Αυστρία Όπερα στη Βιέννη και εκδρομή στο Σάλτσμπουργκ

Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Χαιρετώ την πιο όμορφη παρέα!
Χαίρομαι πολύ που έγινα κι εγώ μέλος για να μοιραστώ μαζί σας πολύτιμες ταξιδιωτικές εμπειρίες!
Έχω κανονίσει ταξιδάκι στη Βιέννη στις 26 Μαρτίου μαζί με το έτερον ήμισυ!
Θα ήθελα να παρακολουθήσω κάποια παράσταση στην Όπερα! Μόνο η Vienna State Opera αξίζει; Γιατί δυστυχώς τα εισιτήρια εκεί είναι sold out! Η Volksoper Opera αξίζει; Και κάτι ακόμα: Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει dress code? Εντάξει δεν είπα να μπούμε και με το τζινάκι!Κάτι κομψό και απλό!
Δεύτερον, θα μείνω 6 μέρες στη Βιέννη! Θέλω πάρα πολύ να πάω Σάλτσμπουργκ! Έχει κάνει κάποιος τη μονοήμερη εκδρομή; Αξίζει τα 100 ευρώ που κοστίζει;Αν κάποιος έχει κάνει τη μονοήμερη αυτή εκδρομή θα ήθελα να μου πει μια γνώμη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
 

greengeorge

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τρανσυλβανία
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Εκδρομή μοναδικής εμπειρίας μ'αυτά που βλέπεις στη διαδρομή αν πας από το επαρχιακό δίκτυο και βέβαια με τη γενικότερη εικόνα της πόλης που θέλεις να επισκεφθείς.Απ' την άλλη βαθιά μελαγχολία αν μετά επιστρέψεις από αυτοκινητόδρομο.Παρά τη μεγάλη διαδρομή ούτε που θα το καταλάβεις.Καμμιά σχέση η δική μας ΠΑΘΕ με το δρόμο αυτό όπως επίσης και με τα καθ' οδόν εστιατόρια-βενζινάδικα που θα συναντήσεις.Αψογα για μια στάση ξεκούρασης και φαγητό ή καφέ.
Δεν υπάρχει λόγος να την τσιγκουνευτείς την εκδρομή.Το Σάλτσμπουργκ είναι εμπειρία.Ισως λίγο ακριβό για φαγητό αλλά σε αποζημιώνουν όλα όσα θα δείς.Μπορείς να ενοικιάσεις αυτοκίνητο και να πας και στη συνέχεια να κινηθείς εύκολα με ένα ελληνικό οδηγό, είναι μικρή πόλη και εύκολη.Αν πας με γραφείο πάλι χαλάλι τα έξοδα.Συνήθως έχουν μια mini ξενάγηση και μετά ελεύθερο χρόνο για να απολάυσεις τα σοκάκια της πόλης το σπίτι του Μοτσαρτ τα συμπαθητικά καφέ και τους πλανώδιους πωλητές.
Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα αν έχει και λίγο καλό καιρό ακόμα καλύτερα.
Πάντως οι μέρες είναι αρκετές , μπορείς να συνδυάσεις δυήμερη εκδρομή Σάλτσμπουργκ-Μόναχο αφού είναι πολύ κοντά!:D!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χαιρετώ την πιο όμορφη παρέα!
Χαίρομαι πολύ που έγινα κι εγώ μέλος για να μοιραστώ μαζί σας πολύτιμες ταξιδιωτικές εμπειρίες!
Έχω κανονίσει ταξιδάκι στη Βιέννη στις 26 Μαρτίου μαζί με το έτερον ήμισυ!
Θα ήθελα να παρακολουθήσω κάποια παράσταση στην Όπερα! Μόνο η Vienna State Opera αξίζει; Γιατί δυστυχώς τα εισιτήρια εκεί είναι sold out! Η Volksoper Opera αξίζει; Και κάτι ακόμα: Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει dress code? Εντάξει δεν είπα να μπούμε και με το τζινάκι!Κάτι κομψό και απλό!
Δεύτερον, θα μείνω 6 μέρες στη Βιέννη! Θέλω πάρα πολύ να πάω Σάλτσμπουργκ! Έχει κάνει κάποιος τη μονοήμερη εκδρομή; Αξίζει τα 100 ευρώ που κοστίζει;Αν κάποιος έχει κάνει τη μονοήμερη αυτή εκδρομή θα ήθελα να μου πει μια γνώμη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
Ναι, απέφυγε τη Volksoper, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Δε θα πήγαινα δεύτερη φορά. Στη Stadtoper, βέβαια, κάθε παράσταση αξίζει!
Dress code υπάρχει για τις καλές θέσεις, δε θα πήγαινα με κάτι λιγότερο από κουστούμι. Εκτός αν πας σε θέσεις ορθίων κλπ, οπότε πήγαινε όπως θες.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαιρετώ την πιο όμορφη παρέα!
Χαίρομαι πολύ που έγινα κι εγώ μέλος για να μοιραστώ μαζί σας πολύτιμες ταξιδιωτικές εμπειρίες!
......
Δεύτερον, θα μείνω 6 μέρες στη Βιέννη! Θέλω πάρα πολύ να πάω Σάλτσμπουργκ! Έχει κάνει κάποιος τη μονοήμερη εκδρομή; Αξίζει τα 100 ευρώ που κοστίζει;Αν κάποιος έχει κάνει τη μονοήμερη αυτή εκδρομή θα ήθελα να μου πει μια γνώμη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!
Εξαρτάται πώς το βλέπει ο καθένας....
Αν αξίζει σαν προορισμός;ασφαλώς δεν το συζητώ,πανέμορφο(οπως έχει ειπωθεί από τον φίλο πιο πάνω),μαγεία όπως και η ευρύτερη περιοχή ,λίμνες κλπ(είναι μιά εκδρομή από μόνη της),αλλά με τη μονοήμερη αφαιρείς χρόνο από την παραμονή σου στη Βιέννη για να βρεθείς ουσιαστικά στο Σάλζμπουρκ γύρω στις 6 ώρες(αφού 5 με 6 ώρες είναι το πήγαινε έλα).
Εχω παει και μόνη μου και στους δύο προορισμούς αλλά και με πρακτορείο πέρσι Βιέννη όπου είχε ακριβώς αυτή την μονοήμερη στο Σάλζμπουργκ,πολλά άτομα μετείχαν,ψιλοταλαιπωρήθηκαν γιατί οι χρόνοι ήταν αυτοί που σου είπα και ανακάλυψαν στο τέλος ότι δεν είχαν δεί ουσιώδη πράγματα από Βιέννη.Ασφαλώς και τους άρεσε το Σάλζμπουργκ.
Εξαρτάταται λοιπόν..θάχεις καθαρές 6 μέρες Βιέννη;ή σύνολο οπότε δεν το συζητώ να μετακινηθείς...,θα είστε με πρακτορείο;που έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα και χρόνους και στην παραμονή σας και στη Βιέννη θα σας ..τρέχει ;
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Συμφωνώ με τη romantic.Καλύτερα να αφιερώσεις όλες τις μέρες Βιέννη.Συνδίασε το Σαλζμπουργκ με Μόναχο και μια επίσκεψη στο Ντάχαου(το στρατόπεδο συγκέντρωσης)μια άλλη φορά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για την όπερα... και sold out να είναι τα εισιτήρια έχεις καλές πιθανότητες να βρεις απέξω στη μαύρη αγορά... κάπως έτσι απόλαυσα τον Don Giovani... dress code τυπικά δεν έχει αλλά πίστεψέ με κι εσύ δεν θα νοιώσεις άνετα αν πας σα λέτσος... μην βάλεις με τίποτε τζην... το smart casual θα σε καλύψει απόλυτα...

Για το Saltzburg... απότι κατάλαβα παίζει γκρουπάτζα εκδρομή με πούλμαν... θα είμαι λιτός... μην πας...
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!
Θα μείνω 5 μέρες ολόκληρες και μία μισή! Θα συμφωνήσω ότι είναι καλύτερα να απολαύσω τη Βιέννη αυτή τη φορά και θα επισκεφτώ το Σάλτσμπουργκ σε επόμενη εκδρομή!
Στη Βιέννη πάμε μεμονωμένα. Θα μείνουμε στο Hilton Stadtpark. Αγχώνομαι να τα οργανώσω όλα και να δούμε όσο περισσότερα γίνεται! Μελετώ όλες σας τις ιστορίες για τη Βιέννη και αν έχω οποιαδήποτε απορία θα σας ρωτήσω ξανά!
Όσο για την όπερα, οι επιλογές μου είναι 2: ή θα ψάξω εισιτήρια τελευταίας στιγμής απέξω για την Tosca ή θα δω μπαλέτο το Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας, όπου έχει ακόμα αρκετά εισιτήρια σε λογικές τιμές!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.967
Το Σάλτσμπουργκ είναι πολύ όμορφο...Χριστούγεννα που το είδα εγώ, μετάνιωσα που δεν αφιέρωσα έστω μία διανυκτέρευση εκεί... πήγα με πούλμαν και επέστρεψα με τραίνο... προτείνω τη δεύτερη εκδοχή... ήταν πιο άνετα και ξεκούραστα, η διαδρομή σαφώς πιο όμορφη απ' ότι με το πούλμαν.
Όσο για την Όπερα, λόγω Χριστουγέννων βρήκα εισητήρια μόνο για την Volksoper Opera -τίποτα ιδιαίτερο σα χώρος- αλλά η Tosca που παρακολούθησα μου άρεσε πάρα πολύ... Ο κόσμος δεν ήταν ντυμένος casual αλλά μη φανταστείς και φράκο με παπιγιόν!
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Καλησπέρα σε όλους!
Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη! Επέστρεψα από τη Βιέννη και δηλώνω ερωτευμένη!
Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του forum για τις πληροφορίες που δίνατε. Ένιωθα σα να ήξερα την πόλη απέξω κι ανακατωτά! Ένα θα σας πω, από την ώρα της προσγείωσης σε 35 λεπτά ήμουν στο ξενοδοχείο μου.
Ο καιρός ήταν καταπληκτικός, μέχρι και 21 βαθμούς έπιασε, ούτε σταγόνα βροχής! Απίθανο φαγητό, καφέδες και γλυκά! Tafelpsitz στο Plachutta, σνίτσελ στο Figlmuller, τέλειο περιβάλλον στο εστιατόριο του MAK, υπέροχο κρασί στο Esterhazy Keller, καφέδες και γλυκά στα Sacher, Central και Demel!
Πήγα και στην Όπερα! Βρήκα εισιτηριάκια με 35 ευρω από μαυραγορίτη έξω από την όπερα (να σαι καλά Traveller με την περιγραφή σου!) μάς πλησίασε ο τύπος και μας λέει ψιτ ψιτ εισιτηριάκια για την Τόσκα! Τέλεια εμπειρία! Τι κόσμος! Τι ευγένεια! Βρέθηκαν δύο άνθρωποι που τούς είχαν δώσει την ίδια θέση με εμάς! Σε αντίστοιχη περίπτωση στην Ελλάδα θα είχε γίνει τρελός τσαμπουκάς! Ενώ εκεί με απίστευτη ηρεμία και ευγένεια περιμέναμε να δοθεί λύση!Τέλος καλό όλα καλά!
Η συμβουλή μου είναι να νοικιάσετε ποδήλατα γιατί οι ποδηλατόδρομοι είναι εξαιρετικοί και θα διασχίσετε τους τεράστιους κήπους με την άνεσή σας.
Σάλτσμπουγργκ δεν πήγα για να απολαύσω τη Βιέννη και τις 5 μέρες, αλλά την επόμενη φορά θα το επισκεφθώ!
Σας χαιρετώ προς το παρόν, καλά να περνάτε όλοι παντού....
 

evoulisious

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σας, έχω κλείσει να πάω Βιέννη 25/12 και σκέφτομαι να πάω μονοήμερη στο Salzburg, έχω δει πολλές ιστοσελίδες που προσφέρουν ημερήσιες εκδρομές (πχwww.viennacitytours.com και κάποιες άλλες), αλλά διάβασα στο Tripadvisor μερικά σχόλια ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστες, αφού πληρώνεις εκ των προτέρων και μπορεί τελικά η εκδρομή να μην πραγματοποιηθεί λόγω περιορισμένου αριθμού ατόμων και κάποιοι έχουν χάσει τα λεφτά τους. Γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο site για να κλείσω; Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν ήσουν ξένος/η και πήγαινες για μερικές μερες Αθήνα, θα έκανες ημερήσια εκδρομή στo Βόλο; Για ίδια απόσταση μιλάμε. Αν θες σώνει και καλά να πας χειμωνιάτικα στο Salzburg, τουλάχιστον βάλε καμμιά διανυκτέρευση.
 

evoulisious

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Η αλήθεια είναι ότι αν θεωρούσα πως το Σαλζμπουργκ για τη Βιέννη είναι όπως ο Βόλος για την Αθήνα, δεν υπήρχε περίπτωση να πάω.
Πέρα από αυτό όμως δε μου φτάνουν οι μέρες για διανυκτέρευση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.260
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom