Ισπανία Ισπανια για πρωτη φορα...που και πως;

markouf

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Yorgos σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι εκτός από Βαρκελώνη για τα υπόλοιπα έχω πλήρη άγνοια!!! Τελικά το ψάξαμε και σχετικά με τις πτήσεις το πιο βολικό και ξεκούραστο βγήκε για Μαδρίτη και περίχωρα. Η Βαρκελώνη μας είπανε ότι είναι κάτι σαν Θεσσαλονίκη και επειδή το "έχουμε" το σκηνικό ήδη ....σκεφτόμασταν κάτι σε πιο πρωτεύουσα!!! (χαχαχα το κλασσικό κόμπλεξ του Θεσσαλονικιού!!!) Σχετικά με περίχωρα που λές λοιπόν να πάμε τι είναι πιο κοντά και αξίζει??
 

markouf

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά επίσης δεν το πολύ έχω τον τρόπο λειτουργίας του φόρουμ π.χ πως απαντάς πως βλέπεις μην. για αυτό θέλω αφενός λίγη βοήθεια αφετέρου πολύ κατανόηση.....:rolleyes-80:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Βαρκελώνη είναι απείρως πιο όμορφη, ενδιαφέρουσα και "γεμάτη" από ιστορία πόλη από τη Μαδρίτη. Από την άλλη η Μαδρίτη είναι πιο "εύκολη" (πιο ασφαλής, καλύτερες συγκοινλιες, κάπως πιο μαζεμένα τα όποια ενδιαφέροντά της) αλλά το πλεονέκτημά της είναι ότι αποτελεί βάση για πολλά από τα γύρω-γύρω που είναι εκπληκτικ'α. Το εκπληκτικότερο όλων είναι το Τολέδο από πλευράς αρχιτεκτονικής, ατμόσφαιρας, ιστορίας και είναι έγκλημα να μην περάσετε έστω ένα βράδυ εκεί. Μετά τις 6 που φεύγει το τουριστομάνι είναι κάτι το απίστευτο η πόλη, μια από τις ατμοσφαιρικότερες στον κόσμο. Αν πάτε μόνο το πρωί, θα δείτε ό,τι βλέπουν όλοι: μια πολύ ενδιαφέρουσα πόλη πνιγμένη στους day trippers.

Η Σεγκόβια είναι μια πολύ όμορφη πόλη, αλλάπάλι όλα τα λεφτά είναι το πώς είναι φωτισμένη το βράδυ και το ίδιο ισχύει για τα τείχη της Άβιλα, πάνω στα οποία μπορεί να περπατήσει κανείς, βλέποντας όλη την πόλη αφ' υψηλού.

Επίσης στα προάστια της ΜΑδρίτης εύκολα μπορεί κανείς να επισκεφθεί την Αρανχουές ή και εκείνο το απίθανο μοναστήρι όπου ξοδεύτηκε το μισό ΑΕΠ της χώρας. Εγώ θα περνούσα τα βράδια μου ως εξής:
ΜΑδρίτη 1
Τολέδο 1
Σεγκόβια 1
Άβιλα
ΜΑδρίτη 1

Θεωρώ ότι οι 2 μέρες στη ΜΑδρίτη (συν την τελευταία της αναχώρησης) είναι μια χαρά, ακόμη κι αν σας αρέσουν οι πίνακες. Αν δε σας αρέσουν... και πολλές είναι.

Η σύγκριση ΜΑδΒαρκελώνης-Θεσσαλονίκης είναι ύβρις για μένα, μια από τις πιο όμορφες πόλεις στον κόσμο να συγκρίνεται με μια από τις ασχημόετερες της Ευρώπης, χώρια ότι η Βαρκελώνη σε διάφορες φάσεις της ιστορίας της έχει παίξει πανευρωπαϊκά πρωταγωνιστικό ρόλο (από την κυριαρχία των Καταλανών στη ΜΕσόγειο -και στην Ελλάδα- μέχρι τον ισπανικόπ εμφύλιο και την αναρχία), είναι μια πόλη διεθνέστατη και η χαρά του περιπατητή. Ειλικρινά, ουδεμία σχέση με τη Θεσσαλονίκη, είναι σα να λες δεν πάω στη Βενετία γιατί μου είπαν ότι μοιάζει με το Ναύπλιο.

Φυσικά όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου. Αλλά από τις πέντε απιλογές που προτάθηκαν νομίζω ότι πάτε στη χειρότερη (δείτε πτήσεις για Σαντιάγο δεν είναι τόσο δύσκολα), αλλά κι έτσι καλά θα περάσετε, πολλά θα δείτε και -κυρίως- καλά θα φάτε, Ισπανία είναι αυτή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Σε περίπτωση που θελήσω να ξεκινήσω με διανυκτέρευση στο Τολέδο, είδα ότι υπάρχει τρένο Aeropuerto T4 που φτάνει στο σταθμό Mendez Alvaro. Απο εκεί παίρνω λεωφορείο για Τολέδο. Σωστά τα λέω;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Από Plaza Eliptica παίρνεις λεωφορείο για Τολέδο.
Γιατί δεν παίρνεις μετρό από αεροδρόμιο προς Atocha Renfe και από εκεί τρένο για Τολέδο;
Προσγειώνεσαι T4?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Να σου πω ειδα τις οδηγιες στο rome2 rio .
Η περίπτωση του μετρό μου φαίνεται καλύτερη. Γενικά ήθελα τις λιγότερες μετεπιβιβάσεις.
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η Βαρκελώνη μας είπανε ότι είναι κάτι σαν Θεσσαλονίκη
Ειλικρινά δεν έχουν καμιά σχέση, παρά μόνο την θάλασσα. Αν έχεις την ευκαιρία να πας στην Βαρκελώνη και δεν το κάνεις επειδή σου είπαν ότι μοιάζει με την Θεσσαλονίκη, νομίζω ότι θα έχεις κάνει μεγάλο λάθος!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Να σου πω ειδα τις οδηγιες στο rome2 rio .
Η περίπτωση του μετρό μου φαίνεται καλύτερη. Γενικά ήθελα τις λιγότερες μετεπιβιβάσεις.
Με το μετρό θα κάνεις 2 μετεπιβιβάσεις (3 γραμμές).
Υπάρχει και το express λεωφορείο για Atocha Renfe από αεροδρόμιο, το είχα ξεχάσει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.029
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η Βαρκελωνη κι εμενα μου θυμιζει πολυ Θεσσαλονικη. Για να ειμαι πιο ακριβης. Το κεντρο της Θεσσαλονικης και μονο θα μπορουσε να ειναι ενα κομματι της Βαρκελωνης. Η Βαρκελωνη εχει σαφως περισσοτερες επιλογες για τον τουριστα, ασυγκριτα περισσοτερες υποδομες, πιο cool και fancy χαρακτηρα και φυσικα περισσοτερο τουρισμο. Αλλα συμφωνω πως οι δυο πολεις εχουν την ιδια ατμοσφαιρα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλή είναι κι αυτή, αλλά Τολέδο, Σαντιάγο και Βαρκλώνη δεν είναι (προωσωπικά γούστα πάντα).
Από μένα να ξέρεις ότι όταν θα ξαναπέσει στο τραπέζι η Ισπανία, το Σαντιάγκο και πέριξ θα είναι πάνω - πάνω στη λίστα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom