Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Το Visconti, να σημπληρώσω κι εγώ αν και το έχουν αναφέρει τα προηγούμενα μέλη είναι ένα εξαιρετικό μοντέρνο ξενοδοχείο. Δίπλα στον Άγιο Πέτρο, στο Castel Sant' Angelo, πολύ κοντά στην Piazza Navona και σε πολλά άλλα αξιοθέατα. Το καλύτερο από τα ξενοδοχεία που έχω μείνει στη Ρώμη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διάβασα όλο το ποστ αλλα τελικά μπερδεύτηκα, τελικά απο chiampino για spagna ποιος ειναι ο πιο γρήγορος και με λιγότερη ταλαιπωρία τρόπος μεταφοράς ? (εκτός ταξί) , με λεωφορείο (terravision)- τέρμινι - μετρό spagna ? ή atral - μετρό anagnina - spagna?
Το 2ο.οσο λιγοτερο λεωφορειο τοσο καλυτερα. Και τα λεωφορεια της τερρα δεν ειναι κ οτι πιο ανετο στο ciampino..
 

athinaex

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Samion ευχαριστώ για την απάντηση...Κάπου είδα πως αναφέρεις και την επιλογή του τρένου από το χωριό chiampino...Πώς πας από αεροδρόμιο στο σταθμό τρένου ? πόση ώρα διαρκεί η διαδρομή του τρένου chiampino - termini? (ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι σαν επιλογή ειναι γιατί θα 'χω το παιδί μαζί και δεν έχει ανέβει ποτέ σε τρένο) αξίζει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion ευχαριστώ για την απάντηση...Κάπου είδα πως αναφέρεις και την επιλογή του τρένου από το χωριό chiampino...Πώς πας από αεροδρόμιο στο σταθμό τρένου ? πόση ώρα διαρκεί η διαδρομή του τρένου chiampino - termini? (ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι σαν επιλογή ειναι γιατί θα 'χω το παιδί μαζί και δεν έχει ανέβει ποτέ σε τρένο) αξίζει?
Οχι. Ειναι προαστιακος τπτ το ιδιαιτερο. Δεν σε βολευει, η αλλαγη στο τερμινι ειναι χρονοβορος και ο σταθμος γεματος κοσμο. Απεφυγε τον αφου μπορεις. Μετρο απευθειας στον προορισμο σου κ μαλιστα αποφευγοντας τις ουρες κ τα στενα ωραρια της τερρα ειναι η καλυτερη επιλογη. Ουρες με παιδι? ...
 

athinaex

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Οχι. Ειναι προαστιακος τπτ το ιδιαιτερο. Δεν σε βολευει, η αλλαγη στο τερμινι ειναι χρονοβορος και ο σταθμος γεματος κοσμο. Απεφυγε τον αφου μπορεις. Μετρο απευθειας στον προορισμο σου κ μαλιστα αποφευγοντας τις ουρες κ τα στενα ωραρια της τερρα ειναι η καλυτερη επιλογη. Ουρες με παιδι? ...


Ευχαριστώ!! "Ουρές με παιδί?" Ούτε να το διανοηθώ.
 

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Καλησπέρα σας! ξέρω ότι είχα καιρό να δώσω σημεία ζωής και ανυπομονούσατε να μάθετε την κατάληξη της έρευνας μου (μη γιουχάρετε ακόμη, ήταν αυτοσαρκασμός). Είχα καταπιαστεί με τις προετοιμασίες και τελικά κατέληξα σε ενδιαφέροντα συμπεράσματα για αυτό είπα να σας πληροφορήσω.

Επειδή δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με το airbnb, τελικά προσπάθησα ξανά μέσω booking να βρω κατάλυμα και συνέβη κάτι μαγικό: studio, 40 τ.μ, σε στρατηγική τοποθεσία, τρίκλινο, μόνο 244 ευρώ για 4 βράδια. Ποιο Termini? Μέσα στο ιστορικό κέντρο. Με τους κατά κεφαλήν φόρους (3,50 ευρώ το άτομο ανά βράδυ) έφτασε στα 286 ευρώ και έτριβα τα μάτια μου. Από τις φωτογραφίες φαίνεται καλαίσθητο, τα σχόλια του booking ήταν όλα θετικά (αν όντως είναι αξιόπιστα).

Το αξιοσημείωτο της υπόθεσης λοιπόν δεν ήταν απλά η χαμηλή τιμή του καταλύματος αλλά ότι ΟΝΤΩΣ ισχύει κάτι που είχα διαβάσει παλαιότερα εδώ: όσο πιο κοντά στις ημερομηνίες που φεύγεις κι αν κλείσεις το κατάλυμα, τόσο το καλύτερο. Προφανώς δίνουν φθηνότερα τα δωμάτια για να μη τους μείνουν. Έβαλα διαφορετικές ημερομηνίες (2-3 εβδομάδες μετά) και το έδινε γύρω στα 356 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Αυτό το προφανές ήθελα να επισημάνω εν τέλει.. Ότι βρίσκεις, αρκεί να ψάξεις καλά και αρκεί να μην κλείσεις και από τους πρώτους. Ευχαριστώ για όλα πάντως!
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα! Λοιπον κανονιζουμε εκδρομη με το αγορι μου στη Ρώμη, τον Μαρτιο. Εχουμε κλεισει αεροπορικα εισητηρια αλλα κολλαμε στο ξενοδοχειο. Η αληθεια ειναι πως δεν εχουμε ιδεα οσον αφορα τις περιοχες της Ρωμης και ψαχνουμε σχετικα κατι οικονομικο και σε κεντρικο σημειο για να διευκολυνουμε τις μετακινησεις μας. Αναμενω απαντηση!:)
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα! Λοιπον κανονιζουμε εκδρομη με το αγορι μου στη Ρώμη, τον Μαρτιο. Εχουμε κλεισει αεροπορικα εισητηρια αλλα κολλαμε στο ξενοδοχειο. Η αληθεια ειναι πως δεν εχουμε ιδεα οσον αφορα τις περιοχες της Ρωμης και ψαχνουμε σχετικα κατι οικονομικο και σε κεντρικο σημειο για να διευκολυνουμε τις μετακινησεις μας. Αναμενω απαντηση!:)
δωσε ημερομηνιες και budget να σου προτεινουμε
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
http://www.venere.com/vacation-rent...rd=341268&rval=1&sd=11&sm=03&sy=2015#overview

οτι πιο αξιοπρεπες βρηκα σ αυτη την τιμη...γενικα για Ρωμη 50 ευρω τη βραδια θα βρεις b&b της κακιας ωρας με κοινο μπανιο.Αυτο που βρηκα ειναι περιπου 4-5 km απ το κεντρο,αλλα τουλαχιστον φαινεται καλο
δες κριτικες : http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...eviews-Patrizia_Romana_Palace-Rome_Lazio.html
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε καμια περιπτωση δεν θα θελαμε κοινο μπανιο. Καλο φαινεται αλλα οπως διαβαζω και τις κριτικες ειναι αρκετα εξω απο την πολη! Σ ευχαριστω πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom