Ταξίδια και gadget(ακηδες)

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Η τελευταία μου αγορά ήταν αυτό:

ai875.photobucket.com_albums_ab314_youkeshu_youkeshu_11_TX781_3_ALL.jpg


Features:
  • Dual precision, multi-unit conversion, fast response
    Wide LCD screen display with blue background light
    Tare function when weighing bulk goods
    Four weighing units including Kg, OZ, Lb and JIN
    Stainless steel hanging hook
    Main body use ABS engineering plastic as main material
    Press UNIT button 2 sec, display current temperature. Press ON/OFF button to recover
    Max weight:45Kg
    Accuracy: 0-10Kg/5g, 10-45Kg/10g​
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Δεν έβρισκα πιο κατάλληλο σημείο για να ρωτήσω, αν έχετε προσέξει τις ειδικές θήκες για πιστωτικές κάρτες και διαβατήρια (!) που προστατεύουν από κλοπή δεδομένων (;) μάλλον σε σχέση με το νέο σύστημα συναλλαγών με κάρτες χωρίς επαφή με τα μηχανήματα. Μόλις πριν λίγες μέρες είδα μια διαφήμιση για αυτό τον νέο τρόπο συναλλαγής με κάρτες, δεν γνωρίζω καν αν οι κάρτες που έχω στα χέρια μου μπορούν να λειτουργήσουν και μ΄αυτόν τον τρόπο, και είδα πριν λίγες μέρες στο αεροδρόμιο της Αθήνας τα ειδικά πλαστικά προστασίας. Πώς δλδ μπορεί να γίνει απάτη;
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Κανείς δεν τα είδε ακόμα μάλλον, επανέρχομαι για να ρωτήσω: τα διαβατήρια έχουν όλα ίδιες διαστάσεις ή διαφέρουν; Ξέρει κανείς;
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
κατά καιρούς ψώνιζα ένα σωρό γκατζετάκια για τα ταξίδια μου, αλλά κάποια πήραν το δρόμο για τη χωματερή... αυτά που δεν αποχωρίζομαι είναι τα εξής έξι:
1. power bank EasyAcc 20000mAh, μένω συχνά από μπαταρία είτε στο κινητό, τάμπλετ, κάμερα αφού είμαι όλη μέρα στο δρόμο... οπότε συνδέω στο easyacc και καθάρισα!
2. sleeping bag liner που το χρησιμοποιώ όταν μου μυρίσει το σεντόνι στο ξενοδοχείο ή στο χόστελ, έχω βρεί ένα άνετο με φερμουάρ από το aliexpress
3. πετσέτες για ταξίδι με μικροίνες, έχει και η polo καλές
4.κύβους αποθήκευσης ρούχων δεν ξέρω αν το αποδίδω σωστά, αναφέρομαι στα packing cubes, τα eagle creek τα βρήκα εξαιρετικά και έτσι είναι πάντα τα ρούχα ταχτοποιημένα στο σάκο μου
5. το κρεμαστό νεσεσέρ μου της Jack Wolfskin, είναι λίγο μεγαλούτσικο αλλά βάζω εκεί τα πάντα, φαρμακείο, κιτ ραπτικής και φυσικά τα τουαλετικά μου
6. το γιλέκο μου με πολλές τσέπες, πρόσφατα πήρα ένα της McKinley που ήταν σχετικά δροσερό
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
προσέχω για να έχω... οπότε δεν έχω ξεμείνει εντελώς στις εξορμήσεις μου ώστε να αναγκαστώ να καθαρίσω και τζάμια :haha:
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
κατά καιρούς ψώνιζα ένα σωρό γκατζετάκια για τα ταξίδια μου, αλλά κάποια πήραν το δρόμο για τη χωματερή... αυτά που δεν αποχωρίζομαι είναι τα εξής έξι:
1. power bank EasyAcc 20000mAh, μένω συχνά από μπαταρία είτε στο κινητό, τάμπλετ, κάμερα αφού είμαι όλη μέρα στο δρόμο... οπότε συνδέω στο easyacc και καθάρισα!
2. sleeping bag liner που το χρησιμοποιώ όταν μου μυρίσει το σεντόνι στο ξενοδοχείο ή στο χόστελ, έχω βρεί ένα άνετο με φερμουάρ από το aliexpress
3. πετσέτες για ταξίδι με μικροίνες, έχει και η polo καλές
4.κύβους αποθήκευσης ρούχων δεν ξέρω αν το αποδίδω σωστά, αναφέρομαι στα packing cubes, τα eagle creek τα βρήκα εξαιρετικά και έτσι είναι πάντα τα ρούχα ταχτοποιημένα στο σάκο μου
5. το κρεμαστό νεσεσέρ μου της Jack Wolfskin, είναι λίγο μεγαλούτσικο αλλά βάζω εκεί τα πάντα, φαρμακείο, κιτ ραπτικής και φυσικά τα τουαλετικά μου
6. το γιλέκο μου με πολλές τσέπες, πρόσφατα πήρα ένα της McKinley που ήταν σχετικά δροσερό
Rosinante σ΄αυτά κατέληξα κι εγώ, + 2 λουκετάκια για την περίπτωση που χρειαστεί να κλειδώσω την χειραποσκευή μου + κάποια θήκη για να μπορώ να μεταφέρω μερικά χρήματα/ ταυτότητα/ κάρτες μέσα απ΄τα ρούχα μου. Ήθελα όμως να σε ρωτήσω αν αγόρασες τους κύβους αποθήκευσης από κατάστημα ή μέσω διαδικτύου.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Δεν έβρισκα πιο κατάλληλο σημείο για να ρωτήσω, αν έχετε προσέξει τις ειδικές θήκες για πιστωτικές κάρτες και διαβατήρια (!) που προστατεύουν από κλοπή δεδομένων (;) μάλλον σε σχέση με το νέο σύστημα συναλλαγών με κάρτες χωρίς επαφή με τα μηχανήματα. Μόλις πριν λίγες μέρες είδα μια διαφήμιση για αυτό τον νέο τρόπο συναλλαγής με κάρτες, δεν γνωρίζω καν αν οι κάρτες που έχω στα χέρια μου μπορούν να λειτουργήσουν και μ΄αυτόν τον τρόπο, και είδα πριν λίγες μέρες στο αεροδρόμιο της Αθήνας τα ειδικά πλαστικά προστασίας. Πώς δλδ μπορεί να γίνει απάτη;
Με καθυστέρηση 7 μηνών γράφω αλλά never mind. Λογικά δεν υποστηρίζουν ανεπαφες συναλλαγές και στην Ευρωμπανκ ήταν και δυσκοιλιοι για αντικατάσταση. Μέχρι 25€ δεν ζητάει πιν (για γρήγορες συναλλαγές) ενώ από 25 και πάνω θέλει κανονικά τον κωδικό όπως γινόταν μέχρι σήμερα.
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
από το ebay τα πήρα clemence, ελλάδα βρίσκεις, αλλά όχι τα Eagle Creek Pack It Compression
κλειδαριά έχω πάρει κι εγώ αλλά δεν την είχα χρησιμοποιήσει ούτε καν σε τρένα, οπότε είναι κάπου στην αποθήκη :rolleyes:
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
από το ebay τα πήρα clemence, ελλάδα βρίσκεις, αλλά όχι τα Eagle Creek Pack It Compression
κλειδαριά έχω πάρει κι εγώ αλλά δεν την είχα χρησιμοποιήσει ούτε καν σε τρένα, οπότε είναι κάπου στην αποθήκη :rolleyes:
Σ΄ευχαριστώ πολύ. Compression εννοείς ότι παίζει συστηματάκι αφαίρεσης αέρα όπως βλέπουμε σε κάτι σακούλες φύλαξης ρούχων για μείωση όγκου;
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
αυτές δεν τις εμπιστεύομαι, έχω διαβάσει και κριτικές κακές,
έχει κι άλλες, αυτές πήρα 2 half cube

και από παλιά έχω κρατήσει κάτι της snugpak πολύ καλές αλλά όχι τόσο ελαφρές
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom