Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
ωχ .... ηδη παχύναμε κατα 2 κιλά ... ευτυχώς απο βδομάδα πάμε για ελιές στις Μηλιές .... αρχίζει ελαιομάζωξις....δεν θα είμαι τόσο τακτικός εδω μέσα ....

ελπίζω να γράψουμε και καμιά καλή συνταγή για φαγητό η γλυκό ....

τώρα που το σκέφτομαι ίσως δεν θάπρεπε να διαχωριστεί το θέμα γιατί πολλά από αυτά θα συνοδεύονται από κρασί απλά να άλλαζε "Σε κρασιά, φαγητά και γλυκά του κόσμου" ....λέω εγώ τώρα..:)

ΥΓ κανένας εργάτης;; 30 ευρώ 8ωρο..:rolleyes-80:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
τώρα που το σκέφτομαι ίσως δεν θάπρεπε να διαχωριστεί το θέμα γιατί πολλά από αυτά θα συνοδεύονται από κρασί απλά να άλλαζε "Σε κρασιά, φαγητά και γλυκά του κόσμου" ....λέω εγώ τώρα..:)
Με παραθέσεις μπορούμε να κάνουμε σύνδεση φαγητού/γλυκού - κρασιού: Θα πηγαίνουμε πρώτα στο μήνυμα για το κρασί, θα πατάμε παράθεση και μετά θα ερχόμαστε εδώ και θα κάνουμε εισαγωγή παράθεσης. Ολοκληρωμένα πράγματα δηλαδή.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
ωχ .... ηδη παχύναμε κατα 2 κιλά ... ευτυχώς απο βδομάδα πάμε για ελιές στις Μηλιές .... αρχίζει ελαιομάζωξις....δεν θα είμαι τόσο τακτικός εδω μέσα ....

ελπίζω να γράψουμε και καμιά καλή συνταγή για φαγητό η γλυκό ....

τώρα που το σκέφτομαι ίσως δεν θάπρεπε να διαχωριστεί το θέμα γιατί πολλά από αυτά θα συνοδεύονται από κρασί απλά να άλλαζε "Σε κρασιά, φαγητά και γλυκά του κόσμου" ....λέω εγώ τώρα..:)

ΥΓ κανένας εργάτης;; 30 ευρώ 8ωρο..:rolleyes-80:
Να δεις που στο άλλο θέμα έβαλα για σοκολάτες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ωραια...ανοιξα θεμα και δεν το ηξερα....:D
Μια καλη συνταγη να μαγειρεψω την ουρα του μοσχαριου υπαρχει;;:bleh:
ΥΓ κανένας εργάτης;; 30 ευρώ 8ωρο..:rolleyes-80:
Καλα που το ειπες...να ανοιξουμε θεματακι αν προσφερει καποιος δουλεια...δεν ειναι κακο.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Νομίζω το παρακάνετε λίγο με την ουρά.
Ναι υπάρχουν εξαιρετικές συνταγές που αναδεικνύουν αυτό το φτωχικό κομμάτι, ναι είναι χρήσιμο εργαλείο σε ορισμένες περιπτώσεις (σούπες, σάλτσες) , ναι κάποιοι σεφ έχουν προσπαθήσει τα τελευταία χρόνια να σας το χρεώσουν ακριβά σαν γκουρμεδια, αλλά όχι, δεν είναι καλό κομμάτι κρέατος.
Αν το πληρώσετε για αυτό που είναι έχει καλώς, αλλά 20 ευρώ για πιάτο ουράς μην δώσετε όποιος κι αν σας το πουλήσει.

Και γενικά γουστάρω πολύ την b-κουζίνα(/comfort food/B級) αλλά ο πατσάς είναι πατσάς και το φιλέτο φιλέτο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.108
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομίζω το παρακάνετε λίγο με την ουρά.
Ναι υπάρχουν εξαιρετικές συνταγές που αναδεικνύουν αυτό το φτωχικό κομμάτι, ναι είναι χρήσιμο εργαλείο σε ορισμένες περιπτώσεις (σούπες, σάλτσες) , ναι κάποιοι σεφ έχουν προσπαθήσει τα τελευταία χρόνια να σας το χρεώσουν ακριβά σαν γκουρμεδια, αλλά όχι, δεν είναι καλό κομμάτι κρέατος.
Αν το πληρώσετε για αυτό που είναι έχει καλώς, αλλά 20 ευρώ για πιάτο ουράς μην δώσετε όποιος κι αν σας το πουλήσει.

Και γενικά γουστάρω πολύ την b-κουζίνα(/comfort food/B級) αλλά ο πατσάς είναι πατσάς και το φιλέτο φιλέτο.
jousis κρεοπωλης εισαι;

Συμφωνω για την ουρα που δεν μου πολυαρεσει, συμφωνω για τα φιλετα που μου αρεσουν πολυ αλλα προτιμω τον πατσα που βρισκεται στο τοπ 3 των φαγητων που μου αρεσουν (μαζι με μαγειριτσα και κοκορετσι) αν εξαιρεσεις ψαρια και θαλασσινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom