Ποιότητα και Κόστος ζωής στη Μελβούρνη

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Οι τρόποι να έρθεις να δουλέψεις νόμιμα είναι δύο: ή να σε κάνει σπόνσορ ένας εργοδότης (πχ σχολείο), ή να κάνεις αίτηση για skilled visa μόνη σου. Στην πρώτη περίπτωση αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία είναι πολύ δύσκολο εώς απίθανο να σε κάνει σπόνσορ κάποιος εργοδότης. Άρα σου μένει η δεύτερη επιλογή, που είναι τούτη δω η βίζα: http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/189.aspx και πρέπει να δεις πόσους πόντους μπορείς να συμπληρώσεις με βάση τα στοιχεία σου.

Αυτά όσον αφορά τις "κανονικές" οδούς. Το να σε προσκαλέσει κάποιος γνωστός φυσικά δε γίνεται.

Το αν αξίζει να έρθεις να ψάξεις χύμα στο κύμα, στο απάντησα παραπάνω. Οι συνθήκες σου δε θα αλλάξουν είτε έρθεις είτε δεν έρθεις. Εκτός αν σε ενδιαφέρει να σε προσλάβει ένας από τους ελληναράδες εργοδότες εδώ που εκμεταλλεύονται όσους έρχονται χωρίς βίζα εργασίας, τους πληρώνουν ψίχουλα και δουλεύουν άπειρες ώρες (και μιλάμε για δουλειές πάλι άσχετες με το αντικείμενό σου).
 

evap

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου!!!!! Η απάντηση ήταν απολύτως κατατοπιστική!!! Θα το ψάξω λίγο το θέμα με τη visa και ελπίζω να είμαι τυχερή......
 

nick 91

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Defkalion Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και τον κόπο σου και εύχομαι το καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι εάν μπορείς να με συμβουλέψεις, είμαι απόφοιτος του Παιδαγωγικού με μουσικές γνώσεις,πτυχίο Βυζαντινής μουσικής και τρεις ξένες γλώσσες (Αγγλικά,Πορτογαλικά και Ισπανικά ). Πέρυσι πήγα Νέα Υόρκη με τουριστική 3 μηνο και αφού έψαξα λίγο ευτύχησα να δουλέψω 2μιση μήνες ( μαύρα ) σε ελληνικό σχολείο και εκκλησία ( ψάλτης) και αφού επέστρεψα Ελλάδα λόγω λήξης της τουριστικής βίζας, το σχολείο ανέλαβε όλα τα έξοδα και προσέλαβε δικηγόρο για να αναλάβει τη βίζα μου. Πέρασε ένας χρόνος και αφού απορρίφθηκαν 2 βίζες ( μία εργασίας και μία θρησκευτική) σκέφτομαι το ενδεχόμενο να προσπαθήσω και Αυστραλία ( οπουδήποτε, απλά η Μελβούρνη αποτελεί αρκετά δημοφιλή προορισμό για εργασία) και θέλω να σε ρωτήσω εάν πιστεύεις πως αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω να έρθω με τουριστική βίζα και να ψαχτώ εκεί .
Σε υπερευχαριστώ για το χρόνο και τον κόπο σου
 

panagiotis__32

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
defkalion καλησπερα κοιταξα τη συζητηση εδω και θα θελα να σε ρωτησω.σκεφτομαστε με τη γυναικα μου για να βγαλουμε λεφτα για λιγα χρονια να ερθουμε αυστραλια. εχουμ 3 παιδια 3 χρονων 22 μηνων και 6 μηνων. αμα δουλευουμε και οι δυο. μπορουμε να βγαλουμε λεφτα η εινα ιαδικοσ κοποσ λογω μεγαλου κοστουσ ζωησ?. εχουμ εβεβαια 2 θειεσ μου εκει περα χρονια τωρα αλλα θα θελα μια γνωμη απο σενα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εξαρτάται από το τι δουλειές θα κάνετε βέβαια.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Εκτός αν σε ενδιαφέρει να σε προσλάβει ένας από τους ελληναράδες εργοδότες εδώ που εκμεταλλεύονται όσους έρχονται χωρίς βίζα εργασίας, τους πληρώνουν ψίχουλα και δουλεύουν άπειρες ώρες (και μιλάμε για δουλειές πάλι άσχετες με το αντικείμενό σου).
Ενδιαφερον. Αν και το εχω ξανακουσει απο Γερμανία πλευρά . Αν θες για ρίξε αναλυση...
(αν και το "ελληναρας" ως απόλυτος χαρακτηρισμός ενός λαού με ενοχλεί και με προσβάλλει γιατί συνηθως χρησιμοποιείται εθνικιστικά , απαξιωτικά και ρατσιστικά ως το "Αλβανός" και δεν συντασομαι με τέτοιες μισαλοδοξες και οπισθοδρομικες/τσουβάλιασμα απόψεις).
Ισοι ειμαστε. Ιδιοι οχι).
Παρόλα αυτά θα εχει ενδιαφέρον να μας πεις για την συμπεριφορά των ελληνων εργοδοτών στην χωρα των Αβοριγινων... Για πες...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τη λέξη τη χρησιμοποίησα επίτηδες για να χαρακτηρίσω (απαξιωτικά) αυτόν ακριβώς τον τύπο ατόμων που εκμεταλλεύονται με το χειρότερο τρόπο το γεγονός ότι πολύς κόσμος έρχεται εδώ χωρίς κανένα πλάνο και βοήθεια. Ουσιαστικά αυτό που γίνεται είναι ότι "προσλαμβάνουν" τους νεοφερμένους συμπατριώτες τους χωρίς συμβόλαια, τους πληρώνουν μαύρα, κάτω από το νόμιμο ελάχιστο μισθό, χωρίς καμία ελαστικότητα σε ωράρια κλπ, και η συμπεριφορά τους είναι πολύ κακή. Ταυτόχρονα οι ίδιοι προβάλλονται στην ελληνική κοινότητα και τοπική κοινωνία ως ήρωες/επιτυχημένοι επιχειρηματίες...

Το καλό είναι ότι έχουμε συναντήσει και Έλληνες εργοδότες που δεν αντιμετωπίζουν έτσι τα πράγματα - προσπαθούν να είναι τυπικοί και νόμιμοι, φέρονται καλά στους υπαλλήλους τους κλπ. Από αυτά που έχουμε δει είναι η μειοψηφία, αλλά τουλάχιστον υπάρχουν.
 

Irilenia4

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Defkalion γεια και απο εμενα καπως αργα μπαινω στη συζητηση αλλα εδω πλεον τα πραγματα αρχιζουν να γινονται απογορευτικα στο μεγαλωμα παιδιων δυστυχως....οποτε πια ψαχνοντας με τον αντρα μου και εχοντας και 4 ανηλικα θα θελαμε να φτιαξουμε κατι καλυτερο και συμφωνω
μαζι σου οτι η Ευρωπη πλεον δεν μπορει να σου προσφερει τις ευκαιριες που υπαρχουν εκει.
Με την προυποθεση οτι του αντρα μου του κανουν προσληψη σε κατασκευαστικη εταιρεια , ειναι σχεδιαστης και ξυλουργος , πιστευεις οτι θα μπορουσαμε εκει να κανουμε κατι καλυτερο; Ειμαι και εγω σχεδιαστρια-διακοσμητρια πως το βλεπεις εσυ; Απο οτι διαβασα πιστευω οτι η γνωμησου μπορει να μας βοηθησει λιγο περισσοτερο. Ευχαριστω πολυ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Γεια σου και καλώς ήρθες. Με 4 παιδιά θα ήμουν πολύ προσεκτικός - θα έπρεπε ο άντρας σου να βρει δουλειά, να έρθει πρώτα μόνος του ένα διάστημα να προσαρμοστεί και να δει την πραγματικότητα που θα έχετε, να κάνετε καλούς υπολογισμούς στα οικονομικά, και μετά να έρθετε και εσείς.
Όλα αρχίζουν και τελειώνουν με την εύρεση εργασίας - εκεί θα σου πρότεινα να επικεντρωθείτε πριν ξεκινήσετε να κάνετε πλάνα.
 

Irilenia4

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σου και καλώς ήρθες. Με 4 παιδιά θα ήμουν πολύ προσεκτικός - θα έπρεπε ο άντρας σου να βρει δουλειά, να έρθει πρώτα μόνος του ένα διάστημα να προσαρμοστεί και να δει την πραγματικότητα που θα έχετε, να κάνετε καλούς υπολογισμούς στα οικονομικά, και μετά να έρθετε και εσείς.
Όλα αρχίζουν και τελειώνουν με την εύρεση εργασίας - εκεί θα σου πρότεινα να επικεντρωθείτε πριν ξεκινήσετε να κάνετε πλάνα.
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση πρωτον. Ετσι καπως λεμε να γινει. Εφυγε φιλος προσφατα για εκει και περιμενουμε τι θα μας πει. Αυτος ειναι πεπεισμενος οτι στο τομεα μας υπαρχει ζητηση. Ηδημπαινοντας στην δικη του εταιρεια βρηκαμε αγγελιες οποτε ειμαστε στην αναμονη. Εαν εχω κατι νεοτερο θα σε πειραζε πολυ να σε ενημερωσω ωστε να μου πεις τη γνωμη σου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Όχι βέβαια, ρώτα ότι θέλεις. Ότι γνωρίζω καλά μπορώ να βοηθήσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.484
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom