Γενικά Trans Siberian-Μοσχα-Πεκινο

amazonios

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσηβιρικος Ρωσια-Πεκιν
Καλησπερα
θελω να πραγματοποιησω αυτο το ταξιδι εδω και μερικα χρονια για να κανω ενα φωτορεπορταζ ,ηρθε η στιγμη λοιπον να ξεκινησω να το οργανωσω και να το πραγματοποιησω την ανοιξη του 2015.
Οποιος το εχει κανει εαν μπορει να με βοηθησει, σχετικα ποιο πολυ στο να κλεισω τα εισητηρια του τραινου απο το ιντερνετ.
Σαν πρωτη φαση δεν ξερω εαν ειναι καλυτερα να παω απο θεσσαλονικη -Μοσχα με τραινο ή με αεροπλανο.
μετα θελω να κανω μερικες μονοημερες ισως και δυο μερες σε μερικα μερη στα ενδιαμεσα τις διαδρομης στην μογγολια,(εδω κολλησα και δεν μπορεσα να βρω ακρη)και να φτασω πεκινο .......να μεινω 5 μερες και μετα εμαθα οτι με καραβι πας Τοκυο(αυτο θα το δω).
Και επιστροφη απο Πεκινο ή Τοκυο θεσσαλονικη με αεροπλανο.
Μπηκα στο site http://www.raildude.com αλλα ''χαθηκα''.
 
Last edited:

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Θεσσαλονίκη Μόσχα με τρένο??? δεν έχει καταργηθεί ?
κάνε λίγο μια αναζήτηση στο forum έχεις μια δυο ιστορίες για υπερσιβηρικό που μπορεί να σε βοηθήσουν..
 

amazonios

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσηβιρικος Ρωσια-Πεκιν
Θεσσαλονίκη Μόσχα με τρένο??? δεν έχει καταργηθεί ?
κάνε λίγο μια αναζήτηση στο forum έχεις μια δυο ιστορίες για υπερσιβηρικό που μπορεί να σε βοηθήσουν..
Θεσσαλονικη - βουκουρεστι
Βουκουρεστι-Μοσχα.
Τα εχω διαβασει......
 

amazonios

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσηβιρικος Ρωσια-Πεκιν
Ευχαριστώ πολλές χρήσιμες συμβουλές
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Γεια! Δεν ξέρω αν ακόμα θέλεις πληροφορίες.. εγώ σου γραφω έτσι κι αλλιώς..
Εμεις πήγαμε το 2013 Μοσχα- Πεκίνο μέσω Μογγολίας. Κάναμε στάση στο Εκατερινμπουργκ, αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική για το πόσο όμορφη είναι η πόλη γιατί πεσαμε σε βροχή και μουντάδα και δεν είδαμε καλα την πόλη. Εκεί βρίσκονται οι τάφοι των τσαρων, οπότε έχει ενδιαφέρον..
Επόμενη στάση Ιρκούτσκ, όμορφη πόλη και ενδιάμεσος σταθμός για τη λίμνη Βαικάλη. Πήγαμε στο νησί Ολχόν για 2 μέρες. Είναι εντυπωσιακό και ενδιαφέρον αν σκεφτείς ότι είναι σε μια λίμνη στο μέγεθος της Ελλάδας!
Μετά πήγαμε στο Ουλάν Μπατόρ και κάναμε και μια εκδρομή για μια μέρα σε ένα εθνικό πάρκο που έχουν εκεί. Καταπληκτική εμπειρία!! Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα! Αυτά μπορείς να τα κανονίσεις κι εκεί.
Τέλος πήγαμε Πεκίνο και περάσαμε αρκετές μέρες εκεί.
Τα εισητήρια μας τα εβγαλε ενα πρακτορείο από την Αγγλία γιατί δεν ήξερα κάποιον στην Ελλάδα και φοβηθηκα να τα κανω μόνη μου. Μια συμβουλή γιατί είδα πολλους να την πατάνε: Πριν ξεκινήσεις, να βγάλεις όλα τα εισητήρια για όλη τη διαδρομή για να μην ξεμείνεις πουθενα και ψάχνεις τα τρένα.
Για ότι πληροφορίες χρειάζεσαι πες μου..
 

amazonios

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσηβιρικος Ρωσια-Πεκιν
Σε ευχαριστω για την ενημερωση ,βεβαιως και θελω πληροφοριες το σχεδιαζω για ανοιξη.Βεβαια εμαθα οτι πρεπει να παω βουλγαρια για να βγαλω βιζα για μογγολια ,το θεμα ειναι οτι σχεδιαζω να μεινω αρκετες μερες μογγολια (περιπου 10) για ενα φωτογραφικο προζεκτ που ετοιμαζω και επειδη θα παω μονος πρεπει να βρω εναν τοπικο οδηγο.
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Κι εμεις απο Βουλγαρία τις βγαλαμε. Επικοινωνησαμε με την πρεσβεια και τα στειλαμε και μας τα έστειλαν πισω.. δεν ειχαμε θεμα. Αλλα αφού θα πας δεν εχεις θεμα. Για τι θες λεπτομέρειες?
 

amazonios

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσηβιρικος Ρωσια-Πεκιν
Δεν καταλαβα τι εννοεις με την ερωτηση ''Γιατι θελω λεπτομερειες''.
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Δεν καταλαβα τι εννοεις με την ερωτηση ''Γιατι θελω λεπτομερειες''.
Δεν ειπα γιατι.. ειπα για τι.. δλδ για ποιο μερος.. η ποιο θεμα.. αν υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει..
 

amazonios

Member
Μηνύματα
25
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσηβιρικος Ρωσια-Πεκιν
Με ενδιαφέρει να παω σε μη τουριστικά μέρη και να προσεγγίσω οικογένειες .
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου.
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για κάτι τέτοιο, το ταξίδι με το τρένο στο κομμάτι της Ρωσίας θα σε βοηθήσει πολύ γιατί αυτό που για εμάς είναι ένα ενιαίο ταξίδι για τους Ρώσους είναι ένας τρόπος να πάνε σπίτι τους. Αν και δεν μιλάνε αγγλικά οι πιο πολλοί είναι ευγενικοί και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν. Εμείς μείναμε σε 4κλινη καμπίνα αλλά έχει και 6κλινη. Θα μπορέσεις να βρεις κόσμο ακόμα και για να σε φιλοξενήσει.. για τη Μογγολία δεν μπορώ να σου πω γιατί ήμουν εκεί πολύ λίγο αλλά το ίδιο ισχύει και για την Κίνα σίγουρα.. Αν μπεις σε απλό τρένο θα σε κοιτάνε λίγο περίεργα αλλά θα θέλουν να σου μιλήσουν και να σε κεράσουν μεζέδες και να σε πάρουν σπίτι τους να σε δείξουν στην οικογένεια τους.. Είναι επίσης (οι κινέζοι) πολύ ευγενικοί!
Για το θέμα του μη-τουριστικού.. οι πόλεις της Ρωσίας όπου σταματάει το τρένο έχουν κάτι τις τουριστικό αλλά λόγω του ότι ξεφέυγεις από τη Μόσχα και την Αγία Πετρούπολη δεν νομίζω ότι είναι κάποια ιδιαίτερα τουριστική στο βαθμό της Μόσχας και της Αγίας Πετρούπολης.. Για την Κίνα τώρα (επειδή έχω μείνει στο παρελθόν περισσότερο καιρό) αν αποφύγεις τις μεγάλες πόλεις (Σαγκάη, Πεκίνο, Χονγκ Κονγκ) ή τις πολύ τουριστικές (Σιαν) και μπεις στο τρένο για πιο μικρές πόλεις οι επιλογές είναι ατελείωτες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom