Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
:eek:Μήπως και εδώ δεν είσαι τελείως αντικειμενικός; :bleh:
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε οδήγησε σε αυτή την διαπίστωση.
Σε λίγο θα μας πεις ότι υπάρχει και χρηματισμός βουλευτών.

Αναμένω νέα καταμέτρηση των ψήφων και απαιτώ να μπουν μέσα και οι πόλεις που έχουν πάρει μία ψήφο. (και βέβαια δεν το κάνω για να μπει και το Καρλόβασι katkats, για ποιον με πέρασες?)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ξεχωρίζοντας αυτές (που έχω πάει) που με γοήτευσαν λόγω της μοναδικότητας της αρχιτεκτονικής τους και με "ταξίδεψαν" (αποφεύγοντας καν να αναφερθώ σε Ευρώπη) θα έλεγα:

1. Sana'a, Υεμένη (ένα παραμύθι η παλιά πόλη, μοναδική, ανεπανάληπτη εμπειρία)


2. Bakhtapur, Νεπάλ (για τους ίδιους λόγους, μια πόλη μουσείο)


3. Udaipur, Ινδία (λίμνη, παλάτια, ghats, από τις πιο ρομαντικές)


4. Isfahan, Ιράν (για τη πλατεία Ιmam την ομορφότερη που έχω δει, τις γέφυρες και για χάρη των υπέροχων ιρανών)


5. Sucre, Βολιβία (κατάλευκη, μια νότα Μεσογείου στην καρδιά της Ν. Αμερικής)
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
να μαι και εγώ μετά απ'τον κύριο από πάνω .... :rolleyes:
τι να πω τότε και εγώ η έρημη....

λοιπόν,
από αυτές που έχω πάει στην Ευρώπη (έρημη και αυτή, την κοτσομπολέυαμε προχτες με κάτι μέλη από δω...δεν ξεκολλάω απ αυτήν και χάνω όλο τον κοσμο)

1. Ρώμη - κόλλημα λέμε..4 φορές και θέλω και άλλες...πλέον δεν το υπολογίζω σαν ταξίδι, αλλά ανάπαυση από τη καθημερινότητα
2. Λισσαβώνα - απλά μαγική, μιστική, γλυκο-μελαγχολική...μέχρι που είπα - θα μπορούσα να ζήσω εδώ
3. Λονδίνο - ευχάριστη έκπληξη, η πόλη κάμποσες δεκαετίες μπροστά από μας, θέλω και άλλο να το ερευνήσω...μέχρι εξάντλησης...
4. Κων/πουλη - εκτός από τη μεσόγειο, πάσχω και από οριενταλισμό μάλλον...με στέλνει αλλού (ή μάλλον αποδεικνύει πως ο καθένας από μας έχει κάτι από το αίμα αυτό μέσα μας...500 χρόνια λέμε, δεν είναι ψέξε - γέλασε)
5. Μαδρίτη - μεγαλειώδης ....έχουμε πολλούς ανοιχτους λογαριασμους εμεις ...

δυστυχως οι μικρότερες δεν χωράνε στην πεντάδα, απλά δεν υπάρχει ίδιο μέτρο σύγκρισης
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Ξεχωρίζοντας αυτές (που έχω πάει) που με γοήτευσαν λόγω της μοναδικότητας της αρχιτεκτονικής τους και με "ταξίδεψαν" (αποφεύγοντας καν να αναφερθώ σε Ευρώπη) θα έλεγα:

1. Sana'a,

2. Bakhtapur, Νεπάλ (για τους ίδιους λόγους, μια πόλη μουσείο)


3. Udaipur, Ινδία (λίμνη, παλάτια, ghats, από τις πιο ρομαντικές)


4. Isfahan, Ιράν (για τη πλατεία Ιmam την ομορφότερη που έχω δει, τις γέφυρες και για χάρη των υπέροχων ιρανών)


5. Sucre, Βολιβία (κατάλευκη, μια νότα Μεσογείου στην καρδιά της Ν. Αμερικής)

Η Αλαπούτσα και το Μουνάρ που είναι;; είναι δυνατόν να λείπουν απο την πρώτη 5αδα μετά την επιτυχία που είχαν εδώ μέσα;;...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Η Αλαπούτσα και το Μουνάρ που είναι;; είναι δυνατόν να λείπουν απο την πρώτη 5αδα μετά την επιτυχία που είχαν εδώ μέσα;;...
Πόλεις είπαμε….όχι ¨εξωτικούς προορισμούς"
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λοιπόν.. Έχουμε και λέμε, με σειρά προτίμησης:

1) Λονδίνο (Λατρεία-Ανεξάντλητο, θα έμενα εκεί μόνιμα αν χρειαζότανε. Πρώτα ο θεός θα ξαναπάω φέτος τον Αύγουστο)

2) Άμστερνταμ (Ααχχ... Η απόλυτη ομορφιά για μένα.. Τρελαίνομαι για κανάλια και αυτά τα όμορφα κτίρια με την ιδιόμορφη αρχιτεκτονική τους που σε μεταφέρουν σε άλλη εποχή.. Συν η ηρεμία που με γέμιζε όταν ήμουν εκεί (μάλλον από το νερό.. Φενγκ σούι σου λένε χαχα.. Στα μείον οι "μυρωδιές" ουφ)

3) Παρίσι (Δε το ευχαριστήθηκα.. Λατρεύω την ατμόσφαιρά του, θα ξαναπάω σίγουρα, δεν το είδα όσο θα ήθελα, δε το χόρτασα.. Και σίγουρα άνοιξη ή καλοκαίρι)

4) Νέα Υόρκη (Η πόλη-όνειρο μέχρι που πήγα.. Τώρα έχω άλλους στόχους αλλά σίγουρα θέλω να την ξαναδώ.. Να την ευχαριστηθώ με πιο χαλαρούς ρυθμούς όχι να τρέχω πανικόβλητη να δω τα αξιοθέατα)

5) Βαρκελώνη-Νίκαια (ισοβαθμία): Μεσογειακή γοητεία, καλό φαγητό (ειδικά στη Νίκαια) κοσμοπολίτικη ζωή (ειδικά το καλοκαίρι), συνδυασμός παλιού-καινούργιου, τι άλλο θες?

Αυτά από μεγάλες πόλεις μόνο. Κριτήριο? Που θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως "τρεχάλα" που λένε..Έστω και για λίγο..

Trivia: Ειρωνικά, οι δύο πρώτες προτιμήσεις μου ήταν οι πόλεις που δεν τις είχα και τόσο σε εκτίμηση πριν πάω.. Ευτυχώς διαψεύστηκα οικτρά..
 

tina85

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλια αργεντινη αμαζων
Χμμμ τα δικα μου top 5 ...
1) Κατμαντου γι τη θρησκεια, το πολιτισμο.,τα υπεροχα ματια του βουδα κ την ιστορια της θεας κουμαρι
2)Μαδριτη για το πιο ωραιο αξιοθεατο που εχω δει τη sagrada familia
3)Tseski kroumlov για τα ομορφα τοπια του
4) Las vegas δεν εχω παει για τα καζινο :)
5) ιγκουασου δεν ξερω αν ειναι πολη δεν εχω παει ακομα αλλα μονο στο youtube που το βλεπω μαγευομαι
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
2)Μαδριτη για το πιο ωραιο αξιοθεατο που εχω δει τη sagrada familia
Μάλλον Βαρκελώνη εννοείς.

5) ιγκουασου δεν ξερω αν ειναι πολη δεν εχω παει ακομα αλλα μονο στο youtube που το βλεπω μαγευομαι
Διάβασε μια πρόσφατη ιστορία για Αργεντινή - Βραζιλία και άλλες χώρες, μια από τις πολλές καλές του φόρουμ, για να μάθεις περισσότερα:
http://www.travelstories.gr/communi...uruguay-paraguay-bienvenidos-a-la-casa.49256/
 
Last edited:

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν μεγαλώσει η Μαδρίτη θα έχει κι αυτή αξιοθέατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom