Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
α) A sorry τις βαθμολογώ αμέσως!
Μόσχα 10
Μέξικο Σίτυ 12
Κατμαντού 13

β) όποιος ασχολείται με κομπιουτεράκια, είναι κομπιουτεράκιας

γ) ναι αλλά κάθε φορά που παίζει ψήφος για τη Ρώμη παίζει να αλλάζει και η κορυφή. Ή είμεθα τόσο μπροστά πλέον;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
έχω παίξει σ'αυτό άραγες ;

London 17
Amsterdam 16
Paris 16
Lisboa 14
Rome 18
Berlin 18
Belgrade 14
Athens 15
Dublin 12
Singapore 13

Δεν βάζω πόλεις που έχω πάει μικρός ή έχω κάτσει κάτω από μια μέρα. Για να δούμε τα αποτελέσματα...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
γ) ναι αλλά κάθε φορά που παίζει ψήφος για τη Ρώμη παίζει να αλλάζει και η κορυφή. Ή είμεθα τόσο μπροστά πλέον;
Τα τελευταία δύο χρόνια δεν έχει αλλάξει τίποτα στο top 4
4-stockholm 17.5 (1.54) -
3-rome 17.59 (1.63) -
2-paris 18.23 (1.01) -
1-havana 18.67 (1.2) -

edit: όχι interted, παραδόξως δεν είχες δηλώσει παρόν!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τοτε να ρίξω και μια δικαιολόγηση για τα κριτήριά μου. Αν κατάλαβα καλά η ιδέα ήταν να βάλουμε τις πιο όμορφες αισθητικά. Βέβαια στο μάτι παίζει ρόλο και η αυθεντικότητα, το δέος κτλ. παράγοντες σημαντικοί. Πχ. στο Παρίσι στο τέλος κάθε δρόμου ξεπετιώταν και ένα τυχαίο μνημείο-στήλη-σύμπλεγμα που ήταν σαν να θέλαν να κάνουν κάτι που θυμίζει κλασική αρχαιότητα και δεν είχε κανένα νόημα - βαρετό. Από την άλλη παρατηρώ ότι επιρρεάζομαι πολύ από το δέος που προκαλεί η αρχιτεκτονική - οι ψηλοί κίονες της Ρώμης - τα σοβιετικά κτίρια στο Α. Βερολίνο/το τείχος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνουμε άλλο τοπ-10...

Τοπ-10 χωρών με τις ωραιότερες γυναίκες/άντρες, φαγητό, αρχαία, μουσική, κόσμο, value for money, κλπ κλπ.
 
  • Like
Reactions: GTS

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνουμε άλλο τοπ-10...

Τοπ-10 χωρών με τις ωραιότερες γυναίκες/άντρες, φαγητό, αρχαία, μουσική, κόσμο, value for money, κλπ κλπ.
Το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά:
1) αλήθεια, από τα 100 μέλη του φόρουμ, πόσοι πιστεύεις κάνουν τα ταξιδια που κανείς; οι περισσότεροι λέμε "πήγα πχ Νορβηγία" αλλά στην ουσία ένα Όσλο πήγαμε οι δυσμοιροι. Πως θα κρίνεις χώρα απ αυτό? (και με αυτό το σκεπτικό περνάμε στο 2: )
2) θυμάμαι που το λέγατε μερικοι αλλά το κατάλαβα για τα καλά στην Αγγλία όπου άνθρωποι σου λένε οτι γυρίσανε τον κόσμο όλο, με ταπεινοτητα, σχεδον αδιαφορια. Εμείς δεν είμαστε έτσι, το έχουμε ψώνιο, πως να το κάνουμε ασχέτως του πόσο κατσαμε και τι είδαμε, να τις βάλουμε όλες στη λίστα. ΟΛΕΕΕΕΣ!!. Θα καταλήξουμε σε ασοβαρες λίστες, θυμήσου το
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Το Κολόμπο δεν είναι πρωτεύουσα.
Sri Jayawardenepura Kotte
Μα είναι όνομα αυτό; Σκέτος γλωσσοδέτης..

edit: Σύμφωνα με το google πάντως έχει δύο πρωτεύουσες..
και σύμφωνα με τη wikipedia η Κotte είναι η διοικητική και το Colombo η οικονομική πρωτεύουσα
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά:
1) αλήθεια, από τα 100 μέλη του φόρουμ, πόσοι πιστεύεις κάνουν τα ταξιδια που κανείς; οι περισσότεροι λέμε "πήγα πχ Νορβηγία" αλλά στην ουσία ένα Όσλο πήγαμε οι δυσμοιροι. Πως θα κρίνεις χώρα απ αυτό? (και με αυτό το σκεπτικό περνάμε στο 2: )
Ε ΟΚ, δεν μπορείς να κρίνει ςτη φύση μιας χώρας από την πρωτεύουσα και μόνο, αλλά τις πιο ωραίες γυναίκες ή μια άποψη γι το φαγητό ή πόσο ευεγενείς είναι οι άνθρωποι, έχεις.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Μόλις επέστρεψα από το βρώμικο και πανάκριβο Παρίσι και είπα να διορθώσω λίγο την λίστα μου.
1-Rome 20
2-Athens 19
3-London 18
4-Moscow 18
5-Prague 17
6-Singapore 17
7-Amsterdam 16
8-Brussels 15
9-Berlin 14
10-Paris 09
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom