Μέρη ανά τον κόσμο : προτεινόμενες κοντινές εκδρομές και πόσες μέρες απαιτούνται;

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πολλές φορές σκέφτομαι να πάω σε κάποιο μέρος στην Ελλάδα , στην Ευρώπη και στον κόσμο γενικά , και πάντα έχω την αγωνία αν οι μέρες που θα είμαι εκεί θα φτάσουν. Όλοι έχουμε ακούσει ανθρώπους να θέλουν να γυρίσουν ένα τεράστιο μέρος σε 1-2 μέρες...
Οπότε σκέφτηκα να συγκεντρώσουμε εδώ , για κάθε μέρος που έχει πάει ο καθένας , πόσες μέρες (στο περίπου φυσικά) απαιτούνται για να το γυρίσεις.
Τι λέτε ; ;)

Επίσης θα μπορούσαμε να γράψουμε προτεινόμενες κοντινές εκδρομές από το κάθε μέρες , έτσι ώστε να μπορεί όποιος ενδιαφέρεται να έχει έναν αρχικό μπούσουλα! :)
 
Last edited by a moderator:

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Άντε , ας κάνω την αρχή :)

Βερολίνο , Γερμανία

Ιδανικός αριθμός ημερών : Θα έλεγα τουλάχιστον 5 γιατί έχει πάρα πολλά πράγματα να δει κάποιος. Ειδικά αν πάει Χριστούγεννα με τις τόσες Χριστουγεννιάτικες αγορές.

Προτεινόμενες κοντινές εκδρομές : Potsdam

Πάφος , Κύπρος

Ιδανικός αριθμός ημερών : Πιστεύω πως 3 μέρες για να δεις την πόλη φτάνουν.

Κοντινές εκδρομές : Αν πάει κάποιος καλοκαίρι τότε τα καλύτερα μέρη για να πάει είναι "Η πέτρα του Ρωμιού" , η "παραλία των Κοραλλίων" και φυσικά η blue lagoon με καραβάκι!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Μαδρίτη,Ισπανία,
ιδανικός αριθμός ημερών: Νομίζω 4 ημέρες χωρις αγχος.
Κοντινές εκδρομές: Τολέδο, Σεγκόβια,Σαλαμανκα

Λισαβώνα,Πορτογαλία,
ιδανικός αριθμός ημερών: Χαλαρά 3 είναι αρκετες.
Κοντινές εκδρομές: Σίντρα, Κασκαις-Εστορίλ,Καμπο ντα Ρόκα,Κοϊμπρα,Ομπιντος

Πράγα,Τσεχία,

ιδανικός αριθμός ημερών: Και εδω 3 νομιζω αρκούν.
Κοντινές εκδρομές: Καρλοβυ Βαρυ,Δρέσδη,Τσέσκυ Κρουμλόβ

Βαλέτα,Μάλτα,
ιδανικός αριθμός ημερών: Δεν θα εδινα περισσότερες απο 2
Κοντινές εκδρομές:Ραμπάτ,Μεδίνα,νησι Γκότζο
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
η πετρα του ρωμιου. Που δεν ειναι τιποτα μα τιποτα παραπανω απο ενας βραχος στη θαλασσα. Παφος. η πολη. 3 μερες. Μια μερα καλη της ειναι. Οχι παραπανω
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
ΚΟΛΩΝΙΑ
Για την πολη 2 μερες αρκουν.Κοντινες εκδρομες ,Boννη,Κομπλεντς,Ααχεν και γιατι οχι Μααστριχτ,Ολλανδια
BEΡΝΗ
2 μερες ειναι υπεραρκετες.Εκδρομες Thun,Solothurn,Interlaken,Neuchatel,Murten,Chaux-de-Fonds[Μουσειο ρολογιου}
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Άμστερνταμ:3 γεμάτες μέρες παίρνεις καλή γεύση.Από εκδρομές αρκετές:Χάαρλεμ,Ντέλφτ,Λάιντεν,Ουτρέχτη μερικές από αυτές.

Μπρυζ:Οπωσδήποτε μία γεμάτη μέρα και βράδυ.Εκδρομή:Πάρτε ένα ποδήλατο και κατά μήκος ενός καναλιού σ'ένα μικρό χωριουδάκι να το πω,προάστιο,δεν ξέρω,Damme.

Κωνσταντινούπολη:4-5 μέρες είναι καλά.

Βουδαπέστη:3 γεμάτες μέρες.

Βιέννη:Εξαρτάται.Αν πας για μουσεία,παλάτια,κλπ 4 τις θέλεις.Αν όχι,στις 3 μπορεί να βαρεθείς.Πιθανή εκδρομή η Μπρατισλάβα(να δεις και μία άλλη πρωτεύουσα)

Φλωρεντία:3 μέρες. Εκδρομές:Σιένα,Πίζα,Λούκα.

Βενετία:3 μέρες + 1 για Μουράνο,Μπουράνο.
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
η πετρα του ρωμιου. Που δεν ειναι τιποτα μα τιποτα παραπανω απο ενας βραχος στη θαλασσα. Παφος. η πολη. 3 μερες. Μια μερα καλη της ειναι. Οχι παραπανω
Κοίτα η Πέτρα του Ρωμιού , προσωπικά , μου άρεσε πολύ σαν παραλία. Αλλά γούστα είναι αυτά :) . Τώρα που το ξανασκέφτομαι , για την Πάφο , ως πόλη , ναι ένα δίκιο το έχεις ότι 1 μέρα φτάνει. Λάθος δικό μου , λοιπόν :)
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Ρώμη: 4-5 μέρες
εκδρομές στη Νάπολι,Πομπηία
Φλωρεντία: 2 μερες
εκδρομές Σιένα, Πίζα
Βενετία: 1-2 μέρες
εκδρομές στο Μουρανο-Μπουρανο
Αϊβαλί: 1 μέρα
εκδρομές Σμύρνη, Κιρκιτζέ, Πέργαμος
Βουδαπέστη: 2-3 μέρες
εκδρομή Λ. Μπάλατον υποθέτω
Πράγα: 2-3 μέρες
εκδρομές Καρλοβυ Βάρυ,Δρέσδη ,Τσεσκυ Κρουμλοβ
Δρέσδη: 1-2 μέρες
εκδρομές Πράγα, Βερολίνο
Βιέννη: 3 μέρες
εκδρομές Μπρατισλάβα, Γκράζ, Λινζ

Οι μέρες ειναι μονο για την πολη για της εκδρομές ειναι άλλες, απλα να το ξεκαθαρησω!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ρώμη: 4-5 μέρες
εκδρομές στη Νάπολι,Πομπηία
Αυτές τις εκδρομές τις εννοείς ως ημερήσιες; Γιατί σε ημερήσια δεν βγαίνει Νάπολη και Πομπηία από Ρώμη. Θεωρώ σκότωμα και τρελή ξεπέτα ακόμα και ημερήσια σε ένα μόνο από αυτά τα μέρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom