Που να πάω;

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μα λέω κι εγω!!!ΗΑΕ o κάπταιν..δεν του το χα!Μεταξύ Ιραν Μαρόκο Τυνησία εγώ λέω να βγάλουμε και την Τυνησία έξω και να μείνουμε μεταξύ Ιράν και Μαρόκου!(Εγώ Ιράν ψηφίζω... :) )
ΚΛΜέρα να το οργανώσουμε τότε μαζί....σ ένα καφεδάκι να δούμε και τη μικρή...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τυνησία την απορρίπτω, πολύ light. Μαρόκο I like, αλλά κακάτα ψέμματα, το Ιράν έχει άλλη μαγεία.

Ιδού η βαθμολογία μου και για τις δυο (πρώτα αναφέρεται το Ιράν):
Φύση: 4-6 Σαφώς ανώτερο το Μαρόκο, αλλά δεν πας για να δεις καμιά τρελή φύση σε αυτές τις χώρες, όπως και να έχει.

Αρχαιολογία: 7-2 Σαφές προβάδισμα για το Ιράν και δεν ειναι μόνο η Περσέπολη. Τα ζιγκουράτ για παράδειγμα (όπου θα είστε και μόνοι σας), όπως και οι εγξαταλελειμένες πόλεις τύπου Μπαμ είναι το κάτι άλλο.

Αρχιτεκτονική: 8-8 . Φοβερά τζαμιά, όμορφες πόλεις-χωριά, τρομερά σοκάκια. Το Ιράν έχει περισσότερα, αλλά το Μαρόκο έχει τη Φεζ... φοβερό πράγμα.

Άνθρωποι: 12-6 Ναι, 12 στο Ιράν, οι πιο φιλόξενοι άνθρωποι στον κόσμο και τρομερά ενδιαφέροντες. Απλά φανταστικοί.

Κόστος: 10-8 Αισθητά πιο οικονομικό το Ιράν από το ήδη φτηνό Μαρόκο.

Ασφάλεια: 10-7, ουδείς λόγος ανησυχίας στο Ιράν, κοινή λογική στο Μαρόκο.

Μοναδικότητα: 10-7 Το Μαρόκο έχει το μυστικισμό του, αλλά υπάρχουν και χώρες με πολλά παρεμφερή σημεία. Το Ιράν είναι one of a kind και για την πρόσφατη και για την αρχαία και για την...καρα-αρχαία διαδρομή του, οι δε άνθρωποί του είναι απίστευτες προσωπικότητες, δε θα βαρεθείτε κανέναν και πουθενά.

Αυθεντικότητα: 10-8 Τίποτε δεν είναι στημένο στο Ιράν, άλλωστε σιγά τον τουρισμό που έχει. Στο Μαρόκο υπάρχουν και τουριστικά σημεία, μερικοί ενοχλητικοί που στα πρήζουν κι ας μην είναι πρόβλημα. Στο Ιράν...αχχχ το Ιράν.

Φαγητό: 6-8 Α, εδώ ψηφίζω Μαρόκο. Τανζίν, ψαράκαι, τρομερές σάλτσες. Καμία σχέση με το Ιράν όπου ναι μεν στα σπίτια μαγειρεύουν ωραί, αλλά σου βγαίνει η πίστη να βρεις ένα εστιατόριο κι όταν το βρεις κατα 90% είναι κεμπαμπατζίδικο.

Ποικιλλία:4-6 Τουλάχιστον από φύση, πιο "γεμάτο" το Μαρόκο, αλλά το Ιράν έχει έρημο, πράσινο, αρχαιολογία, φοβερή σύγχρονη πραγματικότητα, σαφώς πιο μεγάλο εύρος ενδιαφερόντων.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Συμφωνω απολυτως για το Ιραν κι αν και δεν εχω παει Μαροκο, μου φαινεται δυσκολο να εχει τα ανεπαναληπτης αισθητικης, αρχιτεκτονικης εξωτικα τζαμια του Ιραν. Καμια μα καμια σχεση με οτι εχω δει σε Τουρκια και Αιγυπτο, ετη φωτος μπροστα. Οποιος τυχερος εχει μπει στο shah cheragh στη shiraz, θα καταλαβει ακριβως τι εννοω. Λεω τυχερος γιατι μεχρι προσφατα σχετικα απαγορευοταν η εισοδος σε τουριστες. Περιμενε βεβαια να μπεις και μεσα, θα σου φυγει το μυαλο, δεν εχεις ξαναδει τετοιο πραγμα και δε πιστευω οτι στο Μαροκο θα δεις κατι αναλογο, μου φαινεται αδυνατον.
Επισης διαφωνω και στο φαγητο, οχι οτι το Μαροκο δεν θα χει τις λιχουδιες του (εχουμε τιμησει στην Ευρωπη τη μαροκινη κουζινα και σε σπιτικη βερσιον στην Ελλαδα) αλλα οποιος νομιζει οτι Ιραν=κεμπαμπ, εχασε. Εχασε φεσεντζουν, κοτοπουλο σε σαλτσα με φρουτα και καστανο και μια λιχουδια με μελιτζανα, ντοματα, σκορδο κτλ. που εγλυψα το πιατο και τις δυο φορες που το βρηκα. Εκει που υστερει το Ιραν ως προς το φαγητο ειναι τα γλυκα που ειναι επιεικως μετρια ΠΛΗΝ μιας τρανταχτης εξαιρεσης: το διασημο μαστιχωτο παγωτο στο shiraz, απκ τα καλυτερα παγωτα που εχω φαει στη ζωη μου (στη τοπ τριαδα σιγουρα).
Για τα υπολοιπα συμφωνω απολυτα, την αυθεντικοτητα του Ιραν ειναι σπανιο να τη βρεις πια κι οι ανθρωποι....απλα ειναι αλλη εμπειρια, απο αλλο πλανητη. Οταν φας σε σπιτι με ενα ολοκληρο σοι, κατω στο χαλι, να επιμενουν να μεινεις και το βραδυ, τι αλλο πια να θες;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.726
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
@Yorgos λίγο off-topic αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να δω τα 12άρια σε κάθε κατηγορία σε ποιες χώρες τα έχεις δώσει. Δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει κάποια στιγμή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Yorgos λίγο off-topic αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να δω τα 12άρια σε κάθε κατηγορία σε ποιες χώρες τα έχεις δώσει. Δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει κάποια στιγμή.
Αυτό είναι που ζητάς;
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξίδι-στην-Αφρική-χώρα.49179/page-2#post-534822
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ευχ για τις ινφος σας για Ιράν, βλέπω πως το 10ήμερο που έγραψα πιο πάνω είναι λίγο, γιατί έβαζα και 2 μέρες πήγαινε έλα Κρήτη Αθήνα όποτε έβγαινε 8ήμερο. περισσότερες μέρες για Μάρτη δεν βλέπω να έχουμε... θα έχουμε όμως Ιούλιο αλλοιώς Οκτώβριο που θάχει λιγότερες ζέστες
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
ευχ για τις ινφος σας για Ιράν, βλέπω πως το 10ήμερο που έγραψα πιο πάνω είναι λίγο, γιατί έβαζα και 2 μέρες πήγαινε έλα Κρήτη Αθήνα όποτε έβγαινε 8ήμερο. περισσότερες μέρες για Μάρτη δεν βλέπω να έχουμε... θα έχουμε όμως Ιούλιο αλλοιώς Οκτώβριο που θάχει λιγότερες ζέστες
Γραψε εντυπώσεις της κοπελας οταν πατε και γραψε καμια ιστορια!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η κοπέλα ετοιμάζει την Ιρανική της καρνταρόμπα. Τέλος Οκτ όποιοι θέλουν να μας ακολουθήσουν να κάνουμε γκρουπάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.612
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom