Μαρόκο Μαρόκο? ΙΙΙΙIt's a problem!

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Αυτο το ξερω , ηδη εχω βρει απο Ελλαδα με ισοτιμια 1e προς 9,6mad και καλυτερη τιμη 11,6mad

Απλα δεν ξερω εκει επιτοπου ποσο το δινουν , παιζουν με την χρηματιστηριακη ισοτιμια ή σε πετσοκοβουν?

Αν ειναι να μην κανω πολλα , εχω κανει μεχρι τωρα 7600MAD και θελω περιπου 24000MAD αλλα η τιμη που περνω απο euroexchange ειναι κλοπη....
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν είχα κάνει συνάλλαγμα ούτε στην Ελλάδα ούτε εκεί, χρησιμοποιούσα την κάρτα αναλήψεων της Εθνικής με 1,40 ευρώ επιβάρυνση ανά συναλλαγή μεν αλλά με την αντίστοιχη χρηματιστηριακή ισοτιμία πάντα.
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Ok.
Θα δω τι θα κανω το πολυ πολυ να φυγω με 7500MAD και βλεπουμε εκει τι θα κανουμε.

εξαλλου θα πεσει πολυ πιστωτικη για πληρωμες....
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Λίγο πριν φτάσουμε στην Ουαρζαζάτ κάναμε και μια μικρή παράκαμψη και για να δούμε το Αϊτ Μπεντχαντού, τη γνωστή οχυρωμένη πόλη (κσαρ στα αραβικά) όπου έχει γίνει σκηνικό σε πολλές ταινίες όπως ο Λόρενς της Αραβίας, ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ, κ.α. Ήταν εντυπωσιακό μπορώ να πω αλλά γυρνώντας τον Άτλαντα και τα χωριουδάκια του είδαμε κι άλλα εξίσου εντυπωσιακά κσαρ λιγότερα γνωστά.
Τι όμορφη και ξεκαρδιστική που είναι η ιστορία σου!!! Σε ένα μήνα θα 'μαι και 'γω Μαροκο και θα κάνουμε 1 διανυκτέρευση στην Ouarzazate πηγαίνοντας προς Merzouga. Και ενώ είχα στο πρόγραμμα οπωσδήποτε εκδρομή στην Ait Benhadoo, τώρα αρχίζω να το σκέφτομαι... εγώ προσωπικά βλέπω ότι η όαση στη Skoura μοιάζει πιο ενδιαφέρουσα με πιο καλοδιατηρημένα Kashbah και πιο εύκολη πρόσβαση από Ouarzazate. Έχουμε δίλημμα!!! Περάσατε καθόλου από Skoura? Τι απ' τα 2 να δούμε? Μήπως να μην διανυκτερεύσουμε καθόλου Ouarzazate και να βρούμε κάτι πιο πέρα προς Merzouga? Δεν θα χουμε και αυτοκίνητο βλέπεις. Θα πάμε με λεωφορείο. Τι να κάνω ο ταξιδιώτης;;; Ουφ!!! :rolleyes-80::rolleyes-80::rolleyes-80:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Από Skoura περάσαμε πηγαίνοντας στην Κοιλάδα των Ρόδων (Kalaat M' Gouna), προσωπικά την Ouarzazate τη βρήκα λίγο αδιάφορη αλλά ίσως έφταιγε και οτι ήταν καλοκαίρι κι έψηνε ο τόπος!
Πάντως πιστεύω οτι αν βολεύουν οι συγκοινωνίες και μιας και θα κατευθυνθείτε προς Merzouga καλό θα ήταν να κάνετε τη διανυκτέρευση κάπου αλλού, τσέκαρε και την kasbah που είχα μείνει Kasbah Itran ήταν σε πολύ ωραία τοποθεσία!
 
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΥΡΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπερα.

πήγαμε και εμείς στο Μαρόκο (tetelas και εγω).
Συγκεκριμένα πήγαμε στην Αθηνα - Ρωμη -Καζαμπλάνκα - Ραμπάτ - Μεκνες - Φες - Μερζούγκα - Κελααα εμ γκούνα - ουαρζαζατ- Αιτ μπενχατου - Μαρακες - Εσσαουίρα - Μαρακες - καζαμπλανκα - Ρωμη - Αθηνα , Συνολικα οδήγησα 2500 χλμ σε 9 ημέρες.

Μπορω να πω οτι ειναι πολυ ομορφο το μερος αυτο.

Δεν μπορω να κατσω τωρα να σας διηγηθω αλλα επιφυλάσσομαι στο προσεχές μέλλον να γράψω και εγώ την δική μου ιστορία.
Σίγουρα δεν θα το αργήσω πολύ.

Οφείλω να ομολογήσω ότι η Nedelja με την ιστορια που μας εχει γραψει εδω εχει παρα πολλες και καλες περιγραφες και πολυ καλη καθοδηγηση.

Εχω να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω Nedelja για ολες της πληροφοριες που μας δινεις εδω αλλα και για την ολη βοηθεια σου.

01-11-2014 Ως 10-11-2014 Ταξιδι ΜΑΡΟΚΟ. Round trip

Πολυ καλη εμπειρια και μπορω να πω οτι στην Εσσαουιρα εχουν καλο φαγητο.....

Πολλες φωτογραφιες , λιγα εξοδα , και πολυ καλο οδικο δυκτιο.

Μια εμπειρια που θα σας πω , ετσι για το γαμωτο ειναι τελευταια μερα που ειμασταν εκει και αφου εχω κανει 2500χλμ στο Μαροκο που οδηγουν σαν τρελη ολοι τους , ψαχνω για βενζιναδικο και κανω μια αναστροφη στον δρομο (χωρις να υπαρχει πινακιδα που να το απαγορευει) και εχοντας πρασινο το φαναρι στριβο επιτοπου και εκει που πηγαινω με σταματαει ο Μπατσος....
Μου λεει οτι το φαναρι αναβοσβηνε πρασινο του λεω εγω οτι οχι ηταν σταθερο , μου λεει αυτος οχι οτι πω εγω και αφου δεν βγαζαμε ακρη μου λεει what is your nationality , του απανταω Ελληνας ,
Το υπολοιπο μπορειτε να το φανταστείτε λεει ο τυπος , ωχ... you are free to go.... προφανως καταλαβε οτι θα επερνε τα @@ μου και με αφησε......


Αυτα τα νεα μας Nedelja σε ευχαριστουμε και παλι....
Να'σαι καλα και καλα ταξιδια.....

Συντομα θα σας την διηγηθω οσο αναλυτικα μπορω....

Και μην ξεχασετε να πατε στην ερημο , ειναι ολα τα λεφτα....
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Μη μου ανάβεις φωτιές τώρα και αρχίζω να σκέφτομαι κοιλάδες των ρόδων και φαράγγια!!! Φοβερό το ξενοδοχείο πάντως!!! Την Ouarzazate και εγώ θέλω να παρακάμψω. Ο μόνος λόγος για να μείνω εκεί είναι για να πάω στο Ait Benhadou. Εσύ που πήγες και το είδες πιστεύεις πως πραγματικά αξίζει; Πέρα από την ομορφιά που έχει όταν το βλέπεις από μακριά, νομίζω σαν χωριό δεν λέει και τίποτα. Έτσι δεν είναι;
 
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΥΡΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Την Ουαρζαζατ ετσι και αλλιως θα την περασεις.
Αν βρεις ανοιχτα τα στουντιο Ατλας καλο ειναι να κανεις μια βολτα μεσα να δεις τα σκηνικα απο διαφορες ταινιες που εχουν παιχτει εκει.

Εμεις δεν σταθηκαμε τυχεροι εκει , ειχαν γυρισματα και μπορουσαμε να παμε μονο στο 25% απο ολο το μερος και ετσι δεν μπηκαμε.
εχει εισητηριο και εκει....

Στο Αιτ Μενχαντου , πρεπει να μπεις να το δεις ειναι πολυ καλο , ειναι 100% παραδοσιακο και λεει πολλα.

Προσεψε , να μην περασεις απο το ποταμι και μπεις απο την δεξια πλευρα του οικισμου.
Εκει θα βρεις εναν Ξεδοντιαρι οπου σου ζηταει παρανομα 10 ντιρχαμ (1 ευρω) για να μπεις απο εκει , ενω αμα πας απο την γεφυρα μπαινεις εντελος ΔΩΡΕΑΝ.

Στην διαδρομη που κανεις για να ανεβεις προς την κορυφη , βρισκεις και την παρανομη εισοδο (το μαγαζακι) του τυπου , εκει λοιπον μολις μας ειδε αυτος αρχισε να μονολογη , αφου ανεβηκαμε επανω και ειδαμε πως ειναι και βγαλαμε πολλες φωτο , στο τελος βγηκαμε απο την παρανομη εισοδο-εξοδο μαλιστα εκει μας σταματησε ο κλεφτης (ετσι θα τον λεω τωρα) και μας ελεγε οτι δεν μπορουμε να βγουμε απο εδω γιατι δεν εχουμε πληρωσει και να παμε απο την αλλη μερια , εμεις φυσικα σαν γνησιοι ελληνες τον γραψαμε στα @@ και βγηκαμε απο εκει για σπασιμο , φυσικα αυτος ακομη πρεπει να το φυσαει και να μην κρυωνει...

Οποτε ο τυπος ειναι κλεφτης , οπως και ολοι οσοι σου ζητανε λεφτα δηλαδη το 90% του πλυθησμου εκτος απο τον γλυκουλη.... (Μοχαμετ 6ος) τον οποιο θα δεις σε ολα τα μαγαζια , δρομους , φαναρια , περιπτερα , τουαλετες κλπ.

Δεν ειναι οτι πεινανε αλλα ετσι εχουνε μαθει , μια ζωη στην ζητα.....

Εγω προσωπικα τρελλαθηκα με ολους αυτους και ειδικα με τον ξεδοντιαρη που ζηταγε 10 ντιρχαμ για το τιποτα και αφου αρχισα να τους δουλευω , στο τελος την πατησε ενας καμηλιερης. Μου ειπε να βγαλω φωτογραφια και να παω βολτα με την καμηλα του και εγω του ζητησα χρηματα , το κακο ειναι ομως οτι ο φουκαρας εβγαλε το πορτοφολι του και μου εδωσε περιπου 5 ντιρχαμ.... ενταξει ομολογώ οτι αισθάνθηκα λιγακι ασχημα με αυτο και του τα εδωσα πισω με το παραπάνω.

Επισης οταν θα πας καζαμπλανκα και πας να δεις το Τζαμι του μπαμπα γλυκουλη εκει που θα παρκαρεις θα σου ερθουν για να δωσεις parking fee 15 ντιρχαμ (1,5€) εκει εγω τους εδωσα μια τσιχλα....

Οι ολοι κατασταση απαιτει να εισαι λιγο στα @@ και να μην τους δινεις συνεχεια χρηματα γιατι κακομαθαινουν....

Καλα να περασετε και να πατε και στην Εσσαουιρα για Ψαρι , κοιτα να παρεις 2 τσιπουρες και ενα φαγκρι περιπου 2,5 κιλα με οχι περισσοτερο απο 200 ντιρχαμ....

Δωσε προσφορα και φυγε , θα τρεξουν επανω σου αλλα μην τους αφησεις να διαλεξουν εκεινη Ψαρια , θα φας λεπια... Η τσιπουρα ειναι στο φυσικο της περιβαλλον οποτε ειναι καλα αναθρεμενη.

Το ψαρι τους αξιζει , ειναι νοστιμο , αυτο που δεν αξιζει ειναι φρουτα-λαχανικα ειναι αγευστα σε σχεση με τα καλα της Ελλαδος.

Επισης εχεις να φας πολυ Ταζιν.... Μα πολυ Ταζιν.... μεχρι που θα βαρεθεις να το τρως...Ταζιν

Σου μιλαω σαν Χορτοφαγος....

Εφτυσα Αιμα να βρω κατι αλλο να παω , 10 μερες Ταζιν με λαχανικα-κουσκους τιποτα αλλο , στο τελος βρηκα μια πηγη με φαλαφελ και τα τσακισα.....

Καλο ταξιδι και καλα να περασετε

Στην διαθεση σου...
 
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΥΡΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να σας διηγηθω την ιστορια μου , γιατι μου λεει οτι δεν εχω δικαιωματα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Μη μου ανάβεις φωτιές τώρα και αρχίζω να σκέφτομαι κοιλάδες των ρόδων και φαράγγια!!! Φοβερό το ξενοδοχείο πάντως!!! Την Ouarzazate και εγώ θέλω να παρακάμψω. Ο μόνος λόγος για να μείνω εκεί είναι για να πάω στο Ait Benhadou. Εσύ που πήγες και το είδες πιστεύεις πως πραγματικά αξίζει; Πέρα από την ομορφιά που έχει όταν το βλέπεις από μακριά, νομίζω σαν χωριό δεν λέει και τίποτα. Έτσι δεν είναι;
Εμένα η Κοιλάδα των Ρόδων μου άρεσε πάρα πολύ, χαλάρωσα απίστευτα και τα φαράγγια πολύ εντυπωσιακά, αλλά είχα αυτοκίνητο οπότε ήμουν πιο ευέλικτη, το Ait Benhadou να είμαι ειλικρινής το είδα λίγο στην ξεπέτα οπότε δε θέλω να σε επηρρεάσω, δε νομίζω όμως οτι αξίζει να μείνεις Ουαρζαζάτ μόνο γι αυτό.

Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να σας διηγηθω την ιστορια μου , γιατι μου λεει οτι δεν εχω δικαιωματα.
Πας στις ταξιδιωτικές ιστορίες σε εξέλιξη και πατάς Νέο Θέμα (πάνω δεξιά ή στο κάτω μέρος της σελίδας).
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-σε-εξέλιξη.72/
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ευχαριστώ!!! Ίσως τελικά δεν πάω καθόλου σε αυτά τα μέρη :( Έχουνε φοβερές πλημμύρες αυτές τις μέρες με καταστροφές δρόμων, γεφυρών και πολλούς θανάτους. Για να δούμε πως θα εξελιχθεί...
 

Kalm

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα σε όλους!! Σε 2 βδομάδες φεύγω και εγώ για Μαρόκο και θα ήθελα την βοήθεια σας.. Επειδή ένα tour στην έρημο επιβάλλεται ψάχνω αυτοκίνητο μέσω Ίντερνετ αλλα πρώτον δεν βρίσκω diesel και δεύτερον σκεφτόμουν μήπως αν το νοικιάσουμε απο 'κει μας βγεί οικονομικότερα? Είναι αξιόπιστα? Επίσης στη Φεζ και στις άλλες πόλεις θα έχουμε πρόβλημα με το parking? υπάρχει κίνδυνος? και τέλος τι μου προτείνεται εασουίρα ή ραμπάτ??Λόγω περιορισμένου χρόνου δεν προλαβαίνουμε να πάμε και στις 2. Έχω φτιάξει πρόγραμμα με Φεζ, Μαρακές και 2-3 μέρες έρημος και θα ήθελα να πάμε και σε 1 απο τις δύο που σας είπα. Κάθε βοήθεια πολύτιμη. Ευχαριστώωωωω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom