Που να πάω;

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Θα την έχω υπ όψη τη Φεζ Γιώργο. Μαρόκο λοιπόν ή Ινδία όπου μαζί με τη χλιδή και τα παλάτια, βλέπεις την εξαθλίωση τη ζητιανιά και τους νεκρούς να ταξιδεύουν στα ποτάμια!! Έκπληξη σοκ για τον ανημέρωτο...
Ευχ. για όλους για τις απαντήσεις σας
Η χλιδή, οι σουλτάνοι και τα παλάτια αφορούν το παρελθόν κάπταιν. Τους πλούσιους της Ινδίας, σήμερα, δύσκολα τους ξεχωρίζεις από τους υπόλοιπους. Τα σπίτια τους δεν τα βλέπεις γιατί είναι περιφραγμένα πίσω από φρουρούμενους μαντρότοιχους αλλά, ακόμη κι αν τα δεις, η εξωτερική τους εμφάνιση δεν προϊδεάζει για το περιεχόμενό τους. Αλλά και οι ένοικοί τους δεν επιδεικνύουν τον πλούτο τους. Το πολύ-πολύ να τους δεις να κυκλοφορούν με σωφέρ. Αλλά το ντύσιμό τους ελάχιστα διαφέρει από ενός συνηθισμένου αστού Ινδού.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Σκέφτομαι ένα ταξιδάκι πριν το Πάσχα εκτός Ευρώπης για την Mrs μου (secreto ..προς το παρόν), καθότι δεν έχει γνωρίσει ακόμα άλλη ήπειρο, άλλους λαούς κι άλλους πολιτισμούς πλην της Γηραιάς Ηπείρου. Μα που; δεν ξέρω.
Ινδία, Αίγυπτο φοράνε ακόμα κελεμπίες; Τυνησία; Μαρόκο; Αρ. Εμιράτα; ή να τραβήξω προσ τον Ισημερινό της Αφρικής; τούτο ακριβούτσικο το βλέπω
Θα έλεγα σαν πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης να είναι καπου σχετικά κοντά! Και μη φορέσει και μπουρκα η κοπέλα! Σκεφτόμουν αν της αρεσει η ιδεα της παραδοσιακής Αραβίας να πάτε Μαρόκο (εφοσον εχετε 10 μερες καντε το γυρο της χωρας) ,σε κάτι πιο light αλλα και παλι Αραβία και ερημος φαση, Τυνησία. Αν πάλι η μανταμ θέλει χλιδη πατε ενα Ντουμπαι-Αμου Νταμπι! :p
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Έχουμε να τα πούμε πολυυυ καιρό κάπταιν!!Από το πολύ λίγο που είχα την τύχη να γνωρίσω την καπετάνισσα νομίζω ότι τίποτα το ιδιαίτερο δε θα βρει στα ΗΑΕ .Ίσως το Αμπου Ντάμπι να το βρει πιο ενδιαφέρον.Εγώ προτείνω Ινδία δαγκωτό.(Θέλουμε κι εμείς να το κάνουμε αυτό το ταξίδι...άντε να δούμε..)ΗΑΕ που ήμουν πριν ένα χρόνο δε μπορώ να πώ ότι μου έμειναν και αξέχαστα

Καλή συγκομοιδή!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Έχουμε να τα πούμε πολυυυ καιρό κάπταιν!!Από το πολύ λίγο που είχα την τύχη να γνωρίσω την καπετάνισσα νομίζω ότι τίποτα το ιδιαίτερο δε θα βρει στα ΗΑΕ .Ίσως το Αμπου Ντάμπι να το βρει πιο ενδιαφέρον.Εγώ προτείνω Ινδία δαγκωτό.(Θέλουμε κι εμείς να το κάνουμε αυτό το ταξίδι...άντε να δούμε..)ΗΑΕ που ήμουν πριν ένα χρόνο δε μπορώ να πώ ότι μου έμειναν και αξέχαστα

Καλή συγκομοιδή!!!
Ευχαριστώ και Καλημέρα Μαρία, χαθήκαμε....Δεν υπάρχει περίπτωση για ΗΑΕ πλάκα έκανα .!!! Η Ινδία βάζει εμπόδια γιατί πρέπει να πάμε Αθήνα για βίζα. Θα δούμε...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Κατ'αρχην με μπέρδεψε ο τιτλος "που θα ΠΑΩ". Μάλλον θελεις να πεις που θα ΤΗΝ παω", αφου το ταξίδι όπως καταλαβα αφορά ενα ειδος δώρου.

Τα πραγματα είναι απλά: Οτι και να σου πουμε εμεις , αστοχο θα είναι,διότι απλά ο καθένας θα θεσει ως ιδανικό προορισμό το που θελει εκείνος να παει ή που θέλει να ξαναπάει. Δεν ξερουμε την συμβία σου, την ηλικία της, τα γούστα της, τα ενδιαφεροντά της κλπ.
Της αρέσουν τα θαλάσσια σπορ? Το σκι? Τα μουσεία? Τα ψώνια? Η περιπέτεια? Τα πολιτιστικά μνημεία? Γουστάρει μπάνια , εξωτικές παραλίες και κοκτέιλ? Αν δεν γνωρίζουμε έστω κάτι απο τα παραπάνω , το ποσοστό "ορθής" και στοχευμένης απάντησης είναι κάτω του μηδενός. Αρα καταλαβαίνεις ότι μόνο ενα άτομο μπορεί να μαντέψει και να προτείνει τον ιδανικό προορισμό για την σύζυγό σου. Και αυτό δεν είναι αλλο , παρά αυτός που γνωρίζει όλα τα προαναφερθέντα.
Αρα μην ρωτάς αγνωστους γιατί πολύ απλά το μόνο που θα συγκεντρωσεις είναι μια λίστα χωρών. Την απάντηση την ξερεις εσύ και μόνο εσύ.
 

KonstadinosNik

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αν θες την γνώμη μου χώρες που αξίζουν πραγματικά να επισκεφθείτε ειναι οι ΗΠΑ και Μεξικό απο Αμερικη . Απο Ασία η Κίνα και οι Ινδίες και απο Αφρική Αίγυπτο
Περισσότερο εχω παει στις ΗΠΑ και ν εμπειρία ειναι μοναδική και οι ανθρωποι υπεροχοι . Όντας μια πολυπολιτισμικη χωρα δεν υφίστανται διακρίσεις και προβλήματα σε κοινωνικο και επικοινωνιακό επιπεδο . Τα αξιοθέατα ειναι άφθονα και διασκέδαση μοναδική . Ποτε δεν βαριεσαι αφου ανταποκρίνεται στα γούστα καθε ανθρώπου κατα την γνωμη μου
Για οποιαδήποτε βοήθεια μην διστάσετε να έρθετε σε επικοινωνια μαζι μου
 
Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Αν θες την γνώμη μου χώρες που αξίζουν πραγματικά να επισκεφθείτε ειναι οι ΗΠΑ και Μεξικό απο Αμερικη . Απο Ασία η Κίνα και οι Ινδίες και απο Αφρική Αίγυπτο
Περισσότερο εχω παει στις ΗΠΑ και ν εμπειρία ειναι μοναδική και οι ανθρωποι υπεροχοι . Όντας μια πολυπολιτισμικη χωρα δεν υφίστανται διακρίσεις και προβλήματα σε κοινωνικο και επικοινωνιακό επιπεδο . Τα αξιοθέατα ειναι άφθονα και διασκέδαση μοναδική . Ποτε δεν βαριεσαι αφου ανταποκρίνεται στα γούστα καθε ανθρώπου κατα την γνωμη μου
Για οποιαδήποτε βοήθεια μην διστάσετε να έρθετε σε επικοινωνια μαζι μου
To e-mail αφαιρέθηκε γιατί σύμφωνα με τους όρους χρήσης
... απαγορεύεται η παράθεση προσωπικών στοιχείων στα φόρουμ (email, τηλέφωνα, διευθύνσεις, κλπ)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Κατ'αρχην με μπέρδεψε ο τιτλος "που θα ΠΑΩ". Μάλλον θελεις να πεις που θα ΤΗΝ παω", αφου το ταξίδι όπως καταλαβα αφορά ενα ειδος δώρου.

Τα πραγματα είναι απλά: Οτι και να σου πουμε εμεις , αστοχο θα είναι,διότι απλά ο καθένας θα θεσει ως ιδανικό προορισμό το που θελει εκείνος να παει ή που θέλει να ξαναπάει. Δεν ξερουμε την συμβία σου, την ηλικία της, τα γούστα της, τα ενδιαφεροντά της κλπ.
Της αρέσουν τα θαλάσσια σπορ? Το σκι? Τα μουσεία? Τα ψώνια? Η περιπέτεια? Τα πολιτιστικά μνημεία? Γουστάρει μπάνια , εξωτικές παραλίες και κοκτέιλ? Αν δεν γνωρίζουμε έστω κάτι απο τα παραπάνω , το ποσοστό "ορθής" και στοχευμένης απάντησης είναι κάτω του μηδενός. Αρα καταλαβαίνεις ότι μόνο ενα άτομο μπορεί να μαντέψει και να προτείνει τον ιδανικό προορισμό για την σύζυγό σου. Και αυτό δεν είναι αλλο , παρά αυτός που γνωρίζει όλα τα προαναφερθέντα.
Αρα μην ρωτάς αγνωστους γιατί πολύ απλά το μόνο που θα συγκεντρωσεις είναι μια λίστα χωρών. Την απάντηση την ξερεις εσύ και μόνο εσύ.
την απάντηση την ξέρω dim kyr και ζήτησα την γνώμη για μία από τις χώρες που έβαλα στο πρώτο post. Διαφορετικοί πολιτισμοί/άνθρωποι από τους "δυτικούς" : τριτοκοσμικούς, φτώχεια ή διαφορετική ενδυμασία, ήθη κλπ κλπ. Εδώ δεν παίζουν ρόλο τα ενδιαφέροντα, πρέπει να τα βλέπουμε όλα...
Έχω καταλήξει μεταξύ Ιράν, Μαρόκου, ή Τυνησίας
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
την απάντηση την ξέρω dim kyr και ζήτησα την γνώμη για μία από τις χώρες που έβαλα στο πρώτο post. Διαφορετικοί πολιτισμοί/άνθρωποι από τους "δυτικούς" : τριτοκοσμικούς, φτώχεια ή διαφορετική ενδυμασία, ήθη κλπ κλπ. Εδώ δεν παίζουν ρόλο τα ενδιαφέροντα, πρέπει να τα βλέπουμε όλα...
Έχω καταλήξει μεταξύ Ιράν, Μαρόκου, ή Τυνησίας
Μαρόκο δαγκωτό!!! Απο αυτα τα τρια σιγουρα!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ευχαριστώ και Καλημέρα Μαρία, χαθήκαμε....Δεν υπάρχει περίπτωση για ΗΑΕ πλάκα έκανα .!!! Η Ινδία βάζει εμπόδια γιατί πρέπει να πάμε Αθήνα για βίζα. Θα δούμε...
Μα λέω κι εγω!!!ΗΑΕ o κάπταιν..δεν του το χα!Μεταξύ Ιραν Μαρόκο Τυνησία εγώ λέω να βγάλουμε και την Τυνησία έξω και να μείνουμε μεταξύ Ιράν και Μαρόκου!(Εγώ Ιράν ψηφίζω... :) )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom