Γερμανία Berlin In ich liebe dich (Χειμερινό Βερολίνο!)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι σιγουρα θα παμε στο East Side Gallery ,αλλα εχω ακουσει οτι καπου υπαρχουν καναλια .Οποιος γνωριζει ,ας μας πει.
Επισης το fernsehturm αξιζει ?Ειναι ωραια η θεα ?Γιατι εχει και εισητηριο 13 ευρω .
To fernsehturm για μενα αξίζει. Αν βγάλεις την Berlin Card θα έχεις και μια μικρή έκπτωση. Από 12€ εμείς δώσαμε 9€. Η θέα ειδικά καθώς βραδιάζει είναι πολύ ωραία. Εκεί που θα σου έλεγα να μην ανέβεις είναι στη στήλη της νίκης στο Tiergarten. Χωρίς ασανσέρ από μια κλειστοφοβική γυριστή σκάλα που την επομένη έχουν πιαστεί τα πόδια!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ποια πινακοθηκη στο Βερολινο εκθετει μοντερνα τεχνη?Η Altenational gallerie ,h Neuesnational gallerie ή καποια αλλη?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Ποια πινακοθηκη στο Βερολινο εκθετει μοντερνα τεχνη?Η Altenational gallerie ,h Neuesnational gallerie ή καποια αλλη?
Η NeueNationalgalerie έχει μοντέρνα.

Επίσης στις αρχές του μήνα είχε έκθεση για Νταλί η Gemaeldegalerie.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Ποια πινακοθηκη στο Βερολινο εκθετει μοντερνα τεχνη?Η Altenational gallerie ,h Neuesnational gallerie ή καποια αλλη?
Η NeueNationalgalerie έχει μοντέρνα.

Επίσης στις αρχές του μήνα είχε έκθεση για Νταλί η Gemaeldegalerie.
Η Neue θα κλείσει το 2015 για ανακαίνιση :( http://www.smb.museum/en/museums-and-institutions/neue-nationalgalerie/home.html
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@KLEOPATRA καλή χρονιά.
Είσαι εκεί ή επέστρεψες? Πές μας εντυπώσεις. Δώσε καμιά φωτό από αγαπημένο Berlin!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γιαννη καλη χρονια και ο,τι επιθυμεις σου ευχομαι.Φωτογραφιες θα ανεβασω καποιες συντομα .
Μου αρεσε πολυ το Βερολινο ..μου δημιουργησε λιγο μια αισθηση σαν την Κωνσταντινουπολη..δηλ δεν ειναι ομορφο ή παραδοσιακο με την κλασσικη εννοια ,αλλα εχει μια ιδιαιτερη αυρα και αερα.Θα την ονομασω η πολη του πλατους ...τετοια αισθηση τεραστιου χωρου και ανεσης δε μου εχει δωσει αλλη πολη.Ολα μεγαλα,ολοι οι δρομοι μεγαλοι και φαρδεις ,παρα πολυ πρασινο,πολλα παρκα ...φανταζομαι οτι το καλοκαιρι αυτη η πολη θα λεει πολυ.Επισης τα Χριστουγεννα της πανε πολυ...ισως τον υπολοιπο χειμωνα να εχει μια μουνταδα.Τσακισαμε τις χριστουγεννιατικες αγορες..εκει πραγματικα καταλαβαινεις Χριστουγεννα.Πηγα σε παρα πολλα μουσεια ,η 3ημερη καρτα των 24 ευρω ειναι πολυ εξυπηρετικη.Ο ζωολογικος και το Φυσικης Ιστοριας δε με ενθουσιασαν ιδιαιτερα...λογω κρυου τα ζωα ηταν μεσα σε κλουβια ..αυτο ηταν ενα λυπηρο θεαμα.Στο Fernesehturm στηθηκαμε στην ουρα και οταν φτασαμε στην πορτα ,μας ειπαν οτι θα ανεβουμε μετα απο 3 ωρες ..οπου νυχτωνε ..αρα δεν ειχε νοημα.Απωθημενο μου εμεινε αυτο...παλι καλα που ειχαμε ανεβει στον τρουλο του Καθεδρικου και στον θολο του Reichstag και ειδαμε την πολη απο ψηλα.

Πηγαμε και στο τειχος ..οι ζωγραφιες ..εξαιρετικες ,αλλα τις ειχαν ολες βανδαλισει με χαζα γκραφιτι και Σουλα + Τουλα =Love for ever...τα νευρα μου .
Τα καταστηματα και τα εμπορικα ...πω πω γινεται χαμος ...μονο στη Ν Υορκη το εχω δει αυτο..παρα πολλα εμπορικα ..παρα πολλοι οροφοι...χαμος !!!
Παντως ειναι ακριβουτσικο το φαγητο ...το λεω επειδη πολλοι λενε οτι ειναι φτηνη πολη.
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Mπράβο χαίρομαι που πέρασες καλά και σου άρεσε το Βερολίνο Κλεοπάτρα.Κρίμα για τον πύργο που δεν ανεβήκατε.Πάντως εμείς Φεβρουάριο που πήγαμε πραγματικά είχε σχετικά λίγο τουρισμό στην πόλη και ο χαμός που περιγράφεις ήταν λόγω εορτών αλλά δεν θα με χαλούσε να το έβλεπα με τόσο κόσμο αρκεί να μην είχα αναμονή σε μουσεία-αξιοθέατα.Ζηλεύω τις χριστουγεννιάτικες αγορές.

Αναμένω το φωτογραφικό υλικό.
 

panayo

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καλησπερα ....κυριακη πεταω για βερολινο ..αν και οταν ταξιδευω δεν θελω να εχω υψηλες προσδοκιες οποιος κ να ειναι ο προορισμος , με αυτα που διαβασα κ ειδα σε αυτο το τοπικ ,μου δημιουργήθηκαν... ελπιζω να ειναι τοοσο καλα......

θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με την easyjet ( για οποιον ταξιδεψε προσφατα).. μαζι με την χειραποσκευη μπορω να εχω και καποιο backpack ή γυναικεια τσαντα ?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επισης ενα τεραστιο respect στα γερμανικα ΜΜΜ ,ποτε δεν περιμεναμε παραπανω απο 5 με 7 λεπτα ...η μεταβαση απο και προς το αεροδρομιο ηταν ακριβως οπως τα λεει το σαιτ των μεταφορων...ουτε καθυστερηση λεπτου ακομα και στις 3.3ο τη νυχτα .Αφου μετα στην Αθηνα μου κακοφαινοταν που περιμενα περισσοτερο στη σταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom