Γαλλία Απορίες για Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μήπως έχει ένα dress code αυτός ο διάδρομος; Ξέρεις τώρα, ράσα και τέτοια....

Μήπως εννοείς είσοδο για προσευχή; (δε θυμάμαι τι εισόδους έχει...)
Οχι, οι παπαδες μπαινουν απο την ιδια εισοδο απλα εχει αλλο διαδρομο που και οι δυο καταληγουν στο ιδιο σημειο (στην εισοδο του ναου). Δεν σου λεει κανεις τιποτα (εκτος κι αν πεσεις σε κανεναν παπα και σε στειλει στην κανονικη ουρα, αλλα σπανιο).

Αλλα αν εννοειτε την ουρα για τους πυργους δεν ξερω πως παρακαπτεται.

Πεμπτη εννοω μεθαυριο και Δευτερα την ερχομενη.. το Jardin des Tuileries ελεγα να το κολλησω μετα τη βολτα στην Champs Elysees, στο χαρτη φαινεται πως ειναι στο τελειωμα της.. Η αληθεια ειναι πως ο χρονος ειναι ελαχιστος αλλα δε ξερω με τι αλλο μπορω να κολλησω το Λουβρο.. :rolleyes-80:
Δεν ξερω ποια ειναι τα σημεια ενδιαφεροντος που εχετε στο προγραμμα αλλα τη Champs Elysees καλυτερα να τη βαλεις μετα το jardin des Tuileries ως προεκταση του. Να την περπατησετε (ή και να καθισετε καπου εκει) στο μεταιχμιο μερας νυχτας για να δειτε και τις δυο οψεις της.
 
Last edited by a moderator:

xrisaniou

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Γεια σας προκειται να πάω Παρίσι τον Ιανουάριο και έχω κάποις απορίες. Αρχικά θέλω μια γνώμη για το ξενοδοχείο. Εχω βρει δύο . Το ένα είναι στην Boulevard Saint germain που από ότι βλέπω την προτείνετε. Σε αυτή την περιοχή έχει νυχτερινή ζωή? Μη φανταστείτε τίποτα τρελό. Εστιατόρια, μπαράκια κτλ...Χαλαρα..

Επίσης έχω βρει άλλο ένα που είναι πιο εξω αλλά κοντά σε μετρό. Το οποίο είναι αισθητά πιο φθηνό. Αυτό:
http://www.booking.com/hotel/fr/parisboulevardberthier.el.html

Τι προτείνετε? Να μείνω κέντρο ή να το ριψοκινδυνεύσω να φύγω πιο μακρια?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Στο κέντρο πιο ακριβά αλλά κέντρο και περισσότερη ζωή το βράδυ...
όσο απομακρύνεσαι πιο φθηνά αλλά και μεγαλύτερη σπατάλη χρόνου ...
στον περιφερειακό κοντά, θα τρως γύρω στη μια ώρα πήγαινε έλα ίσως και παραπάνω...το καλό τουλαχιστον είναι ότι το μετρό είναι σχεδόν δίπλα...
it's up to you λοιπόν...
 

xrisaniou

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Νο νο νο!!! Μια ώρα τρώω και στην Αθήνα!!! Μπα...
Θα πάω κέντρο!

Εχω κατασταλάξει σε δύο με παρομοια τιμή και παρομοια ξενοδοχεια

Το ένα είναι στο 14ο διαμερισμα Montparnasse και το άλλο στο 5ο διαμ. - Quartier Latin.

Να δείξω κάποια ξεκάθαρη προτίμηση σε κάποιο λόγω περιοχής ή είναι το ίδιο?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Αν θέλεις βάλε link να δούμε.
Εγώ πρόσφατα έμεινα στο Quartier Latin. Πολύ όμορφη και ζωντανή περιοχή και κοντά στο κέντρο, αλλά υπήρχαν σημεία της που "Μοναστηρακίαζαν" επικίνδυνα..
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Από θέμα τοποθεσίας θα έμενα στο 2ο (Quartier Latin), βασικά είναι δίπλα από εκεί που είχα μείνει.
Ναι μεν και τα δύο είναι κοντά σε μετρό, αλλά το από το 20 πας Παναγία των Παρισίων με τα πόδια! Γενικά είσαι πολύ πιο κεντρικά
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το πρωτο βρισκεται στο χειροτερο κομματι του 14ου arr. και απο αποψη ασφαλειας αν και σε γενικες γραμμες το 14 ειναι αρκετα ασφαλες.

Το δευτερο δεν βρισκεται και στη σουπερ περιοχη αλλα ειναι σε σχετικα καλο μερος και καπως πιο κεντρικο και με πιο βολικες συγκοινωνιες απο το πρωτο.
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
καλησπέρα φεύγω μεθαύριο για 4 μέρες και κλείσαμε εδώ
http://www.booking.com/hotel/fr/george-opera.el.html
από το Official site το οποίο είχε και πολύ καλύτερη τιμή ( δεν ξέρω κατά πόσο καλή είναι τελικά η περιοχή). Μπορείτε να με βοηθήσετε για το πως θα μεταβώ από το CTG T1 στον σταθμό του metro Saint-George? Θα αγοράσουμε την Paris Visit.

Ευχαριστώ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
καλησπέρα φεύγω μεθαύριο για 4 μέρες και κλείσαμε εδώ
http://www.booking.com/hotel/fr/george-opera.el.html
από το Official site το οποίο είχε και πολύ καλύτερη τιμή ( δεν ξέρω κατά πόσο καλή είναι τελικά η περιοχή). Μπορείτε να με βοηθήσετε για το πως θα μεταβώ από το CTG T1 στον σταθμό του metro Saint-George? Θα αγοράσουμε την Paris Visit.

Ευχαριστώ
Θα πρεπει να παρεις το CDGVAL απο το terminal 1 στο terminal 3. Να παρεις RER B και να κατεβεις Gare du Nord. Απο εκει να περπατησεις αρκετα για τη γραμμη 2 (μπλε ) του μετρο μεχρι τη σταση La Chapelle (συνδεονται οι σταθμοι) οπου θα παρεις το μετρο με κατευθυνση Porte Dauphine μεχρι Pigalle. Απο κει η θα βγεις και θα το κοψεις με τα ποδια ή θα παρεις τη γραμμη 12 (σκουρο πρασινο) με κατευθυνση Mairie d'Issy για Saint George (μια σταση ειναι).

Αυριο θα ψαξω τι λεωφορεια εχει απο Gare du Nord μηπως βολευει κανενα καλυτερα.
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
Θα πρεπει να παρεις το CDGVAL απο το terminal 1 στο terminal 3. Να παρεις RER B και να κατεβεις Gare du Nord. Απο εκει να περπατησεις αρκετα για τη γραμμη 2 (μπλε ) του μετρο μεχρι τη σταση La Chapelle (συνδεονται οι σταθμοι) οπου θα παρεις το μετρο με κατευθυνση Porte Dauphine μεχρι Pigalle. Απο κει η θα βγεις και θα το κοψεις με τα ποδια ή θα παρεις τη γραμμη 12 (σκουρο πρασινο) με κατευθυνση Mairie d'Issy για Saint George (μια σταση ειναι).

Αυριο θα ψαξω τι λεωφορεια εχει απο Gare du Nord μηπως βολευει κανενα καλυτερα.
Πωπω πολύ κομπλικέ μου φάνηκε, Ευχαριστώ πολύ πάντως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom