Γιατί μας αρέσει η Γερμανία;

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Αν ψάχνεις να βρεις ψεγαδια σε πόλεις του εξωτερικού για να επιβεβαιώσεις την άποψή σου ότι "Η Ελλάδα είναι η καλύτερη χώρα του κόσμου", είναι σίγουρο ότι θα βρεις. Καμία πόλη δεν είναι τέλεια απλά επιχείρημα ότι σε κανένα σημείο σε μια Γερμανική πόλη δεν αισθανθηκαν άντρες ασφάλεια δεν στέκει. Οι Γερμανοί κοιμούνται με τα παράθυρα ανοιχτά και τις πόρτες ξεκλειδωτες (και το έχω δει μόνος μου δεν μου το έχει μεταφέρει κανενας) και στο μετρό έχουν τα smartphones στην κωλοτσεπη. Σαφώς δεν είναι κοινωνία αγγέλων αλλά σε μια πρόχειρη σύγκριση οι Γερμανικές πόλεις είναι πολύ πιο ασφαλείς από τις Ελληνικές.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Και να φανταστείτε ότι η όλη κουβέντα ξεκίνησε όταν του είπα ότι θα πάμε Νυρεμβέργη αρχές Δεκέμβρη! Τι να πω... Γούστα είναι κι αυτά...
Στη Νυρεμβέργη δεν αισθάνεσαι ανασφάλεια ούτε και στην περιοχή με τα "κόκκινα φωτάκια". :)
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Μετά από πρόσφατο ταξίδι διαρκείας μου σε τέσσερις πόλεις της Γερμανίας
με άτομο "Ελληνάρα",το ποτήρι ή μισοάδειο ή μισογεμάτο θα το πείς.Σε μπαράκι
-πάμπ που πήγαμε,εγώ λόγω του ότι δεν καπνίζω την είχα καταβρεί,αυτός είχε
ξενερώσει τη ζωή του με τους κωλογερμαναράδες :haha: .

Γενικά στη Γερμανία δεν θα ακούσεις έντονες φωνές-κορναρίσματα.
Τηρούνται οι νόμοι (ή έστω περισσότερο απ ότι τους τηρούμε εμείς)
Την καλημέρα και το χαμόγελο όπου τα δώσεις θα τα εισπράξεις.
Οι ρυθμοί εκεί είναι επιτακτικοί,ειδικά στο θέμα εργασία και όποιος νομίζει
ότι ασχολούνται με τους Έλληνες μάλλον έχει πρόβλημα αντίληψης.Ούτε καν
μας βλέπουν.

Βέβαια δεν είναι όλα ρόδινα και εκεί,αλλά εξαρτάται το σκοπό της επισκέψεως
διαμονής σου.

Πάντως εγώ τους παραδέχομαι που μέσα σε λίγα σχετικά χρόνια,αποτίναξαν
από πάνω τους τη ναζιστική ρετσινιά και άξια έχουν καταχωρηθεί ως η μεγαλύτερη
ευρωπαική δύναμη.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Για πείτε, τι λέει το κλίμα στην Γερμανία τις βδομάδες πριν τα Χριστούγεννα; Μόλις έμαθα ότι θα πάω ένα road trip με διαμονή Κολωνία (πρώτη φορά) και Βερολίνο για κάποιο ..περίεργο λόγο.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Πολύ καλό. Όλα είναι στολισμενα και σχεδόν σε κάθε γειτονιά έχει χριστουγεννιατικη αγορά, σε κεντρικά σημεία έχει και λούνα παρκ ή στην Potsdamer Platz που έχει να κάνεις ελκηθρο κλπ.

Αν εννοείς τον καιρό, κρύο, κρύο και ολίγον κρύο, και πολύ χιόνι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Για πείτε, τι λέει το κλίμα στην Γερμανία τις βδομάδες πριν τα Χριστούγεννα; Μόλις έμαθα ότι θα πάω ένα road trip με διαμονή Κολωνία (πρώτη φορά) και Βερολίνο για κάποιο ..περίεργο λόγο.
IMG_1095.jpg

Σου κάνει; :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Για πείτε, τι λέει το κλίμα στην Γερμανία τις βδομάδες πριν τα Χριστούγεννα; Μόλις έμαθα ότι θα πάω ένα road trip με διαμονή Κολωνία (πρώτη φορά) και Βερολίνο για κάποιο ..περίεργο λόγο.
Ωραια...μυριζει καινουρια ιστορια:)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αν εννοείς τον καιρό, κρύο, κρύο και ολίγον κρύο, και πολύ χιόνι.
Εννοώ γενικώς αλλά πολύ καλή φάση το χιόνι, έχω να δω "άσπρη μέρα" εδώ και 4-5 χρόνια. Ελπίζω η Γερμανική μηχανή να είναι κουρδισμένη και να έχουμε καθαρούς δρόμους.

@babaduma Ακριβώς!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Εννοώ γενικώς αλλά πολύ καλή φάση το χιόνι, έχω να δω "άσπρη μέρα" εδώ και 4-5 χρόνια. Ελπίζω η Γερμανική μηχανή να είναι κουρδισμένη και να έχουμε καθαρούς δρόμους.

@babaduma Ακριβώς!
Λογικά θα έχει χιόνι. Βέβαια κάνει μερικές φορές κι εκεί ο καιρός κάτι κουλά οπότε ποτέ δεν ξέρεις. Καλό θα είναι να έχει χιονισει λίγες μέρες γιατί αν χιονίζει κάνα μήνα, φτιάχνει πάγο και οι τούμπες είναι καθημερινό φαινόμενο.

Οι δρόμοι είναι ανοιχτοί, τα μαγαζιά είναι ανοιχτά δεν έχουν θέμα απλά η οδήγηση είναι αρκετά πιο επικίνδυνη. Αυτό το πατημένο χιόνι σε συνδυασμό με λάσπη είναι παγίδα.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
Πλακα πλακα παιδια με σκιαξατε με τα της Φραγκφούρτης!Η Χριστουγεννιάτικη αγορά τουλάχιστον είναι ασφαλής;:shock::bleh:
Μου κόπηκε το ενδιαφέρον θα σας μηνύσω :haha: γιατί είναι στα σχέδια μια επίσκεψη εκεί. Θα την κάνω σε μισή μέρα και θα φύγω στη γύρω περιοχή όσο γίνεται γρηγορότερα ε;;;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πλακα πλακα παιδια με σκιαξατε με τα της Φραγκφούρτης!Η Χριστουγεννιάτικη αγορά τουλάχιστον είναι ασφαλής;:shock::bleh:
Μου κόπηκε το ενδιαφέρον θα σας μηνύσω :haha: γιατί είναι στα σχέδια μια επίσκεψη εκεί. Θα την κάνω σε μισή μέρα και θα φύγω στη γύρω περιοχή όσο γίνεται γρηγορότερα ε;;;
ΟΛΟΚΛΗΡΗ η πόλη, με εξαίρεση τρείς δρόμους απ' όπου ΔΕ θα περάσεις, είναι πάρα πολύ ασφαλής, μέρα-νύχτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom