Ιράν Βίζα για ΙΡΑΝ

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Αργεντινή
Για λίγες μόνο ώρες; Και θα χρειαστεί επέκταση; Κάνουν πλεον; Γιατί οι σχέσεις με δύση έχουν ενταθεί. Επίσης οι κυρώσεις; Έχει τύχη; Σορρυ που ρωτάω πολλά αλλά ψάχνω...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μέχρι περσυ έκαναν. Σε κάποιο άλλο θέμα ο Yorgos είχε γράψει ότι είχε κάνει επέκταση(anny έχουμε link; )
Κοίτα εγώ θα το ρίσκαρα για λίγες ώρες. Αλλά το σωστό είναι να κάνεις επέκταση...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μέχρι περσυ έκαναν. Σε κάποιο άλλο θέμα ο Yorgos είχε γράψει ότι είχε κάνει επέκταση(anny έχουμε link; ).
Yes sir!! :D

Στην παρακάτω ιστορία του ο Yorgos αναφέρει λεπτομέρειες για τη βίζα και την επέκτασή της:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F2-%E9%F1%DC%ED-practicalities.html#post36709

Επιπλέον, το θέμα της επέκτασης έχει συζητηθεί κι εδώ:
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%DF%E1/6425-i-love-iran.html
 

pt99

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΑΝ
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική,Νέα Γουινέα
Γεια σας και χρόνια πολλά σε όλους.
Εγώ (γυναίκα στο φύλο) και μια φίλη μου σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε ανεξάρτητα στο Ιράν.Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια του blog σχετικά με την έκδοση βίζας και ομολογώ ότι δεν έχω μια ξεκάθαρη εικόνα του τί ισχύει επί του παρόντος-ίσως και γιατί είναι από μόνη της μπερδεμένη η υπόθεση.Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους συνταξιδιώτες και κυρίως (αν υπάρχουν) τις συνταξιδιώτισσες που έχουν ταξιδέψει ανεξάρτητοι/-ες στο Ιράν ("ασυνόδευτες"..) και σχετικά πρόσφατα ,τα εξής:
1) Είναι όντως πρόβλημα για την έκδοση βίζας το γεγονός ότι δεν υπάρχει άντρας στην παρέα που θα ταξιδέψει?
2) Έχει κανείς καταφέρει να πάρει βίζα από την πρεσβεία του Ιράν στην Αθήνα μόνος/η,χωρίς τη μεσολάβηση τουριστικού πράκτορα? Αν ναι,πόσο χρόνο πήρε η διαδικασία και τί χαρτιά χρειάστηκαν?
3) Η βίζα στο αεροδρόμιο ισχύει και αν ναι,χρειάζεται μήπως να έχεις βγάλει από πριν το λεγόμενο reference number από το Υπουργείο Εξωτερικών της χώρας?
Και τελικά,ποιός είναι ο πιο "σίγουρος" τρόπος να πάρει κανείς βίζα?
Ευχαριστώ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
3) Η βίζα στο αεροδρόμιο ισχύει και αν ναι,χρειάζεται μήπως να έχεις βγάλει από πριν το λεγόμενο reference number από το Υπουργείο Εξωτερικών της χώρας?
Και τελικά,ποιός είναι ο πιο "σίγουρος" τρόπος να πάρει κανείς βίζα?
Ευχαριστώ.
Πας στο αεροδρόμιο με τα απαραίτητα (δε θυμάμαι ακριβώς τι), νομίζω φωτογραφίες μόνο θέλουν και να ξέρετε που θα μείνετε, αλλά επειδή είστε γυναίκες θα σου συνιστούσα να την έχετε έτοιμη τη βίζα από εδώ. Αυτό το reference number από το υπουργείο εξωτερικών δε νομίζω να μου ζητήθηκε κάπου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Θα σας πω εγω μιας και ειναι η δημοφιλεστερη αναζητηση που αφορα το travelstories στο google;). Μιας και επικειται ταξιδι, η Ιρανικη πρεσβεια στην Αθηνα με ενημερωσε σε μιλιταριστικο υφος οτι η βιζα βγαινει on arrival, για δυο βδομαδες, τουριστικη φυσικα, με μια φωτογραφια διαβατηριου, 50 ευρω και αποδειξη διαμονης στη χωρα, π.χ. κρατηση ξενοδοχειου. Μακαρι να ναι τοσο απλο οσο ακουγεται:D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πραγματι τη βιζα την παιρνεις στο αεροδρομιο συμπληρωνοντας αιτηση και το κοστος ηταν 60 ευρω Παραλληλα πληρωσα και μια ασφαλεια αναλογα με την ημερομηνια γεννησης ..Στη Ταυριδα οι γεννηθεντες τη δεκαετια 50-60 πληρωσαμε 11 ευρω. Στη Τεχεράνη δεν πληρωνες ασφαλεια, Μονο οσοι εμπαινα στη χωρα απο Ταυριδα η Σιραζ.. Τωρα δεν χρειαζεται να εχεις ενημερωσει το υπουργειο και αυτο γινονταν μεσω των τοπικων πρακτορειων. τωρα πας αεροδρομιο και κανεις απλα τη αιτηση για βιζα....
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
πολύ καλές οι πληροφορίες έχω όμως μια πιο εξıδıκευμένη ερώτηση.
Κλείνω εισιτήρια για Tεχεράνη σήμερα και ως κοπέλα το θέμα της βίζας ειναι λίγο διαφορετικό .. υπάρχει από την μία η εκδοχή της on arrival που ,αν και λεγεται οτι πλέον πέρνεται εύκολα, δεν ξέρω τι παίζει με τις γυναίκες ..
από την άλλη το να εκδώσω βίζα εδώ (Tουρκία) χωρίς παρτενέρ είναι ρίσκο ..
προσπαθώ να βρω μέσω Couchsurfing άτομο suntaksıdiotı ή να πάρω invitation letter...
αυτό το δεύτερο θα βοηθήσει την κατασταση ή θα το δει το προξενείο πιο καχύποπτα αν είναι πρόσκληση από άντρα .. ?
αν έχει κάποια γυναίκα(!) ΠΡΟΣΦΑΤΗ εμπειρία σε βίζα να μας πει μπας και σταματήσει το αγχος του ''τζάμπα θα παει η κρατησηηη . ..''
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.878
Likes
14.383
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γειά σου. Νομίζω πως καλό είναι να έχεις contacts κι αν θέλεις έχω να σου συστήσω από το cs. Να ξέρεις όμως ότι θα τους πάρουν τηλεφωνο οποιαδήποτε ώρα να τους ρωτήσουν αν περιμένουν επισκέπτες. Δε νομίζω πως μπορείς να πάρεις αλλιώς τη βίζα. Εμάς μας το είχαν αποκλείσει. Τη βγάλαμε on arrival με πενήντα ευρώ έκαστος κ πολύ υπομονή....
 

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Αργεντινή
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Δυστυχώς το ότι είσαι γυναίκα είναι μείον.
Καταρχήν όταν πήγα το άφησα για να βγάλω στο αεροδρόμιο. Με ρωτούσαν με τα ελάχιστα αγγλικά που θα μείνω, σε ποιόν και θέλαν διεύθυνση και τηλέφωνο. Έκανα πως δε καταλάβαινα αλλά δεν έπιανε. Έβαλα διεύθυνση και τηλέφωνο από κάποιο βιβλίο που είχα (lonely planet ίσως). Υπήρχαν άτομα που δε τους βγάζαν βίζα καθόλου. Για μένα το καλύτερο είναι κλείσε κάποιο ξενοδοχείο και ζήτα διεύθυνση - τηλέφωνο και επιστολή. Αλλιώς και το couchserfing είναι μια λύση. Σίγουρα θα σε ρωτήσουν από που τον/την ξέρεις κτλ και νομίζω η απάντηση ίντερνετ δεν είναι και η πιο ευπρόσδεκτη. Παρότι σαν λαός είναι απίστευτα φιλόξενος, στην βίζα έχουν θεματάκι.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Ευχαριστώ. Για τις απαντησεις! Το ψαχνω ανελλιπώς μπας κ βρω κανα παραθυρακι. Ο καθενας εχει παει σε αλλη περιοδο και με αλλα δεδομένα οποτε ειναι δυσκολο να καταλαβω τι ισχύει.. σκευτομαι να δοκιμασω το `κρυμμένο ` προξενείο στην Τραπεζούντα που ειχε καποτε τουλαχιστον πολυ χαλαρες διαδικασίες. Απτην αλλη το MoFA γκουκλαρει τους αιτουντες βιζα κλπ... on arrival απο couchsurfing κατι του στυλ γνωριστηκαμε στην ταδε χωρα δεν ποιανει? Fenia εσ ησουν με παρέα; επισης ειχε κανεις απο σας ασφάλιση;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Παιδιά καλησπέρα και χρονια πολλα! Να κανω και γω μια ερώτηση σχετική με τη βίζα για Ιράν...υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθεί προβλημα σε διαβατήριο που υπαρχει βιζα απο Ιορδανια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom