Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ένας mod δεν υπάρχει να σβήσει γρήγορα τις φωτογραφίες της ευαγγελίας και της Kanel;
Μα είναι φαγητά αυτά τώρα:haha:
Τι δεν σ'αρεσι jimp; Γκουρμε κουζινα! Ο Γκτσου ξερογλειφεται...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Και μιας και μιλάμε για ''γκουρμέ'' και εντόσθια θα πω οτι προτιμώ τις δικές μας οματιές ή μπάμπω ή μπομπάρι που εμείς οι θρακιώτες ακριβώς σε έναν μήνα παραμονή Χριστουγέννων τις απολαμβάνουμε!
P1120023.JPG

mpampo kontino.jpg


και ιδού η συνταγή
http://as-mageirepsoume.blogspot.gr/2012/03/blog-post_04.html
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Και μιας και μιλάμε για ''γκουρμέ'' και εντόσθια θα πω οτι προτιμώ τις δικές μας οματιές ή μπάμπω ή μπομπάρι που εμείς οι θρακιώτες ακριβώς σε έναν μήνα παραμονή Χριστουγέννων τις απολαμβάνουμε!
l
Α, τις φτιάχνει κι η μαμά μου επηρεασμένη από τη θρακιώτικη κουζίνα. Ούτε που τις δοκιμάζω και φτιάχνω μοσχαρίσιο ρολό με δαμάσκηνα και δεντρολίβανο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Α, τις φτιάχνει κι η μαμά μου επηρεασμένη από τη θρακιώτικη κουζίνα. Ούτε που τις δοκιμάζω και φτιάχνω μοσχαρίσιο ρολό με δαμάσκηνα και δεντρολίβανο.
Οι μισοί τις λατρεύουν οι μισοί τις μισούν. Πολλοί δεν τις δοκιμάζουν μόνο και μόνο από την όψη αλλά άλλαξαν γνώμη όταν τις δοκίμασαν. Και δικοί μου άνθρωποι.

Πάντως πλέον τα έντερα αγοράζονται πεντακάθαρα χωρίς ίχνος μυρωδιάς. Γιατί αυτό ήταν που απωθούσε να τις δοκιμάσουν. Και φυσικά παιζει ρόλο η νοικοκυρά που τις φτιάχνει.Της μάνας μου είναι πολύ σπέσιαλ:p
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Και μιας και μιλάμε για ''γκουρμέ'' και εντόσθια θα πω οτι προτιμώ τις δικές μας οματιές ή μπάμπω ή μπομπάρι που εμείς οι θρακιώτες ακριβώς σε έναν μήνα παραμονή Χριστουγέννων τις απολαμβάνουμε!
Να μας καλέσετε να τις δοκιμάσουμε πρώτα...;)
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Για να ξεφύγουμε απο τα εντόσθια και τα αίματα έχω να προτείνω κάτι περίεργο.
Pork Tenderloin in Chipotle Mole


Χοιρινό με σάλτσα μόλε (σοκολάτα και τσίλι).
Δεν είναι εύκολη στην παρασκευή αλλά για τις γιορτές αξίζει. Την έφτιαξα μια φορά και μου άρεσε απίστευτα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Να μας καλέσετε να τις δοκιμάσουμε πρώτα...;)
Βεβαίως. Όποιος δοκίμασε τη δική μας οματιά αν και την απεχθανόταν από πριν, άλλαξε γνώμη όταν δοκίμασε.
Επίσης σε ένα μήνα θα σας ανεβάσω φωτό με τις αυθεντικές της κυρίας Σοφίας:D
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Προσκυνώ το μπουμπάρι της θειας μου! Έτσι το λέμε εμείς που δεν είμαστε Θρακιώτες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Πολλοί δεν τις δοκιμάζουν μόνο και μόνο από την όψη αλλά άλλαξαν γνώμη όταν τις δοκίμασαν.
Πιστευω οτι αυτο θα μου αρεσε...:)
Της μάνας μου είναι πολύ σπέσιαλ:p
Ε,παντα:D

Για να ξεφύγουμε απο τα εντόσθια και τα αίματα έχω να προτείνω κάτι περίεργο.
Pork Tenderloin in Chipotle Mole


Χοιρινό με σάλτσα μόλε (σοκολάτα και τσίλι).
Δεν είναι εύκολη στην παρασκευή αλλά για τις γιορτές αξίζει. Την έφτιαξα μια φορά και μου άρεσε απίστευτα.
Να σου πω με τι μοιαζει...δεν θελω,δεν κανει:D
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Και σαν τελευταίο ποστ για σήμερα (ήμουν άρρωστος για αυτό σας ζάλισα, μην νομίζετε οτι θα γράφω συνέχεια πλέον)... επιδόρπιο και δημόσια πρόκληση στην @elenara88



Συνταγή για macaron


@karfitsa
λες απο όλες τις φωτό του ποστ να την διάλεξα τυχαία ;;; :haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Προσκυνώ το μπουμπάρι της θειας μου! Έτσι το λέμε εμείς που δεν είμαστε Θρακιώτες.
Eμείς μια ζωή τις λέμε ματιές (από το οματιές). Αυτή την ονομασία μάθαμε από την προγιαγιά που ήρθε από Ανατολική θράκη. Όμως και οι άλλες ονομασίες είναι σωστές γιατί μια φίλη μου από Αλεξανδρούπολη τις λέει μπάμπω. Το μπουμπάρι μάλλον είναι η μεταγενέστερη ονομασία που μάλλον χρησιμοποιούν οι μη θρακιώτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom