Γαλλία Παρίσι

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.603
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαιρετώ κι εγώ την παρέα σας.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση αν ξέρετε.
Θέλω να ταξιδέψω στο Παρίσι και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την κάρτα Paris Visit Pass.Εγώ θα μείνω 6 μέρες και θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν με συμφέρει.Επιπλέον με την κάρτα Paris Museum Pass μπορώ να μπω στα μουσεία χωρίς να περιμένω στην ουρά;;
Α και κάτι πρακτικό:έχει κανείς να προτείνει άνετο παπούτσι για πολύ περπάτημα;;
Χαίρετε και καλώς ήρθες.
Για την paris visite, κάνε έναν κόπο και διάβασε από αυτά τα θέματα, για να καταλάβεις αν σε συμφέρει ανάλογα με τις ανάγκες σου για μετακίνηση
http://www.travelstories.gr/community/search/1272343/?q=Paris+visite&t=post&o=date&g=1
Για την paris museum pass από εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/search/1272365/?q=paris+museum+pass&t=post&o=date&g=1
και αυτό είναι το επίσημο site της: http://en.parismuseumpass.com/
Δεν θα περιμένετε σε ουρές αν τη βγάλετε, αλλά πρέπει να αποφασίσετε αν σας συμφέρει (σκοπεύετε να πάτε σε πολλά μουσεία;)
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλημέρα

λόγω περιορισμένου χρόνου προτείνετε να επισκεφτούμε το Orsay ή το Pompidou?
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
δυστυχως μολις εκλεισα στο Orsay. Με παρεσυρε το tripadvisor (1ο το Orsay-33o το Pompidou). Τεσπα, να μας βγει απο χρονικης και οικονομικης σκοπιας θα παμε και στο pompidou
Σε ευχαριστω παντως
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.603
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν είχαμε τα ίδια γούστα, θα σου έλεγα ότι καλά έκανες και έκλεισες για Orsay. Αυτό όμως δεν είναι καθόλου σίγουρο. Μαζί λοιπόν με τις ερωτήσεις στα μέλη και τις κριτικές στο web καλό θα ήταν να διαβάσεις λίγο για τα εκθέματα και τον προσανατολισμό του κάθε μουσείου (από οδηγούς, web κτλ), έτσι ώστε να αποφασίσεις μόνος σου τι θα ήθελες να δεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.023
Likes
12.112
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ακριβως, το Orsay ειναι στην κορυφη των προτιμησεων των τουριστων του Παρισιου αλλα για μενα ειναι απο τα πιο βαρετα αξιοθεατα που μπορεις να βρεις σε αυτην την πολη. Γουστα ειναι αυτα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Φιλικό μου ζευγάρι(+50) θα βρίσκεται στο Παρίσι την Πρωτοχρονιά.Αξίζει να παρακολουθήσουν παράσταση σε ένα από τα γνωστά καμπαρέ(Moulin Rouge κτλ);
΄Εχει πάει κανείς τώρα τελευταία;Το Lido πάντως είναι κλειστό μέχρι τον Απρίλιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.485
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακριβως, το Orsay ειναι στην κορυφη των προτιμησεων των τουριστων του Παρισιου αλλα για μενα ειναι απο τα πιο βαρετα αξιοθεατα που μπορεις να βρεις σε αυτην την πολη. Γουστα ειναι αυτα.
Πραγματικά, Γούστα είναι αυτά. Πρέπει να έχεις ένα στοιχειώδες :) :) :)

Καλημέρα

λόγω περιορισμένου χρόνου προτείνετε να επισκεφτούμε το Orsay ή το Pompidou?
Και τα 2 θέλουν πολύ χρόνο για να τα απολάυσεις, αλλά μεταξύ των 2 θα επέλεγα Orsay, ως πιο μοναδικό.
 
Last edited by a moderator:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Αν και διαφωνώ κατακόρυφα και οριζόντια και διαγώνια με τον τριπάκια οτι είναι βαρετό το Ορσέ, έχω να πω πως Ορσέ θα βρεις κι αλλού, Πομπιντού όμως πουθενά*.

Η tate κοιτάει το pompidou και κλαίει με μαύρο δάκρυ πάνω απο μια ψαρόσουπα. Οι αναδρομικές εκθέσεις δε του pompidou είναι λόγος να κλείσεις εισιτήρια για Παρίσι απο μόνες τους.


*εξαιρείται η ΝΥ που δεν έχω άποψη ακόμα
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αν και διαφωνώ κατακόρυφα και οριζόντια και διαγώνια με τον τριπάκια οτι είναι βαρετό το Ορσέ, έχω να πω πως Ορσέ θα βρεις κι αλλού, Πομπιντού όμως πουθενά*.

Η tate κοιτάει το pompidou και κλαίει με μαύρο δάκρυ πάνω απο μια ψαρόσουπα. Οι αναδρομικές εκθέσεις δε του pompidou είναι λόγος να κλείσεις εισιτήρια για Παρίσι απο μόνες τους.


*εξαιρείται η ΝΥ που δεν έχω άποψη ακόμα
Συμφωνώ απόλυτα. Το Ορσέ είναι μοναδικό σαν κτίριο και εντυπωσιακό. Το Pompidou ομως είναι κάτι άλλο και από αρχιτεκτονικής άποψης αλλά και από άποψη εκθεμάτων, αν φυσικά σε ελκύει η μοντέρνα τέχνη γιατί διαφορετικά ... άστο.. Έχω ακούσει φίλη μου να λέει ότι είδε μόνο "άρρωστα πράγματα" που δεν ήταν καν τέχνη. Ε, μου έπεσαν τα μαλλιά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.485
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συμφωνώ απόλυτα. Το Ορσέ είναι μοναδικό σαν κτίριο και εντυπωσιακό. Το Pompidou ομως είναι κάτι άλλο και από αρχιτεκτονικής άποψης αλλά και από άποψη εκθεμάτων, αν φυσικά σε ελκύει η μοντέρνα τέχνη γιατί διαφορετικά ... άστο.. Έχω ακούσει φίλη μου να λέει ότι είδε μόνο "άρρωστα πράγματα" που δεν ήταν καν τέχνη. Ε, μου έπεσαν τα μαλλιά!
To Musee d' Orsay, από άποψη εκθεμάτων, είναι μοναδικό, καθώς συγκεντρώνει τη ένα γιγαντιαίο μερίδιο από την Καλλιτεχνική Δημιουργία του κόσμου στα τέλη του 19ου και τις αρχές του 20ου αιώνα. Ελάχιστες άλλες πόλεις έχουν τόσο πολύ συγκεντρωμένο υλικό της περιόδου αυτής που να μπορεί από μόνο του να συντηρήσει ένα ολόκληρο μουσείο, και μάλιστα αυτού του μεγέθους. Υπό την έννοια αυτή, είναι μοναδικό. Με εξαίρεση μουσεία συγκεκριμένων καλλιτεχνών (π.χ. Μουσείο Van Gogh στο Amsterdam ή μουσείο Rodin λίγο πιο πέρα), δεν ξέρω άλλο μεγάλο μουσείο που να εστιάζει τόσο πολύ στην καλλιτεχνική δημιουργία μιας συγκεκριμένης περιόδου.
Το Pompidou είναι ένα ακόμα μουσείο Σύγχρονης τέχνης. Πιο μεγάλο, πιο καλό, πιο ενδιαφέρον ως κτήριο, αλλά στην ίδα πεπατημένη.

Υ.Γ. Για να μην κάνουμε τους όρους λάστιχο, ο όρος "Μοντέρνα Τέχνη" αναφερεται στα περιεχόμενα και των 2 μουσείων (συνιθέστερα στα του Orsay), αλλά ο όρος "Σύγχρονη Τέχνη" αναφέρεται στα εκθέματα του Pompidou (και όχι του Orsay).

http://en.wikipedia.org/wiki/Modern_art
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom