Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

gianna 1990

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Στο stansed θα πάω και απο εκεί ελεγα να πάω ilford με minicab 50ευρω για 4 άτομα.Αν οντως τωρα που μου λές οτι δεν πάνε όλα τα τρένα προς κέντρο και ειναι να ταλαιπωρηθώ καλύτερα να μείνω στην ζώνη 2.Στο finsbury εχω βρει ξενοδοχείο.Αλλα εκεί πως θα πάω από το αεροδρόμιο.Δεν με πειράζει να πάω και με λεωφορείο αλλα κάτι διάβασα οτι αν έχει κίνηση θα φάμε πολύ ώρα.Μην χάσουμε κανενα αεροπλάνο στον γυρισμό.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
όχι δεν πάνε όλα τα τρένα στο κέντρο απλά δεν έχει συχνά και γενικά είναι μακρυά από τα αξιοθέατα και από το κέντρο.
Στο finsbury που είναι το ξενοδοχείο; Μήπως είσαι στη ζώνη 1;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ωραία, ζώνη 2 είναι.
Λοιπόν είτε θα πάρεις τρένο από αεροδρόμιο για tottenham Hale και από εκεί σε 2 στάσεις(Victoria) είσαι στο finsbury park. Εδώ θα δεις και τις προσφορές( όπως αν κλείσεις 30 μέρες νωρίτερα ή αν είστε 4 άτομα μαζί πληρώνεται για 2) για το τρένο και μπορείς να κλείσεις και τα εισιτήρια https://www.stanstedexpress.com/offers

Ή easybus για Old Street και από εκεί μετρό(Northern) και αλλαγή σε Kings Cross(Victoria).

Ή από Stansted λεωφορείο για Stratford και από εκεί overground για Highbury & Islington και αλλαγή σε victoria και σε μία στάση είσαι finsbury park.

Πάντως και στο Stratford και σε Old street/Tottenham Hale αλλά και finsbury park μπορείς να βγάλεις την 7day travelcard.
 

Exiter

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Παιδία εγω ταξιδευω την επομενη παρασκευη Λονδινο
Πεταω Heathrow και στην επιστροφη Stansted(εκει εκλεισα ηδη easybus)

Θα μένω στην περιοχη Croydon στο Clarion Collection Croydon Park Hotel, 7 Altyre Rd, Croydon, Greater London CR9 5AA τι λέτε συμφέρει να βγάλω απο τα 2?

Οι μετακινήσεις μου θα είναι οι κλασσικες για κάποιον που παέι πρώτη φορά Λονδίνο!

Ευχαριστώ!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Παιδία εγω ταξιδευω την επομενη παρασκευη Λονδινο
Πεταω Heathrow και στην επιστροφη Stansted(εκει εκλεισα ηδη easybus)

Θα μένω στην περιοχη Croydon στο Clarion Collection Croydon Park Hotel, 7 Altyre Rd, Croydon, Greater London CR9 5AA τι λέτε συμφέρει να βγάλω απο τα 2?

Οι μετακινήσεις μου θα είναι οι κλασσικες για κάποιον που παέι πρώτη φορά Λονδίνο!

Ευχαριστώ!
Εσύ αρχικά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι ν΄αλλάξεις ξενοδοχείο. Δεν ξέρω έχεις δει που είναι στον χάρτη; Είναι στην 5η ζώνη με την 7daytravelcard να κοστίζει 53.40 αλλά πέρα από αυτό, αν και για London Bridge, θες γύρω στο μισάωρο, γενικά είσαι πολύ έξω και κρίμα να χάνεις τόσο χρόνο για τις μετακινήσεις, ειδικά για εσένα που πας πρώτη φορά στο Λονδίνο.
Αν έχεις δωρεάν ακύρωση μη το σκεφτείς, έπρεπε ήδη να το είχες κάνει.
 

Exiter

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Δυστυχως δεν εχει δωρεαν ακυρωση οποτε πρεπει να το βολεψω...Καμια προταση?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Δυστυχως δεν εχει δωρεαν ακυρωση οποτε πρεπει να το βολεψω...Καμια προταση?
Εφόσον δεν μπορείς να ακυρώσεις το ξενοδοχείο τότε αναγκαστικά θα χρησιμοποιείς το σταθμό του East Croydon για τις μετακινήσεις σου. Από εκεί το τραίνο κάνει περίπου 20΄ για την Victoria και λίγο περισσότερο για το σταθμό της London Bridge.
Δεν αναφέρεις όμως πόσες μέρες θα μείνεις. Παρόλα αυτά όμως, επειδή αναγκαστικά θα πηγαινοέρχεσαι στο Λονδίνο, καλύτερη και συμφέρουσα για την περίπτωση σου, όπως σου είπε και ο @jimp είναι η 7 day Travelcard για τις ζώνες 1-5 (το Croydon βρίσκεται στην 5η ζώνη) και με την κάρτα αυτή θα μπορείς να μετακινείσαι με όλα τα ΜΜΜ με το μετρό, το λεωφορείο, με το DLR για το Greenwich πχ. ακόμα φυσικά και με το τραίνο που θα παίρνεις από το East Croydon. Το καλό είναι ότι τουλάχιστον έχει καλή συχνότητα στα δρομολόγια για Λονδίνο, σχεδόν κάθε 10' με 15' και κάποια δρομολόγια σχεδόν όλη τη νύχτα και με την κάρτα αυτή μπορείς να ταξιδεύεις οποιαδήποτε ώρα της ημέρας θέλεις, ανεξάρτητα από τις ώρες αιχμής.
Το κόστος είναι, όπως σου λέει ο Jimp £53.40 αλλά ισχύει παντού εκτός όμως για το Heathrow.
Τώρα αν είστε 2 άτομα συμφέρει να βγάλεις την χάρτινη travelcard με την προσφορά 2-1 για τα αξιοθέατα (2 άτομα πληρώνουν σε κάποια αξιοθέατα 1 εισιτήριο) όμως μόνο από σταθμό τραίνων και όχι από σταθμό μετρό (νομίζω χρειάζεται και μία μικρή φωτογραφία).
Διαφορετικά αν την βγάλεις από οποιοδήποτε σταθμό μετρό θα την συμπεριλάβουν σε μία πλαστική κάρτα (θυμίζει πιστωτική), στην oyster και για την οποία σου κρατούν εγγύηση £5, τις οποίες και παίρνεις πίσω επιστρέφοντας την κατά την αναχώρηση σου.

http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/7-day/product/7-day-travelcard.html
http://www.londontoolkit.com/blog/transport/2-for-1-london-pass-with-travelcards-train-tickets/

Πάντως το Croydon είναι μία μεγάλη πόλη με πολλά ενδιαφέροντα σημεία και αν σου μείνει χρόνος μπορείς να κάνεις και μία βόλτα από εκεί, φυσικά αφού πας πρώτη φορά στο Λονδίνο όλο το χρόνο σου θα τον περνάς στο κέντρο. Κοντά στο σταθμό του τραίνου υπάρχει και το τεράστιο Shopping Centre ''Whitgift'' με πολλά καταστήματα που συναντάμε και στο Λονδίνο.
Καλά να περάσεις.
 

Exiter

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Αρχικα να σε ευχαριστησω πολυ για τον χρονο σου!
Εχω καποιες ακομη αποριες βεβαια :D
Θα μείνω απο Παρασκευη 28/11 εως Δευτερα 01/12....4 μέρες 3 νύχτες
Ειμαστε 3 ατομα φιλοι.
Πιστευεις συμφερει εβδομαδιαια? επισης travelcard η oyster?εχουν καποια σημαντικη διαφορα?
Με το peak/ οff peak τι παιζει?ισχυει και στην travelcard?
Απο heathrow ποσο ειναι το κόστος για κέντρο, εφοσον δεν συμπεριλαμβανεται στις ζωνες της travelcard πως ειναι καλυτερα να μετακινηθω οικονομικα?

Υπαρχουν βραδυνα δρομολογια για Croydon γιατι καπου ειδα οτι σταματανε 1 το βραδυ και ξεκινανε 6 το πρωι.Υπαρχει αλλος τροπος για να γυρισεις βραδυ εκει?

Και πάλι ευχαριστω vasnorth!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom