Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

sotlon

Member
Μηνύματα
19
Likes
17
Γειά σας!!!
Τον Δεκέμβριο πηγαίνουμε Βερολίνο και θέλω την βοήθεια σας.... Τι μου προτείνετε σε ότι έχει σχέση με αξιοθεατα,βόλτες, καταστήματα κλπ...??
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

sotlon

Member
Μηνύματα
19
Likes
17
Έχουν γραφτεί πολλές ιστορίες για Βερολίνο, τις οποίες μπορείς να βρεις εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=70
καθώς και πληροφορίες εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=70
Ξεκίνα λοιπόν διάβασμα :)
Σε ευχαριστώ πολύ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
΄Εχει πάει κάποιος στο μουσείο Περγάμου πρόσφατα(μετά τον Σεπτέμβριο);
Η αίθουσα με τον βωμό είναι κλειστή μέχρι το 2019.Ποιές άλλες αίθουσες είναι κλειστές και ποιες ανοικτές;΄Εχω πάει στο μουσείο παλαιότερα και έλεγα να ξαναπάω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ευχαριστώ και τους δύο.Είχα δεί βέβαια τις πληροφορίες από τα διάφορα sites.Πιο πολύ ρωτούσα αν έχει κάποιος προσωπική άποψη για το μουσείο μετά το κλείσιμο.Αν περισσέψει χρόνος θα πάω μια βόλτα από εκεί.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Με τις ταυτοτητες τι γινεται στα αεροδρομια της Γερμανιας?Μηπως γνωριζει κανεις αν δεχονται ταυτοτητες με λατινικους χαρακτηρες μεν ,αλλα χειρογραφες?
Γιατι μου εβαλε την ιδεα ενας αστυνομικος οτι στη Γερμανια ζητουν καποιοι υπαλληλοι ταυτοτητες με τυπωμενα τα στοιχεια και οχι γραμμενα με το χερι.
Ισχυει κατι τετοιο?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Με τις ταυτοτητες τι γινεται στα αεροδρομια της Γερμανιας?Μηπως γνωριζει κανεις αν δεχονται ταυτοτητες με λατινικους χαρακτηρες μεν ,αλλα χειρογραφες?
Γιατι μου εβαλε την ιδεα ενας αστυνομικος οτι στη Γερμανια ζητουν καποιοι υπαλληλοι ταυτοτητες με τυπωμενα τα στοιχεια και οχι γραμμενα με το χερι.
Ισχυει κατι τετοιο?
καλό ταξείδι ΚΛΕΟ...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Με τις ταυτοτητες τι γινεται στα αεροδρομια της Γερμανιας?Μηπως γνωριζει κανεις αν δεχονται ταυτοτητες με λατινικους χαρακτηρες μεν ,αλλα χειρογραφες?
Γιατι μου εβαλε την ιδεα ενας αστυνομικος οτι στη Γερμανια ζητουν καποιοι υπαλληλοι ταυτοτητες με τυπωμενα τα στοιχεια και οχι γραμμενα με το χερι.
Ισχυει κατι τετοιο?
Απο παρομοιο θεμα...
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ταυτότητες-νέου-τύπου-ή-διαβατήριο.46173/page-2
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Διαβαζοντας το θεμα το παραπανω βλεπω οτι ισχυουν οι ταυτοτητες με λατινικους χαρακτηρες ,ανεξαρτητα απο τον τροπο γραφης τους .Ωστοσο αναφερθηκαν και περιπτωσεις υπαλληλων ,οι οποιοι δεν ηταν σωστα ενηερωμενοι και κοιτουσαν παραξενα τη χειρογραφη ταυτοτητα.Ισως ρωτησω και την πρεσβεια,αν σηκωσουν κανενα τηλεφωνο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.969
Likes
12.014
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
@KLEOPATRA εχω βρεθει τουλαχιστον 10 φορες τον τελευταιο χρονο σε Γερμανικα αεροδρομια και κανενας δεν μου εκανε θεμα για την χειρογραφη ταυτοτητα μου. Βεβαια οι μισες φορες ηταν στα αεροδρομια του Μοναχου και της Φραγκφουρτης οπου χρησιμοποιησα το quick boarding της Lufthansa και δεν χρειαστηκε να δειξω καν ταυτοτητα. Αλλα κι εκει που την εδειξα δεν ειχα θεμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom