Μα, τι φταίει..??!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αφου δεν ακουσες...."ολος ο κοσμος ερχετε εδώ...γιατι να παω εγω εκει" μην το συζητάς καθόλου:lol:
Τώρα που διάβασα αυτό θυμήθηκα το εξής περιστατικό που δείχνει πως κάποια νοοτροπία που έχουμε σαν Έλληνες την έχουνε και κάποιοι ξένοι.
Τον Ιούλιο του 2011 συναντήθηκα στη Βουδαπέστη με τον Rob, αμερικανό που ζει τα τελευταία 30 χρόνια στην Ουγγαρία. Είναι συνάδελφος και γνωριζόμασταν μόνο από το ίντερνετ. Πριν φύγει από το σπίτι για το ραντεβού μας η (Ουγγαρέζα) γυναίκα του του είπε: Μα καλά τρελοί είναι αυτοί να αφήσουν καλοκαιριάτικα την Ελλάδα και να έρθουν εδώ;.
Τη λογική ταξίδι=διακοπές=θάλασσα-ήλιος-διασκέδαση την έχουν και πολλοί ξένοι. Γι αυτό και γεμίζουν τα χιλιάδες καταλύματα τύπου all inclusive σε διάφορα παραθαλάσσια θέρετρα σε όλο τον κόσμο. Πολλές φορές χωρίς να βγουν έξω από τη μάντρα του ξενοδοχείου τους. Ε. δεν το λες ταξίδι αυτό!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Εσεις τωρα ολοι σχεδόν τα εχετε γραψει πολυ σωστα και εχετε τεκμηριωσει αποψεις ακομη πιο σωστα..... Να σας πω ποιος μου εδωσε το ερεθισμα για τα ταξιδια στο εξωτερικό? Τα παιδια μου που ειναι 25-26 χρονών και απο τα 17 τους εκαναν ταξιδια στο εξωτερικο με τα σχολεια ή με φιλους.. Να σας πω τι εκανα εγω πριν απο 20χρονια εως τα τα 5 προηγουμενα? Ταξιδια στην Ελλαδα με μηχανες, με αυτοκινητα,με πλοια....αλλα δεν ειχα κανενα λογο να φυγω απο την Ελλαδα...ουτε ειχαν τυχει και οι παρεες να με ξεκουνήσουν...Μημπως εχετε δει διαφημίσεις στη τηλεοραση για ταξιδια πχ στη Ελβετια ή στην Ιταλια?...ενώ ο Ευρωπαίος βλεπει συνεχεια πχ για Κρητη...χρονια τωρα....εεε αυτος θα ερθει....Εγω που δεν εχω ερεθισμα απο τα ΜΜΕ η Ιντερνετ?....που να παω....αντε το πολυ πολυ στη γειτονικη Τουρκια να επισκεφτώ τις χαμενες πατριδες...Αλλες αναγκες και αλλα ερεθίσματα λοιπον ειχαν οι γονεις σας για αυτο οι περισσοτεροι δεν ταξιδευαν...Τωρα ολοι οι νεοι ξεκινουν ταξιδια πολυ νωρίς...οταν οι πενταημερες βγαινουν εξωτερικο...αυτα τα παιδια θα ξαναπανε και την επομενη χρονια...Εμεις μεχρι την Ροδο φτασαμε..τοτε και ηταν ουαου!...και ξαναπηγα αλλες 4 φορες
Πράγματι παρόλο φοιτητές, είδαν και Βαρκελώνη, Ρώμη, Παρίσι κ.α, κι' α υτά από το χαρτζιλίκι που φυλάνε για το καλοκαίρι. Ας είναι καλά οι φτηνές, και τα χόστελ με 7, 5 συν πρωινό.!!!
Εκτός τούτου ας μην κατηγορούμε τους μη ταξιδιώτες ,κι αυτοί τη βρίσκουν με τον τρόπο τους. Σίγουρα δεν αντιλαμβάνονται πως κάτι τους λείπει. Μάλιστα αν εσύ το παρακάνεις σου λέει πως έχεις ψυχολογικά ή κάποια άλλα προβλήματα και ψάχνεις να βρεις τη λύση ταξιδεύοντας. Μάταια.
Ξαναφέρνω μερικούς στίχους του Μπωντλαίρ από το ποίημα το "Ταξίδι"

Μα αληθινοί ταξιδευτές εκείνοι είναι που φεύγουν
μονάχα για να φύγουνε. λαφρές καρδιές καθώς
μπαλόνια, το μοιραίο τους ποτέ δεν τ’ αποφεύγουν.·
χωρίς να ξέρουν το γιατί, πάντοτε λένε «Εμπρός!
………….
Φρίκη! Σαν σβούρα μοιάζουμε, σαν φούσκα που πηδάει·
Ακόμα και στον ύπνο μας, απάνω μας σιμώνει,
Μας δέρνει η Περιέργεια και μας κυλά στα χάη,
Σαν ένας Άγγελος σκληρός που ήλιους μαστιγώνει
…………
Πλοίο τρικάταρτο η ψυχή, ζητάει την Ικαρία·
Κάποια φωνή απ’ την γέφυρα φωνάζει: «Προσοχή!»
Κι από τη σκοπιά μια άλλη φωνή απαντά: « Ευτυχία…
’Έρωτας…Δόξα..» Κόλαση! σκόπελος είν’ εκεί!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Θα έλεγα ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του Έλληνα είναι ότι έχει την αίσθηση ότι είμαστε μόνο εμείς και κανείς άλλος.
Εγώ θα έλεγα πως το μεγαλύτερο πρόβλημα του Έλληνα είναι πως κρίνει μονίμως εξ' ιδίων τα αλλότρια.
Έχουμε μαζευτεί εδώ το 3% του πληθυσμού που έχει ένα κοινό χόμπυ και κρίνουμε το κουσούρι των "άλλων". Οτι δηλαδή δεν είναι πρόβλημα παιδείας που δεν ξέρει το 16χρονο τον Καμύ και δεν έχει διαβάσει Καβάφη, αλλά είναι πρόβλημα που δεν πάει στην Ρώμη μονοήμερη για καφέ ή δεν πάει μια φορά τον χρόνο διακοπές στην Ευρώπη.
Ναι, το ταξίδι είναι ένας τρόπος να εμπλουτίσεις τις εμπειρίες σου, αλλά υπό προϋποθέσεις. Το 5ημερο στο Παρίσι σου προσφέρει ένα στρογγυλό μηδενικό.

Επίσης, ο μέσος Έλληνας έχει μια εντελώς διαστρεβλωμένη αίσθηση του ταξιδιού. Δεν μπορεί να διανοηθεί ότι μπορεί να μείνει σε χόστελ, να μαγειρεύει ο ίδιος το φαγητό του και να μην τρώει καθημερινά σε εστιατόριο. Το κόστος ενός ταξιδιού προσαρμόζεται στο μπατζετ. Αλλά που να αποδεχτεί ο Ελληναράς να μοιραστεί το μπάνιο του με τον βρωμιάρη τον Άγγλο και τον Γερμανό.
Εγώ είμαι αυτό που αναφέρεις. Δεν θα μείνω (ούτε έμεινα) ποτέ σε hostel γιατί δεν αισθάνομαι άνετα. Προτιμώ να κάνω μία φορά τον χρόνο διακοπές αλλά να καθίσω πολλές ημέρες σε ένα μέρος για να το γνωρίσω καλύτερα και ναι, δεν θεωρώ πρέπον να πάω στην Ρώμη και να τρώω αγγουροντομάτα στο δωμάτιο. Θέλω να φάω Saltimbocca alla Romana σε ένα μέτριο (ή καλό ανάλογα με το budget) εστιατόριο.

Στο υπογραμμισμένο συμφωνώ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν με πείθετε πως το 3ήμερο ταξίδι με αγγουροντομάτα στο χόστελ είναι ταξίδι παιδείας. Το κάνεις για να λες στους φίλους σου και στον εαυτό σου οτι πήγες Ρώμη. & -
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
+1000 @jousis . Αν και κάνω μικρά ταξίδια, δεν πάω για να αποκτήσω παιδεία,ούτε να γίνω καλύτερος άνθρωπος. Αν δεν έχεις ήδη τη σωστή ματιά σ'αυτό που θα δεις, δε θα πάρεις χαμπάρι τίποτα. Αλλιώς, απλώς "ανακάλυψαν την πυξίδα για να πεθαίνουν κι αλλού" (δε φταίω, εσύ άρχισες πρώτος τους ποιητές).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Και μια που ανοίξαμε την κουβέντα περί ταξιδιωτικής παιδείας, τα πιτσιρίκια και οι οικογένειες που στοιβάζονται στα all inclusive με τα βραχιολάκια ανά τον κόσμο έχουν ταξιδιωτική παιδεία; Ανοίγει το μάτι τους, γίνονται καλύτεροι;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ποτέ δεν κατάλαβα τέτοιου είδους συζητήσεις.
Άλλος διαβάζει Καρυωτάκη Καβάφη και άλλος το Metalhammer.
Άλλος ακούει Προκόφιεφ και άλλος Μέλισσες.
Άλλος ταξιδεύει και άλλος τα ξοδεύει σε μπουκάλια στα μπουζούκια.
Άλλος μένει σε 5αστερα και τρώει σούσι και άλλος ψωμί με μερέντα σε Hostel.

Όλα αυτά όμως είναι επιλογές που εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, επιλογές όμως που προσωπικά δεν τις κατακρίνω γιατί είτε δεν γνωρίζω τους παράγοντες είτε γιατί σε κάποιους τους αρέσει να ταξιδεύουν έτσι.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Ποτέ δεν κατάλαβα τέτοιου είδους συζητήσεις.
Άλλος διαβάζει Καρυωτάκη Καβάφη και άλλος το Metalhammer.
Άλλος ακούει Προκόφιεφ και άλλος Μέλισσες.
Άλλος ταξιδεύει και άλλος τα ξοδεύει σε μπουκάλια στα μπουζούκια.
Άλλος μένει σε 5αστερα και τρώει σούσι και άλλος ψωμί με μερέντα σε Hostel.
Συμφωνώ απολύτως αλλά με τα παραδείγματα το τερμάτισες.
Γιατί ένας που διαβάζει (αποκλειστικά) Metalhammer ακούγοντας μέλισσες (τί; βζζζζ; ) και διασκεδάζει πίνοντας μπουκάλια στον Ρέμο ενώ στις διακοπές τρώει σε all inclusive είναι δεδομένο οτι θα αποκομίσει πολύ λιγότερες εμπειρίες ή/και κουλτούρα απο έναν που διαβάζει Καρυωτάκη ακούγοντας Προκόφιεφ (είσαι μεγάλος ρε jimp) ταξιδεύοντας στο Α350 προς Ιαπωνία ενώ το βράδυ θα φάει ένα τοπικό Ιαπωνικό φαγητό σε ένα μέτριο/καλό/φτηνό εστιατόριο.
(Το hostel/3*/4*/5* για εμένα δεν παίζει ρόλο, είναι απλά θέμα προτίμησης)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Στο τσακ είμαι να πω για τις αγγλίδες κοπτοραπτούδες του Traveller, και δεν το θέλω. Μερέντα στο hostel, ρε συ @jimp ;;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Συμφωνώ απολύτως αλλά με τα παραδείγματα το τερμάτισες.
Γιατί ένας που διαβάζει (αποκλειστικά) Metalhammer ακούγοντας μέλισσες (τί; βζζζζ; ) και διασκεδάζει πίνοντας μπουκάλια στον Ρέμο ενώ στις διακοπές τρώει σε all inclusive είναι δεδομένο οτι θα αποκομίσει πολύ λιγότερες εμπειρίες ή/και κουλτούρα απο έναν που διαβάζει Καρυωτάκη ακούγοντας Προκόφιεφ (είσαι μεγάλος ρε jimp) ταξιδεύοντας στο Α350 προς Ιαπωνία ενώ το βράδυ θα φάει ένα τοπικό Ιαπωνικό φαγητό σε ένα μέτριο/καλό/φτηνό εστιατόριο.
(Το hostel/3*/4*/5* για εμένα δεν παίζει ρόλο, είναι απλά θέμα προτίμησης)
Για εσένα και για όσους συμφωνούν με τη γνώμη σου θα αποκομίσει λιγότερες εμπειρίες και κουλτούρα.
Για εκείνον κουλτούρα είναι ο Παντελίδης,ν΄ακούει στο αυτοκίνητο Ντέρτι ή Νταλκάς ράδιο, η καλή τιμή του ξενδοχείου με τον μπουφέ σε all inclusive γιατί που να τρώμε τώρα τα περίεργα της ιαπωνίας. Άσε που ένα ταξίδι στην Ιαπωνία είναι επικίνδυνο οπότε πάμε σε καμια Πράγα άντε βαριά Ρώμη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Στο τσακ είμαι να πω για τις αγγλίδες κοπτοραπτούδες του Traveller, και δεν το θέλω. Μερέντα στο hostel, ρε συ @jimp ;;;
Άντε nutella, αν δεν σου αρέσει η μερέντα:p
Το πολύ πολύ cheddar με γαλοπούλα, τι να πω; Πρωινό είναι!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Για εσένα και για όσους συμφωνούν με τη γνώμη σου θα αποκομίσει λιγότερες εμπειρίες και κουλτούρα.
Για εκείνον κουλτούρα είναι ο Παντελίδης,ν΄ακούει στο αυτοκίνητο Ντέρτι ή Νταλκάς ράδιο, η καλή τιμή του ξενδοχείου με τον μπουφέ σε all inclusive γιατί που να τρώμε τώρα τα περίεργα της ιαπωνίας. Άσε που ένα ταξίδι στην Ιαπωνία είναι επικίνδυνο οπότε πάμε σε καμια Πράγα άντε βαριά Ρώμη.
Τώρα τρολάρεις εσύ αλλά εγώ είμαι σε προεκλογικό mood και έχω αποκηρίξει το τρόλινγκ μέχρι να κλείσουν οι κάλπες :haha:

Εγώ δεν σύγκρινα Καβάφη με Παντελίδη. Είπα οτι είναι μεγαλύτερο πρόβλημα παιδείας το 16χρονο να μην γνωρίζει τον Καμύ και να μην έχει διαβάσει Καβάφη.
Επίσης εάν πας ταξίδια και συνεχώς τρως νουτέλα στο χόστελ αφήνεις εκτός ένα τεράστιο μέρος της κουλτούρας του λαού που είναι το φαγητό.

Δεν είπα πως όσοι ακούν Παντελίδη είναι α-κούλτουροι by default. Στο κάτω κάτω, είπα στο 1ο ποστ οτι δεν είναι σωστό να κρίνουμε τσουβαλιάζοντας. Και συμφώνησα και με όσα είπες (έκανα και λάικ :haha:) απλά τα παραδείγματα ήταν τραβηγμένα.
Θα σε τρολάρω απο αύριο αν θέλεις :D:D:D

υγ. googlαρα και το "μέλισσες". Νόμιζα οτι εννοούσες τα έντομα :haha:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καθόλου δεν τρολλάρω και βασικά το αρχικό ποστ μου δεν είχε σχέση με αυτά που έγραψες εσύ ή η paefstra απλά σαν γενική εικόνα του τι συμβαίνει.

Επίσης συμφωνώ πως μεγαλύτερο πρόβλημα παιδείας είναι το παράδειγμα που δίνεις από το να πάει ο 16χρονος ταξίδι μόνος του κάποιο ταξίδι.
Τώρα όσον αφορά το αν είναι μέρος της κουλτούρας ενός λαού το φαγητό, θεωρείς πως αυτός που θέλει να μείνει σε all inclusive έχεις τέτοιες ανησυχίες;
Ή αυτός που το κύριο μέλημά του είναι να βρει καλό πρώτο τραπέζι πίστα το σ.κ που πας έρχεται λες να ενδιαφέρεται να πάει στο Edo;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom