Αφγανιστάν Οι Βούδες έπαψαν να χαμογελούν (Αφγανιστάν)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αφγανικές γεύσεις στην Αθήνα

http://grekamag.gr/28096/

To μαγαζί είναι μια σταλιά. Λίγα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. 4 πιάτα όλα κι όλα, όμως το μαντού ήταν εξαιρετικό κι ενδιαφερουσα η πίτα με τα φαλάφελ. Τιμές πιάτων από 1,80-4 ευρώ. Με 3 μαντού, μια σαλάτα, 2 πίτες φαλάφελ, πατατοκεφτέδες κι άφθονη μπύρα φάγαμε ωραιότατα 4 άτομα για βράδυ.
Γνώρισα το Reza, ένα πραγματικά ευγενέστατο παλληκάρι. Παρότι έτρεχε για τις παραγγελίες μιλήσαμε λίγο για το Αφγανιστάν. "Αν η νέα γενιά δεν αποκτήσει παιδεία, δεν υπάρχει μέλλον στο Αφγανιστάν. Δεν θα ξεπεραστούν αλλοιώς οι φυλετικές διακρίσεις που είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας " μου είπε. Πόσο δίκιο είχε
Ελπίζω κάποια στιγμή να κάνουμε μια πιο εις βάθος κουβέντα. Επειδή το κουτούκι του είναι καινούργιο μου υποσχέθηκε ότι αργότερα θα προσθέσει και κεμπαπ και γιατί όχι qabuli στο μενού του.
Μια εναλλακτική, γευστική και φθηνή επιλογή αν βρεθείτε κοντά στην πλατεία Εξαρχείων.
Με συγκινούν πάντα οι προσωπικές ιστορίες ανθρώπων που φθάνοντας με τόσο κόπο στη χώρα μας, καταλήγουν να την αγαπούν και στεριώνουν δημιουργώντας. 'Ενας λόγος παραπάνω όταν ο Reza μας φέρνει και λίγες από τις γεύσεις της χώρας του στο κέντρο της πόλης μας.
 
Last edited:

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια
Τι ειναι το μαντου;Καποια σχεση με το γνωστο μαντί;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Τι ειναι το μαντου;Καποια σχεση με το γνωστο μαντί;
To ίδιο. Απλώς η έκδοση που έφαγα στο μαγαζί του Ρεζά ήταν λίγο τροποποιημένη για τους ελληνικούς ουρανίσκους καθώς στο Αφγανιστάν το σέρβιραν με μια κόκκινη σάλτσα που ειχε όσπρια. Το μαντού που είχε γέμιση λαχανικά αντί για κρέας το λέγανε εκεί ashak (φωτο)

8278-1381666034-428275cb94a16077eb44bf0b45c0e441.jpg
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ένα ενδιαφέρον άρθρο που αναφέρεται στη ζωή και το έργο της Σοράγια Ταρζί (1899-1968), βασίλισσας του Αφγανιστάν και μια από τις πρώτες φεμινίστριες στον ισλαμικό κόσμο
(από το εξαιρετικό blog του Νικόλα Νταμον Παπαδημητρίου όπως αναρτήθηκε το lifo.gr).
Η βασίλισσα των Αφγανών
 
Last edited:

Clint

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες το ταξίδι σου και που ήσουν τόσο περιγραφικός. Με συγκίνησες.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τρομερή ιστορία φίλε. Τι να πω?

Μπράβο για την απόφαση να πας, μπράβο για τα πράγματα που αποφάσισες να δεις εκεί, μπράβο για την χειρονομία στους ανθρώπους εκεί (ίσως έτσι να γινόταν λίγο καλύτερος ο κόσμος), μπράβο για την εξιστόρηση που με κράτησε αυτές τις μέρες που την διάβαζα. Μπράβο και για τις υπόλοιπες πληροφορίες για την χώρα και την ιστορία της.
Ήδη έχω δει το ένα από τα 2 ντοκιμαντέρ που ανέβασες. Εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Καλά ταξίδια να έχεις...
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Θερμα συγχαρητηρια....απο καρδιας !!!! Δεν ειναι μια απλη περιγραφη του ταξιδιου σου.....καλλιστα μπορει να εκδοθει σε ταξιδιωτικος οδηγος. Μπραβο... μπραβο ..μας εδωσες πολλα.....μας συγκινησες και μας προβληματισες!!!!
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Απίστευτη ιστορία με τρομερές φωτογραφίες και βίντεο! Μου έμαθες πάρα πολλά για έναν προορισμό που δεν ήξερα σχεδόν τίποτα! Η ιστορία σου ήταν πολύ προσεγμένη και τα ιστορικά στοιχεία που αναφέρεις με έκαναν να μάθω πολλά πράγματα! Μακάρι να ακολουθήσω τα βήματα σου κάποτε! :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Παγκόσμια ημέρα προσφύγων η χθεσινή, κάτι που στον κυκεώνα των οικονομικών εξελίξεων ξεχάστηκε. Όμως η πραγματικότητα βιώνεται καθημερινά με τις καραβιές ανθρώπων που ξεβράζονται καθημερινά στα ελληνικά νησιά κι όχι μόνο. .
Η ιστορία του Μοχάμμεντ από το Αφγανιστάν είναι μια από τις πολλές που θα ακούσει κανείς από το στόμα των ταλαιπωρημένων αυτών ανθρώπων. Το εντυπωσιακό για μένα ήταν ότι δεν αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τη χώρα του λόγω πολεμικής σύρραξης ή οικονομικής ανέχειας αλλά λόγω του σκοταδισμού που βαραίνει την κοινωνία της πολύπαθης αυτής χώρας.
Περισόττερα εδώ: http://news.in.gr/features/article/?aid=1500006376
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Παγκόσμια ημέρα προσφύγων η χθεσινή, κάτι που στον κυκεώνα των οικονομικών εξελίξεων ξεχάστηκε. Όμως η πραγματικότητα βιώνεται καθημερινά με τις καραβιές ανθρώπων που ξεβράζονται καθημερινά στα ελληνικά νησιά κι όχι μόνο. .
Η ιστορία του Μοχάμμεντ από το Αφγανιστάν είναι μια από τις πολλές που θα ακούσει κανείς από το στόμα των ταλαιπωρημένων αυτών ανθρώπων. Το εντυπωσιακό για μένα ήταν ότι δεν αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τη χώρα του λόγω πολεμικής σύρραξης ή οικονομικής ανέχειας αλλά λόγω του σκοταδισμού που βαραίνει την κοινωνία της πολύπαθης αυτής χώρας.
Περισόττερα εδώ: http://news.in.gr/features/article/?aid=1500006376
..τετοιες ιστοριες ακουμε καθε μερα σχεδον και ολο και περισσοτερο θα καταγραφουμε εκτος απο το πονο και το φοβο τους τη δικη μας αδιαφορια και σκληροτητα...δυστυχως..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.272
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To ίδιο. Απλώς η έκδοση που έφαγα στο μαγαζί του Ρεζά ήταν λίγο τροποποιημένη για τους ελληνικούς ουρανίσκους καθώς στο Αφγανιστάν το σέρβιραν με μια κόκκινη σάλτσα που ειχε όσπρια. Το μαντού που είχε γέμιση λαχανικά αντί για κρέας το λέγανε εκεί ashak (φωτο)

View attachment 120896
Πήγα κι εγώ, καλό φαγητό σε τιμές ασυνήθιστα καλές, χάρηκα που το είδα γεμάτο, μπράβο στον άνθρωπο.

Μπράβο και στο συγγραφέα που μας το σύστησε, αλλά κυρίως μπράβο για τα updates, οι ιστορίες δεν είναι μόνο για να μαθαίνουμε για προορισμούς, έχουν και κοινωνική διάσταση. Εύγε και πάλι.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πήγα κι εγώ, καλό φαγητό σε τιμές ασυνήθιστα καλές, χάρηκα που το είδα γεμάτο, μπράβο στον άνθρωπο.
Μπράβο και στο συγγραφέα που μας το σύστησε, αλλά κυρίως μπράβο για τα updates, οι ιστορίες δεν είναι μόνο για να μαθαίνουμε για προορισμούς, έχουν και κοινωνική διάσταση. Εύγε και πάλι.
Όντως καλό να μην χάνονται στα ξεκούδουνα μηνύματα που αφορούν χώρες για τις οποίες έχουμε γράψει ιστορία. Το βλέπω σαν μια φυσική συνέχειά της.
Χαίρομαι που σου άρεσε το μαγαζάκι. Εκτιμώ πολύ τους ανθρώπους που παλεύουν και ριζώνουν με αξιοπρέπεια στη χώρα που τους φιλοξενεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom