Ταξιδιωτική Υγεία και Εμβόλια

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
  • Like
Reactions: GTS

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ΑΝΤΙΤΙΜΑ ΕΜΒΟΛΙΩΝ

ΚΙΤΡΙΝΟΥ ΠΥΡΕΤΟΥ 8,5€

ΤΥΦΟΕΙΔΟΥΣ ΠΥΡΕΤΟΥ 10,65€

ΛΥΣΣΑΣ 25,56€

ΧΟΛΕΡΑΣ 38,34€

ΠΟΛΥΟΜΥΕΛΙΤΙΔΑΣ 9,58€


Πηγή: http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=9737&Itemid=429&lang=el
Να σημειωθεί ότι οι τιμές ειναι ανά δόση. Για τη λύσσα ας πούμε που γίνεται σε τρεις δόσεις πλήρωσα 25.56 Χ 3.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Να ρωτήσω μπας και ξέρει κανείς: για εμάς τα αγοράκια που πήγαμε και στρατό και μας εμβολιάσανε αλλά έχει παρέλθει η 10ετία, για τα εμβόλια Ηπατίτιδας και Τετάνου, είναι αναμνηστικές οι δόσεις που πρέπει να κάνουμε? (μία ας πούμε?). Ας μας διαφωτίσει κάποιος για τις λεπτομέρειες...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Τετανος ανά δεκαετία (1 δόση)
Ηπατίτιδα Β επί του παρόντος αν έκανες τις 3 δόσεις κι ανταποκρίθηκες στον εμβολιασμό, δεν χρειάζεται αναμνηστική δόση διότι ακόμα κι αν έχεις χαμηλούς τίτλους αντισωμάτων θεωρείται ότι υπάρχει ανοσιακή μνήμη
 
  • Like
Reactions: GTS

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για την α' τι ισχύει;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Για την α' τι ισχύει;
για τη Α αγοραζεις το HAVRIX κανεις 2 δοσεις με διαφορα ενος και πλεον μηνος της πρωτης απο της δευτερης..25.30 ευρω το εμβολιο (δοση)..συνταγογαρφειται με μηδενικη συμμετοχη ακομη>>>>>>>>>
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Με τα χάπια της ελονισίας (Λαριαμ) τι γίνεται; Τα παρέχει το Υ/μικό;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
για τη Α αγοραζεις το HAVRIX κανεις 2 δοσεις με διαφορα ενος και πλεον μηνος της πρωτης απο της δευτερης..25.30 ευρω το εμβολιο (δοση)..συνταγογαρφειται με μηδενικη συμμετοχη ακομη>>>>>>>>>
Στο παρακάτω λινκ λέει πως το κοστίζει 17 ευρώ και απαιτείται μία δόση..
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/2152

Το κεελπνο πάντως λέει:

Το εμβόλιο συστήνεται να γίνεται 2-4 εβδομάδες ή το αργότερο 7-10 μέρες πριν το ταξίδι. Σε περίπτωση όμως καθυστέρησης μπορεί να γίνει και άμεσα πριν την αναχώρηση. Το εμβόλιο μπορεί να χορηγηθεί είτε με μία δόση οπότε παρέχεται προστασία για ένα έτος, είτε σε 2 δόσεις με μεσοδιάστημα 6-12 ή 18 μηνών, οπότε παρέχεται προστασία που μπορεί να κυμαίνεται από 10-20 έτη ή και περισσότερο. Σε ανοσοκατεσταλμένα άτομα μπορεί να χρειαστούν επιπλέον δόσεις.

Άρα αν δεν έχουμε τουλάχιστον ένα 6μηνο πριν το ταξίδι, κάνουμε μία δόση και μας καλύπτει μόνο για ένα χρόνο..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Στο παρακάτω λινκ λέει πως το κοστίζει 17 ευρώ και απαιτείται μία δόση..
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/2152

Το κεελπνο πάντως λέει:

Το εμβόλιο συστήνεται να γίνεται 2-4 εβδομάδες ή το αργότερο 7-10 μέρες πριν το ταξίδι. Σε περίπτωση όμως καθυστέρησης μπορεί να γίνει και άμεσα πριν την αναχώρηση. Το εμβόλιο μπορεί να χορηγηθεί είτε με μία δόση οπότε παρέχεται προστασία για ένα έτος, είτε σε 2 δόσεις με μεσοδιάστημα 6-12 ή 18 μηνών, οπότε παρέχεται προστασία που μπορεί να κυμαίνεται από 10-20 έτη ή και περισσότερο. Σε ανοσοκατεσταλμένα άτομα μπορεί να χρειαστούν επιπλέον δόσεις.

Άρα αν δεν έχουμε τουλάχιστον ένα 6μηνο πριν το ταξίδι, κάνουμε μία δόση και μας καλύπτει μόνο για ένα χρόνο..
Απο δικη μου συνταγογραφιση...... και δες τη τιμη...
Οι δυο δοσεις κυριως συστηνονται για οσους ταξιδευουν πολυ συγχνα ....
Στοιχεία Συνταγής
Αριθμός Συνταγής1410234750755



Ημ/νία Έκδοσης Συνταγής23/10/2014

Ημ/νία Πρoθεσμίας Εκτέλεσης31/10/2014

Κατάσταση ΣυνταγήςΕΚΤΕΛΕΣΜΕΝΗ

Διάγνωση
Κωδικός ICD-10
Διάγνωση
Z28Εμβολιασμός που δε διενεργήθηκε
Φάρμακα
Θεραπευτικό Πρωτόκολλο
Barcode φαρμάκου
Δραστική Ουσία
Περιγραφή
Μονάδα Δόσης
Ποσό Δόσης
Συχνότητα
Ημέρες
Ποσότητα
Υπόλοιπο
Ποσοστό Συμμετοχής
Συμμετοχή Ασφ/νου
Διαφορά Ασφ/νου
-- Χωρίς Θεραπευτικό Πρωτόκολλο --2802065203017HEPATITIS A VIRUS ANTIGEN (HM 175 STRAIN)HAVRIX (ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ Α) INJ.SUSP 1440 ELISA UNITS/DOSE (1ml) BTx1PF,SYR,x1MLΕΝΕΣΗ ΔΙΑΛ ΦΥΣΙΓΓΕΣ1εφάπαξ30100%0,00 €0,00 €
Ημ/νία Εκτέλεσης24-10-2014 στις 11:00:26 πμ

Ταινία Γνησιότητας140048994529

Τιμή Εκτέλεσης25,83

(Ισχύουσες τιμές κατά την εκτέλεση:

Λιανική25,83 €

Αναφοράς25,83 €
)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Για ηπατίτιδα Α θα σου πω (με κάθε επιφύλαξη επειδή παίζει να μην θυμάμαι πολύ καλά, εγώ δεν το έχω κάνει) ότι μπορείς να πας σε φαρμακείο, αλλά δε νομίζω ότι γίνεται να στο γράψει ο γιατρός για να το κάνεις δωρεάν (δικοί μου άνθρωποι που το έκαναν λόγω δουλειάς πλήρωσαν, αλλά και στο Υγειονομικό μου ανέφεραν πληροφοριακά την τιμή).
Το καλοκαίρι πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ, ο οποίος μου έγραψε τα εμβόλια της ηπατίτιδας και τα προμηθεύτηκα, με μηδενική συμμετοχή, από το φαρμακείο. Προσοχή: για να κάνεις το εμβόλιο της ηπατίτιδας πρέπει προηγουμένως να κάνεις μια "ειδική" εξέταση αίματος για να δουν αν έχεις ήδη αντισώματα. Οπότε, έτσι κι αλλιώς, θα χρειαστεί επίσκεψη σε γιατρό.

Με τα χάπια της ελονισίας (Λαριαμ) τι γίνεται; Τα παρέχει το Υ/μικό;
Και τα malarone μου τα έγραψε ο γιατρός στο βιβλιάριο του ΙΚΑ και, αν θυμάμαι καλά, πλήρωσα συμμετοχή 10 ευρώ για το κάθε κουτί.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Το καλοκαίρι πήγα σε γιατρό του ΙΚΑ, ο οποίος μου έγραψε τα εμβόλια της ηπατίτιδας και τα προμηθεύτηκα, με μηδενική συμμετοχή, από το φαρμακείο. Προσοχή: για να κάνεις το εμβόλιο της ηπατίτιδας πρέπει προηγουμένως να κάνεις μια "ειδική" εξέταση αίματος για να δουν αν έχεις ήδη αντισώματα. Οπότε, έτσι κι αλλιώς, θα χρειαστεί επίσκεψη σε γιατρό.
Μήπως αυτό (το να κάνεις ειδική εξέταση πριν) ισχύει μόνο αν κάνεις το συνδυαστικό εμβόλιο ηπατίτιδας Α και Β; Η αν κάνεις μόνο της Β; Από αυτά που διαβάζω έχω την εντύπωση ότι μόνο για την Α είναι πιο απλά τα πράγματα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom