Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@paefstra εσυ να τρως αυγα (ωμα)...Κανουν καλο και στη φωνουλα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εμένα μου άρεσε το μπιφτέκι πάντως (σοβαρά).
Ίσως μια μέρα το φάω για να εξαγνιστω από αυτά που έφαγα στην Ιαπωνία.
Ειδικά το ωμό συκωτακι μου έδωσε fast pass για την κόλαση.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ίσως μια μέρα το φάω για να εξαγνιστω από αυτά που έφαγα στην Ιαπωνία.
.
φιλική συμβουλή: Η αισιοδοξία και ο ρεαλισμός ειναι 2 διαφορετικά πραγματα που δεν πρεπει να συγχεονται.
Σε απλά ελληνικά? Ματαιοπονείς.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σοβαρος ειμαι κυριος. Επετρεψε μου να γνωριζω τον ουρανισκο μου και το τι του αρεσει και τι οχι καλυτερα απο σενα. Με γεια σου και χαρα σου να προτιμας το μακαρονι, την πιτσα, το ωμο κρεας και το φου γκρα απο το μουσακα, τον πατσα και το γυρο...Ασε ομως και τους αλλους να εχουν τις προτιμησεις τους.
Καλα ντε, μη βαρας. Αλλωστε στο θεμα φαγητο εχεις και τη χαρη και τη γνωση και την εμπειρια, αποδεδειγμενα. Προτεινε μας που να φαμε κανα πατσα τωρα στο Παρισι να μας αφησεις σεκους....:bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ImageUploadedByTapatalk1416818875.127439.jpg

Salmorejo
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Salmorejo
Κρύα σούπα η οποία προέρχεται από την Cordoba και ειναι τυπικό ανδαλουσιανο πιάτο . Σερβίρεται με βραστο αυγό και σκουμπρι .. Υπέροχο !!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Λουκάνικο με αίμα χοίρου
Καποτε,κατα λαθος παρηγγειλα ενα πιατο με λουκανικο,στο Παρισι,σε ενα εστιατοριο με φαγητα απο Αιτη.Αφου ηρθε,πηρα μια μπουκια και μου φανηκε διαφορετικη η γευση,ηταν αρκετα ζουμερο,με ενα περιεργο χρωμα.Ρωταω,τον σερβιτορο και μου λεει οτι ειναι λουκανικο με αιμα..........εεεε,τι ηθελα να το ακουσω...... Περασε αρκετη ωρα,μεχρι να ξεχασω,εστω και αυτη τη μπουκια:)
Εχουν περασει 30 χρονια και δεν ξεχναω,αυτο που αισθανθηκα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Καποτε,κατα λαθος παρηγγειλα ενα πιατο με λουκανικο,στο Παρισι,σε ενα εστιατοριο με φαγητα απο Αιτη.Αφου ηρθε,πηρα μια μπουκια και μου φανηκε διαφορετικη η γευση,ηταν αρκετα ζουμερο,με ενα περιεργο χρωμα.Ρωταω,τον σερβιτορο και μου λεει οτι ειναι λουκανικο με αιμα..........εεεε,τι ηθελα να το ακουσω...... Περασε αρκετη ωρα,μεχρι να ξεχασω,εστω και αυτη τη μπουκια:)
Εχουν περασει 30 χρονια και δεν ξεχναω,αυτο που αισθανθηκα.
Και που να φας black pudding που έκανα το λάθος και το δοκίμασα εγώ κάπου στο
Yorkshire ...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και που να φας black pudding που έκανα το λάθος και το δοκίμασα εγώ κάπου στο
Yorkshire ...
Αυτό έπαθα και εγώ ακριβώς εδώ στο Λέστερ. Σε ένα μπουφέ πρωινού το είδα, μου έμοιαζε με μπιφτέκι και το χτύπησα. Οι Άγγλοισπανοί φίλοι μου με έδειχναν και γελούσαν αλλά εγώ δεν πήρα χαμπάρι γιατί νόμιζα ότι με κορόιδευαν που τίγκαρα το πιάτο μου :p
Απαίσια γεύση και υφή. Εδώ το φτιάχνουν με αίμα και λίπος γουρουνιού ανακατεμένο με δημητριακά. Και το έχουν και ως γκουρμέ :p
black_pudding.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ένας mod δεν υπάρχει να σβήσει γρήγορα τις φωτογραφίες της ευαγγελίας και της Kanel;
Μα είναι φαγητά αυτά τώρα:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom