Μα, τι φταίει..??!

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επίσης να προσθέσω και έναν άλλο λόγο.Δεν ξέρω τι γίνεται στο εξωτερικό η στην υπόλοιπη Ελλάδα αλλά εδώ στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον προ κρίσης υπήρχε μια μανία να κτίσουν όλοι εξοχικά κυρίως στην Χαλκιδική με αποτέλεσμα να έδιναν και να δίνουν μεγάλα χρηματικά ποσά για την ανέγερση τους αλλά και την συντήρηση τους.Προέκυψαν και τα χαράτσια τώρα και ήρθε και έδεσε:)
Και εφόσον έχεις σκάσει και σκας ένα κάρο φράγκα για ανέγερση και συντήρηση ε θα πηγαίνεις και κάθε χρόνο εκεί οπότε που σκέψη για εξωτερικό...

Γούστα είναι βέβαια αυτά αλλά προσωπικά δεν θα έδινα με τίποτα τόσα χρήματα για να προδικάσω μια ρουτινιάρικη ζωή την στιγμή που θα μπορούσα να γυρίσω όλον τον πλανήτη(που λέει ο λόγος) και να έχω και κάθε χρόνο διαφορετικές εμπειρίες .
Α ναι αυτο παλι.... Σκανε 100 ταξιδια λεφτα ( σορυ αλλα εχω αυτοματο μετατροπεα πασης φυσεως κοστους σε ταξιδια στο κεφαλι μου) για να χτισουν τη φυλακη τους. Γιατι μετα τον 3ο αντε 4ο χρονο οι διακοπες στο εξοχικο δεν ειναι πια διακοπες απλα προσωρινη αλλαγη κατοικιας.Τους ακουω αλλωστε να παραπονιουνται "που λεφτα για διακοπες στο εξοχικο θα τη βγαλουμε".Ε πως να μη λενε μετα σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει....ουαχαχα@αααααα.....παρηγοριουνται που δεν μπορουν να πανε παραπερα και τρωνε στη μαπα το ακριβο εξοχικο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Άλλο λέει ο τριπάκιας. Μπορεί ο μπακπάκερ να ξοδεύει 50€ ημερησίως (ή 25 στην Ασία), αλλά επειδή ταξιδεύει 3 μήνες θα ξοδέψει πολύ περισσότερο από τον μη μπακπάκερ που θα πάει μια εβδομάδα. Μας είχαν κάνει κάποτε οι Νεοζηλανδοί μια παρουσίαση σε παγκόσμιο επίπεδο που έδειχνε τρία πράγματα¨:
α) η συνολική τους δαπάνη (παγκοσμίως όχι μόνο στη ΝΖ) είναι περίπου τριπλάσια από τον μη μπακπάκερ
β) ο τρόπος με τον οποίο ταξιδεύουν κατανέμει τη δαπάνη τους με πολύ πιο επωφελείς τρόπους για τις τοπικές κοινωνίες. Είναι άλλο να μείνεις σε ένα locally owned homestay ή χόστελ κι άλλο σε ένα διεθνές AI. Το ποσοστό των χρημάτων που μένει στην τοπική κοινωνία είναι τεράστιο (σχεδόν όλο)
γ) το οικολογικό τους αποτύπωμα είναι απείρως μικρότερο

Η ΝΖ έχει εξαιρετικά προγράμματα για την προσέλκυση backpackers. Άλλες χώρες πάλι έχουν κάνει άλλες επιλογές.
Σωστά τα λες και συμφωνούμε. Ωστόσο, αυτά είναι τα δύο άκρα της εικόνας. Δεν αποτελούν μόνον αυτοί το σύνολο των τουριστών, παρά ένα ποσοστό τους (το τι ποσοστό αντιστοιχεί στην κάθε "κατηγορία" δεν το γνωρίζω, εσύ μάλλον γνωρίζεις καλύτερα και θα μ' ενδιέφερε να μάθω).

Ανάμεσα σ' αυτά τα άκρα, κινείται ένας μεγάλος (ο μεγαλύτερος - κατά τη γνώμη μου και βασιζόμενος αποκλειστικά στην προσωπική μου εμπειρία και εκτιμήσεις) αριθμός τουριστών (μεταξύ των οποίων κι εγώ και - νομίζω - ένα πολύ μεγάλο μέρος των μελών αυτού του φόρουμ) που επανδρώνει όλα αυτά τα μικρά, συνήθως οικογενειακά, ξενοδοχεία των 2, 3 αστέρων, τρώει στα χιλιάδες μικρά εστιατόρια (και όχι μόνο σ' αυτά του δρόμου) και - κατά περίπτωση - και σε κανένα "καλύτερο", μετακινείται όχι μόνο με λεωφορεία αλλά και με τραίνα, ταξί, αεροπλάνα, από μόνοι τους ή με χρήση τοπικών υπηρεσιών (πρακτορεία) και, γενικώς, δεν μένει μαντρωμένος σ' ένα μέρος.

Όλοι αυτοί πώς χαρακτηρίζονται; Η δαπάνη τους δεν κατανέμεται υγιώς στις τοπικές κοινωνίες; Πόσο σημαντική είναι σαν ποσοστό του συνόλου;

Για παράδειγμα, φέτος το καλοκαίρι στη Βιρμανία, ξόδεψα μέσα σε 3 βδομάδες περισσότερα απ' όσα θα ξόδευε ένας μπακπάκερ σε 2 μήνες. Κι όλο σε μικρές ατομικές επιχειρήσεις (ξενοδοχεία/ξενώνες) έμενα, ντόπιους οδηγούς-ξεναγούς χρησιμοποίησα, κλπ. κλπ. Δεν ήταν καλά τα "ίχνη" που άφησα; :)

Αντιθέτως babaduma, υπάρχει τεράστια σκηνή backpacking στην Ευρώπη.
Φυσικά και υπάρχει, δεν είπα το αντίθετο. Αυτό που είπα είναι ότι οι μπακπάκερς της Ασίας δεν μπορούν με τίποτα να κάνουν στην Ευρώπη ό,τι κάνουν κι εκεί, διότι απλούστατα δεν είναι εφικτό π.χ. να βγάζεις τη μέρα με 10 ευρώ που συμπεριλαμβάνουν διαμονή και φαγητό. Αλλού, το ξέρεις, γίνεται. Στην Ευρώπη, όχι.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων ζει για τους άλλους και την εικόνα που θα σχηματίσουν γι αυτούς. Ξοδεύει λοιπον τα χρήματα της σε πράγματα που φαίνονται. Αυτοκίνητα πρωτίστως γιατί αυτά μεταφέρονται παντού και σπιτια. Πάντα με γνωμονα τη φιγουρα και το εφέ στους φίλους και γνωστούς.
Μια χαρά φιγούρα κάνεις και με το facebook , και έχει και πιο global απήχηση ... :clap::cool::xalara:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όλοι αυτοί πώς χαρακτηρίζονται; Η δαπάνη τους δεν κατανέμεται υγιώς στις τοπικές κοινωνίες; Πόσο σημαντική είναι σαν ποσοστό του συνόλου;
Χαρακτηρίζονται νορμάλ ανεξάρτητοι τουρίστες. Δεν έχω στοιχεία για το % επί του συνόλου, αλλά διαφέρει ανά προορισμό. Θυμάμαι ας πούμε ότι στη Τζαμάικα το 90% (!!!) ήταν κρουαζιεράδες (μακράν ο τουρισμός με το χειρότερο πολιτιστικό και οικολογικό αποτύπωμα) και all inclusive και μόλις 10% ήταν οι ανεξάρτητοι, εκ των οποίων αγνοώ πόσοι οι backpackers. Είναι και δύσκολο να τους προσδιορίσεις εδώ που τα λέμε.

Για παράδειγμα, φέτος το καλοκαίρι στη Βιρμανία, ξόδεψα μέσα σε 3 βδομάδες περισσότερα απ' όσα θα ξόδευε ένας μπακπάκερ σε 2 μήνες. Κι όλο σε μικρές ατομικές επιχειρήσεις (ξενοδοχεία/ξενώνες) έμενα, ντόπιους οδηγούς-ξεναγούς χρησιμοποίησα, κλπ. κλπ. Δεν ήταν καλά τα "ίχνη" που άφησα; :)
Προφανώς, δεν είπε κανείς το αντίθετο. Κι εγώ αν ήμουν προορισμός θα επέλεγα τον ανεξάρτητο υψηλής δαπάνης από τον backpacker. Με την ίδια λογική που προτιμώ τον backpacker από τον κρουαζιερά.

Φυσικά και υπάρχει, δεν είπα το αντίθετο. Αυτό που είπα είναι ότι οι μπακπάκερς της Ασίας δεν μπορούν με τίποτα να κάνουν στην Ευρώπη ό,τι κάνουν κι εκεί, διότι απλούστατα δεν είναι εφικτό π.χ. να βγάζεις τη μέρα με 10 ευρώ που συμπεριλαμβάνουν διαμονή και φαγητό. Αλλού, το ξέρεις, γίνεται. Στην Ευρώπη, όχι.
Aν ρωτήσεις το backpacker της Ασίας, θα δεις ότι έκανε backpacking και στην Ευρώπη. Προφανώς και ξόδεψε περισσότερα εκεί, αλλά πάλι στο μέτρο του δυνατού, οικονομικά ταξίδεψε και ο ημερήσιος προϋπολογισμός του ήταν χαμηλότερος από του μη backpacker. Αυτός που κάνει backpacking στην Ασία με 25€, κάνει στην Ευρώπη με 50€ και στην Ιαπωνία με 70€. Ο ίδιος άνθρωπος είναι. (τα 10€ δεν είναι ρεαλιστικό μπάτζετ, ούτε στο Νεπάλ)

Καλά, backpacker δε σημαίνει ότι τρώει μόνο σάντουιτς και σουβλάκια, οι περισσότεροι τρώνε σε εστιατόρια, πάνε σε μνημεία, η εικόνα του backpacker που περιγράφεις είναι τελείως ακραία. Δεν έχω γνωρίσει ποτέ μου κάποιον που ν αταξιδεύει επί καιρό και να μην τρώει σε εστιατόρια ή να μην παίρνει ταξί.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μια χαρά φιγούρα κάνεις και με το facebook , και έχει και πιο global απήχηση ... :clap::cool::xalara:
Αυτοι που περιγραφω εχουν ακουστα μονο το ιnternet δεν μιλαμε για κατω των 30 αυτοι ταξιδευουν
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Εσεις τωρα ολοι σχεδόν τα εχετε γραψει πολυ σωστα και εχετε τεκμηριωσει αποψεις ακομη πιο σωστα..... Να σας πω ποιος μου εδωσε το ερεθισμα για τα ταξιδια στο εξωτερικό? Τα παιδια μου που ειναι 25-26 χρονών και απο τα 17 τους εκαναν ταξιδια στο εξωτερικο με τα σχολεια ή με φιλους.. Να σας πω τι εκανα εγω πριν απο 20χρονια εως τα τα 5 προηγουμενα? Ταξιδια στην Ελλαδα με μηχανες, με αυτοκινητα,με πλοια....αλλα δεν ειχα κανενα λογο να φυγω απο την Ελλαδα...ουτε ειχαν τυχει και οι παρεες να με ξεκουνήσουν...Μημπως εχετε δει διαφημίσεις στη τηλεοραση για ταξιδια πχ στη Ελβετια ή στην Ιταλια?...ενώ ο Ευρωπαίος βλεπει συνεχεια πχ για Κρητη...χρονια τωρα....εεε αυτος θα ερθει....Εγω που δεν εχω ερεθισμα απο τα ΜΜΕ η Ιντερνετ?....που να παω....αντε το πολυ πολυ στη γειτονικη Τουρκια να επισκεφτώ τις χαμενες πατριδες...Αλλες αναγκες και αλλα ερεθίσματα λοιπον ειχαν οι γονεις σας για αυτο οι περισσοτεροι δεν ταξιδευαν...Τωρα ολοι οι νεοι ξεκινουν ταξιδια πολυ νωρίς...οταν οι πενταημερες βγαινουν εξωτερικο...αυτα τα παιδια θα ξαναπανε και την επομενη χρονια...Εμεις μεχρι την Ροδο φτασαμε..τοτε και ηταν ουαου!...και ξαναπηγα αλλες 4 φορες
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Εχω αναρωτηθει κ εγω γιατι η ταξιδιωτικη μας παιδεια ειναι καπως περιορισμενη. Γενικα συμφωνω με οσα ειπωθηκαν. Θα ηθελα να προσθεσω κ μια μικρη πρακτικη λεπτομερεια: οι περισσοτεροι λαοι της Ευρωπης εχουν αδεια τις κεντρικες εβδομαδες του Αυγουστου κ συνηθως τοτε πραγματοποιουν κ αρκετα ταξιδια. Οι Ελληνες δεν ειχαν ποτε την αναγκη να ταξιδεψουν στο εξωτερικο την συγκεκριμενη περιοδο, ειχαν απλα να επιλεξουν αναμεσα σε πολλααααα νησακια. Συνεπως, η κουλτουρα που αναπτυχθηκε ηταν η αντιστοιχη... (Για τον Ελληνα καλοκαιρινες διακοπες σημαινε καθε χρονο αλλο νησι, ενω πχ για τον Ιταλο σημαινε καθε χρονο αλλη χωρα... Κ η συνηθεια επεκταθηκε κ σε αλλες χρονικες περιοδους...)
Διαφωνώ με την λογική. Οι Ιταλοί που φέρνετε ως παράδειγμα έχουν τεράστιο μήκος ακτογραμμών και αρκετά μέρη για να κάνουν τα μπάνια τους, αλλά και να ξεσκάσουν από την πίεση της πόλης.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Θα έλεγα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του Έλληνα είναι ότι έχει την αίσθηση ότι είμαστε μόνο εμείς και κανείς άλλος. Και όταν λέω εμείς εννοώ το κάθε χωριό ή βρωμοχώρι μας. Είχα μια κουβέντα με Χανιώτισσα. Μου λέει "η Αθήνα είναι χάλια. Τι να δεις στην Αθήνα;; Δεν θέλω να πάω στο εξωτερικό. Έχω σε απόσταση μισής ώρας τις καλύτερες παραλίες, τα καλύτερα βουνά, τα καλύτερα τοπια".

Επίσης, ο μέσος Έλληνας έχει μια εντελώς διαστρεβλωμένη αίσθηση του ταξιδιού. Δεν μπορεί να διανοηθεί ότι μπορεί να μείνει σε χόστελ, να μαγειρεύει ο ίδιος το φαγητό του και να μην τρώει καθημερινά σε εστιατόριο. Το κόστος ενός ταξιδιού προσαρμόζεται στο μπατζετ. Αλλά που να αποδεχτεί ο Ελληναράς να μοιραστεί το μπάνιο του με τον βρωμιάρη τον Άγγλο και τον Γερμανό.

Δεν θέλει να κάνει θυσίες όπως ορθά ειπώθηκε. Συνάδελφος με ίδιο εισόδημα μου λέει"καλά που βρίσκεις τόσα χρήματα και πας δύο ταξίδια το χρόνο;" Του λέω "ξοδευω χίλια ευρώ το χρόνο. Πόσο περισσότερα ξοδεύεις ετησίως στα τσιγάρα σου; "

Πάντως νομίζω ότι η είσοδος των loco στην αγορά της χώρας, αλλά και το ψώνιο με τα μέσα δικτύωσης αρχίζουν, να βελτιώνουν την ταξιδιωτική συμπεριφορά και αντίληψη των συμπατριωτών μας.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Θα έλεγα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του Έλληνα είναι ότι έχει την αίσθηση ότι είμαστε μόνο εμείς και κανείς άλλος. Και όταν λέω εμείς εννοώ το κάθε χωριό ή βρωμοχώρι μας. Είχα μια κουβέντα με Χανιώτισσα. Μου λέει "η Αθήνα είναι χάλια. Τι να δεις στην Αθήνα;; Δεν θέλω να πάω στο εξωτερικό. Έχω σε απόσταση μισής ώρας τις καλύτερες παραλίες, τα καλύτερα βουνά, τα καλύτερα τοπια".
Αφου δεν ακουσες...."ολος ο κοσμος ερχετε εδώ...γιατι να παω εγω εκει" μην το συζητάς καθόλου:lol:
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
769
Διαφωνώ με την λογική. Οι Ιταλοί που φέρνετε ως παράδειγμα έχουν τεράστιο μήκος ακτογραμμών και αρκετά μέρη για να κάνουν τα μπάνια τους, αλλά και να ξεσκάσουν από την πίεση της πόλης.
Εχουν πολυ μικρο μηκος ακτογραμμων συγκριτικα με την Ελλαδα κ αναλογικα με τον πληθυσμο της χωρας. Η Ελλαδα εχει σχεδον τριπλασιο μηκος ακτογραμμων απο την Ιταλια, ενω ταυτοχρονα η Ιταλια εχει σχεδον εξαπλασιο πληθυσμο απο την Ελλαδα. Με απλα μαθηματικα μπορεις να υποψιαστεις τι γινεται στις παραλιες τους...
Το παραδειγμα δεν ειναι καθολου τυχαιο, ειναι κατι που γνωριζω πολυ καλα.
Οπως κ να'χει, οπου "Ιταλοι", βαλε "Γαλλοι, Γερμανοι.." κλπ
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom