Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Έκανα και το πρώτο μου upgrade με κουπόνι από GoLight σε Business και πήρα 2 βαλίτσες δωρεάν. Ζήτησα θέση στην τελευταία σειρά και θα επιδιώξω στο check in να πάρω την πρώτη θέση για το συνοδευόμενο μέλος, ώστε να είναι ακριβώς πίσω μου, μην ψαχνόμαστε...
Το ενδιαφέρον είναι ότι το αρχικό εισιτήριο είχε κλειστεί σε τιμή/πάτος απο την τρισκατάρατη airfast, και παρόλα αυτά δέχτηκαν το upgrade.
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καλά βρε, δεν εντράπεις, εσύ μπον φιλέ μπροστά κι ο συνοδός πίσω ομελέτα της κακιάς ώρας? Τσκ τσκ....
Το upgrade το έκανες με τηλέφωνο να υποθέσω?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έκανα και το πρώτο μου upgrade με κουπόνι από GoLight σε Business και πήρα 2 βαλίτσες δωρεάν. Ζήτησα θέση στην τελευταία σειρά και θα επιδιώξω στο check in να πάρω την πρώτη θέση για το συνοδευόμενο μέλος, ώστε να είναι ακριβώς πίσω μου, μην ψαχνόμαστε...
Το ενδιαφέρον είναι ότι το αρχικό εισιτήριο είχε κλειστεί σε τιμή/πάτος απο την τρισκατάρατη airfast, και παρόλα αυτά δέχτηκαν το upgrade.
Ρώτησα χτες για αυτό το θέμα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορείς να κάτσεις όπου θες στο αεροπλάνο και ας εχεις εισιτηριο business.. Εσένα σου είπαν πως δε γίνεται; Θέλω και γω να το χρησιμοποιήσω καποια στιγμή για τις βαλίτσες αλλά δε θέλω να κάτσω χώρια.. Να υποθέσω ότι το κουπόνι είναι ανα πτήση; Ή ανά κράτηση; Γιατί αν είναι ανα πτηση πρεπει να χρησιμοποιηθούν και τα δύο για να έχουμε τις βαλίτσες και στην επιστροφή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Καλά βρε, δεν εντράπεις, εσύ μπον φιλέ μπροστά κι ο συνοδός πίσω ομελέτα της κακιάς ώρας? Τσκ τσκ....
Το upgrade το έκανες με τηλέφωνο να υποθέσω?
O 9χρονος συνοδός μου δεν έχει τέτοια κολλήματα . Έχουμε ξαναταξιδέψει χωριστά σε γεμάτη πτήση που δεν βρήκαμε θέση κοντά. Άσε που είναι ιδιαίτερα γοητευτικός και δεν έχω χάσει τις ελπίδες μου για complimentary upgrade, αν υπάρχουν θέσεις. Αλλιώς θα του παραχωρήσω τη θέση, για να ταξιδέψει πρώτη φορά σε business.
Ναι. από το τηλέφωνο, ταχύτατα.

Ρώτησα χτες για αυτό το θέμα στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορείς να κάτσεις όπου θες στο αεροπλάνο και ας εχεις εισιτηριο business.. Εσένα σου είπαν πως δε γίνεται; Θέλω και γω να το χρησιμοποιήσω καποια στιγμή για τις βαλίτσες αλλά δε θέλω να κάτσω χώρια.. Να υποθέσω ότι το κουπόνι είναι ανα πτήση; Ή ανά κράτηση; Γιατί αν είναι ανα πτηση πρεπει να χρησιμοποιηθούν και τα δύο για να έχουμε τις βαλίτσες και στην επιστροφή.
Εγω θα παραχωρήσω τη θέση μου, οπότε δεν ασχολήθηκα και τόσο. Νομίζω ότι είναι προφανές ότι ισχύει για ένα σκέλος πτήσης.
Πάντως αν είναι χειμώνας και θέλω βαλίτσα, "καίω" λίγα μίλια παραπάνω για το ένα εισιτήριο και βγάζω με μίλια.
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγω θα παραχωρήσω τη θέση μου, οπότε δεν ασχολήθηκα και τόσο. Νομίζω ότι είναι προφανές ότι ισχύει για ένα σκέλος πτήσης.
Πάντως αν είναι χειμώνας και θέλω βαλίτσα, "καίω" λίγα μίλια παραπάνω για το ένα εισιτήριο και βγάζω με μίλια.
Νομίζω πως με τις αλλαγές τα εισιτήρια που βγαίνουν με μίλια δε θα έχουν πια βαλίτσα.. Κάτι τέτοιο θυμάμαι..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Φυσικα και εχουν. "Καις" λιγα μιλια παραπανω, ενω στα μακρινα ταξιδια συμφερουν ακομη τα εισιτηρια με bonus που ακομη εχουν δωρεαν βαλιτσα με 10.000 ως 11.000 bonus. Εκει τα μιλια δεν συμφερουν ακομη και για GoLight, πόσο μάλλον με βαλιτσα, που στοιχίζει πολύ πάνω από 11.000 μιλια.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια το 50% της εκπτωσης που δινει για πτηση εσωτερικου λεει οτι ληγει 15/11/2015.Μπορω να το κλεισω μεχρι 15/11 για να πεταξω σε πτηση που θα ειναι μετα απο αυτη την ημερομηνια?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Φυσικα και εχουν. "Καις" λιγα μιλια παραπανω, ενω στα μακρινα ταξιδια συμφερουν ακομη τα εισιτηρια με bonus που ακομη εχουν δωρεαν βαλιτσα με 10.000 ως 11.000 bonus. Εκει τα μιλια δεν συμφερουν ακομη και για GoLight, πόσο μάλλον με βαλιτσα, που στοιχίζει πολύ πάνω από 11.000 μιλια.
Δεν έχω bonus visa και δε τα ξέρω αυτά αλλά θυμαμαι που λέγαμε ότι με το νέο προγραμμα συμφέρουν πιο πολύ τα κοντινά ταξίδια αλλά όχι τα μακρινά. 10000-11000 μίλια για μακρινά ταξίδια ακούγεται πολύ καλό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
10000-11000 μίλια για μακρινά ταξίδια ακούγεται πολύ καλό.
Όχι μίλια, bonus. Μάλλον τα μπερδεύεις.
Αν πρόκειται να κλείσεις με μίλια και βαλίτσα, θες πολύ περισσότερα (στη χειρότερη περίπτωση μπορούν να φτάσουν και τα 15000 μίλια). Γι αυτό τότε συμφέρουν τα bonus.
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Όχι μίλια, bonus. Μάλλον τα μπερδεύεις.
Αν πρόκειται να κλείσεις με μίλια και βαλίτσα, θες πολύ περισσότερα (στη χειρότερη περίπτωση μπορούν να φτάσουν και τα 15000 μίλια). Γι αυτό τότε συμφέρουν τα bonus.
Συμφέρει λοιπόν οι πόντοι από την Aegean bonus visa να μην μεταφέρονται αυτόματα και να γίνονται μίλια στον miles and bonus;

Σε αυτή την περίπτωση μπορείς εσύ να τους μεταφέρεις οπότε και όσους θες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Σε αυτή την περίπτωση μπορείς εσύ να τους μεταφέρεις οπότε και όσους θες;
Ναι, έχεις αυτή την επιλογή. Το δηλώνεις στη σύμβαση της κάρτας.
Ή αλλιώς μπορείς να μαζεύεις bonus σε άλλη πιστωτική.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Νομίζω ότι η μόνη εκκρεμότητα που μένει είναι η αναζήτηση μιλίων από συνεργάτες και η πίστωση των μιλίων από κρατήσεις(ιδιαίτερα του booking) πιο γρήγορα.Πρέπει να είναι 3-4 μήνες πίσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom