ομαδική εκδρομή χωρίς μεσολάβηση ταξιδιωτικού πράκτορα

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Mάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι τι λέω.
Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην και δεν έχουν καμία σχέση με το 1990 ή το 2000. Σήμερα για τα πάντα κόβονται αποδείξεις ή τιμολόγια. Πρέπει επίσης να υπάρχουν συμβάσεις. Επίσης ασφάλιση αστικής ευθύνης. Και για πληρωμές πάνω από 500 ευρώ, είναι απαραίτητη η συναλλαγή μέσω τράπεζας.
Αυτά δεν μπορείς εσύ να τα παρέχεις σε ένα προς ένα τα μέλη της μεγάλης και 100μελούς οικογένειας σου. Αν δεν τα παρέχεις θα πας φυλακή. Τόσο απλό. Γιαυτό πας σε έναν επαγγελματία που μπορεί να τα παρέχει και τελειώνεις.
Το καταλαβαίνω αυτό που λες, απλώς μου κάνει εντύπωση το να μην μπορεί κάποιος να κανονίσει μόνος του και να υποχρεούται να πάει σε πρακτορείο. Ας αφήσουμε το παράδειγμα των 100 ατόμων στην άκρη, καθώς είναι ακραίο. Αν θέλαμε για παράδειγμα να πάμε στη Γαλλία 20-30 άτομα από το σεμινάριο φωτογραφίας, γιατί να μην το κανονίσουμε μόνοι μας αλλά να πρέπει να πάμε σε πρακτορείο (με ό,τι συνεπάγεται αυτό).
Την ασφάλιση αστικής ευθύνης δεν την καταλαβαίνω, υποτίθεται ότι ο καθένας το αναλαμβάνει αυτό για τον εαυτό του (εφόσον μιλάμε για ενήλικες).
Κάτι μου λέει πως λέμε άλλο τώρα κι έχω μπερδευτεί.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Εάν κοπεί ένα τιμολόγιο στο όνομά σου, ναι, είσαι παράνομη.
Εάν κοπούν 20 τιμολόγια, τότε είσαστε ΟΚ και ο καθένας έχει την ευθύνη του.

Κατάλαβα σωστά ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ξεκινήσαμε να μιλάμε για σύλλογο(νόμιμο φαντάζομαι) και όχι για ομάδα ατόμων(φίλοι,συγγενείς κτλ).
Ο σύλλογος δεν μπορεί να κάνει διάφορες δικαιοπραξίες πχ να νοικιάσει η ακόμη και να αγοράσει γραφεία,να διαχειρισθεί ένα κληροδότημα κτλ.;
Γιατί να μην μπορεί να συμβληθεί κατευθείαν με τον ιδιοκτήτη του πούλμαν η του ξενοδοχείου;Και επίσης να κάνει ασφάλεια με την ασφαλιστική;Εφ' όσον φυσικά δεν το κάνει κατά σύστημα και το κάνει μόνον για τις ανάγκες των μελών του(δεν πουλάει την εκδρομή σε τρίτους).
 

mitdimitra

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Απο αυτο που εγραψες,καταλαβαινω οτι δεν εχεις απευθυνθει σε πρακτορα για συνολικη τιμη.Και παρακατω γραφεις,οτι θεωρεις αυτονοητο οτι η διαφορα τιμης,μεταξυ δικης σας οργανωσης και αναθεσης σε πρακτορειο θα ειναι τεραστια.Σου προτεινω να παρεις και προσφορες απο τα πρακτορεια.Καμμια φορα οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες.Λειτουργει και ο ανταγωνισμος.Και επιπλεον,η αγωνια να παει κατι στραβα,θα ελοχευει,λογω απειριας...
συμφωνώ για την αγωνία, αλλά έχω ήδη συγκεντρώσει ένα σωρό προσφορές κι έχω συγκρίνει τις τιμές, αρχικά μεταξύ τους.
όταν όμως κατάλαβα ότι υπερχρεώνονται κάποιες υπηρεσίες, οδηγήθηκα στην ιδιωτική αναζήτηση λεωφορείου-ξενοδοχείου
και τότε βρήκα τα νούμερα μπροστά μου! η διαφορά τεράστια!
οπότε καταλαβαίνεις γιατί αναλογίζομαι κ ρωτώ για το θέμα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Σε ό,τι έχει με σχέση με μεταφορά παιδιών ανάθεσέ το σε επαγγελματία, κατά τη γνώμη μου, και απόφυγε να αναλάβεις οποιαδήποτε ευθύνη. Όσο κι αν στοιχίζει. Αν είναι ακριβό, ας μην συμμετάσχουν οι εκδρομείς ή ας αναλάβουν οι ίδιοι οι γονείς τη διοργάνωση και ακολουθείς εσύ. Για να κοιμάσαι ήσυχη.
 

mitdimitra

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ξεκινήσαμε να μιλάμε για σύλλογο(νόμιμο φαντάζομαι) και όχι για ομάδα ατόμων(φίλοι,συγγενείς κτλ).
Ο σύλλογος δεν μπορεί να κάνει διάφορες δικαιοπραξίες πχ να νοικιάσει η ακόμη και να αγοράσει γραφεία,να διαχειρισθεί ένα κληροδότημα κτλ.;
Γιατί να μην μπορεί να συμβληθεί κατευθείαν με τον ιδιοκτήτη του πούλμαν η του ξενοδοχείου;Και επίσης να κάνει ασφάλεια με την ασφαλιστική;Εφ' όσον φυσικά δεν το κάνει κατά σύστημα και το κάνει μόνον για τις ανάγκες των μελών του(δεν πουλάει την εκδρομή σε τρίτους).
είμαστε ακριβώς η περίπτωση που περιγράφεις: μια ομάδα 100 ατόμων(ένα τμήμα συλλόγου-νόμιμου) από τα οποία τα μισά παιδιά που συνοδεύονται από τους γονείς τους κ θα πάμε αποδεχόμενοι πρόσκληση σε πολιτιστικό δρώμενο
δεν πουλάμε την εκδρομή, αλλά προσπαθούμε να βρούμε την οικονομικότερη λύση για όλους
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
δεν πουλάμε την εκδρομή, αλλά προσπαθούμε να βρούμε την οικονομικότερη λύση για όλους
Μπορεί να γίνει και πάμφθηνα. Το θέμα είναι ποιος τρώει τη μήνυση σε περίπτωση στραβής. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να ρωτάς σε φόρουμ, καλύτερα να μιλήσεις πρώτα με δικηγόρο. Ή να απευθυνθείς σε επαγγελματίες, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Το σημαντικότερο στη μεταφορά παιδιών ποτέ δεν είναι το οικονομικό.
 

mitdimitra

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια
θα ψάξω αύριο κιόλας τις νομικές παραμέτρους για να μην υπάρχει θέμα
καλό βράδυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom