και θεραπεία.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Για πρόληψη μιλάω, γίνεται εμβόλιο για πρόληψη; Όπως κάνουμε όλα τα υπόλοιπα (ηπατίτιδες κλπ) ;

Υποτίθεται ότι αυτά που έφεραν είναι για πρόληψη, αλλά και πάλι, δεν είχα ακούσει για χάπια...
..σου παραθετω οτι ακριβως λεει το ΚΕΕΛΠΝΟ...Εγω στη θεση σου δεν θα εκανα τιποτα,..ειναι τοσο σπανια νοσος για τους ταξιδιωτες! αλλα που σκοπευειες να πας σε εκτροφειο σκύλων η να κοιμασε στο δρόμο??????:haha:

Η προληπτικήχορήγηση του εμβολίου γίνεται σε 3 δόσεις τιςημέρες0, 7, και 21-28.
Κάθε δόση αντιστοιχείσε 1ml (ή0,1 ml αν η χορήγηση γίνει ενδοδερμικάκαι μόνο για το
HDCV) και είναι ίδια για τα παιδιάκαι τουςενήλικες Προστατευτικόςτίτλοςαντισωμάτων
αναπτύσσεται 7-14 ημέρεςμετάτην 3η δόση, και διαρκείσυνήθωςγια 2 έτη. Τα διάφορα
εμβόλια μπορούν να χορηγηθούν εναλλάξ χωρίςνα επηρεάζεται η ανοσογονικότητάτους
Αν η αναχώρηση είναι άμεση μπορούν να χορηγηθούν μία ήδύο δόσεις(1 ml) ενδομυϊκάήεναλλακτικά4 (x0.1 ml) ενδοδερμικά(ID) στο κάθε άνω και κάτω άκρο, οι οποίεςπροσφέρουν μερικήπροστασία.
Αυτόπου επιτυγχάνεται με την προληπτικήχορήγηση του εμβολίου είναι ότι απλοποιείται
η διαδικασία προφύλαξηςμετάαπόέκθεση (κάνονταςμη απαραίτητη τη χορήγηση

ανοσοσφαιρίνηςκαι μειώνονταςτιςδόσειςτου εμβολίου που απαιτούνται από5 σε 3) ενώδίνεται μεγαλύτερο χρονικόπεριθώριο για αναζήτηση ιατρικήςβοήθειας Επίσηςκαλύπτεται το ενδεχόμενο μη αντιληπτήςέκθεσης
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.077
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Οι πληροφορίες και τα τηλέφωνα του πρώτου ποστ ισχύουν;
Επειδή από ό, τι θυμάμαι είμαστε "κοντοχωριανές" και τα Υγειονομικά είναι τομεοποιημένα, θα πρέπει να απευθυνθείς στο ανατολικό παράρτημα, Μεσογείων 448 στην Αγία Παρασκευή. Μολονότι η πιο πρόσφατη εμπειρία μου ήταν λίγους μήνες πριν, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σημειώσει τα τηλ., βλέπω όμως on line ένα 210 6016530. Πάντως δεν χρειάζεται τηλεφωνική επικοινωνία πιο πριν, πας χύμα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Επειδή από ό, τι θυμάμαι είμαστε "κοντοχωριανές" και τα Υγειονομικά είναι τομεοποιημένα, θα πρέπει να απευθυνθείς στο ανατολικό παράρτημα, Μεσογείων 448 στην Αγία Παρασκευή. Μολονότι η πιο πρόσφατη εμπειρία μου ήταν λίγους μήνες πριν, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σημειώσει τα τηλ., βλέπω όμως on line ένα 210 6016530. Πάντως δεν χρειάζεται τηλεφωνική επικοινωνία πιο πριν, πας χύμα.
Ευχαριστώ underwater! :) Δηλαδή για εμβόλια πας έτσι χωρίς ραντεβού και κάνεις επιτόπου όσα σου πουν ότι χρειάζονται; Μήπως θυμάσαι αν κάνουν και για ηπατίτιδα Α ή αυτό στο γράφει ο γιατρός σου και το κάνεις αλλού;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.077
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ευχαριστώ underwater! :) Δηλαδή για εμβόλια πας έτσι χωρίς ραντεβού και κάνεις επιτόπου όσα σου πουν ότι χρειάζονται; Μήπως θυμάσαι αν κάνουν και για ηπατίτιδα Α ή αυτό στο γράφει ο γιατρός σου και το κάνεις αλλού;
Ναι, εγώ έτσι είχα κάνει! Ο λόγος για να τηλ. είναι για να δεις αν υπάρχει το χ εμβόλιο, αλλά στην Αθήνα δύσκολο να μην έχουν απόθεμα (σε αντίθεση με τις υπόλοιπες πόλεις που καλό είναι να τηλ. κάποιος από πριν). Για ηπατίτιδα Α θα σου πω (με κάθε επιφύλαξη επειδή παίζει να μην θυμάμαι πολύ καλά, εγώ δεν το έχω κάνει) ότι μπορείς να πας σε φαρμακείο, αλλά δε νομίζω ότι γίνεται να στο γράψει ο γιατρός για να το κάνεις δωρεάν (δικοί μου άνθρωποι που το έκαναν λόγω δουλειάς πλήρωσαν, αλλά και στο Υγειονομικό μου ανέφεραν πληροφοριακά την τιμή).

Γενικώς σε αυτή τη φάση λόγω κρίσης αυτό που διαπίστωσα είναι ότι τα "ταξιδιωτικά" εμβόλια τα πληρώνεις. Για αυτό της λύσσας ας πούμε πλήρωσα αρκετά, είναι βέβαια 3 δόσεις. Επίσης μου είπαν ότι και το εμβόλιο του κίτρινου πυρετού όπου το 2008 το είχα κάνει τζαμπέ τώρα το πληρώνεις. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις όπου μπορεί κανείς να πάει σε γιατρό να του το γράψει. Ας απαντήσει κάποιος πιο αρμόδιος. :rolleyes-80:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.692
Likes
11.077
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ναι, εγώ έτσι είχα κάνει! Ο λόγος για να τηλ. είναι για να δεις αν υπάρχει το χ εμβόλιο, αλλά στην Αθήνα δύσκολο να μην έχουν απόθεμα (σε αντίθεση με τις υπόλοιπες πόλεις που καλό είναι να τηλ. κάποιος από πριν).
Αναλαμπή! Για να σου κάνουν το χ, ψ εμβόλιο θέλουν απόδειξη πληρωμής σε τράπεζα. Οπότε για να αποφύγεις τις μετακινήσεις όντως, καλύτερα να κάνεις ένα τηλ. πριν, να σου δώσουν αριθμό τραπεζικού λογαριασμού και να σου πουν το ακριβές ποσό.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι

ΑΝΑΡΤΗΤΕΟ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
Αθήνα, 12 /12 /2012
Αρ. Πρωτ.: Υ1.Γ.Π.οικ. 118886
προς:
Περιφερειάρχη



Γεν. Δ/ντη Δημόσιας Υγείας & Κοινωνικής Μέριμνας
2. Όλες τις Περιφερειακές Ενότητες της χώρας
Δ/νσεις Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ

Β. Ρυθμίσεις σχετικά με την επιβάρυνση του κόστους των εμβολίων

Εφεξής, τα ιατρικά σκευάσματα που χορηγούνται κατ’ εφαρμογή του
αναθεωρημένου Διεθνούς Υγειονομικού Κανονισμού 2005 για εμβολιασμό Ελλήνων ή
αλλοδαπών ταξιδιωτών δε θα παρέχονται δωρεάν από το Ελληνικό Δημόσιο.
Από τη ρύθμιση αυτή εξαιρούνται οι συμμετέχοντες σε επίσημες κρατικές
αποστολές που πρόκειται να ταξιδέψουν ή να διαμείνουν στο εξωτερικό για εκτέλεση
υπηρεσίας, για τους οποίους θα συνεχιστεί η δωρεάν παροχή εμβολίων, κατόπιν
εγγράφου αιτήματος των Δ/νσεων Προσωπικού των αιτούντων Υπουργείων.
Τα εμβόλια που θα χορηγούνται στα πλαίσια της ταξιδιωτικής ιατρικής για την
πρόληψη των ασθενειών του κίτρινου πυρετού, του τυφοειδούς πυρετού, της χολέρας
και της λύσσας, εφόσον δε διακινούνται στο ελεύθερο εμπόριο, θα παραγγέλνονται
μέσω των Δ/νσεων Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας των Περιφερειακών
Ενοτήτων της χώρας στο Ελληνικό Ινστιτούτο ΠΑΣΤΕΡ και η εξόφλησή θα γίνεται απ’
ευθείας από τον ενδιαφερόμενο στους ακόλουθους τραπεζικούς λογαριασμούς του
Ε.Ι. ΠΑΣΤΕΡ (σχετ.8):

Εθνική Τράπεζα Ελλάδος
IBAN : GR6101101060000010678057216
SWIFT : ETHNGRAA

ALPHA BANK
IBAN : GR90 0140 1120 1120 0210 1399 840


ΑΥΤΑ ΕΩς ΤΩΡΑ... καλα ταξιδια .....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Βοήθειά μας. Δεν μας φτάνανε βίζες, αεροπορικά...
Μπας και αναφέρεται και το κόστος;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βοήθειά μας. Δεν μας φτάνανε βίζες, αεροπορικά...
Μπας και αναφέρεται και το κόστος;
Δεν ηταν υπερβολη που το κοστος το καλυπτε το κρατος? Σαν προχωρημενη ευρωπαικη χωρα που ειμασταν πληρωναμε και για τα ταξιδια αναψυχης των πολιτων...Στην Ιταλια η επισκεψη στον ειδικο της ταξιδιωτικης ιατρικης για συμβουλή και μονο χρεωνεται από τις κρατικες υπηρεσιες 20Ε.
http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=9737&Itemid=429&lang=el
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom