Τουρκία Εντυπώσεις από την Κωνσταντινούπολη

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
ΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ
============
09:00 ειμαστε στα εκδοτηρια του Ντολμα μαζι με άλλο ενα ζευγαρι Ελλήνων αδερφια στην συγγενεια
11:00 μας βρισκει σε ταξι που μοιραζομαστε με το αλλο ζευγαρι και
11:20 ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ κανουμε τον σταυρο μας προσευχομαστε νοερά ενα δακρυ κυλά στο μαγουλο κι ενας κομπος ανεβαινει στον λαιμό......................
13:00 Τοπ Καπι
15:00 Μπλε τζαμι διασχιζοντας τον Ιπποδρομο (κολωνες-Μίλι κλπ τα ειχαμε δει και βραδακι με βολτιτσες χαλαρες αλλά και με τουρκους σε καθε μας βημα να προσπαθουν να μας πουλήσουν κι απο κατι)
15:30 Αρχαιολογικο μουσειο οπου δυστυχως το κτηριο με τα αρχαιοελληνικα εκθεματα ηταν κλειστο λογω συντηρησης
Εκει διαφημηζουν οτι εχουν την λαρνακα του Μεγαλου Αλεξανδρου
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ
Δυστυχως ομως εχουν μια λαρνακα ενος στρατηγου της εποχης οπου απικονειζεται η μαχη της Ισσου και καπου ξεχωριζει ο ΜΕΓΑΛΟΣ και λογω αυτου διαλαλουν οτι εχουν την λαρνακα του Αν επιμεινεις λιγο παραπανω σου εξηγουν την αληθεια Τωρα ποσοι επισκεπτες εχουν διαβασει ή ξερουν τι ακριβως παιζει εκει ενας θεος ξερει
16:30 Κιστερνα
ΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ
Σουλταναχμετ και Μουσειο Μωσαικών
Αγορά Αραστα
τραμ και σταση βεγιαζιτ-καπαλι τσαρσι το διασχιζουμε και
Τζαμι Σουλειμανιγιε
κατηφοριζοντας στα 150 μετρα λεωφορειο 86 και Τζαμι Εγιουπ στην μεκκα της Πολης
τελεφερικ και Πιερ Λοτι για καφεδακι (ουτε τα πόδια μου δεν επλενα με αυτο το παρασκευασμα)
λεωφορειο 99Α και πισω Εμινονου βολτιτσες αγορες στην ΥΠΑΙΘΡΙΑ αγορα
περασμα ποδαρατο την Γεφυρα Γαλατα και Καρακόυ-τουνελ-ξενοδοχειο
ΗΜΕΡΑ ΕΚΤΗ
Χαλκηδωνα-Δρομο Μπαχαριγιε-Μοντα και πισω
Καποια απογευματα εκτος απο το περα δωθε στην Ιστικλαλ βολτιτσες με το μετρο στις αριστοκρατικές???? τους συνοικιες και 2 εμπορικα τους κεντρα προς τα εκει
Αν καποιος θελησει καποια πληροφορια που αφορα μετακινησεις κοστη εισητηριων πολυ ευχαριστως σε πμ
Ευχαριστώ ολους σας από καρδιας που γραψατε εδω μεσα τοσα πολλά θεματα που με βοηθησαν να φτιαξω τον σκελετο του προγραμματος μου και που σχεδόν οι μετακινησεις μου λογω των πληροφοριών σας ηταν πανευκολες σαν να ειχα παει κι αλλες φορες πριν
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ
============
09:00 ειμαστε στα εκδοτηρια του Ντολμα μαζι με άλλο ενα ζευγαρι Ελλήνων αδερφια στην συγγενεια
11:00 μας βρισκει σε ταξι που μοιραζομαστε με το αλλο ζευγαρι και
11:20 ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ κανουμε τον σταυρο μας προσευχομαστε νοερά ενα δακρυ κυλά στο μαγουλο κι ενας κομπος ανεβαινει στον λαιμό......................
13:00 Τοπ Καπι
15:00 Μπλε τζαμι διασχιζοντας τον Ιπποδρομο (κολωνες-Μίλι κλπ τα ειχαμε δει και βραδακι με βολτιτσες χαλαρες αλλά και με τουρκους σε καθε μας βημα να προσπαθουν να μας πουλήσουν κι απο κατι)
15:30 Αρχαιολογικο μουσειο οπου δυστυχως το κτηριο με τα αρχαιοελληνικα εκθεματα ηταν κλειστο λογω συντηρησης
Εκει διαφημηζουν οτι εχουν την λαρνακα του Μεγαλου Αλεξανδρου
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ
Δυστυχως ομως εχουν μια λαρνακα ενος στρατηγου της εποχης οπου απικονειζεται η μαχη της Ισσου και καπου ξεχωριζει ο ΜΕΓΑΛΟΣ και λογω αυτου διαλαλουν οτι εχουν την λαρνακα του Αν επιμεινεις λιγο παραπανω σου εξηγουν την αληθεια Τωρα ποσοι επισκεπτες εχουν διαβασει ή ξερουν τι ακριβως παιζει εκει ενας θεος ξερει
16:30 Κιστερνα
ΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ
Σουλταναχμετ και Μουσειο Μωσαικών
Αγορά Αραστα
τραμ και σταση βεγιαζιτ-καπαλι τσαρσι το διασχιζουμε και
Τζαμι Σουλειμανιγιε
κατηφοριζοντας στα 150 μετρα λεωφορειο 86 και Τζαμι Εγιουπ στην μεκκα της Πολης
τελεφερικ και Πιερ Λοτι για καφεδακι (ουτε τα πόδια μου δεν επλενα με αυτο το παρασκευασμα)
λεωφορειο 99Α και πισω Εμινονου βολτιτσες αγορες στην ΥΠΑΙΘΡΙΑ αγορα
περασμα ποδαρατο την Γεφυρα Γαλατα και Καρακόυ-τουνελ-ξενοδοχειο
ΗΜΕΡΑ ΕΚΤΗ
Χαλκηδωνα-Δρομο Μπαχαριγιε-Μοντα και πισω
Καποια απογευματα εκτος απο το περα δωθε στην Ιστικλαλ βολτιτσες με το μετρο στις αριστοκρατικές???? τους συνοικιες και 2 εμπορικα τους κεντρα προς τα εκει
Αν καποιος θελησει καποια πληροφορια που αφορα μετακινησεις κοστη εισητηριων πολυ ευχαριστως σε πμ
Ευχαριστώ ολους σας από καρδιας που γραψατε εδω μεσα τοσα πολλά θεματα που με βοηθησαν να φτιαξω τον σκελετο του προγραμματος μου και που σχεδόν οι μετακινησεις μου λογω των πληροφοριών σας ηταν πανευκολες σαν να ειχα παει κι αλλες φορες πριν
Σεβόμενοι τη σειρά?δεν νομίζω.Η βόλτα με τα παητόνια θέλει παζάρι, σου λένε μια τιμή και παζαρεύεις-την έχω κάνει με 40 λίρες- έτσι γίνεται εκεί .Επίσης και όταν ανθούσε η ελληνική παροικία τα κακά των αλόγων πάλι μύριζαν...όσο για τον Μεγαλέξανδρο -και όχι μόνο-γράφεις ανακρίβειες- για να μην πω ανοησίες-για τόσο ευαίσθητα θέματα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εκει διαφημηζουν οτι εχουν την λαρνακα του Μεγαλου Αλεξανδρου
Αυτό είναι εντελώς δικό σου συμπέρασμα. Αυτή η σαρκοφάγος έτσι ονομάζεται (διεθνώς, όχι μόνο στην Τουρκία) γιατί τα γλυπτά πάνω της αναπαριστούν σκηνές στις οποίες συμμετέχει ο Μ. Αλέξανδρος. Διάβασε και την περιγραφή του επίσημου site του μουσείου
http://www.istanbularkeoloji.gov.tr...ogical_museum_artifacts/alexander_sarcophagus
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Τωρα στα 55 μου χρόνια και μετά από 18 χρόνια στα θρανία ποιος γραφει ανοησιες και ποιος όχι αφησε το να το κρινουν οι αναγνώστες
Συνεχίζεις αχαρακτηριστε τύπε να χαρακτηρίζεις και να βαζεις ταμπελάκια σε μέλη αυτης της κοινοτητας μεσω της ανωνυμίας σου
Πηγαμε επισκεψη στην γειτονα για να επισκεφτούμε και να τιμησουμε μνημες Ελληνισμού κι οχι για να τσακωθουμε με απατεώνες αμαξάδες-ξενοδοχους-εστιατορες-μαγαζάτορες-εμπόρους που όφειλουν να σεβοντε τον επισκεπτη τους και να τηρούν τα συμφωνημενα και ρητως και γραπτώς
Τελος μαζί σου αγενή τύπε
-----------------
Φιλε katkats
Αυτα για την σαρκοφαγο του Αλέξανδρου δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου
Εχω διαβασει πλειστα όσα για το λιαν επιοικώς "τρυκ" των τουρκων
Θα σου παραθεσω ενα απόσπασμα και θα σου στειλω και μια απο τις πολλές ιστοσελίδες πιο παλιων και πιο ειδικών στην Πόλη
τα συμπερασματα δικα σου εγω ειμαι ήδη καλυμένος γιατι γενικώς με φλόμωσε η υπερβολή (και καλά κανουν αφου μπορουν) των τουρκων
Αν ψαξεις λιγο τα χθεσινα και σημερινά νεα θα ανακαλυψεις ότι ο ίδιος ο Ερντογαν ισχυριζεται κι εχει βαλει αμετιμουχαμετι να ισχυριστει οτι τουρκοι ανακαλυψαν την Αμερκή κι οχι ο Χριστόφορος Κολόμβος και δεν αστειευομαι καθολου Αν το βρω θα στο στειλω
Η παράθεση λοιπόν και πιο κατω η ιστοσελίδα
"Η ένστασή μου επίκειται στο οτι η διευκρίνηση δεν αναγράφεται πουθενά γύρω από την σαρκοφάγο, παρά μόνον σε μια γωνιά της αιθούσης υπάρχει γραμμένη η παρατήρηση που ήδη ανέφερα παραπάνω. Επιπλέον στο φυλλάδιο που μοιράζεται στην είσοδο του μουσείου υπάρχει η φιγούρα ενός ανδρός που ενώ δεν αναφέρεται το όνομά του, παρ'όλα αυτά γεννιούνται συνειρμοί γύρω από τον Μέγα Αλέξανδρο. Όσο για τους ξεναγούς, ακολουθούν και αυτοί την ίδια οδηγία και μόνον αν τύχουν σε ενημερωμένο κοινό, κατατοπίζουν τον επισκέπτη. Η τακτική αυτή, με απλά λόγια, προσδοκά να αφήσει την εντύπωση ότι το μουσείο της Πόλης είναι τόσο σπουδαίο που εκθέτει ακόμα και τον τάφο του Μακεδόνα βασιλέα. Πόσοι τουρίστες από τα πέρατα του κόσμου νομίζετε οτι κατέχουν τις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και την αντίληψη να καταλάβουν την διαφορά; Σίγουρα ελάχιστοι. Είμαι σίγουρος οτι ακόμα και αν απευθυνθούμε σε ελληνικό κοινό, υποδεικνύοντάς τους την σαρκοφάγο, πολλοί είναι αυτοί που δεν θα αντιληφθούν την διαφορά. Ας μην αναφερθούμε λοιπόν σε Αμερικάνους, Κινέζους, Άραβες και όλα τα άλλα έθνη που κατακλύζουν το αρχαιολογικό μουσείο της Πόλης.
Μία ακόμα εκνευριστική τακτική που ακολουθείται στο μουσείο έχει να κάνει με την προέλευση και ταξινόμηση των εκθεμάτων. Για όλα τα εκθέματα φανερώνεται η χώρα προέλευσης του υλικού ή του ιδίου του εκθέματος. Για όλα, εκτός από αυτά του ελλαδικού χώρου. Η λέξη Ελλάδα και ελληνικός είναι απαγορευμένες λέξεις σε αυτό το μουσείο και δεν θα τις βρείτε πουθενά γραμμένες.
Αντ'αυτού υπάρχει μόνον η αναφορά στην τοποθεσία. Για παράδειγμα γίνεται λόγος για εκθέματα που βρέθηκαν στην Λήμνο ή στην Κώ αλλά δεν προσδιορίζεται στους επισκέπτες το που βρίσκονται αυτά τα μέρη. Επίσης στα ευρήματα από αλλού, αναφέρονται οι χώρες, π.χ. Λιβύη και ότι το μάρμαρο είναι από την Πάρο ή την Πεντέλη μα και πάλι δεν διευκρινίζεται που βρίσκονται αυτές οι τοποθεσίες. Απορίας άξιο για 'μένα ποιοι ήταν αυτοί οι κύριοι σε εκείνα τα μακρινά μέρη που χρησιμοποιούσαν πεντελικό και παριανό μάρμαρο. Λέτε να ήταν ντόπιοι ιθαγενείς;
Για κάποιον που θέλει να σχηματίσει μια σφαιρίκη άποψη των σπουδαίων εθνών της αρχαιότητας, αρκεί ένας περίπατος στο αρχαιολογικό μουσείο της Πόλης. Εκεί θα συναντήσει όλους τους σπουδαίους πολιτισμούς που έτυχε να περάσουν από εδώ, όπως τους Μακεδόνες, τους Ρωμαίους και τους Βυζαντινούς. Όχι φίλοι μου, Έλληνες δεν υπάρχουν. Δεν βρέθηκαν ποτέ Έλληνες σε τούτα εδώ τα εδάφη.
Οι Μακεδόνες δημιούργησαν τα πάντα, μέχρι και ο Ιησούς Χριστός κατάγεται από εκεί, σύμφωνα πάντα με τους αντικειμενικούς και αξιόλογους γείτονές μας, Σκοπιανούς. Σιγά μην έμενε απ'έξω η Τουρκία και τα εδάφη της.
Έπειτα, ο Ρωμαικός πολιτισμός υπήρξε κάτι το συγκλονιστικό και το τεράστιο, αφού ως γνωστόν οι Ρωμαίοι ήταν και πολυάριθμοι αλλά και με δική τους αυτόνομη τεχνογνωσία, πολιτισμό, τέχνη, θρησκεία, στρατιώτες, πληθυσμό και επομένως ήταν εύκολο να ξεχυθούν στα εδάφη που εξάλλου δεν υπήρχε και κάτι αξιόλογο εκεί.
Όσο για τους Βυζαντινούς...εεε εντάξει...ήταν ένας πολιτισμός και αποτελούνταν κατά πλειοψηφία από ένα έθνος που σχεδόν μισούσε τους Έλληνες (σύμφωνα πάντα με απόψεις κορυφαίων επιστημόνων της Ελλάδας μας) και που δημιουργήθηκε από το πουθενά και γι'αυτό τον λόγο, έτσι ξαφνικά, ένα ξημέρωμα, χάθηκε.
Όλα είναι λιτά και εύκολα για κατανόηση, αρκεί να παρακολουθήσει κανείς την πορεία της Ιστορίας απ'τα εκθέματα και τις περιγραφές του αρχαιολογικού μουσείου της Πόλης.
Μαζί σε αυτή την επίσκεψη ήταν και ο φίλος Σταύρος από το History of Turkey. Κάποια στιγμή γύρισε προς το μέρος μου και εύστοχα μου είπε: "Ρε σύ, τι είναι τούτοι; Αυτοί σε λίγο θα διεκδικήσουν και τα "Ελγίνεια" από το Λονδίνο!".

http://tixamperiaapothnpolh2.blogspot.gr/2013/07/blog-post_4.html
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Φίλε katkats
να καπως ετσι εχουν τα θεματα Ο καθενας μας ας κανει τις σκεψεις του κι ας βγαλει τα συμπερασματα του

http://www.kathimerini.gr/792486/ar...ia-h-anakalyyh-ths-amerikhs-apo-moysoylmanoys

http://www.tanea.gr/news/world/arti...ypsan-thn-amerikh-to-1178-kai-oxi-o-kolombos/

http://fimotro.blogspot.gr/2014/11/blog-post_4326.html

κι άλλα πολλά κι ατελειωτα για την γραφικότητα τους

περαν κι εκτός από το προσκύνημα μας στον Ελληνισμο της Πόλης η αν θέλετε στον Ελληνισμό της Ιστανμπουλ
Ιστανμπουλ=λεξη που προηλθε απο το Ειςτηνπόλιν
συναντηθηκαμε με ανθρωπους μιλήσαμε συζητησαμε αλλά αυτα δεν αφορουν αυτο το σάητ αλωστε τα συναισθηματα δεν χωρούν σε μια αναρτηση!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
11:20 ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ κανουμε τον σταυρο μας προσευχομαστε νοερά ενα δακρυ κυλά στο μαγουλο κι ενας κομπος ανεβαινει στον λαιμό......................
Ένα δάκρυ κυλά στο μάγουλο κι ένας κόμπος ανεβαίνει στο λαιμό κάθε φορά που ένας εθνικιστής δεν μπαίνει στον κόπο να μάθει σωστά τη γλώσσα της χώρας του.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλεεεε γιατι δεν περιμενατε να παρουμε την Πόλη...και μετα να πατε?...πραγματι εσεις 6 μερες και νυχτες ταλαιπωρηθήκατε....πω πω τι μαζοχισμός και αυτός....να πας ταξιδι και να εισαι μες στο αγχος.....και τη στεναχωρια ...:clap: ειστε υπέροχοι και οι δυο..you make my day....
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Καλεεεε γιατι δεν περιμενατε να παρουμε την Πόλη...και μετα να πατε?...πραγματι εσεις 6 μερες και νυχτες ταλαιπωρηθήκατε....πω πω τι μαζοχισμός και αυτός....να πας ταξιδι και να εισαι μες στο αγχος.....και τη στεναχωρια ...:clap: ειστε υπέροχοι και οι δυο..you make my day....
Καλές δουλειες με πολλά κέρδη!
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Περάσαμε υπέροχα
Είδαμε και νοιώσαμε σε μεγάλο βαθμό τον παλμό της Πόλης
Ειδαμε το 90% των βυζαντινών και Ελληνικών θεμάτων-αξιοθεάτων
Κατεβήκαμε 3 μέτρα κατω απο την επιφανεια της σημερινης Πόλης σε ενα κομματι του παλατιού του Πορφυρογέννητου
Κατεβήκαμε 2 υπόγεια κατω σε κατάστημα ευγενέστατου τουρκου χονδρεμπορα χαλιών όπου όταν το εκτιζε βρέθηκαν τμηματα ψηφιδωτών από το πάτωμα του παλατιού και ο άνθρωπος φωναξε την αρχαιολογική υπηρεσια τους που τα συντηρησε και τα ανεδειξε με τζαμαριες και συστημα εξαερισμού και τα ειδαμε
Περπατησαμε 6,5 χιλιόμετρα πανω στο τειχος και ειδαμε και το σημειο όπου υπηρχε η τάφρος που γέμιζαν με νερο από δεξαμενες σε περιπτωσεις πολιορκίας
Εκτός από τα σημεία "πακέτα" που πολυδιαφημίζοντε τις 2 πρώτες ημέρες που βλέπετε και στο πρόγραμμα μας βρεθήκαμε και σε "μέρη" που δεν διαφημίζοντε και σπάνια πατάει το πόδι του Ελληνας επισκέπτης
Δεν επιζητώ τα ευσημα ηταν επιλογές μας
Επισκεφτήκαμε όλα τα διαφημησμενα και μερικά όχι τζαμιά
Με την δεουσα προσοχή και τον πρέπον σεβασμό
Καθήσαμε και φάγαμε μαζί κι ανάμεσα τους και μάλιστα στην περιοχή όπου κυριαρχεί το βαθύ Ισλάμ στο Εγιούπ
Συζητησαμε μαζι τους (άνδρες) με τα φτωχα αγγλικά τους και τα φτωχά τουρκικα μας και με την βοηθεια λεξικου στο ταμπλετ με ήχο
Μας κέρασαν και τους κεράσαμε
Περίπου η ιδια φιλικότατη ατμόσφαιρα και στην ανοικτη υπαίθρια αγορά του Εμινονού την ψαραγορά στο Καρακόυ και την μικρη αγορά απεναντι απο την άλλη μεριά της γεφυρας που εχει ως επι το πλειστον υδραυλικά αλλά και καποια εργαλεια που μου χρησιμευουν στο χομπι μου την ξυλογλυπτική
Κι άλλα πολλά θετικά πράγματα που μας γεμιζαν χαρά και νοιώθαμε ευδιάθετοι
Από εκει και μετά
μας χαρακτηρισατε εθνικιστες-αγράμματους-ανόητους και μας ειρωνευτήκατε να περιμεναμε να πάρουμε την Πόλη και μετα να παμε κι άλλα πολλά και μάλιστα με Likes
Μας χαρακτηρήσατε και μας κρεμασατε ταμπέλες επειδή
θελησαμε να σας πουμε ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ φυσικά ΟΤΙ

Δεν μας αρεσε εως που μας αηδίασε το Ντολμά-το ανελέητο κυνηγητο του κάθε τυχάρπαστου στην περιοχή Σουλταναχμετ για να αγορασουμε σβουρες-μπιχλιμπίδια-κομπολόγια μεχρι το ανελέητο ψηστήρι να μας πάνε στα μαγαζια τους να μας πουλήσουν χρυσαφικά-δερματινα-χαλιά κλπ

Δεν μας αρεσε ουτε ο τρόπος που τα εξέθεταν ουτε και μας ενθουσιάσαν τα εκθέματα στο Τοπ Καπί ενω ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ μας αρεσε πολύ ο χωρος γενικότερα
αλλά καθήμενοι για καφέ μας σερβιραν νεροπλυμα σε ποτηρι του νερου και τον ακριβοπληρωσαμε συγκριτικά με άλλα μερη
Το ιδιο και στο Πιερ Λοτί με την διαφορα οτι εκει ηταν φθηνοτερος

Δεν μας αρεσαν το Μπλε τζαμι ουτε και το Γιενι τζαμί ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ μας ενθουσίασε το Σουλειμανιγιέ και ο περιβαλον χωρος

Δεν μας αρεσαν τα φαγητογλυκά που δοκιμασαμε στα πολυδιαφημησμενα(ακομα κι εδω μεσα) φαγογλυκαδικα στα κεντρικα τουριστικα σημεια ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ηταν αρκετα νοστιμα σε πιο απομακρισμενα σημεια και πιο λογικες τιμες και σου εφερναν kesap και μενου κι οχι λευκα χαρτακια με ενα νουμερο επανω και να σου λενε το μενου ειμαι εγω

Ειμαστε εθνικιστες επειδη συνηθισμενοι στην πολίτικη-μικρασιατικη κουζίνα απο γιαγια που μας μεγαλωσε επειδη οι γονεις δουλευαν για το μεροκαματο αλλά και από μητερα και τελικά ακομα και τα ωραια φαγητά τους συγκριτικά και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν πλησιαζουν καν την πολιτικη-μικρασιατικη κουζινα

Μας κρεμασατε ταμπέλες επειδη ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεωρούμε αφου δοκιμασαμε και στην Πόλη τα αντιστοιχα οτι
Το προφιτερολ του Ανδριά μας αρεσει σαφως περισσοτερο
Το παγωτό στα ζαχαροπλαστεια περιοχων της Αθηνας όπου ζουν και δραστηριοποιουντε Πολίτες ή από γονεις Πολίτες ειναι σαφως ανωτερο απο του MADO κλπ
Οσο για την πανδαισία του ουρανισκου οταν βρίσκουμε μπακλαβά απο την Ευβοια καλά ουτε καν το συζητάω

Και τελος θα βάλω ισα κι όμοια τις ποικοιλίες ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΣ Θεσσαλονικης
το κουλουρι Θεσσαλονικης την πανδαισια των γλυκων που φτιαχνουν εκει κι αρκετα ερχοντε κι εδω Αθηνα η τα τρωμε οταν παμε
με τα παρασκευασματα του Simit Saray κλπ

Δεν ειπαμε οτι δηλητηριαστηκαμε δεν ειπαμε οτι δεν τα φαγαμε η οτι δεν τα δοκιμασαμε αλλά ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ εεεε καμμιά σχεση με τις νοστιμαδες μας Απλά κατι διαφορετικο για το οποιο ε δεν τρελαθηκαμε αλλά και πολύ χαμηλότερα των προσδοκιών μας από τα τοσα όσα διαβασαμε

Ειληκρινα λυπαμαι που δεν μπορεσαμε να ευθυγραμιστουμε με την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΗ αποψη σας
Αλωστε πως θα μπορουσαμε να σας συναγωνιστουμε σε αποψη εσας τους μαιτρ τους γκουρού των θεματων της Πόλης που αλάνθαστοι μας κανατε την συγκεκριμενη κριτική
Απλά αναρωτιέμαι τι ακριβως και για ποιον λόγο χαλαστήκατε!!!!!!
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Αν ψαξεις λιγο τα χθεσινα και σημερινά νεα θα ανακαλυψεις ότι ο ίδιος ο Ερντογαν ισχυριζεται κι εχει βαλει αμετιμουχαμετι να ισχυριστει οτι τουρκοι ανακαλυψαν την Αμερκή κι οχι ο Χριστόφορος Κολόμβος και δεν αστειευομαι καθολου
Άσε τους να γκρινιάζουν. Δεν έχουν μάθει να διαβάζουν το διαφορετικό.
Ο κάθε μορφωμένος Έλληνας ξέρει πως την Αμερική την ανακάλυψε ο Κολόμβος. Αν είναι δυνατόν να συζητάμε και τα αυτονόητα τώρα.
Σε λίγο θα μας πουν πως πριν τους μουσουλμάνους είχαν πάει και οι Βίκινγκς.
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Μη περιμένεις να βρεις το δίκαιο σου, απλά μερικοί δε θέλουν να ακούνε τίποτα αρνητικό για άγνωστους (για μένα) λόγους - μονο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Όσο για την κατηγορία περί εθνικισμού νομίζω πως αυτό που θεωρούμε εθνικισμό εδώ , εκεί δεν θεωρούταν αλλά μάλλον είναι ταμπού να το αναφέρουμε.
Το αν θα χαλαστεί κάποιος εξαρτάται από τις προσδοκίες ,εμπειρίες ,βιώματα που έχει. Νομίζω πως είναι πιο ευχάριστο να γράφει κάποιος μόνο τα θετικά με γλυκανάλατο τρόπο, αλλιώς αποπνέει έναν αέρα μιζέριας για πολλούς. Παρόλα αυτά θεωρώ πως πρέπει να αναφέρονται όλα για να είμαστε όσο πιο αντικειμενικοί γίνεται(ως προς την εμπειρία μας). Εμένα πχ με χάλαγε οταν θέλαν να με κλέψουν στα ρέστα κτλ αλλά άλλους μπορεί όχι. Φυσικά και δεν ήταν παντού έτσι αλλά αυτό που με ενόχλησε ήταν η συχνότητα που γινόταν. Γενικά οι πρώτες μέρες μέχρι να προσαρμοστεί κάποιος είναι πιο περίεργες,μετά συνηθίζεις. Δηλαδή μετά και να με πρήζαν να αγοράσω η να με κυνηγούσαν απο πίσω ,να μου κλείναν τη πόρτα,να με έβριζαν καθόλου δε με πείραζε επειδή συνήθισα να τους αγνοώ.Σε μια πόλη 15 εκατομμυρίων υπάρχουν και "καλοί" και "κακοί". Ούτε μου άρεσε που δεν ήταν τόσο προσεγμένα τα βυζαντινά πχ στην αγ ειρήνη κ αγία σοφια που είχε μέσα περιστέρια και ήταν "κουρασμένο" το κτήριο.
Πάρα πολλά μέρη,αξιοθέατα κτλ μου άρεσαν και γενικά πέρασα πολύ καλά μερικά τα έχω αναφέρει και θα ήθελα να ξαναπάω στο μέλλον και πιο έξω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom