Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
ερώτηση:
Η κάρτα αυτή ισχύει και για την είσοδο στα μουσεία του Βατικανού;
Επίσης, σχετικά με την κάρτα των 28 ευρώ, που δικαιούσαι δωρεάν είσοδο μόνο σε ένα μουσείο. Αν επιλέξω να πάω στο Κολοσσαίο, ισχύει η δωρεάν είσοδος και για το foro romanο; Γιατί υπάρχει ενιαίο εισιτήριο με 12 ευρώ
Η καρτα δεν ισχυει για τα μουσεια του Βατικανου. Δωρεαν ειναι και το Κολοσσαιο, και η Ρωμαικη αγορα και ο Παλατινος λοφος (λογιζονται σαν ενιαιο αξιοθεατο)
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Παιδιά πηγαίνω με την γυναίκα και τα δύο παιδάκια μου ηλικίας 4,5 και 6 στις 31 Δεκεμβρίου με 4 Ιανουαρίου. Έχω αποφασίσει για την online κράτηση του Βατικανού. Μιας και θα επισκεφθούμε το κολοσσαιο παλατινο λόφο ρωμαϊκή αγορά, με συμφέρει η rome pass για τη είσοδο σε αυτά σε συνάρτηση με τα ΜΜΕ(δωρεάν ?). Τα παιδιά είναι δωρεάν στις μετακινήσεις και τα μουσεία ? Ουσιαστικά να γίνει η αγορά για 1,2,3 Ιανουαρίου. Τι λέτε ?

+ επειδή πέφτω σε αργίες πρέπει αν κάνω την.αγορά να είναι προσεκτική όσον αφορά τις ημερομηνίες μιας και ενδεχομένως να είναι και κλειστά κάποια. Π.Χ στο Βατικανό ξέρω 01/01, 4/01 κλειστά
 
Last edited by a moderator:

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
άποψη μου ειναι οτι η κάρτα δεν αξιζει. Η τιμη για Κολοσσαίο μαζί με ρωμαϊκή αγορά και παλατινο λόφο ειναι 12 ευρω, αν σταθείς στην ουρά για παλατινο λόφο ώστε να κόψεις απο εκεί το εισιτήριο σου, γλιτώνεις και την αναμονή έξω απο το Κολοσσαίο και μετα μπαίνεις αμέσως απλά δείχνοντας το εισιτήριο σου! Κατα τα αλλα η ρωμη ειναι μια πόλη που απαιτεί ποδαρόδρομο, δεν θεωρώ οτι θα χρειαστείτε τόσες πολλές μετακινήσεις με μεσα μεταφοράς ώστε να κανει απόσβεση η κάρτα. Κοίταξε που τα παιδιά έχουν δωρεαν είσοδο, λόγο του οτι ειναι μικρά σε ηλικία αλλα και αν πληρώνουν στα μμμ και ίσως σε συμφέρει να αγοράσεις την 3ημερη κάρτα απεριορίστων διαδρομών που κοστίζει 16,5 ευρω η μεμονωμένα τα εισητηρια σου (1,5 ευρω το ένα)
Σε οτι αφορά το βατικανο, μπες στην σελιδα τους και θα δεις ακριβώς τις διαθέσιμες ώρες και ημέρες ώστε να κανεις την κράτηση σου χωρίς κανένα άγχος! Επιλέγεις, πληρώνεις, εκτυπώνεις και εισαι έτοιμος!
 
Μηνύματα
5
Likes
0
γεια σας παιδια θελω τη βοηθεια σας στις 5 Δεκέμβρη θα πάμε με τον καλό μου στη Ρώμη για 3 μέρες. πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια απο το ίντερνετ για το βατικανό και κολοσσαιο? εχει πολύ τουρισμό αρχες δεκέμβρη? τι να κάνω???? και ποια ειναι τα βασικα αξιοθέατα για να επισκεφτούμε?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
γεια σας παιδια θελω τη βοηθεια σας στις 5 Δεκέμβρη θα πάμε με τον καλό μου στη Ρώμη για 3 μέρες. πρέπει να κλείσουμε εισιτήρια απο το ίντερνετ για το βατικανό και κολοσσαιο? εχει πολύ τουρισμό αρχες δεκέμβρη? τι να κάνω???? και ποια ειναι τα βασικα αξιοθέατα για να επισκεφτούμε?
Η Ρωμη εχει τουρισμο,ολο το χρονο.Συνηθως εχει μεγαλη ουρα.Αν κλεισεις τα εισιτηρια,θα ξερεις οτι δεν θα περιμενεις καθολου.Ειναι δικο σου θεμα.
Οσο για τα ξιοθεατα με μια απλη αναζητηση στο φορουμ και γενικα στο διαδυκτιο,θα δεις οτι εχουν γραφτει απειρα θεματα.
ΥΓ.καλυτερα να βρεις ενα θεμα και να ποσταρεις μονο σε αυτο:)
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Γεια σας, θέλω τη βοήθειά σας στις 5 Δεκέμβρη θα πάμε με τον καλό μου στη Ρώμη για 3 μέρες. Πρέπει να κλείσουμε απο το διαδίκτυο εισιτήρια για το Βατικανό, Κολοσσαίο? θα έχει τόσο κόσμο αρχές Δεκέμβρη?Τι να κάνω??
Kαλησπέρα. Για το Κολοσσαίο δεν είναι απαραίτητο. Θα μπείτε πρώτα στο Foro Romano που συνήθως δεν υπάρχει ουρά και στη συνέχεια, με το ίδιο εισιτήριο, θα μπείτε στο Κολοσσαίο χωρίς να περιμένετε στην ουρά. Για τα μουσεία στο Βατικανό αν πάτε το μεσημέρι δεν έχει αρκετό κόσμο. Το πρωί έχει αρκετό κόσμο τις περισσότερες φορές, οπότε θα έλεγα να κλείσεις από το ίντερνετ. Για την εκκλησία είναι δωρεάν και για τον θόλο το εισιτήριο θα το βγάλετε όταν πάτε στην εκκλησία.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. που να μπω να κλείσω εισιτήρια για το Βατικανό? χρειάζεται και για τη villa borghese να κλείσω εισιτήρια?/?

Η Ρωμη εχει τουρισμο,ολο το χρονο.Συνηθως εχει μεγαλη ουρα.Αν κλεισεις τα εισιτηρια,θα ξερεις οτι δεν θα περιμενεις καθολου.Ειναι δικο σου θεμα.
Οσο για τα ξιοθεατα με μια απλη αναζητηση στο φορουμ και γενικα στο διαδυκτιο,θα δεις οτι εχουν γραφτει απειρα θεματα.
ΥΓ.καλυτερα να βρεις ενα θεμα και να ποσταρεις μονο σε αυτο:)

Σ'ευχαριστώ πολύ. σε ποιο site να μπω να κλείσω?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
5
Likes
0

να ρωτήσω και κάτι ακόμα? έκλεισα επιτυχώς τα εισιτήρια για το βατικανό αλλά στην ιστοσελίδα τη δεύτερη για τη villa borghese μου βγάζει Dispatch type express freight italy με κόστος 9,99 τι είναι αυτό?

πόσο κοστίζει το εισιτήριο κανονικά στο galleria borghese?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom