Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Πιο πολύ για Βαλενθιάνικη μου κάνει.
Ναι η αλήθεια είναι οτι ακολουθώ μια μίξη των συνταγών, πάντα κάνω του κεφαλιού μου στη μαγειρική...:D
αλλά το τιπ που υιοθέτησα με ευλάβεια είναι να ρίχνω στο τέλος λάιμ και η paellera είναι κι αυτή από τη Βαρκελώνη!

υ.γ εγώ πάντως καραβίδες διακρίνω στη δικιά σου, φτώχεια καταραμένη...:bleh:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Μένουμε στην Ισπανία .. Burgos ή αλλιώς morcilla de Burgos
Λουκάνικο με αίμα χοίρου γεμισμενο με ρύζι ,κρεμμύδια κ μπαχαρικά
Τα δοκίμασα αυτά και μου άρεσαν. Δεν τρελλάθηκα, αλλά καλά ήταν (στη Γρανάδα). Άλλα που δοκίμασα σε τσιγκάνικη ταβέρνα στη Σεβίλλη, μου φάνηκαν βαρειά και μάλλον αδιάφορα. Δεν είχαν αυτή τη γέμιση, όμως. Τέλος, δοκίμασα κάποιες παρόμοιες τοπικές παραλλαγές κάπου στη Γερμανία, στη μέση του πουθενά (εγώ ξέρω πού είναι αλλά δεν το μαρτυράω για να μην πλακώσετε όλοι μαζί) και ήταν καταπληκτικά (τό'χουν οι Γερμανοί με τα λουκάνικα). Γενικά, η παρασκευή του λουκάνικου είναι λεπτή υπόθεση: ένα λάθος συστατικό ή μια λάθος δοσολογία είναι η λεπτή γραμμή που χωρίζει την απογείωση από την καταβαράθρωση.

Το μυστικό είναι φτιάχνεις το ζουμί πρώτα και μετά φτιάχνεις την παέγια
στο έτοιμο ζουμί.
Πες τα ρε panpan! (Α, ρε, με τι δάσκαλους καθήσαμε... ;) )
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Τα δοκίμασα αυτά και μου άρεσαν. Δεν τρελλάθηκα, αλλά καλά ήταν (στη Γρανάδα). Άλλα που δοκίμασα σε τσιγκάνικη ταβέρνα στη Σεβίλλη, μου φάνηκαν βαρειά και μάλλον αδιάφορα. Δεν είχαν αυτή τη γέμιση, όμως. Τέλος, δοκίμασα κάποιες παρόμοιες τοπικές παραλλαγές κάπου στη Γερμανία, στη μέση του πουθενά (εγώ ξέρω πού είναι αλλά δεν το μαρτυράω για να μην πλακώσετε όλοι μαζί) και ήταν καταπληκτικά (τό'χουν οι Γερμανοί με τα λουκάνικα). Γενικά, η παρασκευή του λουκάνικου είναι λεπτή υπόθεση: ένα λάθος συστατικό ή μια λάθος δοσολογία είναι η λεπτή γραμμή που χωρίζει την απογείωση από την καταβαράθρωση.
Έχεις δίκιο ! Το έφαγα 2 φορές σε διαφορετικά εστιατόρια , στο ένα μου άρεσε πολύ και στο αλλο ήταν απλά καλό
Αλλα σαν τα λουκάνικα Τζουμαγια κανένα ε ; :p ( μη πω για τη Βιρμανεζικη σαλάτα )
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Το μυστικό είναι φτιάχνεις το ζουμί πρώτα και μετά φτιάχνεις την παέγια
στο έτοιμο ζουμί. :)
Εννοείται οτι το κάνω αυτό αλλά πάλι με μια παραλλαγή, φτιάχνω έναν σπιτικό ζωμό με λαχανικά και τα κεφάλια από τις γαρίδες και μετά τον προσθέτω σταδιακά στο ρύζι κι εννοείται οτι ποτέ μα ποτέ δε μου λείπει καπνιστή πάπρικα από Ισπανία την οποία όλο και κάποιος καλός φίλος μου κουβαλάει σε αφθονία!
Επίσης ενδιαφέρουσα βρίσκω και την παραλλαγή με fideua.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Θα ρίξω (ή μήπως θα ανεβάσω :haha: ) για άλλη μια φορά το επίπεδο..

Συγγνωμη, αλλα αυτο το πραγμα υπαρχει ανθρωπος που το τρωει; Πληρωνοντας το μαλιστα;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Συγγνωμη, αλλα αυτο το πραγμα υπαρχει ανθρωπος που το τρωει; Πληρωνοντας το μαλιστα;
Βρώμικο απ' τη Μαβίλη χρυσέ μου! Τι δεν καταλαβαίνεις; :D
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Tripakias αν δεν έχεις φάει δεν ξέρεις τι χάνεις. Προσωπικά δεν έχω πάει άνθρωπο να φάει και να μου έχει πει άσχημα λόγια!
Είναι το απόλυτο after-drink πρόχειρο φαγητό!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Καλης σας ορεξη! Σαν ξερατο μοιαζει η γεμιση.
Αμάν ρε @tripakias σε είχα για πιο λαϊκό παιδί, hot dog είναι, μπουγάτσα με λουκάνικο ή πως αλλιώς το λέτε εκεί στα βόρεια...:bleh:

Το πιο κόλαση όμως είναι στον Πειραιά στα Imalaia με καραμελώνο κρεμμύδι μούρλια, γιατί είμαστε και γκουρμεδιάρηδες πάνω από όλα...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom