Τσεχική Δημοκρατία Συνάλαγμα EUR -> CKZ (Πράγα)

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η κάρτα γράφει πάνω maestro. Δηλαδή όπου δω atm που να λέει maestro μπορώ να την χρησιμοποιήσω, ανεξάρτητα ποιάς τράπεζας είναι το atm?
Έτσι ακριβώς.
 

mord

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Γνωρίζετε αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ευρώ? (γιανα μη κάνω συνάλλαγμα για λίγες ημέρες που θα πάω)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γνωρίζετε αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ευρώ? (γιανα μη κάνω συνάλλαγμα για λίγες ημέρες που θα πάω)
Όχι. Το νόμισμα της Τσεχίας δεν είναι το ευρώ. Ακόμα και αν κάπου δεχτούν ευρώ θα είσαι παντελώς χαμένος από άποψη ισοτιμίας.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γνωρίζετε αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ευρώ? (γιανα μη κάνω συνάλλαγμα για λίγες ημέρες που θα πάω)
Θα σε κλεψουν στα ρεστα!!..σιγουρακι!! :)..Τραβα ΤΣ κορώνες απο ΑΤΜ..


Επίσης να προσθέσω οτι και στα ανταλλακτήρια υπάρχει πολύ μεγαλη διαφορα...μπορει και να πάρεις στο 100 ευρώ εως και 600 κορώνες λιγότερες...στο δρομο σε πλησιαζουν καποιοι και σε ρωτουν αν θες να αλλάξεις χρηματα καταλαβαινεις οτι σιγουρα θα στη φερουν ..ετσι?..πλαστα κλπ...Το πιο καλό ειναι χρηματα απο ΑΤΜ ας χασεις και λιγες κορώνες αλλα το κεφαλι ησυχο...Συναλλαγή με ευρώ στην καμμία!!
 
Last edited by a moderator:

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
@Vegerazaros σ αυτο το τελευταιο που γραφεις ή ακομα και οποιος αλλος ξερει,που ξερω αν η καρτα μου μπορει να γινει δεκτη σε τραπεζα της τσεχιας?φοβαμαι μην την πατησω..σκεφτομαι ή να αλλαξω σε ανταλλακτηριο εδω ή εκει..απλα αυτο με τις τραπεζες το φοβαμαι μην την πατησω με την καρτα..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
@Vegerazaros σ αυτο το τελευταιο που γραφεις ή ακομα και οποιος αλλος ξερει,που ξερω αν η καρτα μου μπορει να γινει δεκτη σε τραπεζα της τσεχιας?φοβαμαι μην την πατησω..σκεφτομαι ή να αλλαξω σε ανταλλακτηριο εδω ή εκει..απλα αυτο με τις τραπεζες το φοβαμαι μην την πατησω με την καρτα..
visa? γραφει επανω?
θα κανεις ανάληψη απο ΑΤΜ οπως κανεις απο εδω// Pin κλπ
 

irokar

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
παιδιά μήπως ξέρετε, πόση προμήθεια σου κρατάνε όταν ψωνίζεις με την χρεωστική της εθνικής ή της πειραιώς;; ρώτησα στην τράπεζα και μου είπαν ότι σε κάθε συναλλαγή πχ φαγητό, ρούχα, σουπερμαρκετ κτλ, σου κρατάνε προμήθεια. το θέμα είναι πόση;; δηλαδή συμφέρει να πληρώνεις με κάρτα ή καλυτερα μετρητά;; έχει πάει κάποιος πρόσφατα να ξέρει;;;
 

Maraki_p

Member
Μηνύματα
37
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Η τράπεζα Πειραιώς νομίζω για αγορές με κάρτα χρεωστική εντός ζώνης ευρώ είναι χωρίς προμήθεια, αλλά εκτός έχει προμήθεια έως 6€. Μπορείς να το δεις και εδώ( http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/Pricing_list_09112015.pdf). Λογικά κάτι αντίστοιχο ισχύει και για την Εθνική. Αν μπεις στο site της θα βρεις τον δικό της τιμοκατάλογο. Εγώ είχα πάει Βουδαπέστη, όπου είχαν και εκεί δικό τους νόμισμα. Κρατούσα μαζί μου τα χρήματα, τα οποία τα άλλαξα σε ανταλλακτήριο εκεί και πλήρωνα μετρητά.
 

irokar

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
αρα με καρτα δε συμφερει ε;; σε μεγαλα ποσα παει στο καλο να δωσεις 5 η 6 ευρω προμηθεια!! αλλα αν τρως και ειναι 10 20 ευρω λογαριασμος και 3 ευρω προμηθεια να δωσεις δε λεει!!!!! μηπως ξερεις αν αυτο παει με ποσοστο αναλογα το ποσο;;
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
visa? γραφει επανω?
θα κανεις ανάληψη απο ΑΤΜ οπως κανεις απο εδω// Pin κλπ
καλησπέρα επειδη σκοπεύω να πάω στην Πράγα αλλα είμαι λιγάκι άσχετος με το συνάλλαγμα, αν απο το ΑΤΜ μου δώσει τσέχικες κορώνες με τι ισοτιμία θα τις δώσει(μεσω εθνικής τράπεζας);Με άλλα λόγια πιο συμφέρον είναι το ΑΤΜ ή τα ανταλλακτήρια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom