Επιλογή προορισμού για erasmus και ερωτήσεις

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα :) :) νασαι καλα...θα κανω τα χαρτια μ και μακαρι να μ παρουν γτ λατρευω την γαλλια <3 θελω αποκλειστικα να παω εκει ;) με τα λεφτα που δινει το κρατος τι γινεται?? πρεπει να τα δωσουμε εμεις προκαταβολικα (δλδ να εχουμε μαζεμενα και μας τα δινουν οταν γυρισουμε) η καθε μηνα θα μας στελνει το κρατος λεφτα κ εμεις θα συμπληρωνουμε αν δεν μας φτανουν?? η δεν ισχυει τπτ τετοιο :Ρ
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Θα πρέπει να ρωτήσεις στο γραφείο εράσμους του πανεπιστημίου σου. Πχ στο ΕΚΠΑ που είμαι εγώ μας έδιναν το 80% της υποτροφίας μόλις πηγαίναμε μκεί. Το υπόλοιπο 20% το παίρνεις μόλις γυρίσεις και αν έχεις περάει τα απαιτούμενα μαθήματα. Εννοείτα πως δε σου φτάνουν και εννοείται πως θα συμπληρώνεις. Γενικότερα, ψάξτο λίγο να δείς προϋποθέσεις επιλογής κλπ κλπ κππ. Ρώτα τον υπεύθυνο καθηγητή και στο γραφείο εράσμους να σου πουν τα πάντα ;)
 

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
ωραια σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα :) θα το προσπαθησω οσο δεν παει.... ;) μακαρι του χρονου να ειμαι εκει :)
 

Chris_G

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Οσον αφορα το Ζλιν της Τσεχιας,το Μπρασοβ της Ρουμανιας και το Καουνας της Λιθουανιας γνωριζει κανεις κατι?
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Υπαρχει στο Zlin πανεπιστημιο και δεν το ξερω? Ειναι πολυ μικρη πολη. Για το Καουνας εχω ακουσει τα καλυτερα λογια απο φοιτητες

Παντως κοιταξε αν μπορεις ν ερθεις Brno Τσεχια. Ειναι γεματο ερασμους φοιτητες και ειναι κεντρο της Ευρωπης

Απο οτι ειδα σε αλλο ποστ εχεις σπουδασει νοσηλευτικη. Εχω Ελληνες φοιτητες στο Masaryk Εδω μπορεις να βρεις τις σχολες στο Brno

http://is.muni.cz/application/info.pl?lang=en;op=n;utyp=BM
 
Last edited by a moderator:

Chris_G

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Υπαρχει στο Zlin πανεπιστημιο και δεν το ξερω? Ειναι πολυ μικρη πολη. Για το Καουνας εχω ακουσει τα καλυτερα λογια απο φοιτητες

Παντως κοιταξε αν μπορεις ν ερθεις Brno Τσεχια. Ειναι γεματο ερασμους φοιτητες και ειναι κεντρο της Ευρωπης

Απο οτι ειδα σε αλλο ποστ εχεις σπουδασει νοσηλευτικη. Εχω Ελληνες φοιτητες στο Masaryk Εδω μπορεις να βρεις τις σχολες στο Brno

http://is.muni.cz/application/info.pl?lang=en;op=n;utyp=BM
H αληθεια ειναι οτι στα διαθεσιμα πανεπιστημια δεν ειναι κανενα στη πολη Brno, το Olomouc φετος δε θα δεχτει,στο Zlin εληξε η διορια,και στο Kaunas μου ειπαν οτι δεν διαθετουν μαθηματα στα αγγλικα.Οποτε εχω μεινει με το Brasov της Ρουμανιας,τη πολη Utena της Λιθουανιας,και αλλα 2 πανεπιστημια στη Πολωνια στις πολεις Jaroslaw και την αλλη δε την εχω συγκρατησει[μικρη πολη]
 
Μηνύματα
13
Likes
3
σε συζητησεις εχει παρει και το αυτι μου για ερασμους εκτος ευρωπης..γνωριζει καποιος κατι σχετικο επι του θεματος?
 

ioanna_emm

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα! Ειμαι καινουρια εδω και αυτες τις μερες κανω αιτηση για ερασμους..Οι βασικες μου επιλογες ειναι κρακοβια, βουκουρεστι, μπρυζ, αλλα πραγματικα δεν ξερω ποια να διαλεξω...Υπαρχει μηπως καποιος που να μπορει να μου δωσει πληροφοριες γι αυτες τις δυο πολεις? :) Γενικα το μπατζετ ειναι μετριο, θα εχω τα χρηματα της υποτροφιας και καποια ακομη που θα μου δινουν οι γονεις μου αλλα τιποτα τρελο...
 

ioanna_emm

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
κρακοβια λες ε? :) εχω ψηθει αρκετα ειναι η αληθεια! ηλεκτρολογος μηχανικος σπουδαζω, ελπιζω να μη τα βρω ακομη πιο παλουκια εκει :Ρ
 

thlemaxos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπερα σε ολους! ειμαι καινουριος εδω και προσπαθω να αποφασισω που να παω erasmus!
Οι επιλογες μου ειναι Μπολονια, Πραγα και Βαρσοβια. Καποια γνωμη για τη ζωη εκει η κατι παρομοιο? αν εχει παει και καποιος erasmus εκει ακομη καλυτερα!
ευχαριστω πολυ!
 

Pearl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Χαιρετώ :)

μόλις έγινα μέλος στην ομάδα σας, την οποία και ανακάλυψα τυχαία!
Αποφάσισα να κάνω erasmus και έτσι να περάσω 5 μήνες κάπου στην Ευρώπη! Κάποιες από τις επιλογές που έχω είναι: Λισσαβόνα, Πόρτο, Άμστερνταμ, Λοτζ, Σαραγόσα, Μπρνο και Όλομουτς :)
Κατέληξα στα δύο τελευταία γιατί και πιστεύω πως η Τσεχία θα ναι υπέροχη αλλά και γιατί υπολόγισα αρκετά τον παράγοντα χρήματα!
Θα ήθελα την γνώμη σας όχι μόνο για τις πόλεις (ούτως ή άλλως έχουν ψιλοσυζητηθεί στο παρελθόν απ'ότι είδα) αλλά περισσότερο για το ποιο από τα 2 πιστεύετε ότι είναι καλύτερη επιλογή για erasmus :)

Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.190
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom