Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
H Alitalia και η Etihad Airways έλαβαν έγκριση συγχώνευσης από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή!

Αλλάζουν τα δεδομένα στην αεροπορική αγορά της Ευρώπης καθώς ένας υπολογίσιμος παίχτης με πολλά κεφάλαια και πετροδολάρια εισέρχεται σ’ αυτήν. Η Alitalia και η Etihad Airways επιβεβαίωσαν σήμερα ότι έχουν λάβει έγκριση συγχώνευσης από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Μετά από αυτό μπορούν πλέον να προχωρήσουν με την προτεινόμενη στρατηγική συνεργασία η οποία ανακοινώθηκε τον Αύγουστο η οποία επί της ουσίας είναι η εξαγορά της πληγωμένης Alitalia από τον εθνικό αερομεταφορέα των ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων .
Μετά την ολοκλήρωση της επανεξέτασης, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή επιβεβαίωσε σήμερα ότι η συνεργασία των δύο εταιρειών είναι σύμφωνη με τους ευρωπαϊκούς κανονισμούς του ανταγωνισμού.
Στόχος των δυο εταιρειών είναι η ολοκλήρωση της συνεργασίας, πριν το τέλος του έτους.

Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Etihad Airways, κ. James Hogan, δήλωσε: «Είμαστε στην ευχάριστη θέση να προχωρήσουμε με αυτή τη διαδικασία και προσβλέπουμε σε μια θετική έκβαση της συνεργασίας μας με την Alitalia».

«Η επένδυση ιδίων κεφαλαίων στην Alitalia θα είναι επωφελής όχι μόνο για τις δύο αεροπορικές εταιρείες, αλλά, θα δώσει περισσότερες επιλογές και μεγαλύτερες ευκαιρίες για ταξίδια στους επιβάτες αναψυχής και επαγγελματίες εντός και εκτός της Ιταλίας».

Ο κ. Gabriele del Torchio, Διευθύνων Σύμβουλος της Alitalia, δήλωσε: «Αυτή είναι μια εξαιρετική εξέλιξη για την Alitalia. Η επένδυση αυτή θα μπορεί να παρέχει οικονομική σταθερότητα και μια βάση για την εντυπωσιακή μακροπρόθεσμη ανάπτυξη της εταιρείας και για την ταξιδιωτική και τουριστική βιομηχανία της Ιταλίας, στην οποία η Alitalia αποτελεί έναν ισχυρό παίκτη».

«Η σημερινή απόφαση της ΕΕ εγκρίνει τη μεγαλύτερη από ποτέ ξένη επένδυση στην Alitalia και δείχνει τεράστια εμπιστοσύνη για το μέλλον του εθνικού αερομεταφορέα».
Θυμίζουμε πως η Etihad Airways κατέχει μετοχικό μερίδιο στην airberlin, την Air Seychelles, την Virgin Australia, την AerLingus, την Air Serbia και την Jet Airways, ενώ κατόπιν ρυθμιστικών εγκρίσεων θα επενδύσει στον ελβετικό περιφερειακό αερομεταφορέα Darwin Airline.

Σχετικά με την Etihad Airways:

Η Etihad Airways, ο εθνικός αερομεταφορέας των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, ξεκίνησε τη λειτουργία της το 2003 και το 2013 μετέφερε 11,5 εκατομμύρια επιβάτες. Από τον κόμβο της στο Διεθνές Αεροδρόμιο του Αμπού Ντάμπι, η Etihad Airways εξυπηρετεί 103 επιβατικούς και εμπορικούς προορισμούς, υπάρχοντες ή ανακοινώσιμους, στη Μέση Ανατολή, την Αφρική, την Ευρώπη, την Ασία, την Αυστραλία και την Αμερική, με στόλο 98 Airbus και Boeing αεροσκαφών και με περισσότερα από 220 αεροσκάφη υπό παραγγελία, συμπεριλαμβανομένων 71 Boeing 787 Dreamliners, 25 Boeing 777-X, 62 Airbus A350s και 10 Airbus A380.

Omorfa Taxidia
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
"συγχωνευση"? Οχι ακριβως...
"πληγωμενη" Alitalia? Αχ δακρυσα...πως τα λεει ετσι ωραια ο συγγραφευς...
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Φαίνεται πως η Alitalia εγκαταλείπει το "Μακεδονία" καθώς στην αναζήτηση δεν εμφανίζει το δρομολόγιο για Ρώμη όπως δεν εμφανίζει την Θεσσαλονίκη σαν προορισμό στον χάρτη της.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μεγαλη μερα σημερα για την εταιρεια. Συνεντευξη τυπου..

1.jpg
e23e293611fd66030e6b9910a016e401.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
 
Last edited by a moderator:

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEW YORK
καλημέρα!!
Είναι η τρίτη φορά που πετάω με Alitalia για Ρώμη και είμαι πολύ ευχαριστημένη. γιατί όμως όλοι την δυσφημούν και με παροτρίνουν να διαλέγω Aegean? Έχει τύχει σε κάποιον στραβό με Alitalia?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.γιατί όμως όλοι την δυσφημούν και με παροτρίνουν να διαλέγω Aegean?
2.Έχει τύχει σε κάποιον στραβό με Alitalia?
1. ρωτα αυτους τους ολους, κατι θα ξερουν. το θεμα δεν προσφερεται παντως ουτε για τρολιες, ουτε για ατοπες συγκρισεις. η Aegean (2η και συμπαθεστατη επιλογη μου παντα) ακριβης στα ωραρια της, δεν μπορει να συγκριθει με την Alitalia, πολυ μεγαλυτερη της, με εντελως αλλο δικτυο.
2. πολλες φορες όπως και με πολλες αλλες εταιρειες. το μονο που μπορει να συζητηθει ειναι το πως το αντιμετωπιζει καθε εταιρεια. και η Alitalia οπως και η Aegean ανηκουν στις σοβαρες εταιρειες που σεβονται τους επιβατες τους και θα τους φροντισουν οσο μπορουν σε καθε "στραβη".
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEW YORK
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
την ίδια σκέψη είχα κ εγώ!


1. ρωτα αυτους τους ολους, κατι θα ξερουν. το θεμα δεν προσφερεται παντως ουτε για τρολιες, ουτε για ατοπες συγκρισεις. η Aegean (2η και συμπαθεστατη επιλογη μου παντα) ακριβης στα ωραρια της, δεν μπορει να συγκριθει με την Alitalia, πολυ μεγαλυτερη της, με εντελως αλλο δικτυο.
2. πολλες φορες όπως και με πολλες αλλες εταιρειες. το μονο που μπορει να συζητηθει ειναι το πως το αντιμετωπιζει καθε εταιρεια. και η Alitalia οπως και η Aegean ανηκουν στις σοβαρες εταιρειες που σεβονται τους επιβατες τους και θα τους φροντισουν οσο μπορουν σε καθε "στραβη".
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEW YORK
Καλημέρα! να ρωτήσω αν κατα τη διάρκεια της πτήσης μπορώ να έχω το κινητό μου σε λειτουργία πτήσης για να παίζω ή να τραβάω φωτό?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα! να ρωτήσω αν κατα τη διάρκεια της πτήσης μπορώ να έχω το κινητό μου σε λειτουργία πτήσης για να παίζω ή να τραβάω φωτό?
Η χρήση κινητών τηλεφώνων και υπολογιστών χειρός για την πραγματοποίηση τηλεφωνικών κλήσεων επιτρέπεται μόνο στο έδαφος και όταν οι πόρτες του αεροσκάφους είναι ανοιχτές. Σε υψόμετρο άνω των 10.000 ποδιών, επιτρέπεται η ενεργοποίηση μόνο εάν έχουν προηγουμένως τεθεί στη λειτουργία "πτήσης" ή "εκτός σύνδεσης".
http://www.alitalia.com/gr_el/Informazioni-Supporto/in-volo/index.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom