Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

underwater

Member
Μηνύματα
2.672
Likes
10.994
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ας γράψω κι εγώ επειδή πάει καιρός από το πρώτο μου post πριν τέσσερα χρόνια κι έχω ταξιδέψει αρκετά έκτοτε.

1. Κωνσταντινούπολη
2. Λονδίνο
3. Βουδαπέστη
4. Λισαβώνα (μολονότι την είδα ελάχιστα με κέρδισε αμέσως)
5. Γλασκώβη
6. Εδιμβούργο
7. Κρακοβία
8. Νέα Υόρκη
9. Κάιρο
10. Ιωάννινα (για κάποιο λόγο έχω τρελό κόλλημα με αυτή την πόλη!)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
4.018
Από το μικρό δείγμα που διαθέτω, δίνω και εγώ τις προτιμήσεις μου
1. Λονδίνο
2. Ρώμη
3. Βερολίνο
4. Βουδαπέστη
5. Κωνσταντινούπολη
Η διαφορά μεταξύ 2 και 3 είναι εντελώς ισχνή. Το 4 και το 5 απέχουν πολλύ από τα τρία πρώτα. Το Λονδίνο έρχεται πρώτο θριαμβευτικά.
Μετά τη γνωριμία με τη Πόλη του Φωτός αναθεωρώ τη λίστα, η οποία έχει ως εξής:
1. Λονδίνο
2. Παρίσι
3. Ρώμη
4. Βερολίνο
5. Βουδαπέστη
6. Κωνσταντινούπολη
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Βαρκελώνη
Λισαβόνα
Σιένα
Στοκχόλμη
Βερολίνο
Οι 3 πρώτες για την αρχιτεκτονική τους,την ομορφιά τοπίου και ανθρώπων,τις γεύσεις,τα αρώματα,τα χρώματά τους,το κλίμα τους..
Η Στοκχόλμη για την ομορφιά,την αρχιτεκτονική της και την αίσθηση ασφάλειας που μου έβγαλε..
Το Βερολίνο γιατί είναι όπως είναι. Οι 2 τελευταίες με 'χαλούν' λόγω κλίματος!
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Βενετία τα κανάλια και ο αερας της!
Βουδαπέστη το νησακι της Μαργαρίτας και η Vatzi Utza
Ρώμη η αρχαια ιστορία της και η αρχιτεκτονική
Πράγα το ιστορικό της κέντρο
Φλωρεντία
ο Duomo και η Ponte Vechio!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Ωραίος....μιας και δεν είχα γράψει παλαιότερα, ήγγικεν η ώρα. Θα βάλω όσες πόλεις έχω λατρέψει ή μου έχουν προκαλέσει το ενδιαφέρον να πάω ξανά και ξανά (ή έχω πάει ξανά και ξανά..). Με τυχαία σειρά:

1. Νέα Υόρκη
2. Αντίγουα Γουατεμάλα
3. Παρίσι
4. Ρώμη
5. Μπανγκόκ
6. Ιερουσαλήμ
7. Νάπολι
8. Κωνσταντινούπολη
9. Λονδίνο

Δε συμπληρώνω δεκάδα και επιφυλλάσομαι, είμαι σίγουρος ότι θα γνωρίσω πολλές ακόμα που αξίζουν τη 10άδα.
Βρηκα το Νο10. Εσφαχαν, Ιραν.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ θα κρίνω με δικά μου υποκειμενικά και αδιευκρίνιστα κριτήρια. Ούτε εγώ δεν μπορώ να τα διευκρινίσω.

1) Αβάνα. Είναι το νέο νούμερο ένα. Το παλιό νούμερο ένα υποχώρησε στο νούμερο δύο. Η Αβάνα έχει το προτέρημα ότι είναι εκπληκτική, αλλά δεν υπάρχουν αρκετά/κατάλληλα λόγια για να το περιγράψεις.
2) Παρίσι. Από τις πιο ωραίες πόλεις που έχω επισκεφθεί. Παίζει σε άλλο επίπεδο.
3) Ρώμη. Πανέμορφη, αρχαία, μπλα μπλα, καπουτσίνο, μπλα μπλα, Βατικανό, μαγαζιά, μουσεία, μπλα μπλα. Τα γνωστά.
4) Τολέδο. Ούαου. Πολύ ωραία πόλη, με εντυπωσίασε. Ίσως και να μπορούσα να μείνω εκεί. Αν και δεν αλλάζω με τίποτα την πόλη που είναι Bonus.
5) Βερολίνο. Η δική μου αγαπημένη πόλη. Τα συνδυάζει όλα, τα έχω ξαναπεί και ας μου την πέσαν!
6) Πράγα. Και εδώ τα έχω ξαναπεί. Από τις ελάχιστες πόλεις που δεν χρειάζεται Photoshop. Ίσως οι δημιουργοί του εν λόγω προγράμματος να βάσισαν την δημιουργία του πάνω στην Πράγα!
7) Κωνσταντινούπολη. Είχα ακούσει πολλά καλά για αυτή την πόλη και όντως ήταν όλα αλήθεια. Τρομερή πόλη, φοβερές αντιθέσεις, φοβερά μνημεία, φοβερό φαγητό, φοβερά γλυκά, απίθανοι οδηγοί και...δίπλα! Και ο Βόσπορος.....
8) Ναύπλιο. Εντάξει. Ίσως και να μην είμαι τελείως αντικειμενικός. Λόγω ότι είναι και η (μισή) καταγωγή μου από εκεί. Ίσως και λόγω του (δημοφιλέστατου) παππού μου, το Ναύπλιο μπαίνει στην δεκάδα. Εκτός βέβαια από αυτά, μιλάμε για πανέμορφη πόλη. Έχω πάει καμιά 100αριά φορές, αλλά δεν την βαριέμαι ποτέ....
Αφήνω και 2 θέσεις για να επανέλθω....

Bonus: Καρλόβασι. Εντάξει, τι να λέμε τώρα. Τι να μας πουν οι Αβάνες και τα Παρίσια και οι λοιποί φτωχοί συγγενείς. Είναι εκτός ανταγωνισμού για αυτό και δεν το βάζω στην δεκάδα. Θα ήταν άδικο για τις υπόλοιπες πόλεις. Τις λυπήθηκα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Bonus: Καρλόβασι. Εντάξει, τι να λέμε τώρα. Τι να μας πουν οι Αβάνες και τα Παρίσια και οι λοιποί φτωχοί συγγενείς. Είναι εκτός ανταγωνισμού για αυτό και δεν το βάζω στην δεκάδα. Θα ήταν άδικο για τις υπόλοιπες πόλεις. Τις λυπήθηκα.
:eek:Μήπως και εδώ δεν είσαι τελείως αντικειμενικός; :bleh:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom