Ηνωμένο Βασίλειο Ιρλανδία Λονδίνο- Δουβλίνο

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Γυρίσαμε στο ξενοδοχειο λιγο πριν σταματήσει το μετρο..ναι ειμαστε Ελληνάρες παιδί μου!! Πόσο μου αρεσει φαγοπιοτουρα!!..παρεα..μουσικές..οπου και νασαι!..2 ελεγε το ρολόι πριν πεσω στοκρεβάτι και 5.30 σηκωθήκαμε...Ευτυχώς ειχαμε μαζεψει βαλιτσες...check-out .. δρομο..βροχή..μετρο..Victoria....Megabus....OXFORD!..
Ναι πηγαμε στην Οξφόρδη για να δουμε το βιολι του Σταντιβαριους το "Μεσσία"
εικαζεται οτι ειναι το πιο τελειο βιολι που εφταξε .
Η Οξφορδη μας υποδέχτηκε βροχερή αλλα ατμοσφαιρική.. σα να μου φαίνεται οτι συνάντησα και τον Χαρη Πότερ καπου.:rolleyes:..
Αφησαμε τα μπαγκάζια μας στο πιο καλοφροντισμενο χοστελ που εχω μεινει εως σημερα... http://www.yha.org.uk/hostel/oxford
και βγηκαμε στους δρόμους...εεε και τι αλλο θα εκανε εντυπωση σε μενα? Χριστουγεννίατικες αγορες ..αγορες τοπικιές ,πεζόδρομοι με μαγαζια και κοσμο που ψώνιζε..χορωδίες να λενε τα καλαντα..ο καιρός φανταστικός...
Και φτασαμε εξω απο το Ασμολιαν Μουσείο... ενιωσα τους χτυπους της καρδιάς του καλού μου..!!..2! Βιολια Στραντιβαρι και καμποσα Αματι..και αλλα που εγω δεν ξερω.. εε δεν ειναι και λιγο πραγμα για εναν οργανοποιό... Τσιμουδια δεν εβγαλα το 2ωρο! που ειμασταν εκει μεσα...περιπου 1.000 φωτογραφιες θα τις εκανε ...καθε χορδή χωριστα ..καθε κλειδι μονο.. Ο Αγιος Βασίλης με τα δώρα του μολις τον ειχε επισκεφτει! :icon_razz::icon_razz::icon_razz: Η βραδια εκλεισε νωρίς με δειπνο σε ενα καλό εστιατόριο και 8 η ωρα ειμασταν στο κρεβάτι γιατι 1,10! η ωρα το βραδυ θα φευγαμε...για Λονδινο...ναι..ναι...!
12.30 εμεις στο δρομο με τις γούνες και τα σκουφια!!...και τα κοριτσόπουλα που πηγαιναν ή εφευγαν απο τα μπαρ..φορουσαν μονο μπλουζακια με τιραντάκια και μινι φουστιτσες!! καλέ χωρίς πανοφόρι σου λεω.... σαν το καλοκαιρι στα Μάλια!!
1,10 εφυγε το λεωφορειο για Λονδινο..Victoria και απο εκει με Terravision στο
Stanstend για να πεταξουμε για Δουβλίνο...νωρίς το πρωί.... ,Ολα πηγαν ρολόι..και πατησαμε το πόδι μας στο Δουβλινο!!!! χωρίς κανενα απρόοπτο ή δυσκολία...το λεω γιατι οι ωρες αυτες των βραδινών μετακινήσεων μου φαινονταν κάπως...
 

Attachments

Last edited:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Ξέρω πως είναι στο ίδιο μπλοκ τα υπόλοιπα, για αυτό σε ρώτησα κιόλας. Θέλεις ένα μισάωρο να βγεις απο το Βρετανικό, να πας στο tube, να βγεις στο south k. να ανέβεις από το μετρό και να μπεις στο πρώτο, αλλά υπάρχουν και μικρές αποστάσεις ανάμεσά τους. Ενδεικτικά, αν ενδιαφέρει κάποιον, η ίδια διαδρομή από το V&A μέχρι την Russel str παίρνει 15-20 λεπτά με ταξί και 20 λίρες.
Σεβαστό πως δεν είσαι φίλη των μουσείων, έγραψα το σχόλιο για να το διευκρινίσουμε, μην μπερδέψει κάποιον που δεν έχει πάει ποτέ και θέλει να τα δει όντως - δεν αρκει ο χρόνος που ξόδεψες εσύ. Εγώ, παρόλο που είχα φιλόδοξα σχέδια και τα άφησα για την τελευταία μέρα όλα αυτά που είναι μαζεμένα να τα δω μαζί, δεν τα πρόλαβα, ούτε όλα, ούτε καλά θα έλεγα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ξέρω πως είναι στο ίδιο μπλοκ τα υπόλοιπα, για αυτό σε ρώτησα κιόλας. Θέλεις ένα μισάωρο να βγεις απο το Βρετανικό, να πας στο tube, να βγεις στο south k. να ανέβεις από το μετρό και να μπεις στο πρώτο, αλλά υπάρχουν και μικρές αποστάσεις ανάμεσά τους. Ενδεικτικά, αν ενδιαφέρει κάποιον, η ίδια διαδρομή από το V&A μέχρι την Russel str παίρνει 15-20 λεπτά με ταξί και 20 λίρες.
Σεβαστό πως δεν είσαι φίλη των μουσείων, έγραψα το σχόλιο για να το διευκρινίσουμε, μην μπερδέψει κάποιον που δεν έχει πάει ποτέ και θέλει να τα δει όντως - δεν αρκει ο χρόνος που ξόδεψες εσύ. Εγώ, παρόλο που είχα φιλόδοξα σχέδια και τα άφησα για την τελευταία μέρα όλα αυτά που είναι μαζεμένα να τα δω μαζί, δεν τα πρόλαβα, ούτε όλα, ούτε καλά θα έλεγα.
τι μουσεια καλό μου σε 4 μερες στο Λονδινο..να δεις.?..οποιος ειναι φιλος Μουσείων δεν μπερδεύεται ξερει τι εννοώ....οσοι παλι μπερδευτουν σκραπες σαν και μενα θα ειναι και δεν θα κανουν περισσότερη ωρα στο καθένα απο μιση εως 45 λεπτα ...αλλωστε αν δεν ηταν ο καλός μου ουτε δευτερολεπτο δεν θα εχανα σε μουσεια... ;)

Δουβλίνο!!!!...αν πας στο Λονδινο για να δεις αξιοθέατα στο Δουβλίνο έρχεσαι για να πιεις στις Pubs..!!!!...τελεια..περάσαμε, αλλα η ιστορια για τη διημερη διαμονη μας στο Δουβλικο απο Δευτερα...
 
Last edited by a moderator:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
αληθεια αφου τα αγαλματα στο Λουβρο ειναι δικα μας γιατι δε τους ζηταμε να μας στειλουν τα εσοδα που εισπράττουν απο τα εκατομμυρια τουριστών που φτανουν εκει για να θαυμασουν τα Ελληνικά αριστετεχνήματα ?
Νομίζω ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις. Η κύρια επιχειρηματολογία που χρησιμοποιούμε εμείς αλλά κ οι υπερασπιστές της θέσης υπέρ της επιστροφής των συγκεκριμένων και μόνο μαρμάρων (και όχι γενικώς ό,τι ελληνικό έχει το Βρετανικό Μουσείο) είναι ότι αποτελούν μέρος ενός ευρύτερου δημιουργήματος - οικοδομήματος που κατακερματίστηκε και χωρίστηκε. Συνεπώς, μιλάμε για ένωση των τμημάτων του έργου και όχι για μια απλή και στείρα επιστροφή ορισμένων "εμπορικών" έργων της ελληνικής τέχνης.

Το Λούβρο, όπως και άλλα μουσεία, είναι διαφορετικές περιπτώσεις. Εκθέτουν μεμονωμένα έργα τέχνης που έχουν ναι μεν βρεθεί στην χώρα μας, αλλά δεν έχουν αφαιρεθεί από ένα ευρύτερο καλλιτεχνικό πλαίσιο.
 
Last edited:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Νομίζω ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις. Η κύρια επιχειρηματολογία που χρησιμοποιούμε εμείς αλλά κ οι υπερασπιστές της θέσης υπέρ της επιστροφής των συγκεκριμένων και μόνο μαρμάρων (και όχι γενικώς ό,τι ελληνικό έχει το Βρετανικό Μουσείο) είναι ότι αποτελούν μέρος ενός ευρύτερου δημιουργήματος - οικοδομήματος που κατακερματίστηκε και χωρίστηκε. Συνεπώς, μιλάμε για ένωση των τμημάτων του έργου και όχι για μια απλή και στείρα επιστροφή ορισμένων "εμπορικών" έργων της ελληνικής τέχνης.

Το Λούβρο, όπως και άλλα μουσεία, είναι διαφορετικές περιπτώσεις. Εκθέτουν μεμονωμένα έργα τέχνης που έχουν ναι μεν βρεθεί στην χώρα μας, αλλά δεν έχουν αφαιρεθεί από ένα ευρύτερο καλλιτεχνικό πλαίσιο.
!!!..αμα σου πω οτι μόνο τωρα το κατάλαβα!!..

!!!..αμα σου πω οτι μόνο τωρα το κατάλαβα!!..
Αλλα και παλι, δεν θα ειναι τα μαρμαρα και η Καρυάτιδα πανω στον Παρθενώνα , αλλα στο μουσειο της ακροπολης...τελος παντων αστο γιατι θα χαθει η ιστορια μου αν αρχισουμε με τα μαρμαρα...
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δεν έχω κάνει like μέχρι τώρα γιατί πολύ απλά περίμενα να τελειώσει η περιγραφή του Λονδίνου και να πω ένα μπράβο στην τιτανιμεγιστοτεράστια vegerazaros για την απίστευτη ιστορία της από το καταπληκτικό Λονδίνο!
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
851
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Καλημέρα από Λονδίνο, σήμερα φτάσαμε. Φαίνεται ότι ακολουθούμε το ίδιο πρόγραμμα! Λονδίνο το Πάσχα και καπάκι ξανά τα Χριστούγεννα, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!! :haha:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Δεν έχω κάνει like μέχρι τώρα γιατί πολύ απλά περίμενα να τελειώσει η περιγραφή του Λονδίνου και να πω ένα μπράβο στην τιτανιμεγιστοτεράστια vegerazaros για την απίστευτη ιστορία της από το καταπληκτικό Λονδίνο!
πσιιιι πω πω πω....!!!:clap:

Καλημέρα από Λονδίνο, σήμερα φτάσαμε. Φαίνεται ότι ακολουθούμε το ίδιο πρόγραμμα! Λονδίνο το Πάσχα και καπάκι ξανά τα Χριστούγεννα, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!! :haha:
να περάσετε πολυυυυ όμορφα!!
 
Last edited by a moderator:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
και ναι η δεύτερη φορα σε ενα χρονο παλι στο Λονδινο.
Καλημέρα από Λονδίνο, σήμερα φτάσαμε.
Μου 'ρχεστε όλες σινάμενες κουνάμενες στα Λονδίνα και ένα μήνυμα δε στέλνετε να πάμε για κανένα afternoon tea :p
(ευκαιρίες για μονοήμερη ψάχνω :p)
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
851
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
πσιιιι πω πω πω....!!!:clap:


να περάσετε πολυυυυ όμορφα!!
Το βρήκα το The Yard Soho αλλά δεν μπήκαμε μέσα, λέμε να πάμε αύριο νωρίτερα. Προτιμήσαμε το καζίνο στη Leicester square! :bleh:

Μου 'ρχεστε όλες σινάμενες κουνάμενες στα Λονδίνα και ένα μήνυμα δε στέλνετε να πάμε για κανένα afternoon tea :p
(ευκαιρίες για μονοήμερη ψάχνω :p)
Next time my dear!
 
Last edited by a moderator:

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
851
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
DSC01299.JPG
DSC01300.JPG
Να σας δώσω λίγη Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα Λονδίνου!

Έξω από το Μουσείο φυσικής Ιστορίας

Ο στολισμός στις βιτρίνες στο Harrods. Η ατμόσφαιρα είναι μαγευτική, όλοι τους έτρεχαν σαν τρελοί να ψωνίσουν!
DSC01326.JPG
DSC01327.JPG
DSC01328.JPG
DSC01329.JPG
DSC01331.JPG
DSC01332.JPG
DSC01334.JPG
DSC01336.JPG
DSC01339.JPG


Στο Hyde Park έχουν στήσει ένα τεράστιο χριστουγεννιάτικο παζάρι, χαμός γίνεται από τον πολύ κόσμο, το κρύο έτσουζε αλλά κανείς δεν νοιάζοταν γι΄αυτό!
DSC01358.JPG
DSC01359.JPG
DSC01360.JPG
DSC01364.JPG
DSC01365.JPG


Το πρωΐ πήγαμε μια βόλτα στο Greenwich, και εκεί επικρατούσε το πνεύμα των χριστουγέννων!
DSC01390.JPG
DSC01384.JPG
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom