Ισπανία Πορτογαλία Μαδρίτη - Λισαβόνα / Αύγουστος 2014

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
και η easyjet παει Μαδριτη-Λισαβωνα. Το καλοκαιρι πηγαμε με 30 ευρω.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι έχω ταξιδέψει με Iberia. Έχει γίνει low cost πια. Βρίσκω με 200 ευρώ για Λισσαβόνα αλλά θέλει διανυκτέρευση σε Γενεύη και δεν συμφέρει.
τα 200 πάντως είναι καλά για Λισαβόνα. Αλλά η Γενεύη που έχει και ακριβή διαμονή θα το ανεβάσει πολύ. όλο και κάτι καλύτερο θα βρεις με σύντομη ανταπόκριση..

και η easyjet παει Μαδριτη-Λισαβωνα. Το καλοκαιρι πηγαμε με 30 ευρω.
Αν βρει καλή τιμή εννοείται και με easyjet μια χαρά είναι. Εξάλλου ούτε η iberia έδινε δωρεάν βαλίτσα.
 
Last edited by a moderator:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Χαίρομαι ιδιαίτερα που πέρασες ωραία στις δύο πανέμορφες πόλεις αυτές! Στη Μαδριτη πήγα πρινα από λίγο και με μάγεψε αλλά όχι όσο η Λισσαβόνα στην οποία νομίζω πως θα μπορούσα να ζήσω.
Οι φωτογραφίες, όπως και η ιστορία πολύ ωραίες, ενώ στην αρχή τρόμαξα όταν πρωτοδιάβασα πως άφησες την κάμερα σου σπίτι (μου χει τύχει το ίδιο μια φορά στη Ρώμη και παρόλο που ήταν η δεύτερη φορά που πήγα δεν άντεξα να μην αγοράσω καινούργια φωτογραφική / μάλιστα όχι και ακριβή αλλά είχε τουλάχιστον καλή ανάλυση).

Ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι για πτήσεις. Πέταξα Σεβίλλη / Μαδρίτη με Iberia express και είχε βαλίτσα μέσα, αλλά όχι και νερό/ποτό/σνακ. Δηλαδή "πιο" low cost κατάσταση (2 εισιτηρια one way 192 ευρω συνολικά - ο καθένας μας από βαλίτσα + 2 βαλίτσες καμπίνας ως χειραποσκευές + είχαμε τσάντες μας και 2 σακούλες).

Όποιος θέλει να πάει Λισσαβόνα με low cost ας δοκιμάσει easy μέσω του Malpensa, έτσι έχω γυρίσει εγώ από εκεί όταν πήγα (το συνολικό εισιτήριο Θεσ/νικη / Μπέργκαμο - Πόρτο και Λισσαβονα/ Μαλπένσα/Θεσσνικη ήταν στα 80 κάτι ευρώ - δηλαδή καλύτερα δεν γίνεται!)

Πάντα τέτοια!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Χαίρομαι ιδιαίτερα που πέρασες ωραία στις δύο πανέμορφες πόλεις αυτές! Στη Μαδριτη πήγα πρινα από λίγο και με μάγεψε αλλά όχι όσο η Λισσαβόνα στην οποία νομίζω πως θα μπορούσα να ζήσω.
Οι φωτογραφίες, όπως και η ιστορία πολύ ωραίες, ενώ στην αρχή τρόμαξα όταν πρωτοδιάβασα πως άφησες την κάμερα σου σπίτι (μου χει τύχει το ίδιο μια φορά στη Ρώμη και παρόλο που ήταν η δεύτερη φορά που πήγα δεν άντεξα να μην αγοράσω καινούργια φωτογραφική / μάλιστα όχι και ακριβή αλλά είχε τουλάχιστον καλή ανάλυση).

Ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι για πτήσεις. Πέταξα Σεβίλλη / Μαδρίτη με Iberia express και είχε βαλίτσα μέσα, αλλά όχι και νερό/ποτό/σνακ. Δηλαδή "πιο" low cost κατάσταση (2 εισιτηρια one way 192 ευρω συνολικά - ο καθένας μας από βαλίτσα + 2 βαλίτσες καμπίνας ως χειραποσκευές + είχαμε τσάντες μας και 2 σακούλες).

Όποιος θέλει να πάει Λισσαβόνα με low cost ας δοκιμάσει easy μέσω του Malpensa, έτσι έχω γυρίσει εγώ από εκεί όταν πήγα (το συνολικό εισιτήριο Θεσ/νικη / Μπέργκαμο - Πόρτο και Λισσαβονα/ Μαλπένσα/Θεσσνικη ήταν στα 80 κάτι ευρώ - δηλαδή καλύτερα δεν γίνεται!)

Πάντα τέτοια!
Ivana σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, και για τις χρήσιμες προτάσεις για πτήσεις! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επιστρέψαμε και μετά από σύντομη ξεκούραση πήγαμε στο μουσείο Gulbenkian (Museu - Calouste Gulbenkian) που ήταν πολύ κοντά στο ξενοδοχείο. Το μουσείο βρίσκεται μέσα σε ένα όμορφο πάρκο και διαθέτει την πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή του Αρμένιου επιχειρηματία. Ιδρύθηκε σύμφωνα με τη διαθήκη του Γκιουλμπενκιάν, για να φιλοξενήσει την πλούσια συλλογή του που αποτελείται από έργα τέχνης και αρχαία αντικείμενα.











Το βραδάκι πήγαμε για βόλτα στον κεντρικό πεζόδρομο Augusta και στην Praça do Comércio. Χωρίς υπερβολή (και ενώ ήταν νωρίς το βράδυ και ο δρόμος γεμάτος κόσμο) μας πλησίασαν 2 φορές για να μας πουλήσουν ναρκωτικά. Σε όλο το μήκος του δρόμου υπήρχαν άντρες που έκαναν αυτή τη "δουλειά" και οι αστυνομικοί που έκαναν περιπολία δε φάνηκε να τους αποθαρρύνουν καθόλου. Ερχόταν κοντά σου και πολύ γρήγορα σου έλεγαν την ποικιλία που είχαν (και μάλιστα από σκληρά ναρκωτικά). Την τρίτη φορά που είδα κάποιον να έρχεται προς το μέρος μας φοβισμένη πήγα να τον αποφύγω και να αλλάξω πορεία και ο άντρας μου με συνέτησε να μη δίνω στόχο και να μη δείχνω πως τους φοβάμαι. Ένα "no thank you" αρκεί..













Μετά τη βόλτα κάτσαμε να φάμε σε ένα κινέζικο (που μας είχε προτείνει μέλος του φόρουμ) δίπλα στο elevador Santa Justa. Σκασμένοι από τα noodles, τα σούσι, τις γαρίδες και όλα αυτά τα νόστιμα περπατήσαμε λίγο να χωνέψουμε και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο για ξεκούραση. Την επόμενη μέρα είχαμε εκδρομή στο Κασκαϊς το οποίο λατρέψαμε!
 
Last edited:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Νομίζω 200 ευρώ για full frills εταιρία από Αθήνα είμαι καλή τιμή. Απλά επειδή ο συνηθέστερος συνδυασμός είναι μεταξύ aegean και tap οι πιθανές ανταποκρισεις ποικίλλουν ανά μέρα.
Όσο για τα ναρκωτικά αυτό είναι συχνό φαινόμενο στην baixa όπως μας το περιέγραψες αλλά και στο bairro alto και κατά μήκος της avenida da liberdade. Αν και η Ολλανδία έχει τη φήμη αξίζει να σημειωθεί και στην Πορτογαλία η χρήση ναρκωτικών (ακομη και βαριών) επιτρέπεται υπό όρους. Αυτό βέβαια δεν συνεπάγεται ότι η διακίνηση δεν παραμένει ακόμη παράνομη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναρκωτικά?Στη Λισαβόνα?Τι λέτε ρε παιδιά αποκλείεται. Εμας 4 μέρες εκεί δεν μας πλησίασε ούτε ένας:DΤα παρεξηγήσατε τα παιδιά!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και εμείς είχαμε ανάλογη εμπειρία με ναρκωτικά και στη Λισσαβόνα και στη Μαδρίτη (στο Retiro). Και τις δυο φορές μέρα μεσημέρι. Το συνηθίζεις από κάποια στιγμή και μετά και δεν είναι ιδιαίτερα φορτικοί, αρκεί να μη δείξεις το παραμικρό ενδιαφέρον.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Kαι μας μας έχει ξανατύχει αυτό στην Βαρκελώνη (στην rablas) αλλά για τη Λισαβόνα δεν είχα ιδέα ότι είναι τόσο συνηθισμένο.. Και στην πρώτη τουλάχιστον έκαναν πως πούλαγαν μπύρες για ξεκάρφωμα, εδώ τίποτα, απλά στέκονταν στη μέση του δρόμου και πλησίαζαν τους περαστικούς.
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Ομορφη η ιστορια σου :) ευχαριστουμε που τη μοιραστηκες μαζι μας!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Mετά το πρωινό γεύμα κάναμε check out και τα δύο επόμενα βράδια μείναμε στο γειτονικό ξενοδοχείo Real Palacio που είναι "αδερφάκι" με αυτό που μείναμε τα δύο πρώτα βράδια αλλά πολύ καλύτερο! Θεωρητικά είναι 5στερο και το real parque 4στερο αλλά στη πράξη νομίζω είναι 3ων και 4ων αντίστοιχα. Το δωμάτιο μας μεγάλο και άνετο (σε κλασικό στυλ)..
Φύγαμε απ'το ξενοδοχείο και πήραμε μετρό για το κέντρο και μετά τρένο για το Cascais.. Είχε αρκετή ουρά για να βγάλουμε εισιτήριο τρένου. Η ζεστή αυγουστιάτικη μέρα ήταν ιδανική για μπάνιο στη θάλασσα, και έτσι πολλοί είχαν την ίδια ιδέα με μας. Η διαδρομή ήταν ευχάριστη και χαζεύαμε έξω κυρίως όσο πλησιάζαμε και βλέπαμε ωραίες παραλίες.
Κατεβήκαμε στο Cascais και πριν πάμε για μπάνιο κάναμε μια μεγάλη βόλτα! Είχα διαβάσει και για ένα φυσικό αξιοθέατο που λέγεται "το στόμα της κόλασης" και θέλαμε να πάμε.. Το έχουν ονομάσει έτσι γιατί τα βράχια κάνουν σχηματισμούς και όταν τα κύματα χτυπούν στις σπηλιές ο ήχος και το θέαμα είναι εντυπωσιακό.. Με τα πόδια τελικά ήταν αρκετά μακριά κάτω από τον καυτό ήλιο αλλά δε μετανιώσαμε που πήγαμε.

Φτάνοντας στο Cascais το πρώτο πράγμα που είδαμε ήταν οι κεντρικοί πλακόστρωτοι δρόμοι και μετά η παραλία Praia da Rainha, μια μικρή παραλία, που παλιά ήταν ιδιωτική για τους βασιλιάδες.



Πολλής κόσμος έκανε ηλιοθεραπεία, ελάχιστοι έβρεχαν τα πόδια τους, και ακόμα πιο λίγοι κολυμπούσαν. Λίγες ώρες μετά καταλάβαμε το γιατί..















Η πρόσοψη ενός κτιρίου με αζουλέζος












Μετά σταματήσαμε σε μια άλλη μεγαλύτερη παραλία..







Εκεί ένας νεαρός είχε φτιάξει αυτήν την υπερπαραγωγή! Στο τέλος έβαλε νερό στο κουτάκι και το παιδάκι άρχισε να κατουράει..







Ένα φανταστικό σημείο..



















Στον δρόμο προς το "Boca do inferno"
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πλησιάζοντας στο σημείο υπήρχε τουριστική κίνηση, μαγαζάκια, μια σκεπαστή αγορά..



















Στη συνέχεια επιστρέψαμε στο κέντρο και πήγαμε στο πάρκο της πόλης. Κάτσαμε σε ένα καφέ για παγωτάκι και μετά κάναμε βόλτα στο πολύ όμορφο πάρκο..



















Φεύγοντας απ'το πάρκο κάναμε λίγες βόλτες ακόμα στα σοκάκια..





Και μετά πήγαμε στην πρώτη παραλία για μπάνιο.. (Τι μπάνιο δηλαδή!) Βρήκαμε ένα ωραίο σημείο, αράξαμε, και εγώ πλησίασα με χαρά το νερό.. Δεν κατάφερα καν να βρέξω τον αστράγαλό μου! Με το που ακούμπησα τη βρεγμένη άμμο και το νερό πήγε στο κάτω μέρος της πατούσας μου άρχισα να τρέχω πίσω σαν τρελή! Δεν έχω νιώσει στη ζωή μου τόσο κρύο νερό! Ήταν σαν να έχει βγει απ'τη κατάψυξη λίγο πριν παγώσει! Με βλέπει ο άντρας μου να τρέχω πίσω και αρχίζει να με κοροιδεύει! Ξέρει και τι κρυουλιάρα είμαι και νόμιζε πως υπερβάλω! Α ρε γατάκι μου λέει! Πάω να βουτήξω, δεν ήρθαμε ως εδώ και να μη κάνουμε μπάνιο!
Καλά πήγαινε, λέω, δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις εκεί μέσα!
Τον φοβόμουν λίγο μη κάνει καμιά βλακεία για να μου δείξει ότι δε μασάει! Είναι επικίνδυνο τόσο κρύο νερό.. Αλλά βέβαια μόλις έβρεξε και αυτός τις πατούσες του έκανε κάτι γκριμάτσες, με κοίταγε και γέλαγε, και βέβαια ήρθε πίσω στην αμμουδιά..

Μετά από αυτή την απογοήτευση απλά χαζεύαμε όσους τολμούσαν να μπουν έστω και για λίγα λεπτά.. Από τους ελάχιστους που το κατάφεραν ήταν ένα ζευγάρι Ρώσων (κάπως καλύτερα το έχουν με το κρύο σχολιάσαμε). Ο Ρώσος λοιπόν ήταν ένα θηρίο 2 μέτρα και η κοπέλα του ήταν από τις λίγες ημίγυμνες της παραλίας. Μετά τη βουτιά καθόντουσαν και οι δύο όρθιοι σε κεντρικό σημείο (για να είναι βέβαιοι ότι όλοι τους κοιτάζουν) και ο Ρώσος "χούφτωνε" χωρίς ενδοιασμούς την στρινγκοφορούσα φίλη του.. Κάτι παιδάκια πιο πέρα, έπαιζαν μπάλα και βουτούσαν ανά διαστήματα στο παγωμένο νερό, και μεις βέβαια απορούσαμε πως τα καταφέρνουν..

Αφού βαρεθήκαμε να κοιτάμε και να κουτσομπολεύουμε τους γύρω, σηκωθήκαμε να φύγουμε. Και ενώ είχε περάσει αρκετή ώρα συνειδητοποίησα πως οι πατούσες μου δεν είχαν συνέλθει απ'το σοκ του κρύου νερού! Έβαλα κάλτσες και αθλητικά και παρόλα αυτά τα πόδια μου ήταν μουδιασμένα απ'το κρύο και πονούσαν όταν περπατούσα. Ρωτάω και τον άντρα μου, τα ίδια και εκείνος.. ( θέλαμε και μπάνιο τρομάρα μας! :p )



Αργά το απόγευμα λοιπόν επιστρέψαμε στη Λισαβόνα. Πήγαμε κατευθείαν στο ξενοδοχείο μας γιατί είχαμε κλείσει με ημιδιατροφή και ήταν ώρα για το δείπνο. Πεινούσαμε σαν λύκοι και το γεύμα ήταν πλουσιότατο. Αφού ξεκουραστήκαμε λίγο βγήκαμε για μια βόλτα στη νυχτερινή Λισαβόνα..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom