Τουρκία Εντυπώσεις από την Κωνσταντινούπολη

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
η είσοδος από το Χάνι στην υπαιθρια αγορά του Εμινονού με τις βιοτεχνίες σε τιμες χονδρικης στο 1/3 των τιμων που εβρισκα εξω



DSC00959.JPG


Μια από τις πολλές βιοτεχνίες
DSC00964.JPG


η θέα από την οροφή του Χανιου
DSC00970.JPG
DSC00984.JPG


Μερικοί δρόμοι γύρω από το Πατρειαρχείο και την Γενάδιο σχολή
Μια συνοικία στο μέγεθος του δημου Αθηνών πλήρως εγκαταλελειμένη και τα σπίτια διωγμένων παλιών Ελληνικών οικογενειών καταπατημένα από καθε ειδους κι εθνικότητος μετανάστες που ζουν υπό αθλιες συνθήκες
DSC00916.JPG
DSC00917.JPG
DSC00918.JPG
DSC00919.JPG


Η θέα από το πλοίο της Dentur Avrasia στην κρουαζιέρα του Βόσπορου και πόσο κοντά πλέουν τα πλοία τους
DSC01075.JPG
 
Last edited by a moderator:

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Απλά αναρωτιέμαι τι ακριβως και για ποιον λόγο χαλαστήκατε!!!!!!
Τώρα βέβαια θα μπορούσα να σου πω που χαλάστηκα αλλά, φοβάμαι τις "ανάστροφες" και τους "καρσιλαμάδες".
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Γνωμη μου..πολλες φορες δεν ειναι τοσο αυτα που λεμε ,οσο ο τροπος που τα λεμε..Ισως αυτο να ενοχλησε και οχι το οτι δεν αρεσαν ορισμενα πραματα..σε ολους συμβαινει..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Περάσαμε υπέροχα
Είδαμε και νοιώσαμε σε μεγάλο βαθμό τον παλμό της Πόλης
Ειδαμε το 90% των βυζαντινών και Ελληνικών θεμάτων-αξιοθεάτων
Κατεβήκαμε 3 μέτρα κατω απο την επιφανεια της σημερινης Πόλης σε ενα κομματι του παλατιού του Πορφυρογέννητου
Κατεβήκαμε 2 υπόγεια κατω σε κατάστημα ευγενέστατου τουρκου χονδρεμπορα χαλιών όπου όταν το εκτιζε βρέθηκαν τμηματα ψηφιδωτών από το πάτωμα του παλατιού και ο άνθρωπος φωναξε την αρχαιολογική υπηρεσια τους που τα συντηρησε και τα ανεδειξε με τζαμαριες και συστημα εξαερισμού και τα ειδαμε
Περπατησαμε 6,5 χιλιόμετρα πανω στο τειχος και ειδαμε και το σημειο όπου υπηρχε η τάφρος που γέμιζαν με νερο από δεξαμενες σε περιπτωσεις πολιορκίας
Εκτός από τα σημεία "πακέτα" που πολυδιαφημίζοντε τις 2 πρώτες ημέρες που βλέπετε και στο πρόγραμμα μας βρεθήκαμε και σε "μέρη" που δεν διαφημίζοντε και σπάνια πατάει το πόδι του Ελληνας επισκέπτης
Δεν επιζητώ τα ευσημα ηταν επιλογές μας
Επισκεφτήκαμε όλα τα διαφημησμενα και μερικά όχι τζαμιά
Με την δεουσα προσοχή και τον πρέπον σεβασμό
Καθήσαμε και φάγαμε μαζί κι ανάμεσα τους και μάλιστα στην περιοχή όπου κυριαρχεί το βαθύ Ισλάμ στο Εγιούπ
Συζητησαμε μαζι τους (άνδρες) με τα φτωχα αγγλικά τους και τα φτωχά τουρκικα μας και με την βοηθεια λεξικου στο ταμπλετ με ήχο
Μας κέρασαν και τους κεράσαμε
Περίπου η ιδια φιλικότατη ατμόσφαιρα και στην ανοικτη υπαίθρια αγορά του Εμινονού την ψαραγορά στο Καρακόυ και την μικρη αγορά απεναντι απο την άλλη μεριά της γεφυρας που εχει ως επι το πλειστον υδραυλικά αλλά και καποια εργαλεια που μου χρησιμευουν στο χομπι μου την ξυλογλυπτική
Κι άλλα πολλά θετικά πράγματα που μας γεμιζαν χαρά και νοιώθαμε ευδιάθετοι
Από εκει και μετά
μας χαρακτηρισατε εθνικιστες-αγράμματους-ανόητους και μας ειρωνευτήκατε να περιμεναμε να πάρουμε την Πόλη και μετα να παμε κι άλλα πολλά και μάλιστα με Likes
Μας χαρακτηρήσατε και μας κρεμασατε ταμπέλες επειδή
θελησαμε να σας πουμε ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ φυσικά ΟΤΙ

Δεν μας αρεσε εως που μας αηδίασε το Ντολμά-το ανελέητο κυνηγητο του κάθε τυχάρπαστου στην περιοχή Σουλταναχμετ για να αγορασουμε σβουρες-μπιχλιμπίδια-κομπολόγια μεχρι το ανελέητο ψηστήρι να μας πάνε στα μαγαζια τους να μας πουλήσουν χρυσαφικά-δερματινα-χαλιά κλπ

Δεν μας αρεσε ουτε ο τρόπος που τα εξέθεταν ουτε και μας ενθουσιάσαν τα εκθέματα στο Τοπ Καπί ενω ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ μας αρεσε πολύ ο χωρος γενικότερα
αλλά καθήμενοι για καφέ μας σερβιραν νεροπλυμα σε ποτηρι του νερου και τον ακριβοπληρωσαμε συγκριτικά με άλλα μερη
Το ιδιο και στο Πιερ Λοτί με την διαφορα οτι εκει ηταν φθηνοτερος

Δεν μας αρεσαν το Μπλε τζαμι ουτε και το Γιενι τζαμί ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ μας ενθουσίασε το Σουλειμανιγιέ και ο περιβαλον χωρος

Δεν μας αρεσαν τα φαγητογλυκά που δοκιμασαμε στα πολυδιαφημησμενα(ακομα κι εδω μεσα) φαγογλυκαδικα στα κεντρικα τουριστικα σημεια ΕΝΩ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ηταν αρκετα νοστιμα σε πιο απομακρισμενα σημεια και πιο λογικες τιμες και σου εφερναν kesap και μενου κι οχι λευκα χαρτακια με ενα νουμερο επανω και να σου λενε το μενου ειμαι εγω

Ειμαστε εθνικιστες επειδη συνηθισμενοι στην πολίτικη-μικρασιατικη κουζίνα απο γιαγια που μας μεγαλωσε επειδη οι γονεις δουλευαν για το μεροκαματο αλλά και από μητερα και τελικά ακομα και τα ωραια φαγητά τους συγκριτικά και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ δεν πλησιαζουν καν την πολιτικη-μικρασιατικη κουζινα

Μας κρεμασατε ταμπέλες επειδη ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ θεωρούμε αφου δοκιμασαμε και στην Πόλη τα αντιστοιχα οτι
Το προφιτερολ του Ανδριά μας αρεσει σαφως περισσοτερο
Το παγωτό στα ζαχαροπλαστεια περιοχων της Αθηνας όπου ζουν και δραστηριοποιουντε Πολίτες ή από γονεις Πολίτες ειναι σαφως ανωτερο απο του MADO κλπ
Οσο για την πανδαισία του ουρανισκου οταν βρίσκουμε μπακλαβά απο την Ευβοια καλά ουτε καν το συζητάω

Και τελος θα βάλω ισα κι όμοια τις ποικοιλίες ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΣ Θεσσαλονικης
το κουλουρι Θεσσαλονικης την πανδαισια των γλυκων που φτιαχνουν εκει κι αρκετα ερχοντε κι εδω Αθηνα η τα τρωμε οταν παμε
με τα παρασκευασματα του Simit Saray κλπ

Δεν ειπαμε οτι δηλητηριαστηκαμε δεν ειπαμε οτι δεν τα φαγαμε η οτι δεν τα δοκιμασαμε αλλά ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ εεεε καμμιά σχεση με τις νοστιμαδες μας Απλά κατι διαφορετικο για το οποιο ε δεν τρελαθηκαμε αλλά και πολύ χαμηλότερα των προσδοκιών μας από τα τοσα όσα διαβασαμε

Ειληκρινα λυπαμαι που δεν μπορεσαμε να ευθυγραμιστουμε με την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΗ αποψη σας
Αλωστε πως θα μπορουσαμε να σας συναγωνιστουμε σε αποψη εσας τους μαιτρ τους γκουρού των θεματων της Πόλης που αλάνθαστοι μας κανατε την συγκεκριμενη κριτική
Απλά αναρωτιέμαι τι ακριβως και για ποιον λόγο χαλαστήκατε!!!!!!
αυτα που εγραψες παραπανω και μια χαρα τα λες...εχουν καμια σχεση με αυτα που πρωτοδημοσίευσες ??.. ( .....Μια από τα ιδια όπου κι αν κατσαμε για να φαμε να πιουμε καφε στα καταστηματα που μπαιναμε για να δουμε ρουχα η τουριστικά ειδη
Ενας αχρωμος ακεφος λαός που ηταν ολοφανερο πως ότι εκανε το εκανε σαν αγγαρεία κλπκλπ... ) Ειμαι σιγουρη οτι η επομενη φορα στη Πόλη θα ειναι πιο καλή τωρα που εχει περασει ο συναισθηματισμος και η όποια φαντασίωση και ειδατε την πραγματικότητα... και μενα η οικογενεια μου απο τα Αλατσατα ηταν ...αλλα αν με ρωτησεις τωρα σου λεω οτι ειμαι απο την Νεα Ερυθραια.... (αν τα δυο κειμενα γραφοντουσταν με αντιθετη σειρα δεν θα ειχε κανεις κακη εντυπωση για σενα και τα πιστευω σου)
 
Last edited:

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Θα κάνω ακόμα μια απόπειρα να σας "μεταφέρω" τους λόγους της αγανάκτησης μου και της φρασεολογίας μου
Το ταξίδι αυτό ήταν όνειρο ζωής της συζύγου
Και οι αναβολές του να πραγματοποιηθεί ηταν πολλές μεγαλώνοντας 2 παιδιά ποτε το ένα να σπουδαζει ποτε το άλλο να πηγαίνει λυκειο με τα γνωστά σε όλους μας έξοδα για την παραπαιδεία
Ερχεται και η κριση και οι περικοπές κι ηρθε κι έδεσε το γλυκό
Παρ όλα αυτά όλο και κατι εμπαινε στην άκρη γι αυτο το ταξίδι
Και θελαμε να γινόταν άνοιξη αλλά λόγω τιμών χαμηλής περιόδου έγινε τωρα
Θέλησα λοιπόν να το οργανώσω με σκοπό να δει (δούμε) όσα περισσότερα μπορουσαμε απο αυτά που η ίδια είχε επιλέξει να κινηθούμε σε δρομολόγια χωρίς άσκοπες καθυστερησεις να κοιμηθούμε σε οσο γινοταν αξιοπρεπες κατάλυμα και γενικως να της μεινει αυτο το ταξιδι αξεχαστο και σαν βάση για ενα επόμενο που σιγουρα και πάλι θα γίνει με οικονομικό ζόρισμα γιατι είχα ηδη πεισθεί από τα γραφομενα σας οτι ενα ταξιδι στην Πόλη δεν είναι αρκετό

Αφού βγηκε ενα σφιχτο αλλά πραγματοποιήσημο πρόγραμμα με την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας αλλά και ενός φίλου που ζει εκει στην Πόλη
εκλεισα το ξενοδοχειο και τα εισητηρια
Επειδή μεσα από τα γραφόμενα σας που κυριολεκτικα ρουφηξα αλλά και με τα γραφομενα ξενων ιστοσελίδων είχα ψιλιαστεί προβλήματα με την διαμονή
αντάλλαξα 7 μεηλ με το ξενοδοχειο και άλλα τοσα σχεδόν με την booking.com
και με διαβεβαίωναν ότι
1)δεν θα με βάλλουν σε δωματιο που βάζουν τους συμετέχοντες εκδρομικα σε γκρουπ με γραφεια τουρισμού που δεν ειναι ανακαινισμένα που βλεπουν εναν τοιχο στα 2 μετρα κλπ κλπ
2)θα με βάλουν σε δωματιο για καπνίζοντες
Μόνοι τους προσφέρθηκαν να με μεταφερουν δωρεάν απο το αεροδρόμιο στο ξεν επειδη θα έμενα 3+ βραδιές
Μεσω μεηλ και παλι και τα έχω ολα αυτα αρχειο οταν τους ρωτουσα για το αν με το που περασω διαβατηρια και παραλαβω βαλίτσα θα ειμαι μεσα στην επόμενη ωρα στο ξεν διότι έχω σημαντικές συναντησεις να κάνω στην Πόλη (μούφες τους έλεγα ειδικά ειχα ανησυχήσει με το θεμα του μαραθωνιου την ημερα αφιξης αλλά αυτοι δεν το ήξεραν)ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΑΝ να μεινω ησυχος κι οτι η διαδρομη μου προς το ξεν δεν επιρεαζεται απο τον μαραθωνιο

Κι ενω όλα πήγαν καλά βγαινοντας με την βαλιτσα να τους βρω στο σημειο που ξεκαθαρα μου ειχαν ορισει στο κιόσκι της Vodafone δεν εβρισκα κανεναν να κρατάει την ταμπελα που μου είχαν πει με το ονομα μου και το ονομα του ξεν.
Για μιση ωρα και πλέον να γυριζουμε σαν τις αδικες καταρες μπας και τους βρουμε
Κατα τυχη πηρε το ματι της συζυγου το δικο της όνομα σε ενα χαρτί Α4 μαζι με άλλα τετοια χαρτιά να κρεμεται σε ασχετο σημειο οπως κρεμοντε τα λαχεία του λαχειοπώλη και δίπλα ενας κυριούλης που σε τιποτα δεν θύμιζε ανθρωπο που περιμενε να υποδεχτει πελατες ξενοδοχειου
Με φωναζει παω κοντα και προσπαθω τωρα να συνενοηθώ με τα φτωχα αγγλικά του τα φτωχα τουρκικα μου και ωωωω αυτο το ταμπλετ με εσωσε
Μου δινει να καταλάβω πως είναι "συνδετικός κρίκος" γραφειων μεταφορών και πως θα περιμεναμε να ερθουν κι αλλες πτησεις απο αλλες χωρες να γινουμε συνολο 8 ατομα για να μας πάρει το βαν και να μας κανει διανομη ΟΧΙ στα ξενοδοχεια μας αλλά σε κεντρικά σημεια πχ εμας στην Ταξιμ
Πρωτο εγκεφαλικό
Λεω αυτο ηταν θα μου τιναξουν το προγραμμα στον αερα
Τηλεφωνω στο ξενοδοχειο και είπα το πρωτο "ευαγγέλιο"
Χτυπαει το κινητο του κυριουλη και αμεσως με ενα χαμογελο μας οδηγει σε ενα βαν βαζουμε βαλιτσα μεσα και ξεκιναμε
Ελατε μου ομως που με εχουν ζωσει τα φιδια
Προσπαθω και μιλαω στον οδηγο και μου λεει οτι θα με αφησει Ταξιμ 900 μετρα μακρυα απο ξεν
Δευτερο εγκεφαλικό
Τηλεφωνω στο ξεν και δευτερο ευαγγελιο
Χτυπαει το τηλ του οδηγου και τελικά πηγαμε στο ξεν
Αφηνω βαλιτσα στο αναλογο χωρο αλλα ζωσμενος πλέον από κροκόδειλους ρωτάω ποιό δωματιο μας έχουν δωσει
Μου απαντάει ο ρεσεψιονιστ οτι δεν ξερει και ότι θα το μαθω την ωρα που θα γυρισω από τις υποχρεωσεις μου
Τριτο εγκεφαλικο ...................κι αρχίζω όλα τα υπόλοιπα ευαγγέλια μαζί και φωνάζοντας για να ανοιξει μια πόρτα να βγει ενας μανατζερ οπως συστηθηκε για να μου πει ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ
Με συγχωρητε ρε παιδιά αλλά μεχρι εδώ που ακριβως εφταιξα εγώ και που ακριβως και με ποιόν τρόπο ανακαλυπτα την φερεγγυοτητα των μεχρι εκεινη την στιγμή τουρκων που ειχα ερθει σε επαφή απο την ωρα που εφτασα στην χωρα τους????????????σε ξενοδοχειο 4 αστερων!!! και οντως ηταν απο υποδομές
Γιατι έπρεπε να ανεβασω πίεση να συγχυστώ???
Τελικά ζητησα να δω το δωματιο και να μου δωσουν το κλειδί και μου το αρνηθηκαν λεγοντας μου οτι το εχει η καμαριερα και το καθαριζει
Τους λεω οτι οι καμαριερες εχουν κλειδια πασπαρτου κι οτι με κοροιδευουν και ζηταω την βαλιτσα μου να φυγω (ειχα φροντισει για εναλακτικές και για διαφορους λόγους)
Τοτε αμεσως μου εδωσαν 2 κλειδια ενα για τον καθεναν μας
Γιατι όλα αυτά?????????????
Επί 3 μερες ηθελα να φυγουμε αλλά δεν με αφηνε η αγαπημενη μου
Απο κει και μετα οταν συναντουσα θεματα το να μην μας δινουν μενου και να μας φερνουν λογαριασμους σε λευκα χαρτακια χειρογραφα στράβωνα σαν ελατηριο κι ημουν ετοιμος να φτασω στα ακρα
Να φανταστητε ακομα και η συζυγος που γενικά ειναι ενα αρνακι κι ευγενική μεχρις εσχατων αγανακτησε
Οχι ρε παιδιά δεν είναι όλα καλά και ρόδινα στην Πόλη για τον τουρίστα και ειληκρινά σας το γραφω από καρδιας καλό ειναι να τα λεμε ειτε σαν γεγονοτα ειτε σαν υποκειμενικες απόψεις
Τελος πάντων ειμαι σιγουρος πως όλοι σας συναντησατε όλα αυτα που μερικως εγραψα εδω γιατι αν τα εγραφα όλα και τα περιέγραφα και γλαφυρά δεν θα με ξεπλενε ουτε ο Νιαγαρας απο οτι καταλαβα
Ομως περι ορέξεως ουδεις λόγος
προσωπικά σας ευχαριστω γιατι αυτο το σαητ μου εδωσε πολυτιμες πληροφορίες με τα γραφομενα σας ομως παράληλα αρκετοι απο εσας κρατατε ένα γιαταγανι να παρετε το κεφαλι όποιου γραψει κατι στραβο για τη Πόλη και τους κατοικους της με τις αναρμοστες συμπεριφορες τους
ναστε καλά ναστε γεροί και πολλά καλά ταξιδια ναχετε ασχετα απο το τι γραφω εγω ο εθνικοφρων ανοητος ανιστόρητος
 
Last edited:

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Πιστεύω ότι αυτό που έγινε με το ξενοδοχείο με το καλημέρα ήταν αιτία για να χαλάσει η μέρα. Εγώ είχα τύχη πάντως να βρεθώ σε ξενοδοχείο Basileus - Sultanahmet που ήταν πολυ εξυπηρετικοί ακόμα και το μινι μπαρ ήταν δωρεάν και είχε και μπουφε ολη μέρα με κάποια γλυκα και τσάι δωρεάν και πέρα απο το θόρυβο απο άλλα δωμάτια δεν είχα κάποιο θέμα. Στα μείον ότι είχε λίγο ανηφορα και όχι ασανσερ.
Η συμπεριφορά μερικών εδώ είναι πολύ φιλοτουρκική και δε ξέρω το γιατί.
Όσο αφορά τις αποδείξεις ζήτημα οι 3 στους 10 να δίναν αλλά δε με ενδιέφερε καθόλου μόνο όταν χρεώναν "λάθος" παραπάνω είτε τιμή ορεκτικού 15 λίρες απο 5 είτε έκπτωση χωρίς την έκπτωση. Στα μεγάλα καταστήματα συνήθως δίναν πάντα αποδειξη όπως το saray ,gulloglu κτλ και ήταν εξυπηρετικοί και τυπικοί. Όπως και σε κάποια άλλα μαγαζιά έξω απο το κέντρο mado κτλ ήταν πάρα πολυ ευγενικοί μερικοί.

Όσο αφορά τις αγορές παντού έχει και εκεί κοντά στην αγορά μπαχαρικών βρίσκεις και ηλεκτρικά/ικα ,λαμπρες κτλ σε καλές τιμές και είδαμε πολλους έλληνες να ψωνίζουν απο εκεί .
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Το πλέον αναπάντεχο και κουλό που πέτυχα φέτος, Αύγουστο του 2014, σε μια κάπως απόμερη γωνιά της Αγίας Σοφίας....

1.JPG

2.JPG

Mια μαύρη γάτα με τα 4 παιδιά της!!

3.JPG 4.JPG

Παραδόξως, εμφανίστηκε μέσα από το πλήθος φιλόζωη τουρίστρια; -μάλλον- με ξηρά τροφή για γάτες.......

5.jpg





(Dimitri, τι γνώμη έχεις για όλα αυτά;
:D)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
ερ.
Η συμπεριφορά μερικών εδώ είναι πολύ φιλοτουρκική και δε ξέρω το γιατί.
Δεν είναι θέμα φιλοτουρκικής συμπεριφοράς. Αλλά όταν εμένα δεν με έκλεψαν, ούτε λειψά ρέστα μου έδωσαν ποτέ, ούτε παραπάνω με χρέωσαν στο φαϊ, ούτε με κυνήγησαν πλανόδιοι για να αγοράσω την πραμάτεια τους, τι να πω; Οσο για κάποιες αναποδιές, αυτές συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Επειδή μεσα από τα γραφόμενα σας που κυριολεκτικα ρουφηξα αλλά και με τα γραφομενα ξενων ιστοσελίδων είχα ψιλιαστεί προβλήματα με την διαμονή
αντάλλαξα 7 μεηλ με το ξενοδοχειο και άλλα τοσα σχεδόν με την booking.com
και με διαβεβαίωναν ότι
Και μόνο ότι αντάλαξες .......14 mail με το ξενοδοχείο πριν πας δείχνει πόσο προκατειλημένος αρνητικά πήγες αυτό το ταξίδι...
Εμένα προσωπικά με ενόχλησε στις περιγραφές σου συμπερασματικά αφού τις διάβασα όλες. ότι θεωρείς ότι όλοι και όλα "είχαν συνομωτήσει" να σε κοροιδεύουν και να σου πάρουν μόνο τα λεφτά σου ως τουρίστα χωρίς να σου προσφέρουν τα καλύτερα κατ ΄εσέ και τελικά εσύ ο " έξυπνος και όχι βλάκας τουρίστας όπως οι άλλοι όλοι" ξεσκέπαζες το πονηρό παιχνίδι τους και αφού "κατέβαζες ευαγγέλια" όπως λες ...γινόταν η δουλειά σου.
Πάντως θα πρέπει να πέρασες πολύ χάλια όντας συνεχώς στην "τσίτα" .
Τελικά επιβεβαιώνω ακόμη μία φορά ότι σε τύπους σαν κι΄εσένα με "το ζωνάρι λυμένο για καυγά" συμβαίνουν όλα τα στραβά και τα ανάποδα επειδή μάλλον ψειρίζετε την μαιμού πολύ περισσότερο απ΄ότι θα έπρεπε.
Ούτε νομίζω ότι είναι θέμα φιλότουρκων του site το να σου αρέσει μια καθομολογουμένως ΥΠΕΡΟΧΗ πόλη σαν την Κωνσταντινούπολη που έχεις χίλια δυό πράγματα να απολαύσεις χωρίς να στέκεσαι σε τελείως δευτερεύοντα πράγματα (πχ στο αν σου δίνουν λευκό χαρτάκι για απόδειξη -άλλωστε τι σημασία έχει για σένα)
Sorry αλλά εμένα αυτό μου "έβγαλε" για σένα η ανάγνωση των περιγραφών σου
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Κοκερ αυτοι μου εβγαλαν την ψυχη απο την πρωτη στιγμη και την κακη διαθεση
οσο για τα μεηλ μολις τον Αυγουστο την ειχε πατησει με ξενοδοχειο φιλικο μας ζευγαρι

Ivanna Petrovna μην με τσιγκλάς ήδη έχω γίνει δυσάρεστος σε αρκετούς από εδώ
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
και στο τσακ η γυναίκα μου σε επιφυλακή γνωρίζοντας το ταπεραμέντο μου με το ένα χερι παίρνει το κλειδί και με το άλλο με τραβαει μακρυά δευτερολεπτα πριν του γυρισω μια ανάστροφη οπου θα χορευε καρσιλαμά!!!!!!
Η Κων/λη δεν ειναι η αγαπημενη μου πόλη. Παρολα αυτά συμπεριφορές ή έστω διαθεσεις σε απλούς εργαζομένους ασχετως εθνικοτητας σαν την παραπάνω, δειχνουν ανθρωπο μισαλλοδοξο, προκατειλημμενο, ακομψο στους τροπους , χωρις κουλτουρα, παιδεία, τρόπους, στοιχειώδη ευγένεια αλλά και απλή συναίσθηση λογικής απόδοσης ευθυνών.
Μου εχουν τύχει τα άπειρα σε ταξίδια μου, μα ποτέ, ποτέ, ποτέ, δεν ειχα ούτε τετοιες διαθέσεις , ούτε τέτοια επιθετική και φτηνή συμπεριφορά. Απλά πήγες με σκοπό να κατηγορήσεις την γείτονα χώρα (και ως εκ τουτου να εξυψώσεις το Χαιδάρι, το Ζεφύρι, τα Σούρμενα, ) και τελικά τα κατάφερες.

Η περιγραφή σου δε για το Ντολμά Μπαχτσέ, είναι τουλάχιστον άστοχη και εκμηδενιστική (εκτός από άκομψη).

Επίσης παρέλειψες να αναφερες οτι κραχτες, πιεστικούς πωλητές, αλλά και πολλά από τα αρνητικά που αναφερεις εχουμε και στην Ελλάδα.

υπογραφή: Γκουλμάρ Αγκιούλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom