Ισλανδία Ισλανδία = ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ για μια καινούργια ζωή!!!!;;!!;;!!

Tzeni-Zissis

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δονούσα-Ηρακλειά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα σας!!!!! Είμαι νέο μέλος του travelstories και ενδιαφέρομαι να μάθω πληροφορίες για ένα ταξίδι στην Ισλανδία!!!! Από ότι έχω διαβάσει, προς το παρόν, για την Ισλανδία και από ότι έχω δει από τηλεόραση και ιντερνέτ πρέπει αυτό το ταξίδι να είναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ !!!! Για αυτό και θα ήθελα η νέα μου ζωή, που ετοιμάζομαι να κάνω με τον σύντροφό μου σε περίπου ένα χρόνο, να συνοδεύεται από ένα ταξίδι μοναδικό..... το οποίο συνεπάγεται ότι δεν προτιμούμε κάτι εύκολο, το οποίο μπορεί να υλοποιηθεί μια οποιαδήποτε στιγμή!!!!! Κάτι αξέχαστο πριν δημιουργηθεί μια οικογένεια.....


Αυτό που αναζητάω δεν είναι μέρη, τοποθεσίες, διαμονή, αεροπορικά, κόστος ενός τέτοιου ταξιδιού κτλ. Όλα αυτά στο forum υπάρχουν και εννοείται πως αν χρειαστώ κάτι παραπάνω θα ξαναζητήσω την βοήθειά σας.....!!!!!


Αυτό που αρχικά με ενδιαφέρει είναι αν ο Σεπτέμβριος είναι ένας καλός μήνας για ένα ταξίδι σε αυτό το μέρος, από άποψη καιρού, διάρκεια ημέρας και το βασικότερο αν μπορεί κάποιος να αντικρύσει τα υπέροχα χρώματα των πάγων, το σπήλαιο κ.α. ή είναι μια λάθος εποχή, λόγω λιώσιμο των πάγων;;;;
 

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Το καλό με την Ισλανδία είναι ότι όλες οι εποχές είναι καλές... εμείς είχαμε πάει μέσα Οκτωβρίου...
ο καιρός ήταν μία χαρά, είχε λίγο πάνω από 0 βαθμούς αλλά ήταν υποφερτά...
το βράδυ νύχτωνε γύρω στις 6, άρα αν πάτε το Σεπτέμβριο φαντάζομαι ότι θα είναι μία χαρά και από αυτή την άποψη..
τα χρώματα των πάγων θα τα δείτε στους παγετώνες και στη λίμνη jokulsarlon.
όσον αφορά τα σπήλαια, εμείς δε τα είδαμε... η καλύτερη εποχή για αυτά είναι αν δε κάνω λάθος ο Μάρτιος.
 

Tzeni-Zissis

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δονούσα-Ηρακλειά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μάνο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου!!!!
Με ενδιαφέρει να πάω και να δω παγετώνες......Να κάνω αυτό το ταξίδι και να δω όσα πιο πολλά μπορώ, αλλά ο μήνας που με βολεύει καλύτερα είναι ο Σεπτέμβριος και θα ήθελα να δω αν αξίζει, αλλιώς να αφήσω πίσω μου τον μήνα Σεπτέμβρη......
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Aν και δεν έχω πάει, φίλος που είχε πάει τέλη Σεπτεμβρίου μου έχει πει ότι ήταν αρκετά καλά. Δεν είχε τις ορδές των τουριστών του καλοκαιριού, οι τιμές στα ξενοδοχεία ήταν μειωμένες, αλλά κάποια μουσεία είναι ανοιχτά μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου. Ο καιρός ήταν σχετικά καλός, δεν είχει ιδιαίτερα κρύο, αλλά είναι και απρόβλεπτος, δηλαδή ξεκινούσαν με ήλιο και καταλήγαν με καταιγίδα.Εν γένει όμως μου είπε ότι δεν αντιμετωπίσαν προβλήματα από τον καιρό, ενώ τα χρώματα του φθινοπώρου του κάνανε μεγάλη εντύπωση. Τώρα για τη διάρκεια της μέρας δεν μου είχε πει κάτι, αλλά δεν νομίζω ότι έχει εκείνη την περίοδο πολικές νύχτες.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έχεις απίστευτες ικανότητες στην αφήγηση. Αυτό που έγραψες έπρεπε να το κυκλοφορήσεις. Ταξιδιωτική λογοτεχνία. Τέλος. Σοβαρά το λέω. Τέλος.
 

Tzeni-Zissis

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δονούσα-Ηρακλειά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Aν και δεν έχω πάει, φίλος που είχε πάει τέλη Σεπτεμβρίου μου έχει πει ότι ήταν αρκετά καλά. Δεν είχε τις ορδές των τουριστών του καλοκαιριού, οι τιμές στα ξενοδοχεία ήταν μειωμένες, αλλά κάποια μουσεία είναι ανοιχτά μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου. Ο καιρός ήταν σχετικά καλός, δεν είχει ιδιαίτερα κρύο, αλλά είναι και απρόβλεπτος, δηλαδή ξεκινούσαν με ήλιο και καταλήγαν με καταιγίδα.Εν γένει όμως μου είπε ότι δεν αντιμετωπίσαν προβλήματα από τον καιρό, ενώ τα χρώματα του φθινοπώρου του κάνανε μεγάλη εντύπωση. Τώρα για τη διάρκεια της μέρας δεν μου είχε πει κάτι, αλλά δεν νομίζω ότι έχει εκείνη την περίοδο πολικές νύχτες.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου, είναι πολύ χρήσιμες και μου απάντησαν στα βασικότερα μου ερωτήματα.....
Οτιδήποτε άλλο μάθεις, που θεωρείς ότι θα με βοηθήσει για εκείνη την εποχή που μπορώ να πάω, θα με ενδιέφερε να το μάθω...... Σ' ευχαριστώ και πάλι πολύ!!!!!

Έχεις απίστευτες ικανότητες στην αφήγηση. Αυτό που έγραψες έπρεπε να το κυκλοφορήσεις. Ταξιδιωτική λογοτεχνία. Τέλος. Σοβαρά το λέω. Τέλος.
Χα,χα,χα......Νομίζω πως κάνεις πλάκα!!!! Ήταν πρωί για να μπορέσω να συγκεντρώσω το μυαλό μου.....:wakeup:
 
Last edited by a moderator:

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
Παιδια καλησπερα, Θελω να παω ισλανδια τον Φεβρουαριο. Ειναι καλα. Τι πρεπει οποσδηποτε να δω και να κανω?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
...το οποίο συνεπάγεται ότι δεν προτιμούμε κάτι εύκολο, το οποίο μπορεί να υλοποιηθεί μια οποιαδήποτε στιγμή!!!!!
Η Ισλανδία δεν αποτελεί δύσκολο ταξίδι γιατί έχει πλέον τόσες αεροπορικές διασυνδέσεις που είναι σα να επισκέπτεσαι μια οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα. Τα ΜΜΜ λειτουργούν άριστα παρόλο που είναι μια αραιοκατοικημένη χώρα, τουριστικές υποδομές σε καταλύματα υπάρχουν, ο κόσμος μιλάει άριστα αγγλικά και μπορείς να κινηθείς στο βασικό οδικό άξονα του νησιού με 90-100 χλμ την ώρα αν νοικιάσεις.
Δυσκολίες θα συναντήσεις εάν προσπαθήσεις να διασχίσεις μόνος σου το εσωτερικό του νησιού ή αποφασίσεις να το παίξεις ορειβάτης αλλά δε νομίζω ότι μιλάς για τέτοιες δραστηριότητες σε ένα ταξίδι διακοπών.

Αυτό που αρχικά με ενδιαφέρει είναι αν ο Σεπτέμβριος είναι ένας καλός μήνας για ένα ταξίδι σε αυτό το μέρος, από άποψη καιρού, διάρκεια ημέρας...
Η καλύτερη εποχή είναι η high season Iουνίου-Ιουλίου που ο καιρός είναι σχετικά πιο ζεστός, η μέρα είναι μεγάλη και λειτουργούν όλες οι υποδομές στο μέγιστο (δρομολόγια λεωφορείων, δραστηριότητες κτλ).

....ή είναι μια λάθος εποχή, λόγω λιώσιμο των πάγων;;;;
Η Ισλανδία δεν έχει πάγους το καλοκαίρι ή στο τέλος του καλοκαιριού στα συνηθισμένα τουριστικά μέρη παρά μόνο γλώσσες παγετώνων που φτάνουν σε κάποια σημεία του νότου σε χαμηλότερα υψόμετρα. Δε σε απασχολούν λοιπόν οι πάγοι εκτός κι αν διασχίσεις κάποιο παγετώνα του εσωτερικού με τζιπ αλλά και πάλι δε θα το επιχειρήσεις μόνος σου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom