Ποιότητα και Κόστος ζωής στη Μελβούρνη

freedom seeker7

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ενα παιδι 20 χρονων χωρις ειδικοτητα,αλλα με ορεξη για δουλεια θα τα εβγαζε περα με μισθο για νοικια,φορους,φαγητο,μετακινηση;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βίζα εργασίας πού θα βρει αυτό το παιδί; Δεν τις δίνουν έτσι εύκολα, ούτε στην Αυστραλία ούτε πουθενά αλλού.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
ενα παιδι 20 χρονων χωρις ειδικοτητα,αλλα με ορεξη για δουλεια θα τα εβγαζε περα με μισθο για νοικια,φορους,φαγητο,μετακινηση;
Καλώς ήρθες. Όπως είπε και ο από πάνω, η ερώτησή σου είναι άκυρη αν δε μας πεις τί σχέση έχεις με την Αυστραλία και υπό ποιο καθεστώς θα κάνεις τη δουλειά που είναι να κάνεις.
 

freedom seeker7

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλώς ήρθες. Όπως είπε και ο από πάνω, η ερώτησή σου είναι άκυρη αν δε μας πεις τί σχέση έχεις με την Αυστραλία και υπό ποιο καθεστώς θα κάνεις τη δουλειά που είναι να κάνεις.
Για ένα φίλο ρωτάω που ενδιαφέρεται θερμά,είχαμε δει μαζί το επεισόδιο του world party στην Αυστραλία θυμάμαι και απο τότε του έχει γίνει έμμονη ιδέα η Μελβούρνη.Δεν έχει κάποιο συγγενή ή γνωστό εκεί,απλά ελπίζει στο έντονο ελληνικό στοιχείο και οτι κάποιος ομογενής θα τον πάρει για δουλειά.
 

Γιάννης Txs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σε όλους,Defkalion ευχαριστούμε για την βοήθεια που μας δίνεις.Είμαι 22 χρονών,σπουδάζω μηχανολογία σε ΤΕΙ και προβλέπετε δύσκολη συνέχεια,πιθανόν λόγο οικονομικών να μην καταφέρω να πάρω πτυχίο,έχω την τύχη να έχω την υπηκοότητα της Αυστραλίας από την μητέρα μου που μεγάλωσε και σπούδασε εκεί(περίπου 20 χρόνια κάτοικος Μελβούρνης).Λόγο της κρίσης που περνάει η χώρα μας και λόγο οικονομικών,μας μπαίνουν σκέψεις να φύγουμε για Αυστραλία.Έχουμε αρκετούς φίλους και συγγενείς εκεί και σκεφτόμαστε να φύγουμε εγώ,η μητέρα μου,η αδερφή μου(15 χρονών) και η γιαγιά μου.Η γιαγιά παίρνει αυστραλιανή σύνταξη και η μητέρα μου έχει δυο πτυχία από αυστραλιανά πανεπιστήμια.

Πιστεύεις ο,τι θα είναι δύσκολη από θέμα οικονομικών η νέα αρχή εκεί;
Στόχος μου είναι να μπώ σε κάποιο πανεπιστήμιο να σπουδάσω μηχανολογία,είναι δύσκολη η εισαγωγή μου από θέμα γραφειοκρατίας;έχει προοπτικές για μια καλή δουλεία αν καταφέρω και πάρω πτυχίο;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες. Θα σου πρότεινα να μπεις να διαβάσεις το τόπικ που πόσταρα παραπάνω.

Από τη στιγμή που έχεις υπηκοότητα, δεν έχεις κανένα θέμα. Αν καταφέρεις και πάρεις πτυχίο θα είσαι σε πολύ καλή θέση να μπεις στην αγορά εργασίας μετά. Το θέμα είναι πώς θα ζήσεις εδώ στο μεταξύ - αν έχεις να σε φιλοξενήσουν κάπου τότε νομίζω μια χαρά θα τη βγάλεις.

Στο θέμα της εισαγωγής στο πανεπιστήμιο δεν ξέρω πώς δουλεύει το σύστημα, υποθέτω θα πρέπει να δώσεις κάποιες εξετάσεις για να μπεις, όπως όλοι.
 

Γιάννης Txs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου defkalion,θα το διαβάσω το τοπικ σύντομα και αν έχω απορίες θα ξανάποστάρω!
 

Γιάννης Txs

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τι νομίζεις ο,τι θα ήταν καλύτερο,να τελειώσω εδώ το ΤΕΙ και να φύγω η να πάρω πτυχίο σε κάποιο Αυστραλιανό πανεπιστήμιο και να συνεχίσω ψάχνοντας για εργασία;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αυτό δε μπορώ να στο απαντήσω εγώ, εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, τις συνθήκες που αναφέρεις, πόσο χρόνο έχεις ακόμα να τελειώσεις, χίλια δυο πράγματα.
 

evap

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για όλες αυτές τις πολύτιμες πληροφορίες... Θα ήθελα κ εγώ με τη σειρά μου να κάνω μία ερώτηση (μόνο και μόνο γιατί η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία). Είμαι 22 χρονών απόφοιτη του παιδαγωγικού και με proficiency (αυτό το αναφέρω απλά για το γεγονός ότι μπορώ να συνεννοηθώ). Ενδιαφέρομαι για δουλειά σε ελληνικό σχολείο. Δεν έχω κανέναν γνωστό επάνω και γενικά καμία σχέση με την Αυστραλία. Μπορεί ένα σχολείο να αναλάβει την έκδοση της βίζας μου; Επίσης μπορεί κάποιος απλός γνωστός να με προσκαλέσει ή πρέπει να έχουμε οικογενειακό δεσμό; και τέλος αν έχω απλά γνωστούς (για να βοηθήσουν λίγο στην αρχή) αξίζει να επιχειρήσω να έρθω χύμα στο κύμα και αν ψάξω; συγνώμη για τον όγκο των ερωτήσεων αλλά οι απορίες είναι αρκετές....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom